Jump to content

dovetail για eq6pro & c925


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

σκεφτομαι να αναβαθμισω την στηριξη του c925 σε 70mm losmandy απο 45mm vixen

αξιζει τον κοπο? τωρα με την 45 εχω flexure (?ετσι δεν λεγεται)

στην κεφαλη της στηριξης τι κανω, χρειαζεται ειδικη βαση?

ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά με την μπάρα σου προτείνω αυτή http://admaccessories.com/D_Series_Dovetails.htm (δεξιά επιλέγεις το 9.25")

Για να δεχτεί όμως η eq6 Losmandy τύπου μπάρα σου προτείνω ανεπιφύλακτα την αγορά αυτού http://admaccessories.com/DV_Series_Saddles.htm (δεξιά επιλέγεις τον αντάπτορα της στήριξης atlas/eq6n).

Καλές αγορές και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλημερα Αγγελε,

στο τελικο κοστος ξερεις εαν θα εχει και τελωνειο η οχι? με usps απλο λεω να τα στειλω.

ευχαριστω,

αχιλλεας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ειναι αντικειμενα αξιας οποτε θα περασουν (δεν θυμαμαι μεχρι τωρα να εχει φαει κανεις τελωνειο απο παραγγελια σε adm).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω κάνει 4-5 αγορές από ADM, ποτέ δεν είχα κάποιο θέμα με τελωνείο.

 

Θα συμφωνήσω στις προτάσεις του Άγγελου (έχω κι εγώ το διπλό saddle), να συμπληρώσω μόνο ότι πριν κάποια χρόνια η EQ6 άλλαξε τον τρόπο σύνδεσης του saddle (όταν βγήκε η ΝΕQ6) και μπορείς από τη συνημμένη εικόνα να δεις αν έχεις την παλιά (Atlas-EQ6) ή την καινούρια (Atlas-EQ6N).

EQG-A_Comparision.thumb.jpg.a5a6b02ef3c4d421aff057d13520ca22.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

η στηριξη ειναι με το νεο hockey put, το αριστερο. το εβγαλα και το τσεκαρα.

σκεφτομαι τα εξοδα απο τη μια, θα προτιμουσα να τα δωσω για ccd, απο την αλλη δεν παω πουθενα με το vixen dovetail, κουναει το καραβι... αρχες μαρτιου μαλλον θα βαλω την παραγγελια.

για την ωρα διαβαζω και ετοιμαζομαι να εφαρμοσω την μεθοδο του αγγελου κεχαγια για την βελτιωση της στηριξης.

πηρα ολα οσα χρειαζονται, γρασσο λιθιου, γυαλοχαρτα, τσερκι για να βγει το δαχτυλιδι RA, λειπει μονο ενα εργαλειο που ειχα και εχασα για τις ταπες...

την αλλη βδομαδα αρχιζει το παρτυ ανοιγματος και ελπιζω για το καλυτερο.

καλο τριημερο σε ολους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε achille66 σχετικά με το "πείραγμα" της στήριξης αν δεν πιάνουν τα χέρια σου ή δεν γνωρίζεις με τι δυνάμεις πας να μπλέξεις μην ασχοληθείς καθόλου χειρότερη θα την κάνεις παρά καλύτερη :lol:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταλαβα, αστο καλυτερα... Η στηριξη ειναι αρκετα σφικτη στο ra, το pec το μετρησα σε 14 arc. Προβλημα με την στηριξη δεν εχω οποτε θα το αφησω για αργοτερα. Ευχαριστω
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης