Jump to content

Μυωπία και αστιγματισμός


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω 3,5 βαθμούς μυωπίας στο δεξιό οφθαλμό και 3,75 συν 1 βαθμό αστιγματισμού στον αριστερό οφθαλμό. Πλην του γνωστού προβλήματος του βάλε-βγάλε των γυαλιών κατά την παρατήρηση (φακούς επαφής αρνούμαι να φορέσω, τα χρόνια της ματαιοδοξίας έχουν περάσει ανεπιστρεπτί) τι επιπτώσεις έχει το γεγονός αυτό στην αστροπαρατήρηση; Τι λύσεις εφαρμόζετε οι ομοιοπαθείς;

 

Σημειώνω οτι δεν φοράω τα γυαλιά όταν παρατηρώ κυρίως λόγω έλλειψης πρακτικότητας στη διαδικασία, δεν μου είναι εύκολο να φέρω το μάτι μου στη σωστή απόσταση φορώντας γυαλιά...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω τέτοιο ζήτημα και δεν έχω να σου μεταφέρω εμπειρίες αλλά θα σου πω τι ξέρω από τη θεωρία.

 

Αν χρησιμοποιείς το δεξί μάτι στην παρατήρηση, που δεν έχει αστιγματισμό, τότε είσαι καλυμμένος καθώς μπορείς να αντισταθμίσεις τη μυωπία με την εστίαση και να παρατηρείς χωρίς γυαλιά.

 

Για παρατήρηση με γυαλιά, κάποιοι προσοφθάλμιοι είναι πιο άνετοι για διοπτροφόρους από κάποιους άλλους καθώς έχουν μεγάλο eye relief και δε χρειάζεται να κολλήσεις το μάτι σου στο γυαλί.

 

Αν χρησιμοποιείς το μάτι που έχει αστιγματισμό τότε χρησιμοποιείς είτε τα γυαλιά σου σε συνδυασμό με άνετο προσοφθάλμιο (αν και νομίζω δουλεύει καλά με απλά γυαλιά και όχι πολυεστιακά κτλ). Υπάρχουν και άλλες λύσεις όπως το dioptrix της Televue.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μέχρι στιγμής εμπειρία μου λέει το ίδιο. Μόνο με τον Hyperion 13mm έχω πειραματιστεί παρατηρώντας με και χωρίς γυαλιά (λόγω καλού eye-relief, στα υπόλοιπα προσοφθάλμια δεν είναι εφικτό). Δεν έχω δει διαφορά στην παρατήρηση, πάντα με το δεξί μάτι στο προσοφθάλμιο.

 

Περιμένω και τις εμπειρίες των υπολοίπων του club...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ισχύει, απλά στα 38 μου χρόνια, το μάτι έχει γίνει πολύ λιγότερο δεκτικό σε ''ξένα'' αντικείμενα, μετά από ελάχιστη ώρα επέρχεται ξηρότητα και είναι αρκετά ενοχλητικό...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως τα είπε ο Ανδρέας.

Τη μυωπία τη διορθώνει ο εστιαστής.

Τον αστιγματισμό η μικρή κόρη εξόδου, η παρατήρηση με γυαλιά (φρόντισε να είναι πολυεπιστρωμένα και καθαρά) και το Dioptrix (μπαίνει και στους Hyperions)

Εφόσον έχεις ένα αναστιγματικό μάτι, παρατήρησε με αυτό.

Με τους χάρτες και τους ερευνητές μοναδικής μεγέθυνσης (RDF, Telrad, Rigel) υπάρχει το θέμα, βγάλε γυαλιά, βάλε γυαλιά. Ένα κορδόνι λαιμού ή ένα τσεπάκι στο αστρογιλέκο ή το υποκάμισο τα πράγματα βολεύονται.

Όταν σε 7-10 χρόνια αποκτήσεις και πρεσβυωπία καλώς ήλθες στην κόλαση. Αν και η μυωπία θα σε προστατεύσει για αρκετά χρόνια από τα διπλά ή διπλοεστιακά κρύσταλλα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν χρησιμοποιείς το μάτι που έχει αστιγματισμό τότε χρησιμοποιείς είτε τα γυαλιά σου σε συνδυασμό με άνετο προσοφθάλμιο (αν και νομίζω δουλεύει καλά με απλά γυαλιά και όχι πολυεστιακά κτλ). Υπάρχουν και άλλες λύσεις όπως το dioptrix της Televue.

 

Έχω υπερμετρωπία, πρεσβυωπία :-note, και αστιγματισμό και στα δυο μάτια ](*,)

Φοράω γυαλιά πολυεστιακά, (δεν βολεύουν ) για την παρατήρηση έχω φτιάξει στον οπτικό μου ένα κρυσταλλάκι-φακό για το προσοφθάλμιο 15 ευρώ

(χωρις τα γιαλια) για το μάτι που δουλεύω στους βαθμούς του αστιγματισμού και είμαι εντάξει :)

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης