Jump to content

Ορθοσκοπικοί στην παρατήρηση βαθέως ουρανού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Τον τελευταίο καιρό "ψάχνομαι"για έναν νέο φακό στα 6-7mm.Όπως αναφέρω και στον τίτλο σκέφτηκα να αγοράσω κάποιον ποιοτικό ορθοσκοπικό μιας και το περιορισμένο οπτικο πεδίο δεν με ενοχλεί (θα το συνηθίσω εν τέλει).Αυτό που αναζητώ στον νέο φακό είναι πολύ καλή απόδοση στο κέντρο κυρίως του πεδίου.Γνωρίζω πως η εικόνα που θα λάβω θα είναι διαφορετική απο αυτη του 12Τ4 καθώς στα 6mm οι παράγοντες(seeing,κόρη εξόδου κτλπ) γίνονται πιο καθοριστικοί,ωστόσο θα ήθελα να έχω μια αρκετά ικανοποιητική εικόνα χρησιμοποιώντας εναν ορθοσκοπικό.Οι στόχοι δεν είναι εκτενείς,παρατηρώ κυρίως γαλαξίες και πλανητικά νεφελώματα,και ενίοτε νεφελώματα εκπομπής.

Σκεφτόμουν τους BCO 6mm ,UO HD 6mm,Fujiyama 6-7mm.

Αλλα το κυριότερο ερώτημα είναι εάν έχει κανείς παρατηρήσει τέτοιους στόχους με ορθοσκοπικό.Εαν ναι,ποια τα συμπεράσματα;

 

Ευχαριστώ. :mrgreen:

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρησιμοποιώ τον παρόμοιο 7mm της Baader σε 5άρι f/10 Mak (180x). Έχει πραγματικά στενό πεδίο & eye relief.

Μόνο αντικείμενα όπως το νεφέλωμα Κρόνος μου αρέσουν να βλέπω μ'αυτόν το φακό, εκτός απο πλανήτες.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλές μεγεθύνσεις, πολύ στενό πεδίο. Δεν ξέρω αν είναι βολικό. Δεν το έχω δοκιμάσει είναι αλήθεια αλλα δεν το βλέπω

 

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τον 6αρη Baader στο 10ιντσο Dob είχα μια εξαιρετική θέαση του M13 (σε μία από τις τελευταίες εξορμήσεις μου με αυτό). Το πρόβλημα είναι το στενό πεδίο, αν δεν έχεις κάποιου είδους tracking. Κι αυτό γιατί απαιτείται να μετακινείς συνέχεια το σωλήνα κι αυτό δεν ευνοεί ιδιαίτερα την παρατήρηση. Αλλιώς δεν βλέπω λόγο που να μην το χρησιμοποιήσεις για DSO. Πιστευώ μάλιστα πως επειδή έχει λίγα στοιχεία άρα λιγότερες απώλειες φωτός, ίσως σε εκπλήξει ευχάριστα σε κάποιες περιπτώσεις. Δεν έχεις να χάσεις κάτι αν δοκιμάσεις. :wink:

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης η μεγέθυνση αυξάνει το contrast σε φωτορυπασμένες περιοχές...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

νομιζω πως λογω σχεδιασης δεν θα σε ικανοποιησουν οσο αφορα το θεμα "ανεση".

Αλλο πραγμα θα εστιαζεις την προσοχη σου σε σημειο (πλανητης), και αλλο σε απλωμενο στοχο...

Ολα αυτα ειναι υποκειμενικα προφανως, αλλα δεν θα τολμουσα να κανω παρατηρηση βαθεως ουρανου με ορθοσκοπικους ......

(ειχα ολους τους UO HD orthos και τους εξαντλουσα αποκλειστικα σε πλανητικη παρατηρηση....αντε με το ζορι σε διπλους...ουτε καν σε σφικτα σμηνη ....εκει προτιμουσα καλα προσοφθαλμια ευρεως πεδιου.Και ολα αυτα μεχρι να τους αντικαταστησω με Radians, λογω ανεσης).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πραγματικά απολαμβάνω τους φακούς με λίγα οπτικά στοιχεία δηλαδή , ορθοσκοπικούς , Plossl . Σε σημειακά αντικείμενα όπως διπλά άστρα ή πλανήτες είναι πολύ καλή η απόδοση τους. Σε σφαιρωτά επίσης θα χρησιμοποιήσω πάντα έναν Plossl. Έχουν καλύτερη αντίθεση και σπάνε καλύτερα το σφαιρωτό. Σε γαλαξίες αλλά και σε αρκετά πλανητικά νεφελώματα τύπου Blinking οπου και στα δύο παίζει σημαντικό ρόλο η πλάγια όραση εκεί οι φακοί ευρέως πεδίου είναι αναντικατάστατοι γιατί το μεγάλο πεδίο που έχουν μας δίνουν τη δυνατότητα με τη πλάγια όραση να αντιληφθούμε καλύτερα δομή ή χαρακτηριστικά του αντικειμένου.
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχεις tracking στο τηλεσκόπιο δεν ειναι πρόβλημα. Η πλάγια όραση δεν έχει να κανει με το πόσο μεγάλο ειναι το φαινόμενο πεδίο. Εγώ και πλανητικά νεφελώματα μικρα παρατηρω με τον 4mm "κύκλος Τ" ορθοσκοπικό και με τον επίσης μικρού πεδίου Baader Eudiascopic 7.5mm. Είναι και οι δυο άριστοι.

Από αυτούς που λες μου αρεσει ο Fujiyama γιατί δεν έχει το αηδιαστικό "safety undercut".

Ναι πρέπει να μου αρέσει και αισθητικά ένας προσοφθάλμιος για να τον αγοράσω!!!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω χρησιμοποιήσει τον Siebert SSS 5,9mm σε πλανητικά και μικρά σφαιρωτά. Προσωπικά με ικανοποιεί πολύ η εικόνα που μου δίνει αλλά δεν θα "κλέψει" χρόνο από τους άλλους φακούς.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Δυστυχώς δεν εχω tracking,όπως επίσης δεν έχω φακό σε τόσο χαμηλή εστιακή,οπότε δεν γνωρίζω εάν θα με ενοχλεί η ταχυτατη εξοδος του αντικειμένου από το πεδίο.

Υποθέτω μια δοκιμή θα με πείσει.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης