Jump to content

γνωμη για το Skywatcher 114/1000 EQ1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια για πειτε μου γνωμες για αυτο το τηλεσκοπιο, προς παρων εχω τα κυαλια 15χ70 τα celestron και θα ηθελα κατι καλυτερο. ειναι βολικο στη μετακινηση? και στο λυσε ξελυσε?

ευχαριστω πολυ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ούτε το τηλεσκόπιο, ούτε η στήριξη αξίζουν. Και τα δύο τηλεσκόπια παρακάτω είναι πολύ καλύτερα.

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1691

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1890

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα παιδια για πειτε μου γνωμες για αυτο το τηλεσκοπιο, προς παρων εχω τα κυαλια 15χ70 τα celestron και θα ηθελα κατι καλυτερο. ειναι βολικο στη μετακινηση? και στο λυσε ξελυσε?

ευχαριστω πολυ.

 

Φίλε μου , το πρώτο τηλεσκόπιο μου ήταν το 114 με 900 χιλιοστά εστιακή απόσταση και εξακολουθεί ακόμα να είναι αστέρι. Αυτό όμως δεν είναι. Τα 1000 χιλιοστά εστιακή απόσταση τα πετυχένουν με ένα ενσωματωμένο και κακής ποιότητας μπάρλοου. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ναι μεν ο σωλήνας στο καινούριο να έχει μικρότερο μηκος, όμως η εικόνα ουδεμία σχέση έχει. Η SW όμως δεν το βγάζει πιά το δικό μου αλλά αυτό που λες. Το έχει όμως η Breser στο κατάστημά του Νομικού στο Πειραιά. Για ρίξε μια ματιά.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε kkokolis λες για dobsonian ε? τα εχω δει αλλα μηπως και για φωτογραφιση να επερνα ενα Κατοπτρικο? η κανει και αυτο?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φίλε danaos, την αστροφωτογραφία δεν την κάνει το τηλεσκόπιο αλλά πρωτίστως η στήριξη. Η στήριξη πρέπει να είναι ισημερινή. Η EQ1 είναι ισημερινή αλλά όμως είναι πολύ ελαφριάς κατασκευής και δεν κάνει για αστροφοτογραφία.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν κάνει για φωτογράφιση αυτό το τηλεσκόπιο. Μεγάλος εστιακός λόγος, ενσωματωμένος Barlow, υποτυπώδης ισημερινή. Από EQ5 και πάνω φωτογραφίζεις.

Ούτε ο εστιαστής σηκώνει τον φωτογραφικό εξοπλισμό.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δηλαδη προτεινεις το dobsonian? και για να εχω φουλ μεγιστη ωφελιμη μεγεθυνση πρεπει να εχω οσο πιο μικρο mm σε προσοφθαλμιο?? δηλαδη 5mm η 6mm
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαρτάται ποιό θα πάρεις. Είναι πολύ διαφορετικά. Το ένα f/5 υπερφορητό με μεγάλο πεδίο, το άλλο f/8 με ειδίκευση στους πλανήτες.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να μην το παρεις φίλε. Με λίγα παραπάνω λεφτά και λίγη παραπάνω υπομονή μπορείς να πάρεις ένα 8" dob και καθάρισες μια για πάντα από τηλεσκόπιο και παρατηρήσεις.

Αν πάλι ενθουσιαστείς τόσο πολύ και δεις οτι δεν σου φτάνουν οι 8" τότε αναβαθμίζεις σε 12" και πάνω. Υπομονή όμως, ξεκίνα με 8αρι.

Η αστροφωτογράφιση θέλει σχετικά ακριβό εξοπλισμό (βαση eq5 κλπ) για να είσαι ικανοποιημένος.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν εχω βρει κανενα μεταχειρισμενο αλλα για χρηματα δεν με περνει και πολυ γιαυτο ελεγα να παρω το 6" και + καποια εχτρα προσοφθαλμια κ.τ.λ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης