Jump to content

Μ1 Νεφελωμα του καρκινου ;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα αστροφιλοι,

 

Στις 1/12 παρατηρησα το Μ1 που ειναι πανω απο το κερας του ταυρου.Το παρατηρησα προσεκτικα και διεκρινα τις σχισμες που εχει αυτο το απομειναρι Σουπερ νοβα.Πηγα μεσα για να το καταγραψω και οταν ξαναβγηκα για να το επιβαιβαιωσω,εστρεψα το τηλεσκοπιο προς εκεινο το μερος και δεν το ξαναειδα :(

Ειναι δυνατον να ειδα αυτο το νεφελωμα :-k ;Η μηπως να ηταν κατι αλλο :?:

 

Για να με βοηθησετε το τηλεσκοπιο που εχω ειναι ενα διοπτρικο τηλεσκοπιο 60mm φακος και για να δω το νεφελωμα, χρησιμοποιησα 3*Barlow lens

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με 60 χιλιοστα δύσκολα να διακρίνεις το Μ1 πόσο μάλλον να δεις λεπτομέρειες . Ποιον χάρτη χρησιμοποίησες για να το εντοπίσεις;
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρησιμοπποιησα το Stellarium και εβαλα τις ιδιοτητες του δικου μου Τηλεσκοπιου.Ομως δεν ειδα το νεφελωμα πολυ μεγαλο και με λιγη υπομονη διεκρινα τις σχισμες.Τι ηταν ομως;;;;;;;Για να ξερεις τα χρωματα κοκινο κυανο και λιγο πρασινο

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα δεν έβλεπες το Μ1. Αναρρωτιέμαι τι μπορεί να έβλεπες για να διέκρινες τόσα χρώματα. Στην καλύτερη περίπτωση το Μ1 θα έμοιαζε έτσι. Δες τη φωτο

CrabNebulaM-101214073315edit21.png.c9a5c73640ebd082080ab3fe93c3faad.png

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ! Μαλλον πρπει να εβλεπα το αστρο που ειναι στο κερας του ταυρου!Και επειδη ειχα κανει μεγενθηση με το 3* Barlow lens θα ειχα υπερενθουσιαστει χωρις καν να ειχα προσεξει το τι κοιταγα! #-o μα ακομα με προβληματιζει γιατι ηταν τοσα χρωματα!;

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ αυτό νομίζω . Σίγουρα έβλεπες άστρο. Είχε πολλά χρώματα γιατί πιστεύω πως ήταν πολύ χαμηλά στον ορίζοντα και οι ατμοσφαιρικές διαταραχές και το παχύ στρώμα ατμόσφαιρας και υγρασίας δημιουργούσαν όλες αυτές τις διαθλάσεις. Αν το ίδιο αστέρι το παρατηρούσες ψηλότερα δε θα διέκρινες τόσα χρώματα. επίσης μήπως το τηλεσκόπιο σου δεν είχε κρυώσει αρκετά??
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:lol: :lol: :lol: ναι το ειχα πολυ ωρα εξω και ειχε κρυωσει!Οποτε με αυτον τον τροπο φαινοταν αυτη η ψαιυδαισθησθη :?:

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αντίθετο ! Τα διοπτρικά και γενικά όσα έχουν κλειστό σωλήνα πρέπει να ερχονται σε θερμική ισορροπία με το εξωτερικό περιβάλλον. Όταν ο αέρας μέσα τους είναι ζεστός και η εξωτερική θερμοκρασία χαμηλή τότε έχουμε αρκετά τέτοια οπτικά σφάλματα.
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή οι Υάδες έχουν σχήμα V, μπορεί κάποιος να θεωρεί πως ο Aldebaran βρίσκεται στο κέρας του Ταύρου, ενώ είναι ο "οφθαλμός" του. Ένα λαμπρό αστέρι σε συνδυασμό με διαθλαστικά φαινόμενα από την ατμόσφαιρα ή μέτριας ποιότητας οπτικά (όπως συνήθως είναι οι 3x Barlow των 60mm διαθλαστικών του εμπορίου) και το χρωματικό σφάλμα σε υπερμεγέθυνση, μπορεί να φαίνεται τόσο παραμορφωμένο όπως περιγράφεις.

Το Μ1 το είδα με 150mm τηλεσκόπιο μετά από 1.5 έτος προσπαθειών (τουλάχιστον 10 προσπάθειες) και ενώ είχα GOTO. Ήταν εκεί αλλά δεν το έβλεπα. Είναι ένα αχνό συννεφάκι, ανίκανο να παράγει έντονο χρωματισμό.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τoν Κώστα.Το Μ1 είναι ενα από τα πιο δύσκολα αντικείμενα του καταλόγου Messier.Όταν πέρσι το είχα παρατηρήσει με 8" για πρώτη φορά θυμάμαι ότι ήταν αμυδρο.Δεν ήταν σε μεγάλο ύψος,αλλά και πάλι.
12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To αστρο που μπορει να θεωρησα 'Μ1' ειναι το ζ του ταυρου.Ακομα ομως δεν καταλαβαινω γιατι φαινοταν με τοσα πολλα χρωματα :-k

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To τηλεσκόπιο που διαθέτεις είναι ένα διοπτρικό των 60mm,όπως και το δικό μου(δυστυχώς).Τα τηλεσκόπια αυτά σπάνια έχουν μια αξιοπρεπή ποιότητα και πάσχουν από το λεγόμενο χρωματικό σφάλμα ,όπου ο φακός του τηλεσκοπίου αδυνατεί να εστιάσει όλα τα χρώματα στο ίδιο σημείο.Εκεί πιθανώς οφείλονται τα πολλά χρώματα γύρω από τον αστέρα που παρατηρούσες.

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια !!!!Ευχαριστω =P~ :roll: :lol:

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το M1 είναι ίσως ένα από τα αμυδρότερα αντικείμενα της λίστας Messier και είναι ιδιαίτερα δύσκολο να εντοπιστεί με μικρού διαμέτρου τηλεσκόπια. Εμένα προσωπικά μου πήρα 2 χρόνια περίπου να το εντοπίσω, αρχίμα με το 60αρι για 1,5 χρόνο αι ύστερα με το 10" με το οποίο και το εντόπισα τελικά.

Sky Watcher 60/700

Skywatcher Dobsonian 10''''

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To τηλεσκόπιο που διαθέτεις είναι ένα διοπτρικό των 60mm,όπως και το δικό μου(δυστυχώς).Τα τηλεσκόπια αυτά σπάνια έχουν μια αξιοπρεπή ποιότητα και πάσχουν από το λεγόμενο χρωματικό σφάλμα ,όπου ο φακός του τηλεσκοπίου αδυνατεί να εστιάσει όλα τα χρώματα στο ίδιο σημείο.Εκεί πιθανώς οφείλονται τα πολλά χρώματα γύρω από τον αστέρα που παρατηρούσες.

 

Παρ' όλο που έχω δεκάρι DOB, δεν υποτιμώ ποτέ το 60mm διοπτρικό μου. Όντως δεν είναι σπουδαίο, αλλά μπορείς να δεις αρκετά πράγματα. Αν έχεις γενικά πολύ χρωματικό σφάλμα, μπορεί ο αντικειμενικός έχει κακή ευθυγράμμηση ή να είναι πολύ πιεσμένος μέσα στη κυψέλη του. Για να το διορθώσεις αυτό, τράβα το dew shield έξω και ξέσφιξε λίγο τον δακτύλιο συγκράτησης του φακού. Εγώ το έμαθα με τον δύσκολο τρόπο (μου λύθηκε όλος ο φακός και σκοτώθηκα να τον καθαρίσω και να τον ξανασυναρμολογήσω, αλλά μετά η απόδοση του τηλεσκοπίου βελετιώθηκε κάπως).

 

Όσο για το Μ1, είναι όντως δύσκολο αντικείμενο.

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ!Παντως το τηλεσκοπιο δεν εχει μεγαλο χρωματικο σφαλμα, οποτε θα συναιχισω οπως εχει =P~

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης