Jump to content

Σχετικά με LaTeX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! :D

 

Το θέμα μου δεν εμπίπτει σε κάτι σχετικό με αστρονομία, αλλά το θέμα εργασίας μου όμως ναι, γι' αυτό και παίρνω το θάρρος να ρωτήσω, υπάρχει κάποιος καλός γνώστης του LaTeX?

 

Θέλω να εγκαταστήσω 2 αρχεία τύπου, .sty και .bst (από Internet) και δεν έχω βρει τον τρόπο πως...Έχω ακολουθήσει κάποιες σχετικές οδηγίες αλλά δεν μου το βρίσκει για να το τρέξει.. :-k Επειδή το παλεύω εδώ και 3 μέρες και άκρη δεν βρήκα, αν υπάρχει κάποιος θα του ήμουν πραγματικά ευγνώμων! :D

 

Ευχαριστώ πολύ! :mrgreen:

 

 

Υ.Γ. Δουλεύω με Windows 7 οπότε έχω το MikTeX 2.9 και το TeXnicCenter για Editor.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποια αρχεία θες να εγκαταστήσεις; Έχει λίγες μέρες που το παλεύω και εγώ
I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποια αρχεία θες να εγκαταστήσεις; Έχει λίγες μέρες που το παλεύω και εγώ

 

Τα αρχεία αυτά είναι σχετικά για δημοσίευση paper σε επιστημονικό περιοδικό..! Πρέπει να τα αντιγράψεις σε κάποιο directory.. Αυτό έκανα αλλά δεν μου τα βρίσκει όταν το τρέχω..Οπότε κάτι μου διαφεύγει.. :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρέπει να τα αντιγράψεις σε κάποιο directory.. Αυτό έκανα αλλά δεν μου τα βρίσκει όταν το τρέχω..Οπότε κάτι μου διαφεύγει.. :-k

 

Αν αυτό που έκανες είναι να βάλεις το *.sty και το *.bst στο φάκελο π.χ. c:\localtexmf\tex\latex τότε θα πρέπει να κανεις ένα refresh στο MikTex: MikTeX Options -> General -> File name database -> refresh now

 

Γενικά, θέλεις να μας περιγράψεις λίγο πιο αναλυτικά τι έχεις κάνει μέχρι τώρα, μπας και βρούμε άκρη?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρέπει να τα αντιγράψεις σε κάποιο directory.. Αυτό έκανα αλλά δεν μου τα βρίσκει όταν το τρέχω..Οπότε κάτι μου διαφεύγει.. :-k

 

Αν αυτό που έκανες είναι να βάλεις το *.sty και το *.bst στο φάκελο π.χ. c:\localtexmf\tex\latex τότε θα πρέπει να κανεις ένα refresh στο MikTex: MikTeX Options -> General -> File name database -> refresh now

 

To έκανα αλλά τίποτα.

 

Από ότι κατάλαβα πρέπει να κάνω κάτι compile..Επειδή δεν είμαι στον υπολογιστή μου, τα αρχεία δεν τα έχω για να σας πω αναλυτικά.Μόλις μπω θα ποστάρω..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ότι είχα ψάξει στο Ιντερνετ αυτό έκανα..Να αντιγράψω τα αρχεία μέσα στο φάκελο MikTeX/tex/latex/"το ονομα του αρχειου". Και το αρχείο του το .tex που έτρεξα και αυτό μου βγάζει 3 errors. :/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει και πιο σωστός τρόπος να το κάνει κάποιος αλλά εγω συνήθως βάζω τα sty αρχεία μέσα στο φάκελο του paper που γράφω και δουλευει χωρίς προβλήματα. Από την αλλη όμως χρησιμοποιώ linux και Texmaker οπότε ίσως υπάρχουν άλλες διαφορές.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει και πιο σωστός τρόπος να το κάνει κάποιος αλλά εγω συνήθως βάζω τα sty αρχεία μέσα στο φάκελο του paper που γράφω και δουλευει χωρίς προβλήματα. Από την αλλη όμως χρησιμοποιώ linux και Texmaker οπότε ίσως υπάρχουν άλλες διαφορές.

 

Όλοι το δουλεύουν με Linux δυστυχώς! :P Μόνο εγώ έχω Windows? :P

Είναι λίγο διαφορετικά πάντως η αλήθεια είναι..Είχα TeXMaker με το MikTex και ήταν απελπισία..Γι' αυτό το άλλαξα..Είναι πιστεύω και τι δουλεύει πιο καλά σε κάθε λειτουργικό σύστημα. :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα TeXMaker με το MikTex και ήταν απελπισία..Γι' αυτό το άλλαξα..

 

Τελικά βρήκες άκρη? Αν όχι, γράψε ακριβώς τα error που σου δίνει η latex όταν κανεις build. A, και κάτι ίσως άσχετο, αλλα ποτε δεν ξέρεις: αν θες να γράψεις paper σε ένα από τα κλασσικά αστρονομικά journals, A&A η MNRAS κλπ, πρέπει να έχεις και το αρχείο *.cls, έτσι?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα TeXMaker με το MikTex και ήταν απελπισία..Γι' αυτό το άλλαξα..

 

Τελικά βρήκες άκρη? Αν όχι, γράψε ακριβώς τα error που σου δίνει η latex όταν κανεις build. A, και κάτι ίσως άσχετο, αλλα ποτε δεν ξέρεις: αν θες να γράψεις paper σε ένα από τα κλασσικά αστρονομικά journals, A&A η MNRAS κλπ, πρέπει να έχεις και το αρχείο *.cls, έτσι?

 

Δεν βρίσκει το .sty. Έκανα compile ένα αρχείο .tex αλλά πάλι δεν δουλεύει.. Μέσα στο φάκελο που περιέχει ποια αρχεία υπάρχουν στο πακέτο δεν είχε κανένα σε μορφή .cls..Με έχει παιδέψει τόσο πολύ που σκέφτομαι να βάλω Linux να τελειώνω! :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Όλοι το δουλεύουν με Linux δυστυχώς! Razz Μόνο εγώ έχω Windows? Razz

Ναι, μόνο εσύ έχεις Windows, και ναι, να βάλεις Linux! Στο Linux, πάντως, εγκαθιστάς πακέτα από τον package manager. Εμένα είναι τοποθετημένα στο /usr/share/texmf-dist/tex/latex/

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλοι το δουλεύουν με Linux δυστυχώς! Razz Μόνο εγώ έχω Windows? Razz

Ναι, μόνο εσύ έχεις Windows, και ναι, να βάλεις Linux! Στο Linux, πάντως, εγκαθιστάς πακέτα από τον package manager. Εμένα είναι τοποθετημένα στο /usr/share/texmf-dist/tex/latex/

 

Μπαα...δεν ισχύει τελικά! Όπως και να έχει το έλυσα το πρόβλημα όπως έγραψα παραπάνω! Ευχαριστώ..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, μόνο εσύ έχεις Windows, και ναι, να βάλεις Linux!

 

Ας μην είμαστε απόλυτοι :D

Μια κουβέντα με άτομα που ασχολούνται ενεργά με την έρευνα,θα δείξει ότι υπάρχoυν ωραία εργαλεία και σε Mac και σε Linux και σε Windows. Καθένας επιλέγει αυτό που του αρέσει και ταιριάζει.

 

Για αυτό η κλασσική απάντηση των ''Λινουξάδων'',''βάλε Linux''αν και καλόβουλη, δε βοηθάει ποτέ.:mrgreen:

Επίσης Bellatrix νομίζω καλό θα ήταν να έγραφες τη λύση που βρήκες,ώστε να γλυτώσεις από κόπο κάποιον που στο μέλλον μπορεί να έχει το ίδιο πρόβλημα :D

 

Αυτά από εμένα,γιατί ξεφεύγω κι από το θέμα.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις δίκιο Αλέξανδρε, απλά δεν το έγραψα για να μην φλυαρώ!

 

Λοιπόν, αν και είναι απλό, έπρεπε να τσεκάρω και αλλά θέματα μέχρι να καταλήξω σε αυτή την λύση..Απλά δημιουργούμε στο C//: ένα φάκελο, εκεί αποθηκεύουμε το αρχείο που δουλεύουμε (.tex) καθώς και σε όσα πακέτα χρειαζόμαστε ( τα κατεβάζουμε από το Ιντερνετ). Σε περίπτωση που τα έχει όμως ήδη το δευτερεύον πρόγραμμα του MikTex (package manager) απλά κάνουμε Install από εκεί!

 

Αυτό ισχύει για τα Windows :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης