Jump to content

Υπάρχει επιλογή στην ποιότητα οπτικών για ένα SCT?


nikk2875

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ήθελα να αγοράσω νευτώνειο, τότε υπάρχει τουλάχιστον μία επιλογή (Orion Optics), στην οποία μπορείς να επιλέξεις την ποιότητα των οπτικών σου (αν π.χ. θα είναι λ/6, λ/8 κλπ). Ενδιαφέρομαι όμως για την αγορά ενός SCT κι αναρωτιέμαι αν υπάρχουν παρόμοιες δυνατότητες. Έχω υπόψη τα mak της Intes Micro, όμως θέλω κάτι 8" ή μεγαλύτερο κι έχω απορρίψει την περίπτωση ενός maksutov.

 

Έχει κάποιος φίλος εμπειρία σχετικά?

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με το τηλεσκόπιο ( φωτογραφιση - παρατήρηση) και πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να δώσεις??
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά το θέλω για παρατήρηση. Και δεν σκέφτομαι την επιλογή νευτώνειου λόγω πρώτον του συνδυασμού μεγέθος-βάρος και δεύτερον του πολύ ενοχλητικού "γύρνα-το-σωλήνα-σε-βολική-θέση" όταν το ανεβάζεις σε ισημερινή. Αλλιώς μάλλον θα κοίταζα για το κοντό 8άρι της OO. Το budget θα εξαρτηθεί κι από τις επιλογές που έχω, αλλά σίγουρα κάπου στο χιλιάρικο.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Maksutov κατασκευάζουν αρκετές εταιρίες, Schmidt Cassegrain πλέον μόνο η Celestron και η Meade. Υπήρξαν στο παρελθόν μοντέλα από Criterion, Bausch and Lomb και Quantum. Αυτά δεν ήταν καλύτερα από των δύο μεγάλων εταιρειών. Η έκπληξη ήταν το Takahashi TSC 225 το οποίο κόστιζε πολλά και δεν είναι σαφές πόσο καλύτερο ήταν από τα υπόλοιπα. Μόνο 100 κομμάτια κυκλοφόρησαν.

Το πλεονέκτημα των SCT είναι πως έχουν (σχεδόν) όλα καλή ποιότητα επειδή το κάτοπτρό τους είναι σφαιρικό και όχι παραβολοειδές. Η γεωμετρία τους δηλαδή μπορεί να αναπαραχθεί σε μηχάνημα άψογα. Η πλάκα Scmidt φτιάχνεται και εκείνη με αυτόματο τρόπο, χάρη σε τεχνική που ανακάλυψε ο ιδρυτής της Celestron. Άρα αυτό που μένει να βελτιωθεί είναι η επίστρωση και η καμπυλότητα του πεδίου. Το δεύτερο γίνεται με διάφορους τρόπους, όπως η αλλαγή γεωμετρίας του πρωτεύοντος (που καταργεί το πλεονέκτημα της ευκολίας και άρα της λογικής τιμής) όπως στα Edge & ACF και με την αύξηση του εστιακού λόγου που αποφέρει ένα λίγο μακρύτερο σωλήνα. Στα περισσότερα το πρωτεύων είναι f/2 αλλά το 9.25" είναι f/2.3 και γιαυτό εκτιμάται ιδιαίτερα χωρίς να έχω προσωπική γνώμη. Όλα αυτά αφορούν κυρίως την αστροφωτογραφία όμως, καθώς στην παρατήρηση τα SCT δεν αφήνουν πολλούς παραπονεμένους σαν όργανα γενικής χρήσης.

Γιατί χρειάζεσαι καλύτερη ποιότητα; Έχεις χρησιμοποιήσει SCT που δεν σε ικανοποίησε; Τα f/10 MCT της Intes είναι μια επιλογή, αλλά η παρεμπόδιση από το δευτερεύον μεγαλώνει όπως καταλαβαίνεις.

.thumb.jpg.d33d8de09e83d740211b58a94d1d1abd.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα,

 

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ SCT, γιαυτό άλλωστε μιλάω με λογική χρήστη νευτωνείου. Σε νευτώνειο ξέρω ακριβώς τι ζητάω, τι μπορώ να βρω και πως μπορώ να εξασφαλίσω καλή οπτική ποιότητα. Σε SCT δυστυχώς μιλάω με όρους πρωτάρη... Γενικά το ζητούμενο μου είναι αν μπορώ να εξασφαλίσω την ποιότητα των οπτικών σε SCT και να μην παίξω με τις πιθανότητες της μαζικής παραγωγής. Πάντως με βάση το σχεδιασμό που αναφέρεις, η πιθανότητα να πετύχω καλή οπτική ποιότητα θα πρέπει να είναι καλή και κατά συνέπεια να μη χρειάζεται να πληρώσω το κάτι παραπάνω.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάνε τον κόπο να μελετήσεις αυτό

Αφορά το παρελθόν, αλλά όπως ξέρουμε το παρόν και το μέλλον εμπεριέχονται στο παρελθόν.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν φαίνεται να υπάρχει το σχετικό link. Θες να κάνεις μια επιβεβαίωση?

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tα καλητερα οπτικα ....

 

1. Apo refractor f/6 - f/9.

 

2. Achr refractor (Long focal ratio)

 

3. Mak - Newtonian reflector.

 

4. Newtonian reflector f/4 - f/8

 

5. Mak Cassegrain reflector f/7 - f/16

 

6. Schmidt Cassegrain reflector f/10

 

7. Schmidt - Newtonian reflector.

 

 

 

 

 

Best value for money

 

1. Newtonian reflector .................. !!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα,

το ονομα του κατασκευαστη ή απλα ο τυπος του οπτικου οργανου δεν αποτελει σε καμμια περιπτωση εγγυηση για την ποιοτητα του ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ τηλεσκοπιου που θελουμε να αγορασουμε. Μονο οπτικη δοκιμη ( star test στα ελληνικα) ή συμβολομετρο μπορει να μας πεισει για την ποιοτητα του οργανου. Δυστυχως για τους Ελληνες αγοραστες αυτο ειναι λιγακι δυσκολο.

Σχετικα με την ποιοτητα σε SC, αναφερω οτι τις δεκαετιες '70, '80 η Celestron παρηγαγε σε περιορισμενο αριθμο SC στα 200mm, f/10 με ακριβεια πανω απο λ/8 τα οποια διεθετε σαν δωρα κυριως στους εμπορικους αντιπροσωπους της. Τα συγκεκριμενα ειναι πλεον πολυ σπανια.

Για οπτικες δοκιμες σε διαφορετικα τηλεσκοπια δειτε:

 

http://www.fernrohr-service.de/

 

οπου αν ψαξετε θα δειτε διαφορετικες ποιοτητες σε ιδιου τυπου οργανα του ιδιου κατασκευαστη.

Το θεμα που ανοιξατε ειναι πολυ παλιο, και αν καποιος φιλος εχει κατα τυχη το κλασσικο βιβλιο του Φλαμμαριον <Λαικη Αστρονομια> (εκδοση στα Ελληνικα 1935, στα Γαλλικα απο το 1880 περιπου) θα βρει σχετικες πληροφοριες και σχολια στο τελευταιο κεφαλαιο σχετικα με τα αστρονομικα τηλεσκοπια και την επιλογη τους.

Επισης πολυ διαφωτιστικο ειναι το σχετικο κεφαλαιο στο βιβλιο <> (Martin Mobberley).

 

Ειδικα για τη Celestron και τα οπτικα SC μπορει καποιος να ανατρεξει στο βιβλιο του Robert Piekiel <>. Του ιδιου συγγραφεα υπαρχει το <>. Εκει υπαρχουν τα παντα.

 

 

Δειτε και αυτο σχετικα με την πιθανη πωληση ελλατωματικων οργανων που εχουν διαφυγει απο τον ελεγχο ποιοτητας του κατασκευαστη:

 

http://company7.com/celestron/index.html

 

(ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΔΙΑΦΗΜΙΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ!!!!)

 

 

 

Φιλικα

Δημητρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη,

 

Βασικά είχα δει παλιώτερα αυτό:

http://www.microsofttranslator.com/bv.aspx?from=de&to=en&a=http%3A%2F%2Fwww.astro-foren.de%2Fshowthread.php%3F6084-Verzeichnis-optischer-Berichte%26s%3D5e74be7e0bacd5d9cab87c3416940bbe

 

Έχει πολλά tests για πολλά διαφορετικά είδη και μάρκες τηλεσκοπίων. Έχω δε την εντύπωση ότι σχετίζεται με το site που έστειλες, αλλά τα γερμανικά μου δε με βοηθάνε ιδιαίτερα... :-k Αν καταλαβαίνω καλά, ο τύπος κάνει test κατά παραγγελία?

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα,

κανει κατα παραγγελια αξιολογηση, και ρυθμισεις με εξαιρετικο τροπο. Δεν σχετιζονται τα 2 sites ομως, εκτος βεβαια οτι βρισκονται στη Γερμανια.

Δες την αξιολογηση για τα 2 απο τα 5 στοιχεια του Super Apo που εχω πριν την τελικη τους ρυθμιση (διακενο και περιστροφη).

 

Φιλικα

 

Δημητρης

lens test.pdf

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να κάνω την αξιολόγηση αφού το πάρω θα είναι λίγο αργά... :roll: Οπότε μάλλον θα παίξω με τις πιθανότητες... Πάντως αφού έχεις καλή εμπειρία, θα κρατήσω το site για δύσκολες επισκευές.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λιγο πολυ ετσι οπως ολοι μας.

Εισαι τυχερος γιατι τη μια απο τις 2 μαρκες SCT εδω και πολλα χρονια δεν της εχει ο αρχικος της αντιπροσωπος. Εχω απιθανες εμπειριες. \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης