Jump to content

Καλώδιο RS 232 για nexstar


sunspear

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εφόσον το παρακάτω προϊόν έχει εξαντληθεί....

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=973

 

γνωρίζει κανείς πως να το κατασκευάσω; υπάρχει κάπου κάποιο βίντεο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.nexstarsite.com/PCControl/RS232Cable.htm

 

Επίσης μπορείς να αγοράσεις έτοιμο από το ebay και πολλά μαγαζιά του εξωτερικού.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα έχει λογικά στα καλά καταστήματα ηλεκτρονικών ειδών

 

(όταν λέμε ηλεκτρονικών ειδών εννοούμε αυτά που πουλάνε τρανζιστοράκια, ενισχυτές, καλώδια, πλακέτες κτλ, όχι Κωτσόβολο και Media Markt :cheesy: )

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα έχει λογικά στα καλά καταστήματα ηλεκτρονικών ειδών

 

(όταν λέμε ηλεκτρονικών ειδών εννοούμε αυτά που πουλάνε τρανζιστοράκια, ενισχυτές, καλώδια, πλακέτες κτλ, όχι Κωτσόβολο και Media Markt :cheesy: )

 

 

..... :cheesy:

 

 

 

Ευχαριστώ και πάλι αλλά δεν είμαι σίγουρος τελικά οτι έχω σειριακή στο laptop....ένας τεχνικός Pc που απευθύνθηκα για να βρω εξάρτημα,μου είπε ότι η έξοδος που νόμιζα ως σειριακή είναι η έξοδος της κάρτας γραφικών για δεύτερη οθόνη, να μην κανω τίποτα και κάψω και το laptop. Με κόλλησε λίγο είναι η αλήθεια γιατί έχω χρόνια να χρησιμοποιήσω σειριακή και δεν το κατέχω το θέμα.

 

ορίστε και φώτο για του λόγου το αληθές, όπως θα δείτε είναι με ''θηλυκούς'' υποδοχείς:

 

34ga.jpg

 

τι θύρα έχω τελικά; είναι εφικτή η πατέντα μέσω της συγκεκριμένης θύρας ή μήπως η λύση είναι μέσω usb;

 

(μου ήρθε και μένα ύστερα από αιώνες να αναβαθμίσω το hand controller...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

VGA είναι για έξοδο σε οθόνη/προτζέκτορα.

 

Θα πάρεις ένα USB to serial αντάπτορα και θα τα συνδέσεις στη USB!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι. Ο USB to serial δε χρειάζεται να κατασκευαστεί, είναι κάτι που κυκλοφορεί ευρέως και το βρίσκεις εύκολα στα καταστήματα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ και πάλι!!!

 

επειδή όμως (για καθαρά προσωπικούς και geeky λογους) θα ήθελα να το κατασκευάσω μόνος μου, αν χρησιμοποιήσω και την παρακάτω συνδεσμολογία για το rs 232 to usb, είμαι εντάξει;

 

RS232-USB.jpg

 

και μια εναλλακτική ερώτηση, αν μου επιτρέπετε...

 

θα μπορούσα να συνδέσω κατευθείαν το τηλεφωνικό βύσμα με το usb; (χωρίς να παρεμβάλεται η σειριακή). Έψαξα στο διαδύκτιο, δεν βρήξα κάτι σχετικό με συνδεσμολογία rj-11 to usb...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω τι είναι το σχήμα ακριβώς αλλά σίγουρα δεν είναι τόσο απλο. Χρειάζεται επιπλέον κυκλώματα σε τσιπάκι και αντίστοιχους drivers να τα βλέπει το pc. Εξάλλου και οι τάσεις δεν είναι ίδιες, δεν ξέρω ακριβώς που αναφέρεται το παραπάνω σχήμα :-k
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τι υποτίθεται πως είναι το κατάλαβα απλά δε συμφωνεί με αυτά που ήξερα και σου έγραψα
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οπότε, για να ανακεφαλαιώσουμε, προτείνεις τα εξής αν έχω καταλάβει σωστά:

 

1) κατασκευάζω το καλώδιο rj11 to rs232

2) αγοράζω τον adapter rs232 to usb

3) κατεβάζω drivers

 

Tο site της Celestron δεν εμπεριέχει τους drivers που θα χρειαστώ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η συνδεσμολογία έγινε σωστά, το celestron nexremote ''βλέπει'' το pc com port, το επιλέγω, αλλά παρόλλα αυτά βγαίνει μήνυμα ''unable to connect to telescope''. Οι drivers για το serial to usb κατέβηκαν αυτόματα από τα windows...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις διαλέξει το COM port που έχει αναθέσει το PC στον serial-USB adapter; Μπορείς να το δεις από τον device manager.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι, με ρωτάει το nexremote ποιο com port, και επιλέγω το σωστό μέσω του device manager. ΔΕΝ επιλέγω στο nexremote κάποιο virtual port, αν έχει σημασία...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστά το έβαλες. Επειδή όλα αυτά τα έκανα πριν 4 και πλέον χρόνια και όλα δούλεψαν ρολόι εξαρχής, δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να συμβαίνει. Προτείνω να κάνεις ερώτημα στο Nexstar subforum του Cloudy Nights http://www.cloudynights.com/ubbthreads/postlist.php/Cat/0/Board/nexstar ή να ρωτήσεις τον Michael Swanson, ο οποίος απαντά αλλά με λίγη καθυστέρηση http://www.nexstarsite.com/, swanson.michael@usa.net

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης