Jump to content

oberwerk ultra 10.5x70


cnpapado

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω τι είδους αντικείμενα θα μπορούσα να δώ με κίαλια oberwerk ultra 10.5x70.

Θέλω να παρατηρώ τα βασικά όπως πλανήτες αλλά και κάποια νεφελώματα, διπλά άστρα και ακόμα κανένα γαλαξία.

Βρισκομαι σε περιοχή με σκοτεινό ουρανό.

 

Το ξέρω, ζητάω πολλά...

Ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εψαξα αυτα τα κιαλια και ειδα οτι εχουν διαμετρο φακου 100mm σωστα;Με αυτα μαλλον μπορεις να πετυχεις ολους τους αστρονομικους στοχους που λες!Αν ειναι κατω απο 60 η 70mm μαλλον δεν θα βλεπεις κατι το ιδιετερο.

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υποθέτω ότι τόσο συγκεκριμένη ερώτηση την απευθύνεις σε εμένα, αφού δεν θυμάμαι να τα έχει κάποιος ακόμη εδώ στο φόρουμ. Αλλά νομίζω ότι σύντομα και άλλοι θα ανακαλύψουν τα προτερήματα από αυτά τα κιάλια της συγκεκριμένης κατηγορίας. Αντί για άλλη απάντηση στο τι μπορείς να δεις, θα παραθέσω ένα απόσπασμα από το 10 Βήματα για Επιτυχημένη Αστροπαρατήρηση

 

"Τα κιάλια μπορούν να σας αποκαλύψουν ένα εκπληκτικό πλήθος από αξιοθέατα του ουρανού, χαρακτηριστικά στην επιφάνεια της σελήνης, τα φεγγάρια του Δία, διπλά αστέρια, αστρικά σμήνη, νεφελώματα, ακόμη και μερικούς γαλαξίες. Χρόνος αφιερωμένος στην εξερεύνηση του ουρανού με κιάλια και με χάρτες, είναι πολύ καλή επένδυση ώστε να χρησιμοποιείστε ένα τηλεσκόπιο σωστά, όταν αποφασίστε να το πάρετε. Βάλτε στόχο να βρείτε μερικά από τα κορυφαία αντικείμενα με κιάλια, όπως το διπλό σμήνος στον Περσέα, τις Πλειάδες, το νεφέλωμα του Ωρίωνα και τον γαλαξία της Ανδρομέδας. Διαβάζοντας (βήμα 2) θα κατανοήσετε τι είναι αυτά τα ουράνια σώματα. Αυτός είναι ο σκοπός της ερασιτεχνικής αστρονομίας, όχι απλά να βλέπουμε αλλά να καταλαβαίνουμε τι βλέπουμε και πως όλο αυτό χωράει στην γιγαντιαία εικόνα του Σύμπαντος."

 

Παρέβλεψα την πρόταση που προηγείται, απλώς για να τονίσω αυτό που αναφέρει, το πόσο σημαντικό είναι δηλαδή η χρήση τρίποδα ακόμη και σε 7Χ αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί σοβαρά με την παρατήρηση. Ακόμη και μικρότερα κιάλια λοιπόν μπορούν να χρησιμοποιηθούν και να δούμε αρκετά στον ουρανό. Κατά καιρούς έχουν γραφτεί αρκετά σχετικά, χρειάζεται λίγο ψάξιμο στο φόρουμ.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά είμαι στο δίλλημα:

να "θυσιάζω" exit pupil και πεδίο για μεγαλύτερη μεγέθυνση

ή

να έχω καθαρή εικόνα με μεγαλύτερη φωτεινότητα θυσιάζοντας τη μεγάλη μεγέθυνση;

 

Στην πρώτη περίπτωση (χονδρικά) βλέπω περισσότερα αντικείμενα με λιγότερη λεπτομέρεια ενώ χάνω μερικά λόγω σκοτεινότητας.

Στη δεύτερη κερδίζω καλύτερη εικόνα αλλά χάνω ορισμένα αντικείμενα.

Την ερώτηση αυτήν την κάνω διότι δεν θα προχωρήσω στη αγορά περεταίρω εξοπλισμού άμεσα και θέλω να είμαι "καλυμένος" απο όλες τις μεριές.

Ευχαριστώ

 

Υ.Γ. Περίπου μέχρι τι μεγέθη θα βλέπω;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μεγεθος που βλεπεις ειναι μια χαρα!

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ενοούσα τα φαινόμενα μεγέθη π.χ ο σείριος έχει -1,44

Εγώ με τα κιάλια μέχρι τι μεγέθη θα βλέπω; (σε αντίθεση με τα μάτια που βλέπω μόνο μέχρι ~6)

 

Ευχαριστώ πάντως :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

"Τα κιάλια μπορούν να σας αποκαλύψουν ένα εκπληκτικό πλήθος από αξιοθέατα του ουρανού, χαρακτηριστικά στην επιφάνεια της σελήνης, τα φεγγάρια του Δία, διπλά αστέρια, αστρικά σμήνη, νεφελώματα, ακόμη και μερικούς γαλαξίες. Χρόνος αφιερωμένος στην εξερεύνηση του ουρανού με κιάλια και με χάρτες, είναι πολύ καλή επένδυση ώστε να χρησιμοποιείστε ένα τηλεσκόπιο σωστά, όταν αποφασίστε να το πάρετε. Βάλτε στόχο να βρείτε μερικά από τα κορυφαία αντικείμενα με κιάλια, όπως το διπλό σμήνος στον Περσέα, τις Πλειάδες, το νεφέλωμα του Ωρίωνα και τον γαλαξία της Ανδρομέδας. Διαβάζοντας (βήμα 2) θα κατανοήσετε τι είναι αυτά τα ουράνια σώματα. Αυτός είναι ο σκοπός της ερασιτεχνικής αστρονομίας, όχι απλά να βλέπουμε αλλά να καταλαβαίνουμε τι βλέπουμε και πως όλο αυτό χωράει στην γιγαντιαία εικόνα του Σύμπαντος." .

 

Αλήθεια θα βλέπω και διπλούς αστέρες;!

Νόμιζα πως για να τους ξεχωρήσεις χρειάζεσαι τηλεσκόπιο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Αλήθεια θα βλέπω και διπλούς αστέρες;!

Νόμιζα πως για να τους ξεχωρήσεις χρειάζεσαι τηλεσκόπιο...

 

Το λάθος που το νομίζουν αρκετοί.

Υπάρχουν διπλά αστέρια για όλες τις εποχές και για κιαλια

Ελπίζω αυτό να σε βοηθήσει. http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=18853

 

Από τον ουρανό της πόλης μου σε ύψος πάνω από 50 μοίρες βλέπω μέγεθος 7.7 αστέρα.(Με τρίποδα και σε πολυθρόνα)

Να συμπληρώσω, ότι τα κιάλια μου (10X50 Nikon Action) είναι πιστεύω 2 σκάλες κατώτερα από αυτά που γράφεις να πάρεις.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά είμαι στο δίλλημα:

να "θυσιάζω" exit pupil και πεδίο για μεγαλύτερη μεγέθυνση

ή

να έχω καθαρή εικόνα με μεγαλύτερη φωτεινότητα θυσιάζοντας τη μεγάλη μεγέθυνση;

 

Στην πρώτη περίπτωση (χονδρικά) βλέπω περισσότερα αντικείμενα με λιγότερη λεπτομέρεια ενώ χάνω μερικά λόγω σκοτεινότητας.

Στη δεύτερη κερδίζω καλύτερη εικόνα αλλά χάνω ορισμένα αντικείμενα.

Την ερώτηση αυτήν την κάνω διότι δεν θα προχωρήσω στη αγορά περεταίρω εξοπλισμού άμεσα και θέλω να είμαι "καλυμένος" απο όλες τις μεριές.

Ευχαριστώ

 

Υ.Γ. Περίπου μέχρι τι μεγέθη θα βλέπω;

 

 

"Στην πρώτη περίπτωση (χονδρικά) βλέπω περισσότερα αντικείμενα"... τελεία.

Δεν χάνονται αντικείμενα και λεπτομέρειες λόγω μικρότερου exit pupil και σκοτεινότερης εικόνας, αλλά είναι περισσότερα.

Η μεγαλύτερη μεγέθυνση στα κιάλια πχ 20Χ80 δίνει περισσότερα αντικείμενα από τα 11Χ80 που έχουν μεγαλύτερο exit pupil και φωτεινότερη εικόνα.

 

Στην δεύτερη περίπτωση με τα 10.5Χ70 σε σχέση με κάποια 20Χ80, πράγματι χάνονται αντικείμενα λόγω μεγέθυνσης, αλλά και είναι αλήθεια επίσης ότι η εικόνα είναι "καλύτερη" όπως αναφέρεις δηλαδή φωτεινότερη, με μεγαλύτερο πεδίο. Η επιλογή ανάμεσα στα δύο ερωτήματα είναι θέμα

 

- της αίσθησης που προκαλούν οι εικόνες τους λόγω αριθμού αντικειμένων

- και αισθητικής, για το σημαίνει για τον καθένα καλή εικόνα.

 

Το αμυδρότερο αστέρι από σκοτεινό ουρανό με τα 10.5Χ70 είναι περίπου 10.5mag.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμενα το τηλεσκοπιο μου ειναι 60mm και λεει οτι φτανει το αντεικειμενο 11.5!Ειναι σωστο;;; :-k

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης