Jump to content

SkyWatcher telescopes? Any feedback?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τί μπορειτε να μου πειτε για το

SkyWatcher Maksutov MC127/1500 Skymax BD AZ-S GoTo και για το

Skywatccher N130/650 Explorer BD AZ-S GoTo.

Εχει κανενας καποιο απ αυτα τα δυο? Ποια εινια τα + και τα - του καθενός?

 

ΥΓ. σορυ εαν κανω την ερωτηση σε ασχετο Θεμα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@DAV

 

Μεταξύ των 2 θα προτιμούσα το Maksutov. Είναι μικρό και μεταφέρεται εύκολα, δεν θα χρειαστεί να μπλέξεις με ευθυγραμμίσεις, θα μπορείς να έχεις πολύ καλή απόδοση με οικονομικούς προσοφθάλμιους plossl, μπορεί εύκολα να χρησιμοποιηθεί και για επίγεια παρατήρηση, να χρησιμοποιηθεί εύκολα σαν τηλεφακός (όχι τόσο για αστροφωτογραφία πάντως), είναι καλύτερο στην πλανητική παρατήρηση. Το μείον πως έχει στενό πεδίο.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@DAV

 

Μεταξύ των 2 θα προτιμούσα το Maksutov. Είναι μικρό και μεταφέρεται εύκολα, δεν θα χρειαστεί να μπλέξεις με ευθυγραμμίσεις, θα μπορείς να έχεις πολύ καλή απόδοση με οικονομικούς προσοφθάλμιους plossl, μπορεί εύκολα να χρησιμοποιηθεί και για επίγεια παρατήρηση, να χρησιμοποιηθεί εύκολα σαν τηλεφακός (όχι τόσο για αστροφωτογραφία πάντως), είναι καλύτερο στην πλανητική παρατήρηση. Το μείον πως έχει στενό πεδίο.

 

 

@nikk2875

Ειμαστε και πρωην γειτονακια -Πάρνηθος εγω- , ευχαριστω για την απαντηση. Με το Maskutov, τί παραπανω απο πλανητες θα μπορω να βλεπω? Μεχρι πού φτανω δηλαδη? Σκοπευω να το χρησιμοποιώ κυριως απο Λιβαδι Παρνασσού, και δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα η επιγεια παρατήρηση... (προς το παρον τουλαχιστον).. Και οσο για το στενο πεδιο, απο ποιο πεδιο και πανω θεωρειται οχι στενο?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω ή είχα κάποιο από τα 2, εκφράζω την προσωπική μου άποψη με βάση την εμπειρία μου από αυτά που κατά καιρούς έχω δει και διαβάσει. Οπότε:

 

1) Η διαφορά τους δεν νομίζω πως θα είναι μέρα με τη νύχτα. Πάνω κάτω τα ίδια θα σου δείξουν, απλά πιστεύω ότι το Maksutov θα σου τα δείξει καλύτερα. Αφενός γιατί από κατασκευή δεν έχει κόμη όπως το νευτώνιο, αφετέρου είναι κλειστό μπροστά και δεν επηρεάζεται από τα ρεύματα αέρα.

 

2) Στενό πεδίο σημαίνει περίπου 1 μοίρα ή λιγότερο. Αυτό βασικά οφείλεται στην εστιακή του Maksutov που είναι πολύ μεγαλύτερη. Πρακτικά με το ίδιο προσοφθάλμιο στο maksutov θα έχεις μεγαλύτερη μεγέθυνση και μικρότερο πεδίο, το αντίθετο στο νευτώνιο. Αυτό είναι περιοριστικό αν θέλεις να δεις "περισσότερο" ουρανό, όμως όχι κακό αν θέλεις να δεις πλανήτες.

 

Σημαντική λεπτομέρεια: αυτό το Λιβαδάκι πως τα πάει από υγρασία? Αν είναι χαμηλά, θα επιμείνω στο mak. Αν όχι το συζητάμε.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το Λιβαδακι που λες εχει υγρασια το βραδυ απο 40% εως 50%...

υψομετρο 1200μ

 

προς τί ειδος τηλεσκοπιου να προσανατολιστω μ αυτα τα δεδομενα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης