Jump to content

ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΣΦΑΙΡΩΤΩΝ ΣΝΗΝΩΝ ΤΟΥ ΒΟΡΕΙΟΥ ΗΜΙΣΦΑΙΡΙΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΣΦΑΙΡΩΤΩΝ ΣΝΗΝΩΝ ΤΟΥ ΒΟΡΕΙΟΥ ΗΜΙΣΦΑΙΡΙΟΥ ΑΝΑ ΑΣΤΕΡΙΣΜΟ

 

Καλησπέρα φίλοι μου, ο νυχτερινός ουρανός είναι το πάθος μας, απίστευτη ομορφιά που περιμένει να την απολάυσουμε. Προσπαθώ λοιπόν, όπως θα έχετε καταλάβει να απλοποιήσω όσο το δυνατόν τους διάφορους καταλόγους ώστε να μην χρειάζεται σε κάθε εξόρμηση μας να παίρνουμε μαζί μας και ολόκληρη την βιβλιοθήκη. Και άβολη είναι αλλά και κουραστική, ένας φάκελος πιστεύω είναι υπέρ αρκετός. Έφτιαξα λοιπόν ένα κατάλογο για GOTO τηλεσκόπια, με όλα τα σφαιρωτά σμήνη του βορείου ημισφαιρίου Ανά Αστερισμό. Περιλαμβάνει τους εξής καταλόγους: NGC – IC – PAL – ESO – BH – LYN – RUP – HP – TERZAN – LILLER – TON – DJORG – UKS – 2MS – ARP – AM. Σε αυτόν τον κατάλογο δεν χρειάζονται κατά την γνώμη μου φωτογραφίες, αφού τα σφαιρωτά δεν είναι γαλαξίες με τα τόσα είδη.

 

ΑΝΑ ΑΣΤΕΡΙΣΜΟ.docx

ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΣΦΑΙΡΩΤΩΝ ΣΝΗΝΩΝ ΤΟΥ ΒΟΡΕΙΟΥ ΗΜΙΣΦΑΙΡΙΟΥ ΑΝΑ ΑΣΤΕΡΙΣΜΟ

Κόσμον τονδε, τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν, αλλ'' ην αεί και έστιν και έστε πύρ αείζωον. ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο και πάλι μπράβο!!!

Είχα καιρό να μπω στο forum, λόγω φόρτου εργασίας, και ειλικρινά απόλαυσα την ανάρτησή σου. Τόσο οργανωμένη και εμπεριστατωμένη δουλειά!

Συγχαρητήρια =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο και πάλι μπράβο!!!

Είχα καιρό να μπω στο forum, λόγω φόρτου εργασίας, και ειλικρινά απόλαυσα την ανάρτησή σου. Τόσο οργανωμένη και εμπεριστατωμένη δουλειά!

Συγχαρητήρια =D>

 

Ευχαριστώ πολύ....

Κόσμον τονδε, τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν, αλλ'' ην αεί και έστιν και έστε πύρ αείζωον. ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποιες παρατηρήσεις:

Ο κατάλογός σου κατ αρχήν περιέχει και αστερισμούς του νοτίου ημισφαιρίου αόρατους στην Ελλάδα (Τηλεσκόπιο, Ωρολόγιο κλπ) και δεύτερον (και το σπουδαιότερο) δεν προσδιορίζει ποια σφαιρωτά ανήκουν στον κατάλογο Μ μιας και όλοι έτσι τα γνωρίζουν αυτά. Κανείς δεν θυμάται και δεν αποκαλεί τα σφαιρωτά του καταλόγμου Messier με τον αριθμό του NGC. Δεν ειναι σε Excel για να μπορείς να ταξινομείς με βάση αστερισμό, αριθμό, λαμπρότητα ορθή αναφορά και οτιδήποτε άλλο θέλεις. Δεν θεωρώ πως ειναι ιδιαίτερα χρήσιμος σε κάτι αφού δεν περιέχει και χάρτες για να τα εντοπίσεις με το τηλεσκόπιο ενώ μερικά ειναι υπερβολικά αμυδρά για να τα εντοπίσει κανείς με τηλεσκόπιο που κατέχει ο μέσος ερασιτέχνης. Αν έχεις τηλεσκόπιο με GOTO από την άλλη μονο το όνομα αρκεί για να τα εντοπίσεις και κατάλογος με σφαιρωτά και χάρτες εντοπισμού ήδη κυκλοφορεί στο δίκτυο (Faint Fuzzies) και ειναι πανεύκολο να τον τυπώσεις.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποιες παρατηρήσεις:

Ο κατάλογός σου κατ αρχήν περιέχει και αστερισμούς του νοτίου ημισφαιρίου αόρατους στην Ελλάδα (Τηλεσκόπιο, Ωρολόγιο κλπ) και δεύτερον (και το σπουδαιότερο) δεν προσδιορίζει ποια σφαιρωτά ανήκουν στον κατάλογο Μ μιας και όλοι έτσι τα γνωρίζουν αυτά. Κανείς δεν θυμάται και δεν αποκαλεί τα σφαιρωτά του καταλόγμου Messier με τον αριθμό του NGC. Δεν ειναι σε Excel για να μπορείς να ταξινομείς με βάση αστερισμό, αριθμό, λαμπρότητα ορθή αναφορά και οτιδήποτε άλλο θέλεις. Δεν θεωρώ πως ειναι ιδιαίτερα χρήσιμος σε κάτι αφού δεν περιέχει και χάρτες για να τα εντοπίσεις με το τηλεσκόπιο ενώ μερικά ειναι υπερβολικά αμυδρά για να τα εντοπίσει κανείς με τηλεσκόπιο που κατέχει ο μέσος ερασιτέχνης. Αν έχεις τηλεσκόπιο με GOTO από την άλλη μονο το όνομα αρκεί για να τα εντοπίσεις και κατάλογος με σφαιρωτά και χάρτες εντοπισμού ήδη κυκλοφορεί στο δίκτυο (Faint Fuzzies) και ειναι πανεύκολο να τον τυπώσεις.

 

Απάντηση στις παρατηρήσεις

Πρώτον κάνεις λάθος φυσικά για τους αστερισμούς όπως ο Ωρολόγιον και Τηλεσκόπιον θα έπρεπε να τουλάχιστον να ξέρεις ότι είναι μερικώς αειφανής και όχι αφανής. ΠΧ Ο αστερισμός του Τηλεσκόπιου είναι μερικώς ορατός από την Ελλάδα τα βράδια του Αυγούστου και του Σεπτεμβρίου(ανέτρεξε στο διαδίκτυο ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ). Ο NGC 6541 πχ σύμφωνα με το stellarium θα είναι ορατός από τα Ιωάννινα στις 3-7-2014 και ώρα 24.00!!!! Δεύτερον όσο αφορά τα messier κάλλιστα το ίδιο θα μπορούσες να μου πεις και για τα Herschel όπως και για τα Caldwell ο βασικός κατάλογος είναι ο NGC. Τρίτον όσο αφορά τα Excel απλά δεν έχεις καταλάβει τον λόγο αυτού του καταλόγου. Δεν είδες ότι είναι ήδη ταξινομημένα ανά αστερισμό;;; αυτός είναι και ο σκοπός, να ανέβουμε στο βουνό να δούμε ποιοι αστερισμοί είναι ορατοί και αμέσως να καταλάβουμε (με τον εν λόγο κατάλογο) πια σφαιρωτά ανήκουν σε αυτούς!!!!! Τέταρτον αφορά μόνο GOTO τηλεσκόπια εδώ έχεις δίκιο γιατί δε το ανέφερα, (το διευκρίνισα τώρα στο αρχικό κείμενο) οπότε και οι χάρτες που αναφέρεις είναι περιττοί. Πέμπτον όπως πιστεύω να διάβασες στο αρχικό κείμενο ο κατάλογος αφορά ΟΛΑ τα σφαιρωτά σμήνη του βορείου ημισφαιρίου, οπότε δεν μπορούσα να παραλείψω μερικά , παρόλα αυτά τα πολύ αμυδρά είναι τέσσερα σε ένα σύνολο 143 αριθμός τουλάχιστον ευτελής….. Έκτον θα έπρεπε να ξέρεις ότι στα GOTO τηλεσκόπια αναγνωρίζουν μερικούς καταλόγους NGC MESSIER και IC και ΟΧΙ άλλους όπως PAL – ESO – BH – LYN – RUP – HP – TERZAN – LILLER – TON – DJORG – UKS – 2MS – ARP – AM. Παρόλο τις άστοχες παρατηρήσεις σου σε ευχαριστώ για την διόρθωση του κειμένου σε ότι αφορά τα GOTO τηλεσκόπια. Φιλικά ΧΡΗΣΤΟΣ ΖΑΒΡΑΣ

Κόσμον τονδε, τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν, αλλ'' ην αεί και έστιν και έστε πύρ αείζωον. ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι θα δεις απο το Τηλεσκόπιο όταν το βορειότερο τμήμα του ανεβαίνει το πολύ 5 μοίρες πάνω από τον ορίζοντα; Απάντηση απολύτως τίποτα ειδικά απο τα Γιάννενα που δεν έχουν και θάλασσα στον νότο. To NGC1261 ειναι -55 μοίρες περίπου απόκλιση απο πού στην Ελλάδα θα το δεις; Ισα που φτάνει τον ορίζοντα σε +35 μοίρες γεωγραφικό πλάτος άντε τον περνάει με την ατμοσφαιρική διάθλαση μια δυο μοίρες :mrgreen: Το NGC6541 με -43 μοίρες απόκλιση στον Νότιο Στέφανο φαίνεται αν και δύσκολα από την Ελλάδα (όπως και το ω Κενταύρου και ο γαλαξίας NGC5128 που τα έχω παρατηρήσει και σχετικά εύκολα) και ο Νότιος Στέφανος δεν ειναι αστερισμός αφανής από τα γεωγραφικά μας πλάτη σε αντίθεση με το Τηλεσκόπιο και το Ωρολόγιο που επισήμως ειναι στους αφανείς αστερισμούς ακριβώς γιατί και ολόκληροι δεν ανατέλλουν ποτέ και τόσο χαμηλά στον ορίζοντα ειναι πρακτικώς μη παρατηρήσιμοι (η έκφραση σου μερικώς αειφανείς ειναι λάθος, αειφανείς ειναι αυτού που φαίνονται όλο το χρονο πάνω από τον ορίζοντα οχι αυτοί που ανατέλλουν και δύουν). Δεν έχω ακούσει κάποιον να εχει δει κάποιο αντικείμενο βαθέως ουρανού στο Τηλεσκόπιο ή στο Ωρολόγιο από την Ελλάδα.

Το ειναι ανά αστερισμό ούτε αυτό μου λέει τίποτα γιατί δεν μπορείς να τον κάνεις με ένα κλικ να αλλάξει η ταξινόμηση ανάλογα με το ό,τι θέλεις (αστερισμό, λαμπρότητα ορθή αναφορά κλπ).

Η παράλειψη των αριθμών του καταλόγου Messier ειναι πολύ μεγάλο λάθος! Το Μ13 πχ το ξέρουν όλοι το NGC6205 δεν λέει τίποτα σε κανέναν. Αν έχεις GOTO μπορείς και με συντεταγμένες να πας ή και να αποθηκεύσεις και έξτρα αντικείμενα στα περισσότερα. Επίσης αν ειναι συνδεδεμένο με υπολογιστή δεν έχεις πλέον κανέναν περιορισμό ότι περιλαμβάνει το λογισμικό απεικόνισης του ουρανού μπορεί να το στοχεύσει. Από τα ΑΜ και τα Terzan αν έχεις τηλεσκόπιο κάτω απο 16-20" είναι αμφίβολο αν μπορείς να παρατηρήσεις έστω και ένα... Για τους καταλόγους Caldwell και Herschel ειδικά ο δεύτερος δεν χρησιμοποιείται αλλά και όσες λίστες τους υπάρχουν εκει αναφέρεται ο NGC και IC αριθμός πάντα γιατί τα αντικείμενά τους είναι ήδη γνωστά από αυτόν τον κατάλογο. Ειδικά στον Caldwell τα περισσότερα αντικείμενα ήταν απο παλιά γνωστά σαν "highlights".

Στο φινάλε δεν καταλαβαίνω τι να τον κάνεις έναν τέτοιο κατάλογο ειδικά σε word όταν τον κατεβάζεις από 100 μεριές στο νετ. Προφανώς (και καλά έκανες) από κάπου τα κατέβασες και τον διαμόρφωσες ουδέν μεμπτόν. Το νόημα δεν βρισκω εκτός την όποια χαρά της "κατασκευής" σε αυτό μαζί σου. Σαν να φτιάχνεις ένα τηλεσκόπιο όταν στο εμπόριο βρίσκεις φτηνότερο και καλύτερο έτοιμο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι θα δεις απο το Τηλεσκόπιο όταν το βορειότερο τμήμα του ανεβαίνει το πολύ 5 μοίρες πάνω από τον ορίζοντα; Απάντηση απολύτως τίποτα ειδικά απο τα Γιάννενα που δεν έχουν και θάλασσα στον νότο. To NGC1261 ειναι -55 μοίρες περίπου απόκλιση απο πού στην Ελλάδα θα το δεις; Ισα που φτάνει τον ορίζοντα σε +35 μοίρες γεωγραφικό πλάτος άντε τον περνάει με την ατμοσφαιρική διάθλαση μια δυο μοίρες :mrgreen: Το NGC6541 με -43 μοίρες απόκλιση στον Νότιο Στέφανο φαίνεται αν και δύσκολα από την Ελλάδα (όπως και το ω Κενταύρου και ο γαλαξίας NGC5128 που τα έχω παρατηρήσει και σχετικά εύκολα) και ο Νότιος Στέφανος δεν ειναι αστερισμός αφανής από τα γεωγραφικά μας πλάτη σε αντίθεση με το Τηλεσκόπιο και το Ωρολόγιο που επισήμως ειναι στους αφανείς αστερισμούς ακριβώς γιατί και ολόκληροι δεν ανατέλλουν ποτέ και τόσο χαμηλά στον ορίζοντα ειναι πρακτικώς μη παρατηρήσιμοι (η έκφραση σου μερικώς αειφανείς ειναι λάθος, αειφανείς ειναι αυτού που φαίνονται όλο το χρονο πάνω από τον ορίζοντα οχι αυτοί που ανατέλλουν και δύουν). Δεν έχω ακούσει κάποιον να εχει δει κάποιο αντικείμενο βαθέως ουρανού στο Τηλεσκόπιο ή στο Ωρολόγιο από την Ελλάδα.

Το ειναι ανά αστερισμό ούτε αυτό μου λέει τίποτα γιατί δεν μπορείς να τον κάνεις με ένα κλικ να αλλάξει η ταξινόμηση ανάλογα με το ό,τι θέλεις (αστερισμό, λαμπρότητα ορθή αναφορά κλπ).

Η παράλειψη των αριθμών του καταλόγου Messier ειναι πολύ μεγάλο λάθος! Το Μ13 πχ το ξέρουν όλοι το NGC6205 δεν λέει τίποτα σε κανέναν. Αν έχεις GOTO μπορείς και με συντεταγμένες να πας ή και να αποθηκεύσεις και έξτρα αντικείμενα στα περισσότερα. Επίσης αν ειναι συνδεδεμένο με υπολογιστή δεν έχεις πλέον κανέναν περιορισμό ότι περιλαμβάνει το λογισμικό απεικόνισης του ουρανού μπορεί να το στοχεύσει. Από τα ΑΜ και τα Terzan αν έχεις τηλεσκόπιο κάτω απο 16-20" είναι αμφίβολο αν μπορείς να παρατηρήσεις έστω και ένα... Για τους καταλόγους Caldwell και Herschel ειδικά ο δεύτερος δεν χρησιμοποιείται αλλά και όσες λίστες τους υπάρχουν εκει αναφέρεται ο NGC και IC αριθμός πάντα γιατί τα αντικείμενά τους είναι ήδη γνωστά από αυτόν τον κατάλογο. Ειδικά στον Caldwell τα περισσότερα αντικείμενα ήταν απο παλιά γνωστά σαν "highlights".

Στο φινάλε δεν καταλαβαίνω τι να τον κάνεις έναν τέτοιο κατάλογο ειδικά σε word όταν τον κατεβάζεις από 100 μεριές στο νετ. Προφανώς (και καλά έκανες) από κάπου τα κατέβασες και τον διαμόρφωσες ουδέν μεμπτόν. Το νόημα δεν βρισκω εκτός την όποια χαρά της "κατασκευής" σε αυτό μαζί σου. Σαν να φτιάχνεις ένα τηλεσκόπιο όταν στο εμπόριο βρίσκεις φτηνότερο και καλύτερο έτοιμο.

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, στην πρώτη σου ερώτηση θα πάω στην Ηγουμενίτσα 25 λεπτά από τα Ιωάννινα, που όπως ξέρεις έχει θάλασσα και όσο χαμηλά και να είναι θα το δω. Όσο αφορά το Τηλεσκόπιο και το Ωρολόγιον σου απάντησα και πριν ότι δεν είναι αφανής, αν εσύ τους θες αφανής δικαίωμα σου. Από ότι διαπίστωσα πάλι δεν κατάλαβες για ποιον λόγο τροποποίησα τον κατάλογο!!!! Άκου προσεκτικά….. ΔΕΝ θα πάρω στο βουνό τον Υ/Π, και όλη την βιβλιοθήκη μου, πάω για δυο τρεις ώρες και να παρατηρήσω όσο το δυνατό περισσότερα αντικείμενα. Οπότε θα βγάλω ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ τον κατάλογο και ανάλογα τους ορατούς αστερισμούς θα ψάξω, δεν με ενδιαφέρει το κλικ που λες, αν θέλω κάτι έχτρα ακριβώς γι’ αυτό έχω δίπλα τα κενά, ώστε ο καθένας να συμπληρώνει ότι θέλει. Όσο αφορά τα MESSIER η προηγούμενη πρόταση σου απαντά. Για το GOTO συμφωνείς τελικά μαζί μου ότι δεν χρειάζεται απλός και μόνο το όνομα όπως είχες γράψει. Τέλος στην ερώτηση και στο παράδειγμα σου στην τελευταία σου παράγραφο, το download του φακέλου 66 φορές δεν αφήνει περιθώρια αμφισβητήσεως, εκτός και αν τους θεωρείς όλους αφελείς!!!! Δεν νομίζω………… ΦΙΛΙΚΑ ΖΑΒΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Κόσμον τονδε, τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν, αλλ'' ην αεί και έστιν και έστε πύρ αείζωον. ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν καταφέρεις να δεις το NGC1261 στο Ωρολόγιο θα είσαι ο πρώτος στην Ελλάδα και θα πρέπει να εχεις σούπερ όραση για να το δεις κάτω απο τον ορίζοντα...

Επίσης ελπίζω να θυμάσαι και απέξω τις αντιστοιχίες των Μ σε NGC. Αν τώρα έχεις GOTO απλά θα μπορούσες να βάλεις τα λίγα σφαιρωτά που δεν ειναι NGC και IC σε μια λίστα για να τα βρισκεις απο συντεταγμένες (αν υποθέσουμε πως ειναι ορατά από το τηλεσκόπιό σου).

Αν θέλεις κάτι ουσιαστικό για να παρατηρείς σφαιρωτά και να τα βρισκεις κατέβασε και τύπωσε τον

 

http://www.faintfuzzies.com/Files/GlobularClusters%20v3.pdf

 

Εγώ τον έχω μαζί μου και αυτόν και τον αντίστοιχο για πλανητικά νεφελώματα. Έχω βρει και σφαιρωτά Palomar και το G1 στην Ανδρομέδα με τη βοήθειά του.

 

Αν ήθελες να κάνεις κάτι χρήσιμο μονος σου έπρεπε να ειναι σε excel αυτό που έφτιαξες. Σε πρώτη φάση βάλε τους αριθμούς καταλόγου Messier. Σε δεύτερη σβήσε τα άχρηστα πεδία με γωνία θέσεως, μεγάλο και μικρό άξονα καθώς και είδος αντικειμένου όλα σφαιρωτά είναι. Η όλη προσπάθειά σου χωρίς παρεξήγηση δείχνει του "ποδαριού".

Καλύτερα να ακούς την καλόπιστη κριτική από όσους έχουν εμπειρία στην παρατήρηση παρά τους χειροκροτητές.

ΥΓ Τα 66 106 και 1166 κατεβάσματα δεν σημαίνουν τίποτα κι εγώ το κατέβασα να δω τι περιέχει ε και; Το πόσοι θα τον χρησιμοποιήσουν στην παρατήρηση έχει σημασία και στο λέω απερίφραστα πιστεύω κανένας.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν καταφέρεις να δεις το NGC1261 στο Ωρολόγιο θα είσαι ο πρώτος στην Ελλάδα και θα πρέπει να εχεις σούπερ όραση για να το δεις κάτω απο τον ορίζοντα...

Επίσης ελπίζω να θυμάσαι και απέξω τις αντιστοιχίες των Μ σε NGC. Αν τώρα έχεις GOTO απλά θα μπορούσες να βάλεις τα λίγα σφαιρωτά που δεν ειναι NGC και IC σε μια λίστα για να τα βρισκεις απο συντεταγμένες (αν υποθέσουμε πως ειναι ορατά από το τηλεσκόπιό σου).

Αν θέλεις κάτι ουσιαστικό για να παρατηρείς σφαιρωτά και να τα βρισκεις κατέβασε και τύπωσε τον

 

http://www.faintfuzzies.com/Files/GlobularClusters%20v3.pdf

 

Εγώ τον έχω μαζί μου και αυτόν και τον αντίστοιχο για πλανητικά νεφελώματα. Έχω βρει και σφαιρωτά Palomar και το G1 στην Ανδρομέδα με τη βοήθειά του.

 

Αν ήθελες να κάνεις κάτι χρήσιμο μονος σου έπρεπε να ειναι σε excel αυτό που έφτιαξες. Σε πρώτη φάση βάλε τους αριθμούς καταλόγου Messier. Σε δεύτερη σβήσε τα άχρηστα πεδία με γωνία θέσεως, μεγάλο και μικρό άξονα καθώς και είδος αντικειμένου όλα σφαιρωτά είναι. Η όλη προσπάθειά σου χωρίς παρεξήγηση δείχνει του "ποδαριού".

Καλύτερα να ακούς την καλόπιστη κριτική από όσους έχουν εμπειρία στην παρατήρηση παρά τους χειροκροτητές.

ΥΓ Τα 66 106 και 1166 κατεβάσματα δεν σημαίνουν τίποτα κι εγώ το κατέβασα να δω τι περιέχει ε και; Το πόσοι θα τον χρησιμοποιήσουν στην παρατήρηση έχει σημασία και στο λέω απερίφραστα πιστεύω κανένας.

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, Έχεις αρχίσει να γίνεσαι κουραστικός, τα ίδια και τα ίδια μου λες, ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ότι όποιος θέλει να συμπληρώσει τον αριθμό Messier μπορεί κάλλιστα να τον γράψει στα κενά, όσο αφορά τη λίστα στα GOTO οι περισσότεροι αποθηκεύουν αρεστά τους αντικείμενα. Για το ειρωνικό δε σου σχόλιο περί σουπερ όρασης θα σου απαντήσω ότι όπως έχω πάλι πει δεν φαίνονται όλα, ΑΛΛΑ ο κατάλογος αφορά ΟΛΑ τα σφαιρωτά, πρέπει επιτέλους να το καταλάβεις δεν είναι δύσκολο!!!!! Τελειώνοντας, το σχόλιο σου <<…Καλύτερα να ακούς την καλόπιστη κριτική από όσους έχουν εμπειρία στην παρατήρηση παρά τους χειροκροτητές.>> είναι πολύ προσβλητικό όχι προς εμένα φυσικά, που δέχομαι κάθε κριτική, από όπου και να προέρχεται(είτε νέος είτε παλιός), αλλά σε όσους το <<κατέβασαν>> και το επικρότησαν…. Και το υστερόγραφο σου πάλι άτοπο είναι γιατί ΟΥΤΕ εσύ φυσικά ξέρεις ποιοι θα το χρησιμοποιήσουν… ίσως και όλοι… ΦΙΛΙΚΑ ΧΡΗΣΤΟΣ ΖΑΒΡΑΣ

Κόσμον τονδε, τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν, αλλ'' ην αεί και έστιν και έστε πύρ αείζωον. ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτσε για να καταλάβω δεν έβαλες τα Messier γιατί μπορούμε να τα βάλουμε με το μολύβι μονοι μας; Κάποιος θα κάθεται να διασταυρώνει τα νούμερα NGC με τα Messier για να βρει ποιο και τι; Επειδή εσύ το αμέλησες ή βαρέθηκες; Εξήγησέ μου επίσης τι νοημα έχει το position angle (δεν αναφέρεσαι σε γαλαξίες) και το object type μιας και ολα του ιδίου τύπου ειναι. Ούτε το surface brightness εχεις βάλει. Θα στο πω άλλη μια φορά ειναι δουλειά του ποδαριού και χρειάζεται βελτιώσεις.

ΥΓ με την αντιδικία μας θα έχεις κι αλλα κατεβάσματα πάντως :cheesy:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα. Συγγνώμη που παρεμβαίνω στην αντιπαράθεση, κατ'αρχήν συγχαρητήρια για την προσπάθεια, αλλά έχω και γω να παρατηρήσω ότι η απουσία των αριθμών Μεσσιέ είναι εμφανής. Και επιπλέον, μια και κατέβασα και γω το αρχείο, δεν καταλαβαίνω το λόγο ύπαρξης όλων αυτών των κενών πεδίων. Ελπίζω όμως να τα συμπληρώσετε όλα αυτά, μαζί με τους αριθμούς Μ, ώστε να είναι πράγματι ολοκληρωμένος ο κατάλογος!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτσε για να καταλάβω δεν έβαλες τα Messier γιατί μπορούμε να τα βάλουμε με το μολύβι μονοι μας; Κάποιος θα κάθεται να διασταυρώνει τα νούμερα NGC με τα Messier για να βρει ποιο και τι; Επειδή εσύ το αμέλησες ή βαρέθηκες; Εξήγησέ μου επίσης τι νοημα έχει το position angle (δεν αναφέρεσαι σε γαλαξίες) και το object type μιας και ολα του ιδίου τύπου ειναι. Ούτε το surface brightness εχεις βάλει. Θα στο πω άλλη μια φορά ειναι δουλειά του ποδαριού και χρειάζεται βελτιώσεις.

ΥΓ με την αντιδικία μας θα έχεις κι αλλα κατεβάσματα πάντως :cheesy:

 

Τι να σου απαντήσω τώρα… αν νομίζεις ότι με ενδιαφέρουν τα κατεβάσματα…. Το άλλο με τον Τοτό τον ξερόλα το ξέρεις;;;;

Κόσμον τονδε, τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν, αλλ'' ην αεί και έστιν και έστε πύρ αείζωον. ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα. Συγγνώμη που παρεμβαίνω στην αντιπαράθεση, κατ'αρχήν συγχαρητήρια για την προσπάθεια, αλλά έχω και γω να παρατηρήσω ότι η απουσία των αριθμών Μεσσιέ είναι εμφανής. Και επιπλέον, μια και κατέβασα και γω το αρχείο, δεν καταλαβαίνω το λόγο ύπαρξης όλων αυτών των κενών πεδίων. Ελπίζω όμως να τα συμπληρώσετε όλα αυτά, μαζί με τους αριθμούς Μ, ώστε να είναι πράγματι ολοκληρωμένος ο κατάλογος!

 

Καλησπέρα, και σας ευχαριστώ πολύ, όσο αφορά τα Messier όποιος επιθυμεί πριν και αν τον τυπώσει μπορεί να τον συμπληρώσει κατά το δοκούν. Τέλος τα κενά πεδία έχετε δίκιο και ίσως θα έπρεπε να τα αφαιρέσω από την αρχή, μιας και εγώ τουλάχιστον δεν τα χρησιμοποιώ. Πίστευα όμως πως αν σε κάποιον ήταν χρήσιμα να τα συμπλήρωνε...

Κόσμον τονδε, τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν, αλλ'' ην αεί και έστιν και έστε πύρ αείζωον. ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή είναι τόσο δύσκολο να πούμε "μπράβο" σε έναν άνθρωπο που έκανε τόση δουλειά και τη μοιράστηκε μαζί μας, αναγνωρίζοντας τον κόπο και τις ώρες που αφιέρωσε γι’ αυτόν τον κατάλογο; Σε όποιον αρέσει, ας τον κατεβάσει και ας τον χρησιμοποιήσει, όπως έκανα κι εγώ. Όποιος τον βρίσκει ελλιπή και μη χρήσιμο, ας μην ασχοληθεί μαζί του. Τόσο απλό! Γιατί πρέπει να τα ακυρώνουμε όλα;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ και χαίρομαι που είσαι άτομο με διάθεση να μοιραστείς και να προσφέρεις.

Είμαι αρχάριος και δεν μπορώ να πω πολλά, απλά πιστεύω πως το αρχείο που ανέβασες θέλει λίγο δουλειά για να γίνει απολύτως χρήσιμο αλλά και αρεστό. Άχρηστο, σίγουρα, δεν είναι.

 

Με τον giorgosgr θα συμφωνήσω στις παρατηρήσεις που έκανε στο πρώτο του σχόλιο, όπου έχει δίκιο, αλλά ως εκεί, καθώς απο εκεί και κάτω ο διάλογος μου φαίνεται περιττός.

Θα διαφωνήσω με τον τρόπο που έγιναν οι παρατηρήσεις εκ μέρους του, αν και συνηθίζει να είναι απότομος και ενίοτε εριστικός, χωρίς αυτό να τον δικαιολογεί.

 

Επίσης, Γιώργο, στο εξής σχόλιο: "Καλύτερα να ακούς την καλόπιστη κριτική από όσους έχουν εμπειρία στην παρατήρηση παρά τους χειροκροτητές." είσαι και σωστός και λάθος, γιατί αν και ο Χρήστος δεν είναι παιδάκι και μπορεί να σίγουρα να δεχτεί ακόμα και σκληρή κριτική, δε σημαίνει οτι δεν πρέπει να επαινέσουμε την προσπάθειά του να προσφέρει στο φόρουμ και την αστρονομική κοινότητα και πιστεύω οτι μέσα στα συγχαρητήρια που δίνεις σε ένα άτομο για την προσπάθειά του, μπορείς να προσθέσεις και την "εμπειρική" κριτική σου, έτσι ώστε να είναι και περισσότερο ευπρόσδεκτη.

Γιάννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ και χαίρομαι που είσαι άτομο με διάθεση να μοιραστείς και να προσφέρεις.

Είμαι αρχάριος και δεν μπορώ να πω πολλά, απλά πιστεύω πως το αρχείο που ανέβασες θέλει λίγο δουλειά για να γίνει απολύτως χρήσιμο αλλά και αρεστό. Άχρηστο, σίγουρα, δεν είναι.

 

Με τον giorgosgr θα συμφωνήσω στις παρατηρήσεις που έκανε στο πρώτο του σχόλιο, όπου έχει δίκιο, αλλά ως εκεί, καθώς απο εκεί και κάτω ο διάλογος μου φαίνεται περιττός.

Θα διαφωνήσω με τον τρόπο που έγιναν οι παρατηρήσεις εκ μέρους του, αν και συνηθίζει να είναι απότομος και ενίοτε εριστικός, χωρίς αυτό να τον δικαιολογεί.

 

Επίσης, Γιώργο, στο εξής σχόλιο: "Καλύτερα να ακούς την καλόπιστη κριτική από όσους έχουν εμπειρία στην παρατήρηση παρά τους χειροκροτητές." είσαι και σωστός και λάθος, γιατί αν και ο Χρήστος δεν είναι παιδάκι και μπορεί να σίγουρα να δεχτεί ακόμα και σκληρή κριτική, δε σημαίνει οτι δεν πρέπει να επαινέσουμε την προσπάθειά του να προσφέρει στο φόρουμ και την αστρονομική κοινότητα και πιστεύω οτι μέσα στα συγχαρητήρια που δίνεις σε ένα άτομο για την προσπάθειά του, μπορείς να προσθέσεις και την "εμπειρική" κριτική σου, έτσι ώστε να είναι και περισσότερο ευπρόσδεκτη.

 

Καλημέρα και σε ευχαριστώ, η άποψη σου απολύτως σεβαστή, αλλά να ξέρεις ότι δεν με ενδιαφέρει η δουλειά μου να γίνει αρεστή η όχι, αλλά χρήσιμη όπως και εσύ λες. Πάντα σε κάποιους θα αρέσει και σε κάποιους όχι, αν ο οποιοσδήποτε θέλει να συμπληρώσει κάτι μπορεί κάλλιστα να το κάνει. Όσο για τα άλλα σου σχόλια στο άτομο που αναφέρεσαι, από ότι έμαθα και εγώ, όντως είναι απότομος και εριστικός στην καλλίτερη περίπτωση, ίσως είναι ένας τρόπος άμυνας ποιος ξέρει…….

Κόσμον τονδε, τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν, αλλ'' ην αεί και έστιν και έστε πύρ αείζωον. ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Update χωρίς κενά κουτάκια.Καλό είναι συμπληρώνουμε και να αναβαθμίζουμε.

v0.0.2beta.doc

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενασχόληση μερικών λεπτών στο internet. Ο κατάλογος είναι σε excel και μπορεί να ταξινομηθεί κατά αστερισμό, απόκλιση, λαμπρότητα και ό,τι αλλο θέλουμε απο τα δεδομένα που περιλαμβάνει. Δεν διεκδικώ δάφνες γιατί δεν ειναι τίποτα σπουδαίο η αντιγραφή επικόλληση στο word και εισαγωγή στο excel. Ενδεχομένως κάποιος που ξέρει το excel καλύτερα απο μένα η αφιερώσει περισσότερο απο μερικά λεπτά μπορεί να φτιάξει και καλύτερο κατάλογο.

galactic_globulars_old.xls

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι ένας από τους 66+ που κατέβασε τον κατάλογο, του έριξα μια ματιά, έκρινα την χρησιμότητά του, και τίποτα παραπάνω. Κράτησα τα συμπεράσματά μου για εμένα.

 

Δεν μπορώ όμως, μετά από όσα διαβάζω στο θέμα αυτό, να μην αναφερθώ στην χρησιμότητα του καταλόγου για έναν ερασιτέχνη αστρονόμο.

 

Είναι, πάντα κατά την γνώμη μου (που την δημοσιοποιώ), ένας κατάλογος μη χρήσιμος.

Ένας κατάλογος σε word 75 σελίδων όπου το 75% αυτών είναι απλά κενές γραμμές με κενά κουτάκια. Είναι κενές διότι απλά δημιουργήθηκαν από κάποιο πρόγραμμα τύπου DeepSky 2000 όπου κατεβάζει όλα τα dso για κάθε αστερισμό σε excel με πληροφορίες σε στήλες για το καθένα. Οι στήλες

 

Major

Diameter

arcmins

 

Minor

Diameter

arcmins

 

Position

Angle

degrees

 

Surface

Brightness

mag/arcmin2

 

αναφέρονται σε γαλαξίες και είναι άχρηστες για σφαιρωτά σμήνη.

Ετσι, για τον κατάλογο αυτό, αφαιρέθηκαν τα υπόλοιπα dso (οι γαλαξίες πχ), αλλά τα κενά δεν σβήστηκαν.

 

Ο Ζυγός ξεκινά στην σελίδα 8 και τελειώνει στην σελίδα 10 ενώ περιέχει μόνο ένα αντικείμενο.

Ο Ηρακλής ξεκινά στη σελίδα 10, τελειώνει στην 13 με τέσσερα αντικείμενα.

Η Κόμη Βερενίκης ξεκινά από την σελίδα 20 και τελειώνει στην σελίδα 28 για να δούμε εκεί τρία αντικείμενα, ενώ η Παρθένος καταλαμβάνει 18 σελίδες (σελ 36-53) για να δούμε ένα αντικείμενο.

Προφανώς, η Κόμη και η Παρθένος έχουν τόσα κενά, επειδή έχουν πολλούς γαλαξίες λόγω του "σμήνους της Παρθένου". Tους κατέβασε το πρόγραμμα, αφαιρέθηκαν, άλλα όχι τα κενά που δημιουργήθηκαν.

 

Με ένα τέτοιο κατάλογο στο βουνό στο 2ωρο ή 3ωρο που μου προσφέρεται δεν μπορώ να βρω και να παρατηρήσω το Μ12 ή το Μ19 στον Οφιούχο.

Σαν ερασιτέχνης αστρονόμος το πρώτο πράγμα που έμαθα από παρατηρήσεις, είναι ο κατάλογος Messier.

Αλλά ακόμα και να θέλω να αποκλείσω από το πλάνο μου τα messier, γιατί τα έχω δει στο παρελθόν και τωρα θέλω να δω καινουρια, βρίσκοντας στον κατάλογο (εκεί στο βουνό) το NGC 6273, δεν γνωρίζω ότι είναι το Μ19. Θα το ανακαλύψω από το goto. Ίσως θα έπρεπε να πάρω μαζί μου και ένα δεύτερο βοήθημα για τα messier.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατέβασε τον δικο μου Κώστα που τυπώνεται σε μόλις 3 σελίδες :mrgreen:

 

Ναι και θελω να παρατηρήσω το ngc 104 που έχεις πρώτο πρώτο, έχει μεγεθος 3.95, είναι σχετικά κοντά μας, θα πρέπει να εχει ενδιαφέρον.

 

Κρίμα... είναι στις -75 και δεβ μπορώ να το παρατηρήσω από εδώ στην ...Γαύδο που έχω έρθει...

πρέπει να πάω Γιοχανεσμπουργκ...

 

Τί το θές και εσύ το νότιο ημισφαίριο;

 

Ασε θα φτιαξω δική μου λίστα

cat GLOBULAR CLUSTER.xls

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία λίστα Κώστα! Εύγε! Η δική σου ίσως και να τυπώνεται σε δυο μόλις σελίδες!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kι΄ εγω τον κατεβασα και ειναι ποιοτοικη δουλεια

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εν τέλη μου αρέσει η τροπή που πήρε το νήμα με όλες τις διαφωνίες και την διαφορετικότητα του καθενός μας.(Κακώς Γιώργο άνοιξες και δεύτερο). Εμένα μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι ήμαστε πολύ οι οποίοι ούτε λήγω ούτε πολύ εκτός από το πεδίο παρατήρησης, ασχολούμαστε με την παρατηρησιακή αστρονομία και στο γραφείο μας, σε βαθμό μάλιστα που από προσωπική εμπειρία πλέον να είμαστε σε θέση να ασκούμε και κριτική ο ένας στον άλλο.

Η δική μου τοποθέτηση λοιπόν επί του θέματος είναι πια διαφορετική. Διότι πίνακες έκανα προ 10ετίας με χαρτί και καλαμάρι. Έχω αποθισαβρείσει μερικά τετράδια. Το τραγικό στην ιστορία είναι ότι πάει τέλειωσε κι αυτή η χειμωνιάτικη ασχολία. Έτσι λοιπόν επινόησα νέα. Τρομερά χρονοβόρα! Δεν ἐχει τέλος! Χάρτες!!!

Ήδη έχω κατά καιρούς αναρτήσει μερικούς.

Ο παρακάτω έχει όλα τα αντικείμενα που έχω δει με το 8ιντσο. Όχι ότι δεν υπάρχουν κι άλλα. Υπάρχουν.

Τόσο αυτόν όσο και τους άλλους που έχω φτιάξει τους έφτιαξα από φωτογραφίες που τράβιξα με την μηχανή μου.

Πέρα από τον κόπο ή μάλλον από τον χρόνο που χρειάστηκα, (Αυτός είναι ο κύριος λόγος που ασχολούμαι) στο πεδίο παρατήρησης είναι πολύ πρακτικός διότι μέσα σε μία σελίδα περιέχει τέτοια μεγάλη πληροφορία που εγώ τουλάχιστον δεν είμαι σε θέση να εξαντλήσω σε μία βραδιά ακόμα και για αυτόν εδώ που βλέπεται.

Τον βγάζω φωτοτυπία και μέσα στο σελοφάν που οπωσδήποτε πρέπει να μπει για να μην νοτίζετε. Στο πίσω μέρος έχω και τις ουράνιες συντεταγμένες των αντικειμένων του βαθέως ουρανού αλλά και κάποιων φωτεινών αστέρων ώστε να μπορώ αν θελήσω να κάνω χρήση και των κύκλων θέσης της στήριξής μου.

804511850_8755-14.thumb.jpg.93f29b746cbba69f52db1016ad7655bb.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης