Jump to content

Απορία με την μέγιστη μεγέθνυση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχω μια απορία με την μέγιστη μεγέθνυση

υποθετικά μιλάμε πάντα

αν ενα τηλεσκόποιο εχει μέγιστη μεγέθνυση 400χ και εμείς κάνουμε μεγαλύτερη απο τα 400χ (π.χ. 480χ) τη αποτέλεσμα θα έχουμε?

To find the truth lookup in the sky
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θολο ειδωλο.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το είδωλο θα είναι θολό και θα δυσκολεύεσαι να εστιάσεις, θα νιώθεις ότι η εστίαση είναι λίγο αφεστιασμένη δίχως αυτη να είναι. Αλλά μην νομίζεις αυτο θα γίνει αν ξεπεράσεις την μέγιστη ωφέλιμη... θα γίνει πολύ νωρίτερα ίσως και 300χ

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης θα εμφανιστούν οι ατέλειες της ευθυγράμμισης, θα σκοτεινιάσει το είδωλο, θα είναι περισσότερο εμφανή τα θερμικά ρεύματα, θα αποκαλυφθούν και μεγεθυνθούν τα έγκλειστα του υαλοειδούς του οφθαλμού, θα ενταθεί το οπτικό αποτέλεσμα των δονήσεων (το είδωλο θα τρέμει περισσότερο).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας.Η ερώτηση μου γεννήθηκε όταν με το dopsonian 8 που έχω σε μεγάλες μεγεθύνσεις άρχισε να κάνει ότι περιγράψατε παραπάνω .Αυτό εχει καμίά σχέσει με την ευθυγράμμιση ?

 

Το τηλεσκόπιο αγοράστηκε φέτος το καλοκαίρι καινούργιο

To find the truth lookup in the sky
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο καλύτερη η ευθυγράμμιση, τόσο καλύτερη η εικόνα.

Όσο υψηλότερη η μεγέθυνση, τόσο μεγαλύτερη η επίδραση της ευθυγράμμισης.

Όταν δεν μπορώ να φτιάξω καλύτερα την ευθυγράμμιση, παρατηρώ σε χαμηλότερες μεγεθύνσεις.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η κακή ευθυγράμμιση τα κάνει όλα χειρότερα, για παράδειγμα όσον αφορά τη σαφήνεια της εστίασης. Ένα άσχημα ευθυγραμμισμένο νευτώνειο παρουσιάζει δυσκολία στο να βρεθεί η σωστή εστίαση διότι τα είδωλα των άστρων παρουσιάζουν εντονότερα φαινόμενα κόμης.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εαν η ευθυγράμμιση των κατόπτρων (δευτερεύοντος με εστιαστή, και πρωτεύοντος με δευτερεύων) δεν είναι σωστή τότε ακόμα και σε μεσαίες μεγεθύνσεις το είδωλο σου δεν θα είναι σωστό, φυσικά όσο μεγαλώνει η μεγέθυνση τόσο θα ειναι εμφανές το πρόβλημα, φυσικά το παραπάνω είναι πολύ εμφανές στους Πλανήτες μια και μπορεί στα 200χ με 300χ να μην βλέπεις λεπτομέρειες.

Φυσικά αν ο Πλανήτης είναι χαμηλά μην περιμένεις σωστό είδωλο, όπως φυσικά και αν το seeing είναι χάλια.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακόμα κι αν το τηλεσκόπιο έχει άριστα οπτικά και το seeing είναι άριστο και ξεπεράσεις τη θεωρητικά μέγιστη μεγέθυνση δεν θα βλέπεις περισσότερες λεπτομέρειες από ότι με την θεωρητικά μέγιστη. Σε κάποιες περιπτώσεις δοκιμάζουμε να την ξεπεράσουμε όπως πχ παρατηρώντας πολύ κλειστούς διπλούς αστέρες που μας ενδιαφέρει απλά να τους διαχωρίσουμε ή να δούμε έστω επιμήκυνση του ειδώλου.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν είχα ακόμη στην κατοχή μου τον William Optics UWAN 4mm, η χρήση του με το 10" μου έδινε 300 μεγεθύνσεις. Όσες φορές είχα αποπειραθεί

να τον χρησιμοποιήσω, κυρίως σε πλανητική παρατήρηση, απλά απογοητεύτηκα. Μία μόνο φορά έμεινα ικανοποιημένος από το είδωλο που μου έδωσε

στον πλανήτη Δία κι αυτή σε μια εξόρμηση στη Δίρφυ με άψογο seeing. Εκείνο το βράδυ λοιπόν, αφού παρατήρησα για αρκετή ώρα το Δία

με 300 μεγεθύνσεις, σκέφτηκα να δοκιμάσω να βάλω barlow 2x και να ανέβω με αυτό τον τρόπο στις 600 μεγεθύνσεις. Περίμενα το αποτέλεσμα

να είναι τραγικό, προς έκπληξη μου όμως, διαψεύστηκα. Για να γίνω πιο σαφής, ναι μεν δεν είχα καλή εστίαση (μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση για το 10" 500x),

αλλά η εικόνα του Δία με εντυπωσίασε περισσότερο από τις 300 μεγεθύνσεις. Τονίζω πάντως πως εκείνη τη βραδιά είχε άψογο seeing.

Όσες άλλες φορές έχω επιχειρήσει να ξεπεράσω τις 250 μεγεθύνσεις, απλά έχω απογοητευτεί. Το δικό μου συμπέρασμα είναι πως αν οι συνθήκες

είναι ιδανικές (εξαιρετικά σπάνια δηλαδή), μπορούμε να ξεπεράσουμε για λίγο τη μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση του τηλεσκοπίου μας θυσιάζοντας

μια μικρή απώλεια της εστίασης. Ελπίζω να βοήθησα.. :)

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης