Jump to content

Αγορα τηλεσκοπιου


ysteros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια.Ειμαι καινουριος στο forum και πολυ χαρουμενος που σας βρισκω.

Ειμαι αρχαριος και προσανατολιζομαι στην αγορα ενος τηλεσκοπιου.Μονο που εχω πελαγωσει.Δεν ξερω ποιον τυπο να διαλεξω,αν θα ειναι go to η οχι,την διαμετρο,αλλα και τα παρελκομενα που πιθανως χρειαζομαι(barlow,φιλτρα κλπ).

Οι παρατηρησεις θα γινονται κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο,90%,στην Αθηνα,δεν ξερω αν αυτο εχει τη σημασια του.

Απο βιβλια για αρχη προσανατολιζομαι σε αυτα

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1598

Η αυτο http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1765

Απο τηλεσκοπια που εχω δει,και δεν μπορω να πω ουτε στο ελαχιστο πως κατεληξα,απλα μια πρωτη ερευνα,ειναι αυτα..

 

http://www.astroshop.eu/orion-dobson-telescope-n-254-1200-skyquest-xt10-intelliscope-dob/p,33295

http://www.astroshop.eu/orion-dobson-telescope-n-203-1200-skyquest-xt8-intelliscope-dob/p,33297

 

http://www.astroshop.eu/skywatcher-telescope-n-150-750-explorer-bd-neq-3-pro-synscan-goto/p,20298

Θα εκτιμουσα την γνωμη σας και την βοηθεια σας

Ευχαριστω οποιον ασχοληθει..

Θανος

ΥΓ.Πως βαζουμε link?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

Είχα ακριβώς την ίδια σύγχυση με σένα. Διαβάζοντας το βιβλίο που σκέφτεσαι να αγοράσεις μου λύθηκαν αρκετά απορίες, συνεπώς καλό είναι να το συμβουλευτείς. Περιλαμβάνει και έναν αναλυτικό οδηγό, σχετικά με τους τύπους των τηλεσκοπίων και τη χρήση τους. Το δεύτερο βιβλίο (THE BACKYARD ASTRONOMER'S GUIDE) έχει περισσότερες λεπτομέρειες και καλό είναι να το αφήσεις για μετά.

 

Επίσης το NightWatch με βοήθησε να επιλέξω και να διαλέξω το πρώτο τηλεσκόπιο Orion XT10i (αυτό με το Intelliscope). Απλά υπολόγισε ότι το συγκεκριμένο είναι στα όρια της φορητότητας και μου πιάνει όλο το πίσω κάθισμα για να μεταφέρω τον σωλήνα του, χωρίς την βάση. Σαν τηλεσκόπιο έχει μερικά ψιλό κουσούρια που όμως λύνονται σχετικά εύκολα. Ένα άλλο μειονέκτημα της αγοράς του Orion είναι τα υψηλά μεταφορικά που θα πληρώσεις. Υπολόγισε γύρω στα 180 ευρώ!

 

Γνωρίζω επίσης ότι πολλοί προτείνουν αρκετό διάβασμα και παρατήρηση με κιάλια πριν την αγορά τηλεσκοπίου και ίσως σου ταιριάξει καλύτερα αυτή η λύση. Εγώ ήμουν τόσο ανυπόμονος, που δεν υπήρχε περίπτωση να περιμένω και δε το μετάνιωσα καθόλου.

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες!

 

Από τα 2 βιβλία που σκέφτεσαι, θα σου πρότεινα το δεύτερο. Είναι πολύ πιο πλήρες και η διαφορά στην τιμή υπερδικαιολογείται. Δες τα αν πας στο Πλανητάριο πριν τα πάρεις. Και μόνος σου πιστεύω πως θα καταλάβεις ότι το δεύτερο αξίζει τα παραπάνω λεφτά.

 

Τώρα όσον αφορά τα τηλεσκόπια και τα 3 είναι καλά εργαλεία. Για την περίπτωση σου όμως θα πάω κόντρα στον κανόνα "πάρε ίντσες" και θα πρότεινα το 6ιντσο στην ισημερινή. Μπορεί το στήσιμο της ισημερινής να είναι λίγο πιο μπελαλίδικο από αυτό ενός Dob, αλλά νομίζω ότι θα σε αποζημιώσει ειδικά αν κάνεις πλανητική παρατήρηση.

 

Επίσης βλέπω πως έχεις μια προτίμηση σε GOTO. Προσωπικά θα προτιμούσα να μην πάρω GOTO και τα επιπλέον χρήματα να τα αφιερώσω σε ένα μικρό ζευγάρι καλά κιάλια (7-10 μεγεθύνσεις) με το οποίο θα μπορούσες να μάθεις τον ουρανό. Ειδικά αν κάνεις σύντομες αποδράσεις εκτός Αθηνών θα σου φανεί πιστεύω πολύ πιο χρήσιμο από το GOTO.

 

Θα πρότεινα επίσης πρώτα να διαβάσεις το βιβλίο και μετά να ξαναδείς το θέμα τηλεσκόπιο.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

Είχα ακριβώς την ίδια σύγχυση με σένα. Διαβάζοντας το βιβλίο που σκέφτεσαι να αγοράσεις μου λύθηκαν αρκετά απορίες, συνεπώς καλό είναι να το συμβουλευτείς. Περιλαμβάνει και έναν αναλυτικό οδηγό, σχετικά με τους τύπους των τηλεσκοπίων και τη χρήση τους. Το δεύτερο βιβλίο (THE BACKYARD ASTRONOMER'S GUIDE) έχει περισσότερες λεπτομέρειες και καλό είναι να το αφήσεις για μετά.

 

Επίσης το NightWatch με βοήθησε να επιλέξω και να διαλέξω το πρώτο τηλεσκόπιο Orion XT10i (αυτό με το Intelliscope). Απλά υπολόγισε ότι το συγκεκριμένο είναι στα όρια της φορητότητας και μου πιάνει όλο το πίσω κάθισμα για να μεταφέρω τον σωλήνα του, χωρίς την βάση. Σαν τηλεσκόπιο έχει μερικά ψιλό κουσούρια που όμως λύνονται σχετικά εύκολα. Ένα άλλο μειονέκτημα της αγοράς του Orion είναι τα υψηλά μεταφορικά που θα πληρώσεις. Υπολόγισε γύρω στα 180 ευρώ!

 

Γνωρίζω επίσης ότι πολλοί προτείνουν αρκετό διάβασμα και παρατήρηση με κιάλια πριν την αγορά τηλεσκοπίου και ίσως σου ταιριάξει καλύτερα αυτή η λύση. Εγώ ήμουν τόσο ανυπόμονος, που δεν υπήρχε περίπτωση να περιμένω και δε το μετάνιωσα καθόλου.

 

 

 

Ποια ειναι αυτα τα ψιλο κουσουρια ;;

Ζησε το σημερα γιατι ... ειναι το αυριο που περιμενες χθες.-
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ερευνητής δεν ευθυγραμμίζεται με το τηλεσκόπιο. Το intelliscope δεν δούλευε!

 

Τα έχω γράψει εδώ..

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=18957&highlight=

 

...επίσης ένα πρόσφατο (χθες το είδα) ο εστιαστής έχει και μια μικρή ανοχή περιστροφής αριστερά δεξιά!!!

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω για τις αμμεσες απαντησεις.Διαβαζοντας για το προβλημα του Santono στην ενοτητα που δημιουργησε αποφασισα να αποφυγω τα ORION λογω του οτι τα εχουν ελαχιστοι και σε τυχον προβλημα,και λογω απειριας μου,θα δυσκολευτω να το λυσω.Santono τι εννοεις ανοχη,καποια κενα μεχρι να αρχισει να εστιαζει πραγματικα?

nikk αυτο που προτεινεις ειναι το skywatcher αν καταλαβα καλα αλλα χωρις τη ρομποτικη υποστηριξη.

Αν δεν προχωρησω στην αγορα ενος go to και παρω αυτο(πιο πολλες ιντσες και πιο φθηνο)

http://www.astroshop.eu/skywatcher-telescope-n-200-1000-explorer-bd-neq-5/p,14991

πως θα γινετε η παρακολουθηση ενος αντικειμενου οταν αυτο μετατοπιζεται λογω της περιστροφης της Γης?Πρεπει να ξεβιδωνω και να ξαναβιδωνω συνεχως καποιες βιδες στην βαση?Υπαρχει καποιο σετ εξτρα που επιτρεπει κατι τετοιο?

Κατι ακομα.Επειδη οι παρατηρησεις θα γινονται κυριως στην ΑΘηνα θα βολευε η απουσια goto?Γενικα χρειαζονται οι τοσες ιντσες για αστικη παρατηρηση?

Γενικα τι θα επρεπε να προσεξω-κοιταξω?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ισημερινή χαμηλού κόστους σαν αυτές που βλέπεις δίνει 3 επιλογές:

 

1) Ρομποτική, όπου όλα μπορεί να είναι πλήρως αυτοματοποιημένα, δηλ. τόσο το tracking όσο κι ο εντοπισμός των στόχων. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είναι η πιο άνετη επιλογή, αλλά αφενός θα χρειαστείς μια δυνατή πηγή ενέργειας όπως π.χ. μπαταρία αυτοκινήτου, αφετέρου αυξάνει κατά πολύ το κόστος. Αυτό θα το θεωρούσα λογικό για μια στήριξη από HEQ5 και πάνω, γιατί εκεί πλέον πας για άλλα πράγματα, δεν το θεωρώ όμως λογικό για μια στήριξη μέχρι EQ5. Αν προχωρήσεις στο χόμπυ θα χρειαστεί να αναβαθμίσεις τη στήριξη σου και το GOTO στην ΕQ5 θα είναι χαμένα λεφτά (προσωπική άποψη).

 

2) Χειροκίνητα, όπου τίποτα δεν είναι αυτόματο, στόχους βρίσκεις μόνος σου και tracking κάνεις με το χεράκι (περίπου με τον τρόπο που το περιέγραψες, απλά έχεις ένα χειριστήριο για κάθε άξονα και δεν θα χρειαστείς π.χ. κατσαβίδι). Στην πράξη είναι πιο φιλικό από ότι ακούγεται, αλλά δεν είναι τυχαία η φθηνότερη επιλογή.

 

3) Με μοτεράκι στην ορθή αναφορά ή και στην απόκλιση. Πρακτικά έχεις μια χειροκίνητη στήριξη και της ενσωματώνεις ένα μοτεράκι σαν αυτό:

http://www.astroshop.eu/drive-motors-without-goto/skywatcher-eq-5-engine-set-ra-and-de/p,1500

Παίζει με απλές μπαταρίες τύπου D και ναι μεν θα πρέπει να εντοπίσεις του στόχους μόνος σου, αλλά όταν το κάνεις ενεργοποιείς το μοτεράκι και το tracking γίνεται αυτόματο. Κατά την ταπεινή μου άποψη η προτιμότερη λύση (βασικά το απλό στην ορθή αναφορά), εκτός κι αν δεν έχεις πρόβλημα στα λεφτά ή κρίνεις αναγκαίο να εντοπίζεις τους στόχους με αυτόματο τρόπο.

 

Το τηλεσκόπιο που ανέφερες είναι επίσης καλό και είχα την EQ5 και για τα λεφτά της είναι πολύ καλή στήριξη. Όμως επιμένω να ξεκινήσεις με το βιβλίο και πηγαίνοντας στο Πλανητάριο να ρίξεις μια στα τηλεσκόπια στα οποία αναφέρεσαι, για να έχεις μια πιο σφαιρική εικόνα για τι μιλάς. Στις φωτογραφίες έχουν την τάση να δείχνουν μικρά κι άνετα... Δες επίσης και την περίπτωση με τα κιάλια.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θα σου προτεινα να παρεις skywatcher N150/750!Ομως φυσικα για να παρεις ενα αριστης ποιοτητας τηλεσκοπιο θα πρεπει να εχεις και την καταληλη οικονομικη δυνατοτητα!Εγω εχω ενα Power Seeker 60AZ που εκανε 200 ευρω και ειμαι ενταξει!

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την επόμενη αγορά μου, όταν έρθει η ώρα, γέρνω προς το XT10i επίσης.

 

Τα μεταφορικά απο astroshop με UPS standard μου τα βγάζει 113,80 αν τους κάνω κατάθεση και 121,80+2.50 αν μου τα στείλουν με αντικαταβολή.

 

santono σε γενικές γραμμές αξίζει σαν αγορά; Παντού διαβάζω καλές κριτικές και ιδιαίτερα για την ποιότητα του κατόπτρου. Ο μόνος λόγος που το προτιμώ απο το SW 10" είναι η ύπαρξη του intelliscope, το οποίο βρίσκω φοβερό.

Έχεις πλέον κάποιο πρόβλημα με αυτό ή έστω κάτι αξιοσημείωτο να αναφέρεις;

Γιάννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε ysteros, εννοώ ότι ο εστιαστής εκτός από μέσα έξω κάνει και μια ελαφριά κίνηση αριστερά - δεξιά αν τον στρίψω.

 

Παρ' όλα τα προβληματάκια είμαι αρκετά ευχαριστημένος και οι έως τώρα παρατηρήσεις μου έχουν στεφθεί με επιτυχία! Με τον βασικό εξοπλισμό κατάφερα να δω αρκετά DSO. Ειδικότερα με το intelliscope ο εντοπισμός είναι παιχνιδάκι. Ο λόγος που δεν πήρα GoTo ήταν επειδή θέλω να βρίσκω μόνος μου τα αντικείμενα, αλλά για αρχή ήθελα κάποια μικρή βοήθεια για να μην απογοητευτώ.

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε santono να υποθεσω πως στην δικη σου περιπτωση προκειτε για "αστοχια υλικου"καθοτι διαβαζω για πολυ ευχαριστημενους χρηστες του XT10i,για καλη ποιοτητα οπτικων και ποιοτητα κατασκευης.

Αυτο το semi στην αναζητηση μου εκανε κι εμενα εντυπωση.Θα ηθελα να σε ρωτησω αν οι παρατηρησεις σου γινονται εντος πολης και αν η βαση Dobson περα απο τη ευκολια στο στησιμο ειναι ευκολη στον χειρισμο,σταθερη στην παρακολουθηση και κουραστικη στην πολυωρη χρηση.

Νικο εχω ηδη παραγειλει το Astrnomer's Backyard και κατανοω απολυτα την προταση σου να ξεκινησω με κιαλια για να αποκτησω μια καποια εξοικειωση.Δεν τιθετε θεμα ανυπομονησιας,αυτη υπαρχει ετσι κι αλλιως.Μαλλον για να το θεσω καλυτερα δεν υπαρχει περιπτωση,επειδη οι πρωτες παρατηρησεις μου,εως πολλες,να μην ειναι παρα αναγνωρισεις τοσο του οργανου οσο και του ουρανου,να παραιτηθω λογω των πρωτων απογοητευσεων.Αγαπω την αστροπαρακολουθηση,ειχα προσπαθησει και πριν 15 χρονια να ξεκινησω με την αγορα ενος διοπτρικου KONUS,που ομως λογω υποχρεωσεων αναγκαστηκα να αφησω.Το οργανο χαθηκε στην πορεια.Με το Πλανηταριο δεν εβγαλα ακρη,τουλαχιστον στο σαιτ του,δεν βρηκα κατι εκτος απο τις γνωστες προβολες.Θα παρω τηλεφωνο για να ρωτησω.

ckormpos δεν πολυκαταλαβα,εκτος απο το οικονομικο,τι θελεις να πεις για το Ν150/750,εννοω αν εχει καλης ποιοτητας οπτικα η οχι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά τα μικρά κιάλια τα βρίσκω πολύ χρήσιμα ακόμα κι όταν παρατηρώ με τηλεσκόπιο, ειδικά στην περίπτωση που δεν υπάρχει GOTO. Πριν προσπαθήσεις με αστροάλματα με τον ερευνητή, είναι πολύ πιο βολικό (τουλάχιστον για μένα) να σαρώσεις την περιοχή που σε ενδιαφέρει με τα κιάλια.

 

Το Πλανητάριο το ανέφερα, γιατί νόμισα ότι θα έπαιρνες το βιβλίο από εκεί, μην θεωρηθεί ότι κάνω γκρίζα διαφήμιση! :cheesy:

 

Αλλά το βασικό δεν είναι να πας στο Πλανητάριο, είναι να δεις σε μέγεθος τα τηλεσκόπια στα οποία αναφέρεσαι. Αν υπάρχει κάποιος γνωστός σου που μπορεί να έχει κάτι παρόμοιο και μπορεί να σε εξυπηρετήσει, ακόμα καλύτερα. Είχα μέχρι πρόσφατα 10ιντσο και είναι εξαιρετικό τηλεσκόπιο για βαθύ και σκοτεινό ουρανό. Για Αθήνα λόγω όγκου-βάρους στη μεταφορά και φωτορρύπανσης ίσως απογοητευτείς. Αν παρατηρούσες από "καλή" περιοχή είναι ιδανικό, για Αθήνα κάτι σε 6-8 ίντσες είναι μάλλον προτιμότερο. Δες δηλ. και τον παράγοντα "φορητότητα" πριν αποφασίσεις.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκεί που μένω δεν είναι κέντρο, οπότε έχω λίγο καλύτερες συνθήκες ιδίως Βόρεια - Βορειοδυτικά. Προχτές για παράδειγμα είδα μια χαρά το M57 (ring nebula mag 8.8). Συνήθως όμως για παρατήρηση βαθέως ουρανού πάω έξω από την Πάτρα όπου ο ουρανός είναι πολύ καλύτερος.

 

Όσο αφορά το τηλεσκόπιο, αστοχία υλικού δεν υπάρχει. Έχω βρει και άλλες αναφορές σε αυτά τα δύο προβλήματα που έχω αναφέρει (Inteeliscope και ερευνητή). Αλλά όπως είπα διορθώνονται εύκολα.

 

Η βάση του είναι σταθερή και κουμαντάρεται εύκολα. Επίσης έχει ρυθμιζόμενους σφιγκτήρες για να ρυθμίσεις την ένταση κατά άξονα. Στο ζενίθ έχει μία δυσκολία χειρισμού, άλλα αυτό είναι γενικότερο πρόβλημα των dobs.

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα χρόνια έχω αλλάξει γνώμη για το ποιά είναι η καλύτερη προσέγγιση στο θέμα "Τηλεσκόπιο για αρχαρίους". Συνήθως ο αρχάριος υποθέτει πως υπάρχει ένα τηλεσκόπιο που τα κάνει όλα και ελπίζει πως θα του αρκεί ένα και μόνο τέτοιο τηλεσκόπιο.

Προβληματιζόμουν επίσης καιρό γιατί άραγε να προτείνονται κιάλια διαμέτρου 50mm σε έναν αρχάριο ενώ τα τηλεσκόπια θα έπρεπε να είναι αρκετά μεγαλύτερα. Τελικά πολλοί αρχάριοι θα αγοράσουν ένα διοπτρικό 60-70mm (ειδικά εκείνοι που δεν συχνάζουν εδώ) αλλά με το στενό πεδίο (f/10 γαρ) και την αναιμική στήριξη θα δυσκολευτούν ψάχνοντας κάτι πέρα από τη Σελήνη. Πως να μάθεις τον ουρανό με πεδίο 30'; Το ίδιο ισχύει για τα GOTO Maksutov, όπως τα ETX.

Νομίζω πως η εναλλακτική είναι ένα μικρό τηλεσκόπιο με αποδεκτά καλή ποιότητα και εστιακή 400-650mm και μία επαρκή βάση. Με έναν φακό Plössl 32mm έχεις αρκετό πεδίο (4 μοίρες) για να ταυτίσεις κάποιους σχηματισμούς με τους χάρτες, αλλά και να χαρείς εντυπωσιακά αστρικά σμήνη, όπως οι Πλειάδες. Περίπου όπως με τα κιάλια αλλά χωρίς να κουράζονται χέρια και αυχένας και με δυνατότητα αύξησης της μεγέθυνσης ώστε να πρωτοδείς τον Δία, τον Κρόνο, το νεφέλωμα του Ωρίωνα, το σφαιρωτό του Ηρακλή και άλλα πολλά. Ταυτόχρονα παραμένει φορητό και, αν είναι διοπτρικό, κατάλληλο για επίγεια παρατήρηση.

Στην Ελληνική αγορά μπορεί να βρει κανείς τα 80 & 102ST με βάση AZ3 ή διάφορα ED (66-72-80) μεταχειρισμένα ώστε να τα συνδυάσει με βάση Porta. Μία περισσότερο αστρονομική λύση είναι το mini-Dob της Skywatcher, το 130 Heritage. Όλα αυτά και πολλά άλλα (όπως της Orion) είναι Giant "μονοκιάλια" με καλύτερο φακό/κάτοπτρο από τα φθηνά πραγματικά κιάλια, προσοφθάλμιο φακό υπό γωνία και ικανή για το μέγεθός τους βάση, τα οποία μπορούν να μεγεθύνουν 10-160 φορές. Και όταν (αν) αγοραστεί το μεγαλύτερο τηλεσκόπιο, δεν παύουν να είναι χρήσιμα.

Το Turn Left at Orion είναι γραμμένο γιαυτά ακριβώς.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα χρόνια έχω αλλάξει γνώμη για το ποιά είναι η καλύτερη προσέγγιση στο θέμα "Τηλεσκόπιο για αρχαρίους". Συνήθως ο αρχάριος υποθέτει πως υπάρχει ένα τηλεσκόπιο που τα κάνει όλα και ελπίζει πως θα του αρκεί ένα και μόνο τέτοιο τηλεσκόπιο.

Προβληματιζόμουν επίσης καιρό γιατί άραγε να προτείνονται κιάλια διαμέτρου 50mm σε έναν αρχάριο ενώ τα τηλεσκόπια θα έπρεπε να είναι αρκετά μεγαλύτερα. Τελικά πολλοί αρχάριοι θα αγοράσουν ένα διοπτρικό 60-70mm (ειδικά εκείνοι που δεν συχνάζουν εδώ) αλλά με το στενό πεδίο (f/10 γαρ) και την αναιμική στήριξη θα δυσκολευτούν ψάχνοντας κάτι πέρα από τη Σελήνη. Πως να μάθεις τον ουρανό με πεδίο 30'; Το ίδιο ισχύει για τα GOTO Maksutov, όπως τα ETX.

Νομίζω πως η εναλλακτική είναι ένα μικρό τηλεσκόπιο με αποδεκτά καλή ποιότητα και εστιακή 400-650mm και μία επαρκή βάση. Με έναν φακό Plössl 32mm έχεις αρκετό πεδίο (4 μοίρες) για να ταυτίσεις κάποιους σχηματισμούς με τους χάρτες, αλλά και να χαρείς εντυπωσιακά αστρικά σμήνη, όπως οι Πλειάδες. Περίπου όπως με τα κιάλια αλλά χωρίς να κουράζονται χέρια και αυχένας και με δυνατότητα αύξησης της μεγέθυνσης ώστε να πρωτοδείς τον Δία, τον Κρόνο, το νεφέλωμα του Ωρίωνα, το σφαιρωτό του Ηρακλή και άλλα πολλά. Ταυτόχρονα παραμένει φορητό και, αν είναι διοπτρικό, κατάλληλο για επίγεια παρατήρηση.

Στην Ελληνική αγορά μπορεί να βρει κανείς τα 80 & 102ST με βάση AZ3 ή διάφορα ED (66-72-80) μεταχειρισμένα ώστε να τα συνδυάσει με βάση Porta. Μία περισσότερο αστρονομική λύση είναι το mini-Dob της Skywatcher, το 130 Heritage. Όλα αυτά και πολλά άλλα (όπως της Orion) είναι Giant "μονοκιάλια" με καλύτερο φακό/κάτοπτρο από τα φθηνά πραγματικά κιάλια, προσοφθάλμιο φακό υπό γωνία και ικανή για το μέγεθός τους βάση, τα οποία μπορούν να μεγεθύνουν 10-160 φορές. Και όταν (αν) αγοραστεί το μεγαλύτερο τηλεσκόπιο, δεν παύουν να είναι χρήσιμα.

Το Turn Left at Orion είναι γραμμένο γιαυτά ακριβώς.

 

 

Δηλαδη αν καταλαβα καλα τα κιαλια δεν ειναι για αστρονομια επειδη κουραζουν ( χερια, αυχενα ).

 

Και η λυση ειναι "γρηγορα" μικρα διοπτρικα που λειτουργουν σαν κιαλια ....

Ζησε το σημερα γιατι ... ειναι το αυριο που περιμενες χθες.-
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα χρόνια έχω αλλάξει γνώμη για το ποιά είναι η καλύτερη προσέγγιση στο θέμα "Τηλεσκόπιο για αρχαρίους". Συνήθως ο αρχάριος υποθέτει πως υπάρχει ένα τηλεσκόπιο που τα κάνει όλα και ελπίζει πως θα του αρκεί ένα και μόνο τέτοιο τηλεσκόπιο.

Προβληματιζόμουν επίσης καιρό γιατί άραγε να προτείνονται κιάλια διαμέτρου 50mm σε έναν αρχάριο ενώ τα τηλεσκόπια θα έπρεπε να είναι αρκετά μεγαλύτερα. Τελικά πολλοί αρχάριοι θα αγοράσουν ένα διοπτρικό 60-70mm (ειδικά εκείνοι που δεν συχνάζουν εδώ) αλλά με το στενό πεδίο (f/10 γαρ) και την αναιμική στήριξη θα δυσκολευτούν ψάχνοντας κάτι πέρα από τη Σελήνη. Πως να μάθεις τον ουρανό με πεδίο 30'; Το ίδιο ισχύει για τα GOTO Maksutov, όπως τα ETX.

Νομίζω πως η εναλλακτική είναι ένα μικρό τηλεσκόπιο με αποδεκτά καλή ποιότητα και εστιακή 400-650mm και μία επαρκή βάση. Με έναν φακό Plössl 32mm έχεις αρκετό πεδίο (4 μοίρες) για να ταυτίσεις κάποιους σχηματισμούς με τους χάρτες, αλλά και να χαρείς εντυπωσιακά αστρικά σμήνη, όπως οι Πλειάδες. Περίπου όπως με τα κιάλια αλλά χωρίς να κουράζονται χέρια και αυχένας και με δυνατότητα αύξησης της μεγέθυνσης ώστε να πρωτοδείς τον Δία, τον Κρόνο, το νεφέλωμα του Ωρίωνα, το σφαιρωτό του Ηρακλή και άλλα πολλά. Ταυτόχρονα παραμένει φορητό και, αν είναι διοπτρικό, κατάλληλο για επίγεια παρατήρηση.

Στην Ελληνική αγορά μπορεί να βρει κανείς τα 80 & 102ST με βάση AZ3 ή διάφορα ED (66-72-80) μεταχειρισμένα ώστε να τα συνδυάσει με βάση Porta. Μία περισσότερο αστρονομική λύση είναι το mini-Dob της Skywatcher, το 130 Heritage. Όλα αυτά και πολλά άλλα (όπως της Orion) είναι Giant "μονοκιάλια" με καλύτερο φακό/κάτοπτρο από τα φθηνά πραγματικά κιάλια, προσοφθάλμιο φακό υπό γωνία και ικανή για το μέγεθός τους βάση, τα οποία μπορούν να μεγεθύνουν 10-160 φορές. Και όταν (αν) αγοραστεί το μεγαλύτερο τηλεσκόπιο, δεν παύουν να είναι χρήσιμα.

Το Turn Left at Orion είναι γραμμένο γιαυτά ακριβώς.

 

 

Δηλαδη αν καταλαβα καλα τα κιαλια δεν ειναι για αστρονομια επειδη κουραζουν ( χερια, αυχενα ).

 

Και η λυση ειναι "γρηγορα" μικρα διοπτρικα που λειτουργουν σαν κιαλια ....

 

Συνφωνω,με αυτα που λες για το διοπτρικο περι μεγενθυνσης.Θα μπορεις να εχεις μια πρωτη πολυ ομορφη εικονα απο καποια σωματα.Αλλα διαφωνω καθετως σε αυτο που λες οτι κουραζεσε με τα κυαλια...με μια ξαπλωστρα και μερακι..δεν κουραζεσε ποτε :)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έβγαλα αυτό το συμπέρασμα. Λέω πως, παράλληλα με τα κιάλια, τα μικρά τηλεσκόπια προσφέρουν κάποια πλεονεκτήματα. Ιδίως απέναντι σε μεσαία και giant κιάλια. Λέγοντας αυτά, εξακολουθώ να χρησιμοποιώ κιάλια, αλλά πλέον συχνότερα τα Pentax 8x30, παρά τα Celestron 15x70.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tωρα με μπερδεψατε λιγακι.Προσανατολιζομουν,με τη βοηθεια του Νiκου και του santono,σε ενα κατοπτρικο 6-8 ιντσων με βαση EQ3 η EQ5,μαλλον Skywatcher λογω τιμης,χωρις GOTO και ενα ζευγαρι κιαλια της ORION(Astro 15x70)+ καποια eyepieces(Ηyperion 5 και 13mm της Baader),barlow lens(Televue x2),laser collimator και φιλτρα.Εδω με βοηθησαν πολυ καποιες ενοτητες στο φορουμ για προσοφθαλμια και φακους Barlow αλλα και για collimation.

Αναζητω κατι που θα με κρατησει για αρκετα χρονια αξιοπρεπως απασχολημενο,πριν κανω ενα βημα παραπερα.

Tελικα εχω αρχισει να αναρωτιεμαι αν κανω καλα.Θα το θεσω με αλλους ορους....μπορω να διαθεσω αρχικα,λιγο πανω,λιγο κατω,γυρω στα 1000 ευρω για μια επιεικως ολοκληρωμενη λυση,με καλα οπτικα,χωρις GOTO παντα,με τυχον προσοφθαλμια,φακους Barlow κλπ.Η φορητοτητα δεν ειναι προβλημα,τουλαχιστον σε οτι εχει να κανει με χωρους και μεταφορα.

Και θα προτιμουσα τουλαχιστον το σωμα να ειναι καινουριο.

Επισης θα προτιμουσα να το αγορασω απο Ελλαδα,αλλα οι τιμες εδω εχουν πολυ μεγαλες διαφορες με τις αντιστοιχες στο εξωτερικο,ακομα και με τα μεταφορικα.

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη,οποιο κι αν ειναι το σκεπτικο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν σκόπευα να σε μπερδέψω. Η πρότασή μου αφορά όσους σκοπεύουν να ξοδέψουν μέχρι 200 ευρώ. Εφόσον διαθέτεις περί τα 1000 οι επιλογές σου είναι περισσότερες.

Τελευταία πωλείται αξιόλογος εξοπλισμός στις μικρές αγγελίες. Ρίχνε μια ματιά από καιρού εις καιρόν.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας φίλοι, :cheesy:

 

Είμαι νέο μέλος στο Astrovox και αρχάριος στην Ερασιτεχνική Αστρονομία. Μετά από λίγο διάβασμα και ψάξιμο ενδιαφέρομαι για αγορά ενός κατοπτρικού 6" σε ισημερινή βάση και συγκεκριμένα για το Skywatcher 150/750 Black Diamond EQ3-2.

 

Έλεγα στην αρχή για το Celestron Omni XLT 150 Reflector αλλά σύμφωνα με το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης αυτό το μοντέλο δεν έρχεται πλέον στη Νότια Ευρώπη και καθώς Celestron και Skywatcher είναι ίδια εταιρεία (Synta), υπάρχει σαν αντίστοιχο μοντέλο το Skywatcher 150/750 Black Diamond EQ3-2.

 

Ποια η άποψή σας για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο (Skywatcher 150/750 Black Diamond EQ3-2) και συγκριτικά με το Celestron Omni XLT 150 Reflector είναι ίδιο, καλύτερο ή χειρότερο???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επανερχομαι θελοντας να ενημερωσω οτι μετα απο αρκετο διαβασμα και συζητηση αποφασισα να ξεκινησω με κιαλια.Ειναι τα Yukon Futura 10x50 και ειναι για την τιμη τους(κοντα στα 100 ευρω)αρκετα ικανοποιητικα.Τα εχω ηδη παραλαβει.

Το τηλεσκοπιο που σκεφτομαι να παρω ειναι των 8" Dob της Skywatcher απο Πλανηταριο,αλλα αυτο θα γινει σε δευτερο χρονο.Ισως την ανοιξη η το καλοκαιρι.

Αυτο που θελω να μαθω ειναι πως μπορω να συμετασχω σε μια οργανωμενη αστροπαρακολουθηση,ξερω οτι γινονται Κιθαιρωνα η Παρνωνα αλλαδεν εχω ιδεα ποτε και πως.

Και παλι ευχαριστω για το χρονο και τις συμβουλες σας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας φίλοι, :cheesy:

 

Είμαι νέο μέλος στο Astrovox και αρχάριος στην Ερασιτεχνική Αστρονομία. Μετά από λίγο διάβασμα και ψάξιμο ενδιαφέρομαι για αγορά ενός κατοπτρικού 6" σε ισημερινή βάση και συγκεκριμένα για το Skywatcher 150/750 Black Diamond EQ3-2.

 

Έλεγα στην αρχή για το Celestron Omni XLT 150 Reflector αλλά σύμφωνα με το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης αυτό το μοντέλο δεν έρχεται πλέον στη Νότια Ευρώπη και καθώς Celestron και Skywatcher είναι ίδια εταιρεία (Synta), υπάρχει σαν αντίστοιχο μοντέλο το Skywatcher 150/750 Black Diamond EQ3-2.

 

Ποια η άποψή σας για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο (Skywatcher 150/750 Black Diamond EQ3-2) και συγκριτικά με το Celestron Omni XLT 150 Reflector είναι ίδιο, καλύτερο ή χειρότερο???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Είναι ένα τίμιο τηλεσκόπιο με ικανοποιητική διάμετρο και επαρκώς στιβαρή βάση. Ο τρίποδας δεν είναι τόσο σταθερός αλλά σε γενικές γραμμές θα σε ικανοποιήσει. Φέτος για πρώτη φορά χειρίστηκα ένα παρόμοιο τηλεσκόπιο και μου άρεσε. Επίσης θα σε βοηθήσει να μάθεις να χειρίζεσαι ισημερινή βάση.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την γνώμη σου HOMO και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου καθώς το πήρα το τηλεσκόπιο και ήδη έχω κάνει τρεις βραδιές παρατηρήσεων. Την πρώτη φορά που είδα τον Δία και το Μ42 βγήκε όντως ένα ωωωωω! Για την σελήνη τα ίδια.

 

Είναι ένα εύκολο τηλεσκόπιο καθώς δεν είχα κανένα προβλημα να το χειριστώ αν και τελείως αρχάριος.

 

Η βάση στιβαρή και εύκολα μετακινήσιμη.

 

Γενικά δεν μου φέρνει δυσκολίες σε τίποτα. Με βοηθάει στο να αποκτήσω εμπειρίες και να προχωράω σε πιο δύσκλους στόχους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης