Jump to content

Τι πιθανότητες έχει να είναι κομμάτι μετεωρίτη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας γι αυτό το πέτρωμα που βρήκα στην επιφάνεια του εδάφους σε μια περιοχή που δεν χαρακτηρίζεται από τέτοιου είδους πετρώματα. Παραθέτω μερικές εικόνες με ένα δίευρω ως συγκριτικό μέγεθος. Το κομμάτι είναι ακριβώς όπως το βρήκα. Σε μαγνήτη αντιδρά αρκετά καλά. :?:

1739817946_IMG_1619(2).thumb.jpg.c94862ab4df3cef1682ab7fe2ed6cfc0.jpg

1181084518_IMG_1614(2).thumb.jpg.ce203755fd62135cc4a2ad778a851a0e.jpg

1032923525_IMG_1610(2).thumb.jpg.5e344906658a1068d553eae728d05ef4.jpg

919772304_IMG_1598(2).thumb.jpg.c2e6add3e83b9a3c70e87249a430a1ec.jpg

1940442714_IMG_1585(3).thumb.jpg.8499706152ae8d5d3eae258b6ada3e83.jpg

Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ιζηματογενές δεν είναι, μοιάζει με ηφαιστιογενές. Αλλά από μια φωτογραφία μόνο γεωλόγος μπορεί να καταλάβει. Δεν ξέρω αν είναι μετεωρίτης αλλά σίγουρα δεν έχει κάτι που να το αποκλείει.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ιζηματογενές δεν είναι, μοιάζει με ηφαιστιογενές. Αλλά από μια φωτογραφία μόνο γεωλόγος μπορεί να καταλάβει. Δεν ξέρω αν είναι μετεωρίτης αλλά σίγουρα δεν έχει κάτι που να το αποκλείει.

Ηφαιστιογενές αποκλείεται να είναι. Σε καμία περίπτωση δεν προσομοιάζει σε κάτι τέτοιο (χωρίς να είμαι ειδικός). Επίσης έχω πει ότι η έλξη του σε μαγνήτη είναι αρκετά έντονη. Δική μου εκτίμηση είναι ότι περιέχει (με βάση την έλξη στον μαγνήτη) περίπου 10-15% σίδηρο. Επίσης θέλω να προσθέσω ότι βρέθηκε σε περιοχή που πάλι κατά τη δική μου (παλαιότερη) εκτίμηση πιθανολογείται η πτώση μετεωρίτη. Κάποιοι φίλοι από δω μέσα ξέρουν και περιμένω την απάντησή τους. Ευχαριστώ. :-k

Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάλι έριξα μια ματιά στα βιβλία μου και μου έμοιαζε για βασάλτης. Βρες το ειδικό του βάρος άν μπορείς με τη μέθοδο αρχιμήδη, γιατί αν έχει κύριο ορυκτολογικό στοιχείο το σίδηρο θα πρέπει να έχει σαφέστατα μεγαλύτερο ειδικό βάρος από τον βασάλτη (2300kgr/κμ).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ήταν κομμάτι μετεωρίτη δεν θα έπρεπε να είχε πιο λείες επιφάνειες; ή είπα χαζομάρα;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ήταν κομμάτι μετεωρίτη δεν θα έπρεπε να είχε πιο λείες επιφάνειες; ή είπα χαζομάρα;

Δεν είναι απαραίτητο αυτό. Ένα μετεωρίτης συνήθως σπάει σε κομμάτια κατά την είσοδό του ατμόσφαιρα ή κατά την επαφή του με το έδαφος.

Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Σε ευχαριστώ (ειδικά για το δεύτερο λινκ).... Ξεκινάω δουλειά..... :D

Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από τα 12 βήματα του λινκ διαπίστωσα τα εξής...

1) Έλκεται από μαγνήτη

2)Είναι αρκετά βαρύτερο το πέτρωμα από άλλα του ίδιου μεγέθους

3)τουλάχιστον οι 2 πλευρές του είναι πιό σκούρες από το εσωτερικό του (μη ξεχνάμε ότι δείχνει σπασμένος)

4)Υπάρχει κρούστα σε αυτές τις 2 πλευρές και είναι σαφώς πολύ μικρή. Δεν μπορώ να προσδιορίσω το πάχος αλλά δεν είναι περισσότερη από ένα φύλλο χαρτιού.

5)Το χρώμα του είναι αυτό που βλέπετε με βαθιές αποχρώσεις του γκρι.

6)σε τρίψιμο του κομματιού σε κεραμικό τούβλο αφήνει μια "λευκή" θα την χαρακτίριζα ψιλή ράβδωση στο τούβλο.

7)Δεν υπάρχουν ούτε τρύπες ούτε φυσαλίδες στο πέτρωμα.

8)Δεν το κατάλαβα καλά το 8. Αν μπορείς να με βοηθήσεις στην κατανόηση...

9)το σχήμα του είναι αυτό που βλέπετε. Σφαιρικό , τετράγωνο , ορθογώνιο κλπ δεν είναι σε καμία περίπτωση.

10)Το ξύσιμο με μαχαίρι δεν του κάνει ιδιαίτερη ζημιά (δεν θέλω κιόλας να το ρισκάρω περισσότερο)

11)Στρώματα δεν έχει.

Αυτά.

Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα KOMIS :)

 

Αρκετά παλαιότερα έχουν ανοιχθεί παρόμοια θέματα:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=18209&postdays=0&postorder=asc&highlight=%EC%E5%F4%E5%F9%F1%E9%F4%E7%F2&start=0

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=14811&highlight=%EC%E5%F4%E5%F9%F1%E9%F4%E7%F2

 

Λοιπόν για να διαπιστώσεις αν είναι μετεωρίτης, αν δεν σου είναι κόπος μπορείς να ψάξεις στον κατάλογο της IMCA που παραθέτει όλα τα είδη μετεωριτών που έχουν βρεθεί:

 

http://www.encyclopedia-of-meteorites.com/

 

Τις συζητήσεις που παρέθεσα παραπάνω τις έβαλα διότι παρέχει ενδιαφέρουσες πληροφορίες που πιστεύω θα σε βοηθήσουν!

 

Καλή συνέχεια εύχομαι! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομιζω πως από μια φωτογραφία και περιγραφή ή και με τέστ που κάνεις διαβάζοντας στο διαδίκτυο θα βγάλεις άκρη αν ειναι μετεωριτης. Πρέπει να τον δει ειδικος γεωλόγος και αυτό θα έλεγα να κάνεις. Ίσως και σε κάποιο κατάλληλο επιστημονικό ίδρυμα.

Το να πούμε εδώ ο καθένας τη γνώμη του δεν σημαίνει πως θα βγάλεις και ασφαλή συμπεράσματα.

Προσωπικά το θεωρώ απίθανο να ειναι μετεωρίτης πάντως.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομιζω πως από μια φωτογραφία και περιγραφή ή και με τέστ που κάνεις διαβάζοντας στο διαδίκτυο θα βγάλεις άκρη αν ειναι μετεωριτης. Πρέπει να τον δει ειδικος γεωλόγος και αυτό θα έλεγα να κάνεις. Ίσως και σε κάποιο κατάλληλο επιστημονικό ίδρυμα.

Το να πούμε εδώ ο καθένας τη γνώμη του δεν σημαίνει πως θα βγάλεις και ασφαλή συμπεράσματα.

Προσωπικά το θεωρώ απίθανο να ειναι μετεωρίτης πάντως.

Πάντως για να πω και την περιοχή που βρέθηκε, παραθέτω και αυτό το άρθρο που είχα ξεκινήσει πριν μερικά χρόνια στο Astrovox....

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=8756&sid=dbe1b89196000869f85233d751aca182

Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σπηλιά που παραθέτεις ειναι μάλλον επιχείρημα κατά της μετεωρικής προέλευσης των κρατήρων χωρίς να ειμαι και ειδικός. Υπάρχουν στην Μαγνησία μετεωρικοι κρατήρες κοντά στον Αλμυρό. Έχει συζητηθεί παλιότερα το θέμα εδώ.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανέβασα τις παραπάνω συζητήσεις για το παρακάτω ποστ που πιστεύω θα σου φανεί αρκετά χρήσιμο:

 

Φιλε γεια σου κι απο μενα.Τωρα ειδα την δημοσιευση και αποφασισα να σου πω μερικα πραγματα που εμαθα απ την δικη μου εμπειρια που ειχα τον τελευταιο 1,5 χρονο με τα δικα μου ευρηματα,που παρ ολο οτι ολες οι ενδειξεις ηταν κατα 99% θετικες,τα αποτελεσματα απο τις αναλυσεις που εγιναν σε αντιπροσωπευτικα δειγματα σε δυο πανεπιστημιακα ιδρυματα,ηταν αρνητικα.Υπαρχει ακομη μια μικρη πιθανοτητα,οταν εξετασθουν ολα τα ευρηματα ελπιζω μεσα στον επομενο μηνα.

Απο τις φωτογραφιες βλεπω οτι πολλα μοιαζουν με τα δικα μου και οπως βρεθηκαν,εκει που βρεθηκαν,μαλλον ειναι αποβλητα μεταλλευτικης δραστηριοτητας,οι γνωστες "σκωριες".Η ανατολικη Μακεδονια και ειδικα οι περιοχες Σερρων,Δραμας και Καβαλας ειναι γνωστη στους επιστημονες για τετοιες δραστηριοτητες απ τον 4ο π.Χ. αιωνα και μετεπειτα απ την Βυζαντινη και Οθωμανικη περιοδο.Εχει ενδιαφερον να διαβασεις το κειμενο στον παρακατω συνδεσμο

http://www.arxaiologia.gr/assets/media/PDFofIssues/2320.pdf

Το ιδιο συμβαινει και στην Χαλκιδικη.Τα δικα μου ευρηματα ηταν σε μια περιοχη κοντα στον αξονα που συνδεει τα γνωστα Μαντεμοχωρια της Οθωμανικης περιοδου (12 χωρια) απο την Βαβδο και Γαλατιστα μεχρι την Στρατονικη και Μαντεμ Λακκο,οπου κατα την ιδια περιοδο λειτουργουσαν 600 "καμινια".Το θεμα ειναι οτι οι "σκωριες" οχι μονο μοιαζουν με μετεωριτες στην εμφανιση και αλλα χαρακτηριστικα,περιεχουν και δυο ορυκτα,Φαϋαλιτη και Βουστιτη που ειναι ιδιαιτερα χαρακτηριστικα των μετεωριτων και οπου βεβαια υπηρχε ατελης καυση,εμεναν σε μεγαλες ποσοτητες μεταλλα,ειδικα σιδηρος,γι αυτο και ολα ειναι απο λιγο εως ισχυρα,μαγνητικα.Φυσικα στα ιδια σημεια υπηρχανκαι αποθηκευμενα ορυκτα,οποτε μαζι με τις "σκωριες" μπορει να βρεις κομματια αιματιτη και μαγνητιτη,που μερικες μορφες αυτων των ορυκτων και εμφανισιακα αλλα και στα χαρακτηριστικα τους μοιαζουν πολυ με μετεωριτες.

Τωρα,αν θελεις να προχωρησεις για αναλυσεις,μπορω να σου συστησω 2 λυσεις

1) Υπαρχει στο Εθνικο Μετσοβειο Πολυτεχνειο,καθηγητης γεωλογιας-ορυκτολογιας ενας αξιολογος επιστημων και ανθρωπος και ειναι ο μονος επιστημονας στην Ελλαδα που εχει γνωση και ασχολειται με μετεωριτες.

2)Για γρηγορη απαντηση,υπαρχει ενας εξαιρετικος ανθρωπος,Ελληνας κατοικος Γερμανιας που ασχολειται με μετεωριτες και εχει στενες διασυνδεσεις με ερευνητικο κεντρο στην Γερμανια.Στελνεις δειγμα (αφου στειλεις πρωτα φωτογραφιες) μικρου βαρους (ακομη και 4 γρ.) και σε δεκα μερες θα εχεις απαντηση,χωρις καμμια αλλη επιβαρυνση πλην των εξοδων αποστολης (32.00 Ευρω με πορτα-πορτα των ΕΛΤΑ).Εαν δεν ειναι μετεωριτης,δεν ασχολουνται να σου πουν τι ειναι,εαν ομως υπαρχει μετεωριτης,σου κανουν και προσφορα για την περιπτωση που θελεις να πουλησεις υλικο.

Αυτα ισχυουν βεβαια και για ολους τους φιλους του AstroVox που πιθανον να ενδιαφερονται για αναλυσεις.Δεν μπορω ομως να δημοσιευσω ονοματα και διευθυνσεις,χωρις την αδεια τους.

Οποιος ενδιαφερεται,μπορει να επικοινωνησει μαζι μου στο e-mail που γραφω στο τελος της σελιδας μου http://mitrosgr.wordpress.com

και φυσικα για περισσοτερες πληροφοριες σε οτι αφορα την δικη μου περιπτωση,οπου η ερευνα απο πλευρας επιστημονων συνεχιζεται,και....να μη παθει κανεις αλλος αυτα που επαθα εγω απο αγνοια.....

 

Δεν νομίζω ότι το δείγμα το βρήκε σε σπηλιά @giorgosgr... :-k Αν όμως βρέθηκε εκεί σίγουρα μειώνονται οι πιθανότητες να είναι μετεωρίτης..!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανέβασα τις παραπάνω συζητήσεις για το παρακάτω ποστ που πιστεύω θα σου φανεί αρκετά χρήσιμο:

 

Φιλε γεια σου κι απο μενα.Τωρα ειδα την δημοσιευση και αποφασισα να σου πω μερικα πραγματα που εμαθα απ την δικη μου εμπειρια που ειχα τον τελευταιο 1,5 χρονο με τα δικα μου ευρηματα,που παρ ολο οτι ολες οι ενδειξεις ηταν κατα 99% θετικες,τα αποτελεσματα απο τις αναλυσεις που εγιναν σε αντιπροσωπευτικα δειγματα σε δυο πανεπιστημιακα ιδρυματα,ηταν αρνητικα.Υπαρχει ακομη μια μικρη πιθανοτητα,οταν εξετασθουν ολα τα ευρηματα ελπιζω μεσα στον επομενο μηνα.

Απο τις φωτογραφιες βλεπω οτι πολλα μοιαζουν με τα δικα μου και οπως βρεθηκαν,εκει που βρεθηκαν,μαλλον ειναι αποβλητα μεταλλευτικης δραστηριοτητας,οι γνωστες "σκωριες".Η ανατολικη Μακεδονια και ειδικα οι περιοχες Σερρων,Δραμας και Καβαλας ειναι γνωστη στους επιστημονες για τετοιες δραστηριοτητες απ τον 4ο π.Χ. αιωνα και μετεπειτα απ την Βυζαντινη και Οθωμανικη περιοδο.Εχει ενδιαφερον να διαβασεις το κειμενο στον παρακατω συνδεσμο

http://www.arxaiologia.gr/assets/media/PDFofIssues/2320.pdf

Το ιδιο συμβαινει και στην Χαλκιδικη.Τα δικα μου ευρηματα ηταν σε μια περιοχη κοντα στον αξονα που συνδεει τα γνωστα Μαντεμοχωρια της Οθωμανικης περιοδου (12 χωρια) απο την Βαβδο και Γαλατιστα μεχρι την Στρατονικη και Μαντεμ Λακκο,οπου κατα την ιδια περιοδο λειτουργουσαν 600 "καμινια".Το θεμα ειναι οτι οι "σκωριες" οχι μονο μοιαζουν με μετεωριτες στην εμφανιση και αλλα χαρακτηριστικα,περιεχουν και δυο ορυκτα,Φαϋαλιτη και Βουστιτη που ειναι ιδιαιτερα χαρακτηριστικα των μετεωριτων και οπου βεβαια υπηρχε ατελης καυση,εμεναν σε μεγαλες ποσοτητες μεταλλα,ειδικα σιδηρος,γι αυτο και ολα ειναι απο λιγο εως ισχυρα,μαγνητικα.Φυσικα στα ιδια σημεια υπηρχανκαι αποθηκευμενα ορυκτα,οποτε μαζι με τις "σκωριες" μπορει να βρεις κομματια αιματιτη και μαγνητιτη,που μερικες μορφες αυτων των ορυκτων και εμφανισιακα αλλα και στα χαρακτηριστικα τους μοιαζουν πολυ με μετεωριτες.

Τωρα,αν θελεις να προχωρησεις για αναλυσεις,μπορω να σου συστησω 2 λυσεις

1) Υπαρχει στο Εθνικο Μετσοβειο Πολυτεχνειο,καθηγητης γεωλογιας-ορυκτολογιας ενας αξιολογος επιστημων και ανθρωπος και ειναι ο μονος επιστημονας στην Ελλαδα που εχει γνωση και ασχολειται με μετεωριτες.

2)Για γρηγορη απαντηση,υπαρχει ενας εξαιρετικος ανθρωπος,Ελληνας κατοικος Γερμανιας που ασχολειται με μετεωριτες και εχει στενες διασυνδεσεις με ερευνητικο κεντρο στην Γερμανια.Στελνεις δειγμα (αφου στειλεις πρωτα φωτογραφιες) μικρου βαρους (ακομη και 4 γρ.) και σε δεκα μερες θα εχεις απαντηση,χωρις καμμια αλλη επιβαρυνση πλην των εξοδων αποστολης (32.00 Ευρω με πορτα-πορτα των ΕΛΤΑ).Εαν δεν ειναι μετεωριτης,δεν ασχολουνται να σου πουν τι ειναι,εαν ομως υπαρχει μετεωριτης,σου κανουν και προσφορα για την περιπτωση που θελεις να πουλησεις υλικο.

Αυτα ισχυουν βεβαια και για ολους τους φιλους του AstroVox που πιθανον να ενδιαφερονται για αναλυσεις.Δεν μπορω ομως να δημοσιευσω ονοματα και διευθυνσεις,χωρις την αδεια τους.

Οποιος ενδιαφερεται,μπορει να επικοινωνησει μαζι μου στο e-mail που γραφω στο τελος της σελιδας μου http://mitrosgr.wordpress.com

και φυσικα για περισσοτερες πληροφοριες σε οτι αφορα την δικη μου περιπτωση,οπου η ερευνα απο πλευρας επιστημονων συνεχιζεται,και....να μη παθει κανεις αλλος αυτα που επαθα εγω απο αγνοια.....

 

Δεν νομίζω ότι το δείγμα το βρήκε σε σπηλιά @giorgosgr... :-k Αν όμως βρέθηκε εκεί σίγουρα μειώνονται οι πιθανότητες να είναι μετεωρίτης..!

 

Πολύ χρήσιμα τα όσα έκανες παράθεση και σε ευχαριστώ. Σαφώς και το κομμάτι δεν βρέθηκε σε σπηλιά. Άλλο λόγο είχε η αναφορά της στο προηγούμενο άρθρο.

Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοώ η σπηλιά που ειναι δίπλα στους κρατήρες του παλιού νήματος πως δεν συνηγορεί για την μετεωρική τους προέλευση σε μπέρδεψα μάλλον :cheesy:
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοώ η σπηλιά που ειναι δίπλα στους κρατήρες του παλιού νήματος πως δεν συνηγορεί για την μετεωρική τους προέλευση σε μπέρδεψα μάλλον :cheesy:

Ναι... μπερδεύτηκα λίγο....! Το σπήλαιο το είχα αναφέρει για να δικαιολογήσω το σπάσιμο ενός μεγάλου σταλαγμίτη από την υποτιθέμενη πτώση του μεγάλου μετεώρου. Το σπήλαιο βρίσκεται περίπου 500 μέτρα από τον κρατήρα.

Η αλήθεια αρχικά απαξιώνεται, ύστερα δέχεται επίθεση και τελικά γίνεται αποδεκτή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ότι η περιοχή έχει σπήλαια συνηγορεί ακριβώς στην γεωλογική προέλευση των "κρατήρων" παρά στην μετεωρική. Το ο σπασμένος σταλαγμίτης οφείλεται σε πτώση μετεωρίτη και στην επακόλουθη δόνηση ειναι ένα λογικό άλμα ούτε κάν εικασία. Θα μπορούσε να έχει σπάσει από έναν οποιοδήποτε ισχυρό σεισμό γιατί από την πτώση μετεωρίτη; Εκεί που θέλω να καταλήξω ειναι πως χωρίς ακριβή επιστημονική έρευνα και μελέτη της περιοχής δεν μπορούμε να έχουμε κατηγορηματική γνώμη.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ και για την διευκρίνηση! Με μπέρδεψε η διατύπωση..

 

Λοιπόν, επειδή ασφαλές συμπέρασμα δεν θα βγει, γιατί δεν κάνεις ένα κόπο να στείλεις στο ε-μαιλ ενός κυρίου, στην Ελλάδα που είναι εμπεριστατωμένο μέλος της IMCA;

 

Σου παραθέτω το λινκ: http://meteorites.gr/?page_id=304

Όπου στο τέλος της σελίδας έχει 2 ε-μαιλς..

 

Πιστεύω θα σε βοηθήσει για αρχή! :)

 

Καλό βράδυ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 8 μήνες αργότερα...

μοιάζει πολύ με εξαλοιωμένο περιδοτίτη (υπερβασικό πυριγενές πέτρωμα).

googlare το αν θές να μάθεις περισσότερα.

celestron nexstar 4se

celestron ultima barlow

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης