Jump to content

Σκετη καταστροφη


Papous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ουτε τρεις μηνες δεν περασαν και τα ελλατωματα του Meade Lx90 8" φανηκαν :cry: Χθες ο πατερας μου παρατηρωντας εστριβε τον εστιαστη και ξαφνικα ακουστηκε ενας ηχος και μπαμ το δαχτυλιδακι που υπηρχε εσωτερικα για να κραταει αντισταση εσπασε και επεσε μεσα στον σωληνα(ηταν κολλημενο με κολλα) ..Φυσικα ο Νομικος που τον πηραμε τηλεφωνο ελεγε οτι το στριψαμε πολυ ενω δεν ειχε καν τερματισει!Βεβαια εχουμε εγγυηση αρα θα παει στην Γερμανια για επισκευη αλλα ενας θεος ξερει αν θα φτιαχτει..Ρε παιδια εσεις τι πιστευετε ?Εαν φτιαχτει θα εχω διαφορα στην εικονα?(προς το χειροτερο εννοω).. ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαφορα στην εικονα δε θα χεις σχεδον σιγουρα. Δε θα το φτιαξουν ασχετοι. Το θεμα ειναι πως εγινε κατι τετοιο? Τρελο!

Celestron 10" σε homemade dobsonian βαση.

HEQ5 Pro synscan

Bresser skylux 70/700.

Logitech webcam.

A3 webcam

Samsung pl70 12mp. compact camera

Acer Aspire One.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μη κοιτας μονο τις ιντσες, ανετα θα ανταλαζα το 10ιντσο μου νευτωνιο με ενα 6ιντσο κατοδιοπτρικο, ειναι τοσο μεγαλο και τοσο ογκοδες που δε το χρησιμοποιω σχεδον ποτε. Πανω στην heq5 εχει μπει 3 φορες μονο. Το μεγεθος-ογκος που κερδιζεις και η ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΟΥ αξιζουν και 1000 ευρω διαφορα για μενα..

Celestron 10" σε homemade dobsonian βαση.

HEQ5 Pro synscan

Bresser skylux 70/700.

Logitech webcam.

A3 webcam

Samsung pl70 12mp. compact camera

Acer Aspire One.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μη κοιτας μονο τις ιντσες, ανετα θα ανταλαζα το 10ιντσο μου νευτωνιο με ενα 6ιντσο κατοδιοπτρικο, ειναι τοσο μεγαλο και τοσο ογκοδες που δε το χρησιμοποιω σχεδον ποτε. Πανω στην heq5 εχει μπει 3 φορες μονο. Το μεγεθος-ογκος που κερδιζεις και η ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΟΥ αξιζουν και 1000 ευρω διαφορα για μενα..

 

Προφανως το 16αρι το παιρνει κανεις εαν εχει καποια εξοχικη κατοικια σε μερος με χαμηλη φωτορυπανση, και δεν εχει σκοπο να το μετακινει. Το οτι ειναι ογκωδες, βαρυ και εχει μπροστα τον προσοφθαλμιο φακο ειναι το τιμημα για να μπορεις να εχεις μεγαλυτερη μεγεθυνση και πιο φωτεινο ειδωλο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βγάλε τον δακτύλιο από μέσα πριν το ταχυδρομείο. Θα σου καταστρέψει τα κάτοπτρα.

Αυτη τη στιγμή Meade Ευρώπης δεν υπάρχει (και θα ξαναγίνει Bresser). Δεν γνωρίζω αν αυτό επιπλέξει τα πράγματα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα νομίζω ότι αν ανοίξει το σωλήνα, κινδυνεύει να "χάσει" την εγγύηση.

 

Θα πρότεινα πριν προβεί σε μια τέτοια ενέργεια να μιλήσει με το Νομικό.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα βγάλει το visual back, θα γυρίσει προσεκτικά τον σωλήνα και το δακτυλίδι, σε επαφή με το τοίχωμα, θα πέσει από εκεί.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα ο δακτύλιος πρέπει να βγει πριν πάει οπουδήποτε ο σωλήνας. Μακάρι να ειμαι λάθος, αλλά φοβάμαι ότι δεν θα βγει με τη μέθοδο που προτείνει ο Κώστας. Ένας αλλος τρόπος είναι να περάσεις προσεκτικά ένα μαγνητάκι δεμενο με σπάγκο από το visual back του τηλεσκοπίου και να "ψαρέψεις" το μεταλλικό δακτύλιο.

Δυστυχώς δεν έχω καμία εμπειρία με SCT της Meade, αλλά ερεύνησε το ενδεχόμενο αυτός ο δακτύλιος να είναι κάποια ασφάλεια χωρίς ουσιαστική χρησιμότητα: Μια αντίστοιχη βιδα στην ντίζα του εστιαστή της Celestron είναι ουσιαστικά άχρηστη μια και ο εστιαστής τερματίζει αρκετά πριν η στήριξη του πρωτεύοντος ελευθερωθεί από τα σπειρώματα της ντίζας.

Σε κάθε περίπτωση, ίσως είναι προτιμότερο να ψάξεις πληροφορίες στο internet, να πάρεις μια βαθειά ανάσα και να αφαιρέσεις τη διορθωτική πλάκα διορθωνοντας το πρόβλημα μόνος σου από το να στείλεις το τηλεσκόπιο Γερμανία!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O Papous ευτυχώς δεν είναι τόσο μεγάλος όσο υποδηλώνει το όνομά του. Καλύτερα ό,τι γίνει να γίνει υπό την επίβλεψη ενός ενηλίκου και κατά προτίμηση ενός ερασιτέχνη αστρονόμου με εμπειρία στα τηλεσκόπια αυτά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είναι έτσι, ακριβώς ότι προτείνει ο Κώστας: ότι κάνεις με τη βοήθεια ενός ενήλικα, ιδανικά με κάποιον ερασιτέχνη αστρονόμο. Πάντως μόνο τα μεταφορικά πήγαινε-έλα για ασφαλισμένο δέμα για Γερμανία ειναι πολλά για μια ζημιά που λογικά - πάντα με πολυ προσοχη - θα πρέπει να διορθωνεται ευκολα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω λεω να μην το πειραξεις καθολου.

 

Πηγαινε το στο Νομικο και πεστου να το φτιαξουν........ και ας κοψει αυτος το λαιμο του να το φτιαξει 3000 euro εσκασες ..... αλιμονο τους αν σου κανουν κολπακια.

 

Δεν εχεις καμια ευθηνη ... και εισαι και εντος εγγυησης .... αρα δεν εχεις προβλημα.

 

Αν το σκαλησης δεν θα σε καληψουν.

Ζησε το σημερα γιατι ... ειναι το αυριο που περιμενες χθες.-
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Γιαννης (voyager) έχει δίκιο ΒΟΥΝΟ. ΔΕΝ πειράζουμε τη διορθωτική πλάκα ενός SCT αν δεν ξέρουμε καλά (ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ)πως γίνεται.

Αν απλώς αφ-ευθυγραμμιστεί θα βλέπεις, να μην σου πω τι θα βλέπεις γιατί έχουμε και μικρά παιδιά στο forum.

Αν σου πέσει απο τα χέρια και σπάσει πάει το τηλεσκόπιο, το υπόλοιπο γίνεται γλάστρα.

Αν δεν είχες άλλη επιλογή, να σου πώ καλά, κάντο να σου δώσω και οδηγίες.

Αλλα με το τηλεσκόπιο στην εγγύηση, ο Νομικός έχει την υποχρέωση να το στείλει για επισκευή, και τις τρίχες "φταίς και να πληρώσεις" να τις ξεχάσει.

Φιλικά

Δημήτρης.

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα,

 

πριν το συσκευασεις και εμπρος στον Ελληνα αντιπροσωπο βγαλε μερικες φωτογραφιες σε κρισιμα σημεια (κατοπτρο, εστιαστη, διορθ. πλακα κτλ). Ασε την αντιπροσωπεια να ολοκληρωσει την συσκευασια και αποστολη.

 

 

 

 

Φιλικα

 

Δημητρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ολα καλα οσα γραφετε, αλλά ο νομικος ουτε θα στείλει εξΩ το τηλεσκόπιο ουτε εχει κάποιο τεχνικότμημα για να διορθώσει το πρόβλημα. Το πιθανότερο ειναι οτι θαΑ ανοιξει τη διορθωτικη πλάκα μόνος του οπως να ειναι και... Voila έτοιμο! Αντε μετά να του αποδειξεις οτι δεν δουλευει όπως δουλευε...

Το πρόβλημα ειναι γνωστό απο παλια: sct στην ελλαδα και μάλιστα σε πηρουνι σημαινει οτι τεχνικα προνληματα θα τα αντιμετωπίσεις σχεδον 100% μόνος σου. Παραδείγματα παρα πολλα και μεσα στο φορουμ. Κανενας αντιπροσωπος δεν στοκαρει ανταλλακτικά. Θελει ψαξιμο, αλλα το συγκεκριμένο προβλημα ίσως λύνεται απλαΑ με το να ψαρεψει κανείς το δακτυλιο αποοι το εσωτερικό του σωληνα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα,

 

 

Σαν ΔΕΥΤΕΡΗ λυση με δικα σου εξοδα αλλα εξαιρετικη δουλεια σου προτεινω

 

http://www.fernrohr-service.de/

 

Στειλε ενα mail στον Wolfgang Gryzbowski σχετικα με το θεμα σου. Εχουμε συνεργαστει σε διαφορα θεματα πανω απο μια δεκαετια. Ειναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ !

 

Φιλικα

 

Δημητρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ολα καλα οσα γραφετε, αλλά ο νομικος ουτε θα στείλει εξΩ το τηλεσκόπιο ουτε εχει κάποιο τεχνικότμημα για να διορθώσει το πρόβλημα. Το πιθανότερο ειναι οτι θαΑ ανοιξει τη διορθωτικη πλάκα μόνος του οπως να ειναι και... Voila έτοιμο! Αντε μετά να του αποδειξεις οτι δεν δουλευει όπως δουλευε...

Το πρόβλημα ειναι γνωστό απο παλια: sct στην ελλαδα και μάλιστα σε πηρουνι σημαινει οτι τεχνικα προνληματα θα τα αντιμετωπίσεις σχεδον 100% μόνος σου. Παραδείγματα παρα πολλα και μεσα στο φορουμ. Κανενας αντιπροσωπος δεν στοκαρει ανταλλακτικά. Θελει ψαξιμο, αλλα το συγκεκριμένο προβλημα ίσως λύνεται απλαΑ με το να ψαρεψει κανείς το δακτυλιο αποοι το εσωτερικό του σωληνα.

 

 

 

Πως τα ξερεις ολα αυτα ;;;

 

Και αν ειναι ολα αυτα αληθεια ... πολυ θα ηθελα να ακουσω και την αποψη του κυριου Νομικου.

Ζησε το σημερα γιατι ... ειναι το αυριο που περιμενες χθες.-
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση... Τι σου φαίνεται περίεργο; Στο παρελθόν φίλοι στο φορουμ αντιμετώπισαν προβλήματα με LX90 (θυμάμαι χαρακτηριστικά 2 περιπτώσεις) και με LX200 (θυμάμαι μια περίπτωση με πρόβλημα σε μοτέρ και μια περίπτωση με προβλημα στην κεντρική πλακέτα) και λύση βρηκαν μόνοι τους παραγγέλνοντας ανταλλακτικά από εξωτερικό και τρίτους προμηθευτές. Μια αναζητηση παλαιότερων θεματων και θα βρεις σχετικες αναφορές.

Το πρόβλημα ωστόσο δεν είναι αποκλειστικά ελληνικό, πριν από 7-8 χρόνια η πολύ πιο οργανωμένη τότε Meade διέθετε ένα κιτ ανταλλακτικών που προοριζόταν για απλούς χρήστες. Το κιτ ήταν εξαιρετικά δημοφιλές εκτός ΗΠΑ και προοριζόταν για το best seller της εταιρείας, το LX200 classic. Η ίδια η Meade είχε αίσθηση και αναγνώριζε το πρόβλημα που υπήρχε στη συντήρηση εκτός ΗΠΑ - δεν είναι δικιά μου άποψη. Από τότε με τα οικονομικά προβλήματα τα πράγματα χειροτέρεψαν για την Meade, δεν έφτιαξαν..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση... Τι σου φαίνεται περίεργο; Στο παρελθόν φίλοι στο φορουμ αντιμετώπισαν προβλήματα με LX90 (θυμάμαι χαρακτηριστικά 2 περιπτώσεις) και με LX200 (θυμάμαι μια περίπτωση με πρόβλημα σε μοτέρ και μια περίπτωση με προβλημα στην κεντρική πλακέτα) και λύση βρηκαν μόνοι τους παραγγέλνοντας ανταλλακτικά από εξωτερικό και τρίτους προμηθευτές. Μια αναζητηση παλαιότερων θεματων και θα βρεις σχετικες αναφορές.

Το πρόβλημα ωστόσο δεν είναι αποκλειστικά ελληνικό, πριν από 7-8 χρόνια η πολύ πιο οργανωμένη τότε Meade διέθετε ένα κιτ ανταλλακτικών που προοριζόταν για απλούς χρήστες. Το κιτ ήταν εξαιρετικά δημοφιλές εκτός ΗΠΑ και προοριζόταν για το best seller της εταιρείας, το LX200 classic. Η ίδια η Meade είχε αίσθηση και αναγνώριζε το πρόβλημα που υπήρχε στη συντήρηση εκτός ΗΠΑ - δεν είναι δικιά μου άποψη. Από τότε με τα οικονομικά προβλήματα τα πράγματα χειροτέρεψαν για την Meade, δεν έφτιαξαν..

 

 

 

 

Μαλιστα ..... ευτηχως που δεν αγορασα ακομα τηλεσκοπιο.

Ζησε το σημερα γιατι ... ειναι το αυριο που περιμενες χθες.-
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ως πρωην κατοχος LX200 10" GPS αντιμετωπισα προβλημα με εναν αισθητηρα, το οποιο επισκευασα μονος μου μετα απο πολυ μελετη και ερευνα στο διαδυκτιο....

Δεν εκανα τον κοπο ουτε καν να ρωτησω τι θα μου κοστιζε η αποστολη ενος κιβωτιου συνολικου βαρους 50 κιλων + εξοδα επισκευης.....(μεχρι την επομενη βλαβη εδω που τα λεμε).

Επισης εχω "επισκευασει" εντελως τυχαια, και πανω στην κουβεντα, ενα ΕΤΧ 125 και ενα LX90 λιγο πριν φυγουν για Γερμανια διοτι δεν υπηρχε ανθρωπος να ανακαλυψει το......βγαλμενο βισματακι μεσα στο 8", ουτε να αποκαταστησει την καλη λειτουργια του "συμπλεκτη" υψωσης στο ΕΤΧ....(εργασια 10 λεπτων).

Τα παλαιοτερο μοντελλα ειχαν πολυ λιγοτερα και αξιοπιστα ηλεκτρονικα και μηχανικα μερη, και γενικως καλυτερη κατασκευη (ειχα προσφατα σχετικη συζητηση με εναν αρκετα ψαγμενο αστροφιλο οσο αφορα τα θεματα τεχνολογιας).

Δεν κατηγορω την τωρινη Κινεζικη γραμμη παραγωγης (το αντιθετο), απλως η αλλαγη πλευσης της εταιριας με αλλη πολιτική (εντυπωσιακα σουπερ προιοντα ) δεν ηταν επιτυχης κατα τη γνωμη μου....

Τα παλαια τηλεσκοπια φτιαχνονταν στο Μεξικο, τα νεοτερα "εντυπωσιακα σουπερ προιοντα" επισης στο Μεξικο, και τωρα φυσικα στην Κινα.

Οσο για την υποστηριξη, οσο πιο παλαια ,τοσο πιο καλα, διοτι στο παρελθον μπορουσες να κινηθεις εναξαρτητως.

Στα "παλιο" ειχες αξιοπιστια, απλοτητα, συμβατη τεχνολογια/υλικα, εναλλακτικη λυση προσβασης σε ανταλακτικα (αυτο που ανεφερε ο Ηλιας για το κιτ).

Στα καινουργια.... ](*,) ](*,) ](*,)

 

Και για την ιστορια, δυο φορες που επικοινωνησα με τον Ελληνα πωλητη, στη μια περιπτωση που ηθελα ενα εξαρτημα με ρωτησε (πριν προλαβω να ολοκληρωσω την αιτηση μου) με βλοσυρο υφος αν το τηλεσκοπιο εχει αγορασθει απο αυτον (προφανως για να με "εκδικηθει" αν το ειχα παρει απο αλλου), και στην δευτερη περιπτωση που αφορουσε χειριστικο θεμα, με παρεπεμψε στο διαδυκτιο....

 

Σαν πρωην κατοχος ενος ETX 125, ενος LX90, και ενος LX200GPS (μεταχειρισμενα) εχω μια σχετικη εμπειρια, οσο αφορα την εταιρια, και οσο αφορα την πολιτικη τεχνικης υποστηριξης της εταιριας ....

Κλεινω προτεινοντας (στου κουφου την πορτα) καθε πωλητης να υποχρεουται να εχει εναν υπαλληλο με στοιχειωδεις τεχνικες γνωσεις, ωστε με βασικα υλικα και εξοπλισμο, να αναλαμβανει στο 100% την τεχνικη υποστηριξη των τηλεσκοπιων....

Με βασικα ανταλλακτικα ( μοτερ, χειρηστηριο, τις πλακετες και τις καλωδιωσεις ενος LX200GPS), μπορει ο μεσος τεχνιτης να επισκευασει οποιοδηποτε LX200GPS σε λιγοτερο απο 30 λεπτα, με απλουστατη διαγνωση και αμεση αποκατασταση καλης λειτουργίας....

Προφανως η εταιρια δεν θελει να κανει ενα τεχνικο σεμιναριο 2-3 ημερων σε επιλεγμενους υπαλληλους των μεταπωλητων της, ουτε να τους δινει προσβαση σε ανταλλακτικα και "on line" τεχνικη κατευθηνση (αχρειαστη να'ναι).

 

(συγγνωμη MEADE, αλλα απλως λεω τη γνωμη μου στους συμφορουμιτες μου, και αν για μια βγαλμενη ροδελα, ενα τηλεσκοπιο πρεπει να παει βολτα στα ξενα........λυπαμαι γενικως..)

Παρεμπιπτοντως, αν εχει αλλαξει κατι, θα χαρω πολυ να ενημερωθω σχετικα, ωστε να ανακαλεσω οπου πρεπει.

(παντως η ροδελα του εστιαστη, δεν ειναι απο τα εξαρτηματα που μπορει ο χρηστης να χαλασει....μιλαμε προφανως για καποια απροσεξια κατα την διαδικασια παραγωγης...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια αυριο το τηλεσκοπιο θα το παει ο πατερας μ στν νομικο...θα γραψω κ μια επιστολη γραπτη σε αυτους που θα το φτιαξουν..αν το τηλεσκοπιο δεβ ερθει φτιαγμενο κ παει τσαμπα λογω αυ1ης της δικης τους απροσεξιας(δαχτυλιδι κολλημενο μεκολλα) το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα κατσουμε με σταυρωμενα τα χερια..3000 πληρωσα!τωρα το ενδεχομενο να τ φτιαξουμε μονοι μας δεν τ εξεταζω γτ ουτε εμπειροι αστρονομοι ειμαστε ουτε εχουμε κανεναν εδω κοντα..να κοψει τον λαιμο του να το φτιαξει ο κυριος νομικος που το πλασαρε ως υπερ-τηλεσκοπιο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης