Jump to content

Απορία με την εστίαση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά για αλλη μια φορά θέλω τα φώτα σας.Εχω την εξής απορία

Εχουμε ενα προσοφθάλμιο φακό που εχει μεγέθυνση στο τηλεσκόπιο μας 180χ

Με ενα barlow 2x πάμε στα 360χ

και εχουμε ενα προσοφθάλμιο που εχει μεγέθυνση 360χ

Ποιος συνδυασμός ειναι καλύτερος ?Το σίγουρο ειναι οτι συνδυασμός με τον barlow θα κόψει λίγο το φως(δεν θα το πιάσει το μάτι μας αλλα κάτι λίγο θα κόψει.)

Η απορία μου ειναι η εξής

Με ποιο συνδυασμό θα έχει ποιο καλή και εύκολη εστίαση ?με τον ενα προσοφθάλμιο ή με barlow και προσοφθάλμιο?

Ευχαριστώ εκ το προτέρων

To find the truth lookup in the sky
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εστίαση δυσκολεύει με τη μεγαλύτερη μεγέθυνση.

 

Επίσης η μεγέθυνση 360Χ είναι αρκετά υψηλή για τις περισσότερες νύχτες και, ανάλογα το τηλεσκόπιο, τη βραδιά και το αντικείμενο μπορεί και να μην έχει σκοπιμότητα.

 

Ένα πλεονέκτημα της χρήσης barlow είναι πως μπορεί να αυξήσει το eye relief, αν έχει έλλειψη ο προσοφθάλμιος.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η απάντηση πρέπει να λάβει υπόψιν και τρεις παραμέτρους, φακός 1, φακός 2 και Barlow, που επιπλέκουν τα πράγματα.

Μιλώντας γενικά, με τον Barlow να είναι ο βέλτιστος, έχουμε 2 υποπεριπτώσεις:

Α) Οι φακοί είναι σχεδίασης προ του 1980 (Huygens, Kellner, Plössl, Erfle, Abbe). Αν και ο φακός υψηλής μεγέθυνσης θα έχει ελαφρό προβάδισμα, ο συνδυασμός του φακού χαμηλής μεγέθυνσης με Barlow θα προσφέρει καλύτερο eye relief και μεγαλύτερη διάμετρο προσοφθαλμίου, ώστε να προτιμηθεί από κάποιους

Β) Οι φακοί είναι νεότερης σχεδίασης με στοιχείο Smythe (Widefields, Naglers, Dillworth, Radians, Deloi, Planetaries, Ethoi, SWAs, UWAs, EWAs). Εδώ ο σχεδιαστής έχει ενσωματώσει Barlow και άρα αποφεύγεις τους 2 εν σειρά Barlow.

 

Για φακούς Panoptic και παρόμοιους (Meade ή ES68) αναγκαστικά θα χρησιμοποιήσεις Barlow, της κατηγορίας των τηλεκκεντρικών (πχ Powermate).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας.Θα μπω κατευθείαν στο ψητό

Εχω ενα dob 8 και δοκίμασα τον εξής συνδυασμό

Meade barlow 2X-3X (μέχρι 2,25 μπόρεσα να δω)και εναν plossl 6,5mm

Το eye relief ήταν μικρό αλλα ήθελα να πάω μια ιδέα για το πως θα βλέπω σε αυτες της μεγεθύνσεις

(184χ το προσοφθάλμιο και με τον barlow στα 2χ παω στα 369)Οτι μπόρεσα να εστιάσω μπόρεσα αλλα έχασα σε φωτεινότητα(σε αυτη την μεγέθυνση)και είδα σχετικά καλά

Εχθές δοκίμασα Meade HD-60 Series 5000 6.5mm (με και χωρίς barlow στα 2χ) και είδα οτι χωρίς τον barlow εστίασα καλά τον δία.Με τον barlow δεν κατάφερα με τίποτα να εστιάσω

Ξέρω για να έχω μια καλή εικόνα θα πρέπει να πειραματιστώ στον ίδιο στόχο αλλα αυτο δεν ήταν εφικτό λόγο χρόνου(αν μας κάνει το χατίρι ο καιρός σήμερα θα πειραματιστώ παραπάνω)

To find the truth lookup in the sky
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ απλά όσο λιγότερα γυαλιά μπαίνουν τόσο το καλύτερο. Όπως καταλαβαίνεις πάντα ένα καλό

προσοφθάλμιο είναι η καλύτερη λύση από ότι ο συνδυασμός με barlow!!! :mrgreen:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τον 6.5mm έχεις κόρη εξόδου σχεδόν 1mm, το ελάχιστο τις περισσότερες φορές.

Αν το τηλεσκόπιο είναι τέλεια ευθυγραμμισμένο, το κάτοπτρο θερμικά εξισωμένο, το seeing ιδανικό και τα μάτια σου νεανικά, μπορείς να κατέβεις παρακάτω. Πόσο παρακάτω; Ας πούμε 0.75mm με κάποια άνεση και έως το απόλυτα ελάχιστο 0.5mm στις απόλυτα ιδανικές συνθήκες. Αυτό σημαίνει ισοδύναμο φακών 4.5 και 3mm αντιστοίχως. Εσύ το ξεπέρασες (6.5/2.25=2.9).

Εγώ μέχρι 6mm χρησιμοποιώ με το 8".

Σχετικά με τον αριθμό των στοιχείων: καλύτερα πολλά πλήρως πολυεπιστρωμένα στοιχεία με άψογη γεωμετρία, παρά λίγα απλώς επιστρωμένα με πρόχειρη λείανση. Έτσι ο Ethos είναι καλύτερος του GSO Plössl αλλά και ο Zeiss Abbe καλύτερος όλων.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης