Jump to content

Πρόβλημα με NEQ 6 Pro


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν μερικές βδομάδες,φωτογραφίζοντας τον Δια,παρατήρησα ότι η σκιά κάποιου δορυφόρου του πάνω στον πλανήτη,αντί να διαγράφεται κυκλική,είχε οωειδές-επίμηκες σχήμα,με τον μακρύ άξονα της σκιάς παράληλο με τον άξονα της ορθής αναφοράς.Επίσεις,το είδωλο του ίδιου του Δία ηταν ελαφρώς θολό.Παρατήρησα πως αν ασκήσω ελαφρά πίεση στα αντίβαρα ή στο σωλήνα,η παραμόρφωση αυτη εξέλειπε.Το ίδιο συνεβη και όταν σταματούσα το tracking στιγμιαία,τα πάντα καθάριζαν.Το τηλεσκόπιο ήταν απόλυτα ευθυγραμμισμένο,η βάση σωστά ζυγισμένη και η πολική ήταν καρφί.Η βάση δεν φαίνεται να έχει κάποιο εμφανή τζόγο.

Το μόνο που μου κινεί υποψίες είναι οτι το καλοκαίρι την βάση την είχα φορτώσει με τον οκτάρη σωλήνα,οδηγητικό,φωτογραφικές μηχανές,δακτυλίδια,κλπ.Φαντάζομαι πως κάτι πρέπει να λάσκαρε τότε,προφανώς λόγω ροπών.

Έχει κανείς καμμία άποψη για το τί μπορεί να φταίει,και πώς μπορεί να διορθωθεί το πρόβλημα;Ευχαριστώ

Κώστας

...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μυαλό μου πάει πως κάτι είναι χαλαρό στο όλο οπτικό σύστημα (κάτοπτρα και κάμερα). Καθώς κινείται το τηλεσκόπιο με το tracking αυτή η χαλαρότητα οδηγεί στο να ταλαντώνεται ή να κουνιέται κάπου κάτι και να έχεις αυτή την επίδραση στο είδωλο. Όταν ασκείς ελαφρά πίεση στο σωλήνα ή σταματάς το tracking σταματάει η κίνηση και η παραπάνω επίδραση. Δε νομίζω πως το πρόβλημα είναι στη βάση με την έννοια πως αν είχε κάτι η βάση θα είχες κίνηση του ειδώλου αλλά όχι μεταβολή στα ποιοτικά του χαρακτηριστικά.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το οπτικό σύστημα (ΟΤΑ-καμερα) είναι τσεκαρισμένο.Όλα είναι στη θέση τους και καλά σφιγμένα-στερεωμένα.
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία αλλά η λογική λέει πως δεν μπορεί ένα πρόβλημα στη βάση να δημιουργεί αυτόματα θολό είδωλο διότι το θολό είδωλο είναι οπτική παραμόρφωση. Πραγματικά είναι περίεργο το πρόβλημα. Νομίζω πως αν υπάρχουν ή μπορούν να βρεθούν άλλος σωλήνας, κάμερα κτλ θα ωφελήσει πολύ να γίνει δοκιμή κάθε φορά και με αλλαγή ενός κομματιού ώστε να βρεθεί ο τελικός ένοχος.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης