Jump to content

Μια αστρονομική ταινία, Gravity


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nομίζω ότι είστε υπερβολικά απαιτητικοί με το Hollywood... :mrgreen:

 

Την είδα και εγώ σε 3D, είναι από τις λίγες ταινίες που τις πάει πολύ η συγκεκριμένη τεχνική. Οπτικά είναι εξαιρετική, με τρομερή δουλειά στα εφέ και στη φωτογραφία και αρκούντως συνεπής και αληθοφανής σε ότι αφορά στην ρεαλιστική αναπαραγωγή των τεκταινόμενων στο διάστημα. Φυσικά δεν λείπουν τα "φίδια" και οι "δράκοι" από την πλοκή και το σενάριο, ωστόσο μην ξεχνάτε ότι την παραγωγή την χρηματοδοτούν studio που δεν είναι ευαγή ιδρύματα, αλλά εταιρείς που θέλουν να εισπράξουν. Ως εκ τούτου η εσάνς "αμερικανίας" και τα κλισεδάκια δεν λείπουν και φαντάζομαι ότι επιβλήθηκαν από τους παραγωγούς για να μην χαρακτηριστεί βαριά η ταινία από τον μέσο μασουλητή ποπ κορν που θέλει να περάσει μιάμιση ώρα ευχάριστα. Προσπερνώ λοιπόν το -άδικο κατ΄εμέ- κράξιμο στο Gravity για τα όποια ατοπήματα του και στέκομαι στο ότι ο Κουαρόν κατάφερε να συμβιβαστεί πολύ λιγότερο από κάθε άλλον που επιχείρησε να κάνει κάτι αντίστοιχο στο χώρο του θεάματος.

 

 

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Προσωπικά μου άρεσε η ταινιά, την είδα σε IMAX 3D, και άξιζε τον κόπο. Δεν περίμενα να δω ντοκυμαντέρ ούτε με απασχόλησε αν είχε ανακρίβειες. Γενικά οι εικόνες της Γης από ψηλά ήταν μοναδικές και η αίσθηση της έλλειψης βαρύτητας ήταν εντυπωσιακή. Σαν ιστορία, ναι είναι τραβηγμένη απίστευτα, είναι θετικό το ότι μια ταινία με 2 δύο ηθοποιούς, και στην μεγαλύτερη διάρκεια της μόνο με μία, κατάφερε να με κρατήσεε καθηλωμένο και εμένα και τους μη αστρόφιλους της παρέας...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά να το δούμε εμείς οι στερημένοι ή να μη το δούμε;

 

Η κουβέντα μου θυμίζει ανάλογες που είχαν γίνει κάποτε με το Αρμαγε(λα)δών.

Για 2 -3 χρόνια με επιμονή είχα αρνηθεί να το δω, γνωρίζοντας ότι επρόκειτω για ένα αχταρμά

εφέ και εντελώς αντιεπιστημονικών εξελιξεων.

Μια παραμύθα.

 

Και ένα απόγευμα, μην έχοντας κάτι καλύτερο να κάνω, κάθησα σε μια τηλεόραση της κακιάς ώρας

παρέα με την γυναίκα μου (τότε κοπελιά μου) να το δούμε από βιντεοκασσέτα.

 

 

Ακόμα γελάει όταν με θυμάται να ξεσπάω σε λυγμούς στη φράση "Astronauts" και στο καπάκι το

πιτσιρικά να ακούει τη μάνα του να του απαντά "This is not a salesman, this is your dad" (βουρκώνω

που το θυμάμαι και γω).

Και ακόμα θυμόμαστε τη τεράστια κουβέντα που είχαμε κάνει μόλις τελείωσε, όταν σκεφτόμασταν

τι θα μπορούσε να κάνει ο οποιοσδήποτε στη θέση του Γουίλις, αν θα δείλιαζε ή όχι να πατήσει το

κουμπί.

 

Αυτό που δεν θυμάμαι είναι οι λεπτομέρειες για το πόσες αρλούμπες είχε η ταινία, αν τα μπαμ-μπουμ

ακουγόντουσαν, αν το σώβρακο του αστροναύτη είχε πάνα ή όχι.

Η ΙΣΤΟΡΙΑ είχε καταφέρει και με είχε μαγέψει τόσο πολύ που ακόμα και οι κραυγαλέες βλακείες

περνούσαν σε 2η, τι σε 2η, σε 3η μοίρα να μη σας πω.

 

Και ερωτώ πάλι, να πάω να τη δω στο σινεμά σε 3D όπως προβλέπεται, αξίζει η ιστορία και το

συναίσθημα να της αφιερώσω χρόνο και χρήμα;

 

 

 

 

(θυμάστε και το AVATAR ε; )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν σου άρεσε το armagedon να πάς να το δείς.Νομίζω είναι μια κλάση ποιό πάνω.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω οτι το θέμα σενάριο το καλύψαμε όλοι παραπάνω.Οι ταινία είναι FX+3D+M&M+popcorn+χαβαλέ πριν την ταινία στο εμπορικό.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως είναι και πολλές οι αντίστοιχες ταινίες; Με επαναλήψεις των Solaris, 2001 Space Odyssey & Apollo 13 θα τη βγάζουμε; Και το Space 1999 ευχαρίστως θα ξαναέβλεπα. Γιατί όχι και αυτή και ας παίζει αυτή η Bullocks. Μα, δεν τους έφτανε το budget για Sigourney?

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με την ίδια λογική να σταματήσει να βγαίνει το VW Golf επειδή είχε βγάλει πολλά μοντέλα την δεκαετία του 90!

 

Έλεος..... ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η απάντησή σου είναι σε εμένα αγαπητέ; Αν ναι, ή εσύ δεν με κατάλαβες ή εγώ δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Ας το πω λιανά: υπάρχουν λίγες ανάλογες ταινίες και ως εκ τούτου δεν έχουμε άλλη επιλογή οι διαστημόφιλοι από το να την δούμε, είτε είναι καλή είτε κακή -γνώμη δεν έχω αφού δεν την έχω δει.

Ελπίζω να λύθηκε η παρεξήγηση. Το έλεος παρακαλώ για την Sandra.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί μιλάτε για "αρλούμπες" δεν μπορώ να καταλάβω, ειλικρινά. Κάθε ταινία ένα παραμύθι είναι, εκτός από εκείνες που είναι βασισμένες σε αληθινές ιστορίες. Δηλαδή ρε παιδιά, για να καταλάβω, τι περιμένατε να δείτε οι περισσότεροι που τα λέτε αυτά;; Κουλτούρα βαριά; #-o :D

 

Αν θέλατε κάτι σούπερ ποιοτικό ας πηγαίνατε να δείτε Γαλλικό κινηματογράφο, ή γενικά Ευρωπαϊκό που έχει πολλά κρυμμένα "διαμάντια".

 

Διαστημική ταινία ήταν, με την οποία εγώ προσωπικά πέρασα ευχάριστα όσο κράτησε. Εντάξει τεχνικές αστοχίες υπήρχαν, όμως αυτό πάντα είναι στο πρόγραμμα σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Πολύ αυστηρά κρίνετε κάποιοι ένα τέτοιο είδος ταινίας. Για αυτό που πλάσαρε ήταν μια χαρά και το κατάφερε αρκετά καλά θα έλεγα.

 

Space movie παιδιά..hello?????? ](*,)

 

Για το είδος της ήταν καλοφτιαγμένη και το 3D εντυπωσιακότατο. Αν θέλω να δω "ποιότητα" στον κινηματογράφο, θα κατέβαινα στον σινεφίλ κινηματογράφο ΑΣΤΥ της Κοραή και θα επέλεγα Κιζλόφσκι και "Διπλή ζωή της Βερόνικα", όντως ένα αριστούργημα του είδους του. Προσέξτε....του είδους του!

 

Δεν μπορούμε να τα κρίνουμε όλα με τα ίδια μέτρα και σταθμά! :roll:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί μιλάτε για "αρλούμπες" δεν μπορώ να καταλάβω, ειλικρινά. Κάθε ταινία ένα παραμύθι είναι, εκτός από εκείνες που είναι βασισμένες σε αληθινές ιστορίες. Δηλαδή ρε παιδιά, για να καταλάβω, τι περιμένατε να δείτε οι περισσότεροι που τα λέτε αυτά;; Κουλτούρα βαριά; #-o :D

 

Αν θέλατε κάτι σούπερ ποιοτικό ας πηγαίνατε να δείτε Γαλλικό κινηματογράφο, ή γενικά Ευρωπαϊκό που έχει πολλά κρυμμένα "διαμάντια".

 

Διαστημική ταινία ήταν, με την οποία εγώ προσωπικά πέρασα ευχάριστα όσο κράτησε. Εντάξει τεχνικές αστοχίες υπήρχαν, όμως αυτό πάντα είναι στο πρόγραμμα σε τέτοιες περιπτώσεις.

 

Πολύ αυστηρά κρίνετε κάποιοι ένα τέτοιο είδος ταινίας. Για αυτό που πλάσαρε ήταν μια χαρά και το κατάφερε αρκετά καλά θα έλεγα.

 

Space movie παιδιά..hello?????? ](*,)

 

Για το είδος της ήταν καλοφτιαγμένη. Αν θέλω να δω "ποιότητα" στον κινηματογράφο, θα κατέβαινα στον σινεφίλ κινηματογράφο ΑΣΤΥ της Κοραή και θα επέλεγα Κιζλόφσκι και "Διπλή ζωή της Βερόνικα", όντως ένα αριστούργημα του είδους του. Προσέξτε....του είδους του!

 

Δεν μπορούμε να τα κρίνουμε όλα με τα ίδια μέτρα και σταθμά! :roll:

 

=D> =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετσι, αν θελουμε να δουμε ρεαλισμους βλεπουμε ντοκυμαντερ για το διαστημα που και ομως και αυτα μπορει να διαψευσθουν αργοτερα για καποιο λογο. Μη ζηταμε απο το χολυγουντ κατι για το οποιο δεν εχει φτιαχτει... Δε την ειδα αλλα θα την δω και θα περιμενω τα αναλογα. Μια ωραια ταινια με εντυπωσιακα εφε.

Celestron 10" σε homemade dobsonian βαση.

HEQ5 Pro synscan

Bresser skylux 70/700.

Logitech webcam.

A3 webcam

Samsung pl70 12mp. compact camera

Acer Aspire One.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λίγα για την Σάντρα έ!

 

Η ταινία ήτανε ωραία γενικά και ναί δεν περιμένεις να δείς ντοκυμαντέρ απο το Χόλυγουντ και καλύτερα γιατί αν θέλω ντοκυματέρ πάω στο πλανητάριο ή βάζω discovery channel. Απλά είχε καιρό να βγεί μία τέτοιου είδους ταινία. Το μόνο αρνητικό είναι οτι κάποια στιγμή γίνεται λίγο κουραστική με τη Σάντρα πέρα δώθε κλπ, οπότε αυτή η ταινία είναι φτιαγμένη για 3D που χαζεύεις και τα διάφορα γύρω και το θέαμα γενικά.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε μπορώ να κατανοήσω, γιατί πρέπει σε ένα νήμα που καλούμαστε να πούμε την γνώμη μας για μία ταινία να κριτικάρονται οι απόψεις για τη ταινία και όχι η ταινία.

 

Εγώ την είδα και δε μου άρεσε, τόσο απλό! Για άλλους ήταν μέτρια και για μερικούς αριστούργημα. Θα πρέπει όμως να απολογηθώ επειδή δεν την προσέγγισα ανάλαφρα και περίμενα κάτι ποιοτικότερο? Αν την αντιμετωπίσουμε ως ταινία επιστημονικής φαντασίας, ναι είχε ωραία εφέ αλλά μέχρι εκεί. Σαν επιστημονική φαντασία όμως υπολείπεται αρκετών ταινιών και σε σενάριο και σε εφέ. Αν την δούμε ως διαστημική ταινία ήταν τραβηγμένη από τα μαλλιά, πως να το κάνουμε.

 

Φίλε kkokkoli, νομίζω ότι η Σάντρα ήταν αξιόλογη τόσο με στολή όσο και χωρίς..!

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω τίποτα με τους αμερικανούς, απλά σκεφτείτε ότι η υπέροχη ταινία "Aπέραντο Γαλάζιο" η οποία ήταν ευρωπαϊκή παραγωγή, είχε ειδική US Version με ένα πιο εύληπτο και Ηappy Ending τέλος. Αυτό τα λέει όλα νομίζω... Όπως και να έχει, το box office των HΠΑ είναι που μετράει και όχι τα εισιτήρια των εν ελλάδι Village, πόσο μάλιστα το ποσοστό των χρηστών του astrovox που θα δουν την κάθε ταινία. Οπότε να λέτε πάλι καλά που στο gravity δεν εμφανίστηκε από το πουθενά ο κυβερνήτης της Καλιφόρνια, Άρνυ, να πει καμία ατάκα του τύπου "Ι΄ll be back" και να επανεμφανίζεται με Hummer μετατροπή σε space shuttle βαμμένο στα χρώμα της αστερόεσσας, σώζοντας το κορίτσι. Για τα δεδοεμένα του Hollywood η ταινία ήταν "κουλτουριάτρικη" λοιπόν. Μας αρέσει, δεν μας αρέσει, αυτή είναι η πραγματικότητα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού σας αρέσει η Σάντρα, χάρισμά σας.

Εγώ πάντως την υποκριτική της μανιέρα δεν αντέχω, δεν την σχολίασα ως γυναίκα (που θα ήταν και off topic).

Τελικά υπερτερούν εκείνοι που τους άρεσε η ταινία, το δίχως άλλο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε μπορώ να κατανοήσω, γιατί πρέπει σε ένα νήμα που καλούμαστε να πούμε την γνώμη μας για μία ταινία να κριτικάρονται οι απόψεις για τη ταινία και όχι η ταινία.

 

Εγώ την είδα και δε μου άρεσε, τόσο απλό! Για άλλους ήταν μέτρια και για μερικούς αριστούργημα. Θα πρέπει όμως να απολογηθώ επειδή δεν την προσέγγισα ανάλαφρα και περίμενα κάτι ποιοτικότερο? Αν την αντιμετωπίσουμε ως ταινία επιστημονικής φαντασίας, ναι είχε ωραία εφέ αλλά μέχρι εκεί. Σαν επιστημονική φαντασία όμως υπολείπεται αρκετών ταινιών και σε σενάριο και σε εφέ. Αν την δούμε ως διαστημική ταινία ήταν τραβηγμένη από τα μαλλιά, πως να το κάνουμε.

 

Μα δεν σου ζήτησε κάποιος να απολογηθείς. Μόνος σου το λες αυτό. Ο τρόπος που θα έπρεπε να προσεγγιστεί είναι μέρος της δικής μου γνώμης και εμμένω σε αυτή. Αν δεν την συμμερίζεσαι..κανένα πρόβλημα. :roll:

 

Όπως διαφωνώ κάθετα στο ότι ήταν τραβηγμένη από τα μαλλιά σαν διαστημική ταινία, έτσι και εσύ έχεις δικαίωμα να την προσεγγίσεις όπως θες. Δεν θα μου απαγορεύσεις όμως να εκφέρω γνώμη και για αυτό.

 

Αυτό έλειπε, να έχουμε και φίμωση εδώ μέσα. Οι απόψεις υπάρχουν για να διαφωνούν μεταξύ τους αλλά και ενίοτε να κριτικάρονται. Αυτό δεν τις ακυρώνει όμως σαν απόψεις και λυπάμαι που το βλέπεις έτσι.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν απαγόρευσα τίποτα! Δεν είχε σκοπό το μήνυμά μου να θίξει κανέναν. Μακριά από εμένα το flaming! Δεν απάντησα ειδικά σε εσένα, γενική άποψη διατύπωσα!

 

Αν έγραψα κάτι που ενόχλησε πραγματικά λυπάμαι και ζητάω συγγνώμη!!

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην ζητάς συγνώμη φίλε μου, δεν έγινε και τίποτα. Συζητάμε απλώς.

 

Να συμπληρώσω κάτι που μου άρεσε πολύ στην ταινία; Στην αρχή, όταν πλησίαζαν τα συντρίμμια, πως η μουσική βοήθησε στο τρομακτικό ανέβασμα της έντασης και στην μετάβαση από την απόλυτη ηρεμία στον απόλυτο πανικό...η καλύτερη στιγμή της ταινίας για μένα. :)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις γυρίσαμε από τη ταινία (την είδαμε 3D). Ήδη από το τηλεοπτικό trailer ήθελα πολύ να τη δω, ωστόσο πήγα προετοιμασμένος για πιθανή απογοήτευση, μετά από τα ανάμικτα σχόλια που διάβασα εδώ. Ε λοιπόν, η ταινία είναι αξιοπρεπέστατη και παρακολουθείται άνετα χωρίς "ξενερώματα" από υπερβολικό Hollywood. Έχει γίνει πολύ προσεκτική δουλειά, η φωτογραφία και τα πλάνα είναι ρεαλιστικά σε υψηλό βαθμό. Για όποιον γνωρίζει φυσική, η ταινία εκπλήσει για την εμμονή στην τήρηση των φυσικών νόμων (με λίγες "απαραίτητες" εξαιρέσεις και βέβαια την απαραίτητη τύχη που πρέπει να συνοδεύει την ηρωίδα για να μην τελειώσει η ταινία στα πρώτα 10 λεπτά - όπως εύστοχα γράφτηκε πιο πάνω.) Στις περισσότερες σκηνές σκέφτεσαι άθελά σου "δες, κι αυτό το έλαβαν υπόψη τους...". Προφανώς οι επιστημονικοί σύμβουλοι έπαιξαν σημαντικό ρόλο στη σκηνοθεσία και τα γυρίσματα.

Η ταινία όμως δεν κρίνεται για τον "επιστημονικό ρεαλισμό" της, δεν είναι αυτό το πρώτο μέλημα. Σημασία έχει κυρίως ότι δίνει μιά ξεχωριστή ματιά (ok, κινηματογραφική) σε καταστάσεις κρίσης στο διάστημα, που δεν μας περνούν εύκολα από το νου αλλά είναι πάντα πιθανές. Δεν είναι η ταινία της χρονιάς, περνά ίσως βιαστικά κάποιες σκηνές, αλλά ασφαλώς αξίζει να τη δει κανείς.. (Must φυσικά για όποιον έχει πάθος με τις διαστημικές αποστολές.)

 

Μετά την ταινία ακούστε το "Space Oddity" του David Bowie (1969). Ταιριάζει παράξενα με την ταινία, όπως τραγικά ταίριαξε με την καταστροφή του Columbia κατά την είσοδό του στην ατμόσφαιρα, επιστρέφοντας στη Γη την 1η Φεβρ. 2003.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και τα αποκαλύψαμε όλα πια για μένα ήταν πολύ ωραίο το φινάλε....Από την απόλυτη ελευθερία κίνησης και στις 3 διαστάσεις στο εχθρικό διάστημα, η Σάντρα επιστρέφει και φυλακίζεται από τη βαρύτητα της τόσο φιλόξενης Γης. GRAVITY.... Ευχή και κατάρα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ παιδιά. Είναι σαν να την έχω δει και ανέξοδα. Θα γλυτώσει και το μαρτύριο η γυναίκα μου. Ειδικά η πληροφορία πως η κα Σάντρα σώζεται στο τέλος εξανέμισε κάθε ψήγμα ελπίδας που είχα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης