Jump to content

Εστιαστης


theo7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έχουμε και λέμε

 

Πριν από ένα μήνα περίπου καθώς καθάριζα τον εστιαστη έγινε το λάθος , έσκισα το νήμα (αυτο που στοχευουμε) και καθώς μαζεύω λεφτά για ντομπσονιαν 12 αρι δεν μου περισσεύουν για καινούργιο εστιάστηκε στο μικρό διοπτρικο 90mm μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει ](*,) εννοώ μια πατέντα κάτι :-({|=

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μάλλον εννοείς τον ερευνητή.

Το έχω πάθει κι εγώ και έβαλλα σύρματάκι από καλόδιο.

Όσο για το καινούριο τηλεσκόπιο που θα αγοράσεις ερευνητή θα σου δώσουν έτσι κι αλλιώς. Μην αγοράσεις ακόμα άλλο ερευνιτή και κράτα τα λεπτά σου για να πάρεις έναν ακόμα με διαγώνιο. Βολεύει πολύ.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου με τα συρματάκια που έχουν μέσα τους τα καλώδια. Χρειάζεται να λυθεί το προσοφθάλμιο. Είναι δύσκολο, και με τίποτα δεν γίνεται να ξαναγίνει ο ερευνητής όπως ήταν πριν να πάθεις την ζημιά. Αν κατάλαβα καλά το τηλεσκόπιο σου αυτό είναι μικρό. Καλύτερα να φτιάξεις 1Χ διόπτρα μόνος σου ή να πάρεις 1Χ διόπτρα από το εμπόριο. Αυτές οι διόπτρες θα σε βοηθάνε τρομερά να σημαδεύεις αστέρια.Εγώ φτιάχνω μόνος μου ξύλινες. Έχω ανεβάσει τον τρόπο κατασκευής στο άστροβοξ. Μπες εκεί που έχουμε το Μαστροβοξ και ψάξε να βρεις την Θ. ενότητα <<Κατασκευές και τεχνικές ανεπικαιρότιτας >>.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά το έφτιαξα με μύτες 0.7mm από τα γνωστά μηχανικά μολύβια :D

 

Τώρα είναι που με κούφανες για τα καλά. Πώς το έκανες;

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έλυσα τον ερευνητή και έβγαλα τα υπολείμματα από το νήμα , έπειτα καθώς σκεφτόμουν μου ήρθε η ιδέα

Δεν ειναι δύσκολο είχε δυο εγκοπες σε αυτές μπήκε το πρώτο κομμάτι και κάθετα σε αυτό ακριβώς από πάνω κόλλησα (απειροελάχιστη ποσότητα ) το δεύτερο κομμάτι με 0.5mm ακόμα καλύτερα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που περιγράφεις φαντάζομαι κι άγω ότι έκανες. Όμως αυτές οι μύτες έχουν πάχος μισό χιλιοστό! Δεν φαίνονται όταν κοιτάς τρομερά χοντρές;

Τέλος αφού πείρες το κολάι, αν σου φαίνονται στο μάτι χοντρές, το αμέσως πιο λεπτό είναι τα μονόκλωνα τηλεφωνικά καλώδια με πάχος είναι 0,4 mm. Εγώ αυτά που έβαλα ήταν σαν τρίχες και παιδεύτηκα πάρα πολύ.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή κατάλαβα τι έκανες φαντάζομαι δουλειά που θα ριξες όχι προσωπικά δεν ειναι τέλεια τα αποτελέσματα αλλά θα μπορούσα να πω ότι ειναι πολύ καλά όχι δεν έχω θέμα ότι ειναι χοντρά αλλά όταν βάζεις το μάτι στον ερευνητή λόγω του πάχους έχεις μια απόλυση 2τις εκατό περίπου ήταν πρόχειρων τώρα θα δώσει τι θα κάνω πάντως χρησιμοποίησα 0,7 θα το κάνω τώρα 0,5 και νόμιζα ότι θα ειναι τέλεια για τι καλώδια μου λες (που μπορώ να τα βρω )
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλη λύση είναι δείκτης από παλιό ρολόι χειρός. Τον κοβεις στο κατάλληλο μήκος και τον κολάς στο διάφραγμα του προσοφθαλμίου του ερευνητή. Ακριβώς πάνω από την μύτη του δείκτη τοποθετείς το αντικείμενο που θέλεις να βρείς. Το σταυρόνημα είναι πρόβλημα πολλές φορές γιατί το σημείο που διασταυρώνονται τα νήματα κρύβει ενοχλητικά το αντικείμενο που ψάχνεις.

ΥΓ απορώ πως έκοψες το σταυρόνημα... Τον φακό πεδίου του προσοφθαλμίου ΔΕΝ υπάρχει λόγος να τον καθαρίσεις ποτέ δεν μπαίνει σκονη εκει μέσα εκτός και έχεις τον ερευνητή λυμένο που δεν νομίζω.

ΔΕΝ καθαρίζουμε τίποτα που δεν είναι απολύτως αναγκαίο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης