Jump to content

Βαθύς ουρανός


theo7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει δικαιο ο Τασος,τα dobson αυτα κατασκευαστικαν για να μεταφερονται.Το σταθερο ειναι σχετικο και ο βασικοτερος παραγοντας ειναι να σε βοηθαει ο χωρος και ο τοπος που ζεις για να διαμορφοσεις το αστεροσκοπιο σου.Στην περιπτωση αυτη απλα το αφινεις εκει και ειναι σταθερο,αλλα οποτε θελεις το πας και αλλου.Αν βρεις τροπο και παρεις πανω απο 16 ιντσες τοτε θα το σκεφτεσαι σοβαρα για σταθερο γιατι αν θα θελεις να το μετακινισεις λογο βαρους και ο ογκου θα ειναι τρομερα δυσκολο να το κουμανταρεις!Στην Ελλαδα νομιζω δεν υπαρχει εμπορευσιμο τηλεσκοπιο πανω απο τις 16 ιντσες,μονο απο εξωτερικο.

Λογο του οτι εχω μικρο ΙΧ δεν πηρα ακομα πανω απο 12 ιντσες, που ειναι οριακο στο δικο μου οχημα.Αν εχεις το σωστο ΙΧ μπορεις να τολμησεις και πανω απο τις 12 ιντσες.Βαση του μεταφορικου σου μεσου αποφασισε ποσο μεγαλο τηλεσκοπιο θα παρεις!

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις θα μάζεψε λεφτά για ένα 12 η 14truss μάλλον και ελπίζω σε κανά δυο μήνες να τα έχω ευχαριστώ και πάλι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω βουνό εύκολα προσβάσιμο ακριβώς δίπλα μου

 

 

Ποιο βουνο εχεις κοντα σου; Το λεω απλα διοτι ορισμενα βουνα ειναι τραγικα απο θεμα φωτορυπανσης και δε μιλαω μονο για Παρνηθα, Πεντελη και Χορτιατη...

 

Επισης εαν στον προυπολογισμο σου βαλεις αλλα 139 ευρω, μπορεις να αγορασεις και ενα φωτομετρο (Sky Quality Meter SQM-L) για την καταγραφη της φωτορυπανσης, οπουδηποτε και να εισαι! 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο δεν το διατύπωσα σωστά, το "από εκεί και πέρα" το εννοούσα για το 16ρι. Το 12ρι ήθελα να πω οτι είναι το τελευταίο με διαχειρίσμο μέγεθος και βάρος και σε μεγαλύτερες κατηγορίες επί της ουσίας δεν μπορείς να το μεταφέρεις με τα χέρια. Τα περισσότερα βουνά που έχω πάει, δεν είχαν πρόσβαση μέχρι την κορφή κορφή κι έπρεπε να περπατήσω 100 μέτρα. Να κουβαλάει λοιπόν κάποιος στην ανηφόρα και στο σκοτάδι 30 κιλά και 40 κιλά το βλέπω επικίνδυνο. Για τα υπόλοιπα συνμφωνώ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα τι θα μου χρησιμεύσει το φωτομετρο εννοώ ότι δεν νομίζω πως αξίζουν 139ε για να πάρω κάτι με το οποίο να μετρώ κάτι που δεν μπορώ να αποτρέψω εκτός και εάν νομίζεις ότι ειναι για άλλους λόγους (πες τους) θα μπορούσα με αυτά να αγοράσω ένα καλό προσοφθαλμιο \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα τι θα μου χρησιμεύσει το φωτομετρο εννοώ ότι δεν νομίζω πως αξίζουν 139ε για να πάρω κάτι με το οποίο να μετρώ κάτι που δεν μπορώ να αποτρέψω εκτός και εάν νομίζεις ότι ειναι για άλλους λόγους (πες τους) θα μπορούσα με αυτά να αγοράσω ένα καλό προσοφθαλμιο \:D/

 

Η βασικη χρηση του φωτομετρου ειναι να πιστοποιησεις ποια περιοχη εχει τον καλυτερο ουρανο για παρατηρηση. Με το ματι δε μπορεις να συγκρινεις δυο περιοχες που ειναι σχεδον εξισου σκοτεινες. Με το φωτομετρο μπορεις. Οταν λοιπον ερθει η ωρα για deep sky παρατηρηση, θελεις να εισαι στον σκοτεινοτερο ουρανο που μπορεις να βρεις. Εκει ακριβως χρειαζεται το SQM-L.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο δεν το διατύπωσα σωστά, το "από εκεί και πέρα" το εννοούσα για το 16ρι. Το 12ρι ήθελα να πω οτι είναι το τελευταίο με διαχειρίσμο μέγεθος και βάρος και σε μεγαλύτερες κατηγορίες επί της ουσίας δεν μπορείς να το μεταφέρεις με τα χέρια. Τα περισσότερα βουνά που έχω πάει, δεν είχαν πρόσβαση μέχρι την κορφή κορφή κι έπρεπε να περπατήσω 100 μέτρα. Να κουβαλάει λοιπόν κάποιος στην ανηφόρα και στο σκοτάδι 30 κιλά και 40 κιλά το βλέπω επικίνδυνο. Για τα υπόλοιπα συνμφωνώ.

 

Ενα 16αρι δε μπορουν 2 ατομα μαζι να το κουβαλησουν;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο δεν το διατύπωσα σωστά, το "από εκεί και πέρα" το εννοούσα για το 16ρι. Το 12ρι ήθελα να πω οτι είναι το τελευταίο με διαχειρίσμο μέγεθος και βάρος και σε μεγαλύτερες κατηγορίες επί της ουσίας δεν μπορείς να το μεταφέρεις με τα χέρια. Τα περισσότερα βουνά που έχω πάει, δεν είχαν πρόσβαση μέχρι την κορφή κορφή κι έπρεπε να περπατήσω 100 μέτρα. Να κουβαλάει λοιπόν κάποιος στην ανηφόρα και στο σκοτάδι 30 κιλά και 40 κιλά το βλέπω επικίνδυνο. Για τα υπόλοιπα συνμφωνώ.

 

Οκ, αλλά το άλλο που λες πως έπρεπε να περπατήσεις 100 μέτρα..ποιος το κάνει αυτό; :-s

 

Καταρχήν, δεν επιδιώκουμε ποτέ να είμαστε στην κορυφή ενός βουνού γιατί οι συνθήκες είναι ζόρικες και ακατάλληλες για παρατήρηση (λυσσομανάνε οι άνεμοι!). Συνήθως επιλέγουμε ξέφωτα, σε ήπια σχετικά υψόμετρα και με καλή ορατότητα προς τον Νότο.

Συγνώμη αλλά...κανείς δεν κουβαλάει 100 μέτρα το τηλεσκόπιό του φίλε μου. Κουβάλημα στην ανηφόρα;;;;;; :shock: Όλοι δίπλα στο αμάξι τους στήνουν, ειδικά αν είναι μεγάλο το όργανο και όχι...σακιδίου. Αν ήταν έτσι όλοι θα είμασταν σακάτηδες με ανεπανόρθωτα προβλήματα μέσης. :D

 

Μήπως πάλι άλλο εννοείς και δεν σε κατάλαβα εγώ;; Σου φαίνεται λογικό να κουβαλάει κάποιος τόσα κιλά σε ανηφορικό έδαφος; Απλά δεν το κάνεις.

 

Explorer79,

 

Ναι, 2 άτομα είναι ο ιδανικός αριθμός για να μεταφερθεί ένα 16ιντσο. Εξαρτάται βέβαια και για ποιο μιλάμε, υπάρχουν και κάποια που δεν χρειάζονται 2 άτομα.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα τι θα μου χρησιμεύσει το φωτομετρο εννοώ ότι δεν νομίζω πως αξίζουν 139ε για να πάρω κάτι με το οποίο να μετρώ κάτι που δεν μπορώ να αποτρέψω εκτός και εάν νομίζεις ότι ειναι για άλλους λόγους (πες τους) θα μπορούσα με αυτά να αγοράσω ένα καλό προσοφθαλμιο \:D/

 

Η βασικη χρηση του φωτομετρου ειναι να πιστοποιησεις ποια περιοχη εχει τον καλυτερο ουρανο για παρατηρηση. Με το ματι δε μπορεις να συγκρινεις δυο περιοχες που ειναι σχεδον εξισου σκοτεινες. Με το φωτομετρο μπορεις. Οταν λοιπον ερθει η ωρα για deep sky παρατηρηση, θελεις να εισαι στον σκοτεινοτερο ουρανο που μπορεις να βρεις. Εκει ακριβως χρειαζεται το SQM-L.

 

Πολύ σωστά, παρέλειψες όμως να του πεις πως μια μέτρηση ή δύο δεν φτάνουν. Όπως έχει γράψει και ο Ανδρέας (astrovox) σε άλλο νήμα για το SQM, πρέπει να γίνουν όσο περισσότερες μετρήσεις γίνεται, σε πολλαπλές εποχές και να βγει ένας μέσος όρος. Το να πάει κάποιος 1-2 βραδιές σε ένα σημείο παρατήρησης δεν είναι αρκετό για ένα ασφαλές συμπέρασμα. Για κάποιον αρχάριο είναι κάπως βαθιά νερά το να κάτσει να φωτομετράει τον ουρανό, ακόμη δεν άρχισε την ενασχόληση με το χόμπυ. Είδες, τον απασχολούν άλλα θέματα τώρα, τι εξοπλισμό να αποκτήσει ακόμη, φακούς, αξεσουάρ, χάρτες κλπ.

 

Αργότερα είναι ίσως καλύτερα που θα είναι και σε θέση να καταλάβει καλύτερα και να εκτιμήσει τι εξυπηρετεί όλο αυτό..να έχει οργώσει και 3-4 διαφορετικά βουνά , ώστε να βλέπει τις διαφορές στον κάθε ουρανό και να μπαίνει στο κλίμα των μετρήσεων και το τι σκοπό επιτυγχάνουν.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακολουθώ το νήμα χωρίς να επέμβω αλλά στο τέλος δεν αντέξα... Ρωτάει αλλος αν κουβαλιέται, άλλος λέει πως δεν μπορει να κουβαλάει τηλεσκόπιο στην ανηφόρα (ε να παρατηρείς στην κατηφόρα τότε να κατεβαίνει μόνο του), άλλος συνιστά να πάρει φωτομετρο για την φωτορύπανση (να το κάνει τι; για οπτική παρατήρηση η εμπειρική κλιμακα bortle είναι μια χαρα αν δεν ξέρετε τι είναι google it και λιγάκι!), αλλος να πάρει goto 12 με τη μια (που με τα πρώτα glitsch του software και τα λάθη εντοπισμού θα χάσει τα αυγά και τα πασχάλια) γιατί ένα 12 με goto που κάνει 2500 οχι δεν ειναι τέλειο και θα έχεις και προβλήματα αστοχίες κλπ. Η αλλη η $(@(Α# για την μονιμη εγκατάσταση αν δεν θέλει κανεις αστροφωτογραφία αλλα οπτική παρατήρηση σε βαθύ ουρανό να την ΞΕΧΑΣΕΙ και ας αρχίσει να παρατηρεί. Όποιος το σκέφτεται να κουβαλάει 25 κιλά που ζυγίζει περίπου η βάση στο skywatcher 12 και 20 ο σωλήνας ή παιρνει μικρότερο ή αν φοβάται μήπως κρυώσει και ο.... (λογοκρισία) του διαλέγει άλλο χόμπυ όπως η συλλογή γραμματοσήμων για παράδειγμα που μπορεί βράδυ με συννεφιά και κρύο να το εξασκεί διπλα στο τζάκι.

Δεν θα απαντήσω σε όσους διαφωνούν με αυτά που γραφω διότι ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ να το κάνω. Με ενδιαφέρει να μην ζαλίζονται πολλοί που δεν έχουν εμπειρία στο θέμα και τίποτε άλλο!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε δεν αμφισβήτησα ούτε τη μορφωσή σου ούτε την αξία σου ούτε τις γνώσεις σου. Απλά δεν μπορώ να ακούω άσχετα πράγματα περι ανέμων και υδάτων. Αφού ζητάς βοήθεια για παρατήρηση και είσαι αρχάριος οφείλω σαν βετεράνος πια παρατηρητής με πάνω από 3 δεκαετίες παρατηρήσεων στην πλάτη να στην δώσω.

Πάρε ένα 10 dob ναι 10ρι ΟΧΙ 8ρι που μπορείς με λίγη υπομονή να το βρεις μεταχειρισμένο εδώ. Μάθε τον ουρανό και εξόπλισε το τηλεσκόπιό σου με έναν ερευνητή κόκκινης κηλίδας ή έναν telrad. Το 10ρι ειναι το μεγαλύτερο τηλεσκόπιο που μετακινείται εύκολα απο έναν μή φανατικό και ενδεχομένως να μην χρειαστείς και μεγαλύτερο. Από σκοτεινό ουρανό θα μπορείς να βλέπεις αντικείμενα για μια ζωή με αυτό. Αν θελήσεις να ασχοληθείς με αστροφωτογραφία (που η γνώμη μου για αρχή να την ξεχάσεις!!! ) βλέπεις τι θα κάνεις αργότερα. Το 10 ρι πάντα θα υπάρχει όταν θα νοιώθεις την ανάγκη για παρατήρηση χωρίς καλώδια μπαταρίες κλπ και χωρίς να ζαλίζεσαι για lights, darks, flats, bias ατελείωτες ωρες photoshop κλπ που έτσι κι αλλιώς δεν εχουν σχέση με την ερασιτεχνική αστρονομία (ούτε αυτό με νοιάζει αν ενοχλήσει κάποιους και δεν θα απαντήσω σε όσους πιαστούν απο αυτό). Αν ωστόσο θέλεις να έχεις ανοιχτό αυτό το παράθυρο και δεν θέλεις να δώσεις και πολλά λεφτά πάρε ένα 6" f/8 (ναι το μακρύ όχι f/5) σε EQ3-2 με μοτέρ στην ορθή αναφορά (στην απόκλιση δεν χρειάζεται) και παρατήρησε με αυτό. Θα σε δυσκολέψει περισσότερο από το dobsonian αλλά θα μάθεις περισσότερα για τηλεσκόπια με ισημερινή βάση και την χρήση τους.

ΥΓ έκανες edit στο μεταξύ αλλά κάνε αυτά που σου γράφω εδώ.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν λύνουμε κάποιο μαθηματικό πρόβλημα και γι αυτό δεν υπάρχει μοναδική λύση ή μονοσήμαντη απάντηση. Οι απόψεις είναι πολλές. Στην Αρκαδία που παρατηρώ εγώ, αυτά τα θέματα έχω κι αυτά αναφέρω. Το dobsonian μου έπεφτε τόσο βαρύ που σκέφτηκα να το αλλάξω σε nextstar για να μετακινείται πιο εύκολα. Οι επαρχιακοί χωματόδρομοι συχνά σε αφήνουν δεκάδες μέτρα πριν την κορφή του υψώματος και πρέπει να περπατήσεις για να έχεις ανοιχτό πεδίο από παντού.

 

Κι επειδή γενικά υπάρχει το ύφος "είσαι γιωτάς" ή "σκάσε δε ξέρεις", αν έκανα λάθος στις εκτιμήσεις μου να με συγχωράτε και επίσης να μου πείτε ποιες σελίδες του βιβλίου "Αξιώματα και κανόνες αστροπαρατήρησης" πρέπει να ξαναδιαβάσω.

 

Το θέμα είναι να ανταλλάσουμε εμπειρίες όχι να δείχνουμε παράσημα και να μειώνουμε τους συνομιλητές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάλι δεν εχω ιδέα από μαθηματικά, φυσική, αστρονομία, είμαι μέτριου iQ και στην πλάτη μου κουβαλάω μόνο τις ελπίδες μου, ωστόσο οφείλω να ενημερώσω -με κίνδυνο να χάσω μελλοντικές σου συμβουλές giorgogr- πως ούτε ο κακός τρόπος σου έχει σχέση με την αστρονομία αλλά κυκλοφορεί ανάμεσα μας, οπότε όταν καταπιάνεσαι με την περιφρόνηση κάνε το λίγο πιο αριστοκρατικά ώστε τουλάχιστον να συνάδει με το ύφος αυτής της ιδιαίτερα υψηλής τέχνης (αν πιαστείς από αυτό, δεν με ενδιαφέρει να απαντησω :lol: :lol: :P )

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια μην τρελαινεστε, ο Γιωργος εχει δίκιο και ουτε προσβαλει κανεναν. Απλα αυτα τα πραγματα εχουν συζητηθει παμπολλες φορες εδω, οποτε για εναν νεοεισερχομενο καλο ειναι να το ριξει στο διάβασμα για να μην οδηγηθει σε λαθος συμπεράσματα και ισως σε καποια λαθος αγορα. Δεν υπάρχει καλυτερος δάσκαλος απο την εμπειρία και αυτη ερχεται με πολυ κοπο.

Καλη συνέχεια σε ολους :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά δεν χρειάζεται να χαλάσουμε τις σχέσεις μας για ένα τηλεσκόπιο καλύτερα να κλείσει το θέμα

Παρά να τσακωθουμε ευχαριστώ και πάλι \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ζήτημα της φορητότητας είναι το πλέον υποκειμενικό κριτήριο στην επιλογή ενός τηλεσκοπίου και κάτι που ο αρχάριος δεν δίνει την πρέπουσα σημασία κυρίως μέσα στον ενθουσιασμό και την αδρεναλίνη της ίντσας. Και το λέω εγώ όπου το πρώτο μου τηλεσκόπιο ήταν 12 ίντσες..

 

Η φορητότητα λοιπόν δεν έχει να κάνει μόνο με το βάρος και τον όγκο του τηλεσκοπίου αλλά και με το χώρο αποθήκευσης, το χώρο παρατήρησης αλλά και την ηλικία, τον σωματότυπο κ.λ.π. Σε αυτά πρέπει να υπολογισθεί ότι οι μεταφορές θα γίνονται στο σκοτάδι, με κρύο και μετά από ξενύχτι. Είναι δηλαδή κριτήριο πολυδιάστατο για αυτό και δύσκολο.

 

Συμβουλεύω τον κάθε νέο στο χόμπυ να δώσει στη φορητότητα την μεγαλύτερη προσοχή του και μετά σε όλα τα άλλα........

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα που μπορώ να δώσει από κοντά τηλεσκόπια

 

Εξαρταται απο το που μενεις και ποσο μακρια μπορεις να μετακινηθεις.

Υπαρχουν καταστηματα με εκθεσεις τηλεσκοπιων σε Αθηνα και Θεσσαλονικη. Μεγαλα τηλεσκοπια εχουν και ολοι (με μια επιφυλαξη) οι συλλογοι / λεσχες ερασιτεχνων αστρονομων σε πολλες πολεις της Ελλαδας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα που μπορώ να δώσει από κοντά τηλεσκόπια

 

Στα ελληνικά καταστήματα αστρονομικού εξοπλισμού και στις αστροεξορμήσεις των συλλόγων που δυστυχώς λόγω καιρού είναι ελάχιστες......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης