Jump to content

Επενδυση σε Καμερα για deep sky ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσφατα ενας φιλος πουλουσε την Atik 314l+ στο φορουμ μας , και αρχισα να κανω σκεψεις για αγορα καμερας αποκλειστικα αστρονομικης και για βαθυ ουρανο...

 

Κοιταζοντας σχολια και κριτικες για την συγκεκριμενη ανακαλυψα οτι ειναι ισως η καλυτερη στο συγκεκριμενο οικονομικο πλαισιο που διαθετω..

 

Εως τωρα κανω τις λειψεις μου με Canon EOS , ή QHY5l-ii color , και οδηγηση με την Qhy5 mono.

 

Επειδη ασχολουμαι χρονια με την φωτογραφια γενικα και παρολο που καταλαβαινω τις διαφορες και τα μεγεθη σενσορα και τα σημεια θορυβου μιας καμερας, κλπ, μπορει κανεις να μου εξηγησει για πιο λογο οι αστρονομικες καμερες ειναι τοσο ακριβες ?

 

Εχω περασει πολυ καιρο κοιταζωντας φωτο, σε διαφορα φορουμ και ολοι με διαφορετικους εξοπλισμους , πανω κατω χρησιμοποιουν τους ιδιους μεγαλους χρονους για τις ληψεις τους....Ο καθενας με την δικια του καμερα η οποια τις περισσοτερες φορες ειναι πανακριβη...3000ευρω και βαλε.....

 

Αναρωτιεμαι..μηπως ειναι η τεχνικη η οποια θα σου δωσει το καλο αποτελεσμα παρα μια πανακριβη καμερα ???

 

Απλα προσπαθω να καταλαβω με ποια κριτιρια γινεται η αγορας μιας τετοιας καμερας και αν τελικα αξιζει τα λεφτα της....

 

Θεωρω οτι η τεχνικη και η εμπειρια χειρισμου βασης στηριξης+καμερας ειναι αυτα που θα σου δωσουν μια καλη αστροφωτογραφια και οχι μια καμερα 3000 ευρω....

 

Παλια φωτογραφιζανε με φιλμ :lol:

 

Απλα σκεψεις κανω.....Παντως την Ατικ θα την χτυπαγα εαν ειχα περιθωριο τωρα...

 

Νικος...

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Νίκο

 

Και εγώ όταν ήταν να αποφασίσω για την αγορά μιας οικονομικής και ποιοτικής CCD κάμερας κατέληξα στην Atik 314l+ ύστερα από συζητήσεις με έμπειρους αστροφωτογράφους του χώρου. Τελικά όμως βρήκα μια μεταχειρισμένη σε πολύ κατάσταση SBIG από ένα φίλο αστροφωτογράφο και την αγόρασα. Μέχρι στιγμής έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από την επιλογή μου αυτή. Μπορείς να δεις αστροφωτογραφίες που έχω τραβήξει με την κάμερα αυτή στο site μου.

 

 

Στην ερώτηση σου για πιο λογο οι αστρονομικες κάμερες είναι τόσο ακριβές πιστεύω η απάντηση είναι απλή διότι το αγοραστικό κοινό δεν είναι τόσο μεγάλο όσο με τις dslr κάμερες. Τα τελευταία χρόνια όμως αυτό δείχνει να αλλάζει. Δες στο astrovox πόσοι φωτογραφίζουν με ccd κάμερα τώρα και πόσοι πριν 5-10 χρόνια. Οι ccd κάμερες έχουν γίνει της μόδας και θεωρώ ότι στο άμεσο μέλλον θα πέσουν και άλλο οι τιμές τους…

 

Το καλό αποτέλεσμα είναι συνδυασμός σκοτεινού ουρανού, εξοπλισμού και επεξεργασίας. Τι να την κάνεις την πανάκριβη κάμερα αν δεν έχεις τις τεχνικές γνώσεις για να παράξεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Θα σου πρότεινα αν δεν έχεις πολλά χρήματα να βρεις μια μεταχειρισμένη ccd κάμερα για αρχή για να πειραματιστείς και να δεις αν σου αρέσει τελικά αυτού του είδους η αστροφωτογράφιση. Αν είναι και mono ccd που είναι και της μόδας θες και τροχό φίλτρων και αρκετή υπομονή, επιμονή και χρόνο για να πεις ότι βγάζεις καλές αστροφωτογραφίες.

 

Καλή συνέχεια με τις αναζητήσεις σου

www.albireo.gr

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητε KC ,

 

αυτο ακριβως ηταν και το νοημα ττου θεματος που ξεκινησα.....

Επειδη νοιωθω οτι τις περισσοτερες φορες προσπαθουν να μας πουλησουν, γενικα, ''μουφαρα'' :-$ , τα οποια ναι μεν κανουν την δουλεια τους αλλα το marketing που παρουσιαζουν για να μας πουλησουν ειναι τις περισσοτερες φορες υπερβολικο για να μην πω εξωφρενικο !!!

 

Τελος παντων, δεν θα συνεχισω αλλο......ηθελα απλα να ξεσπασω και να δω εαν και αλλοι κανουν τις ιδιες σκεψεις με εμενα...

 

Νικος...

8)

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο δεν το εχω καταλάβει και εγω! Εχω στην κατοχή μου μια canon eos 5d ii εχει 21 mp ειναι full frame

Και μπορείς να τραβάς και βίντεο fh. Μια κάμερα μονο για αστροφωτογραφια με τα ίδια χαρακτηριστικά σε τι τιμή ειναι?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο γειά....

Η επιλογη μια καμερας δεν ειναι απλη υποθεση, και δεν ειναι απλα θεμα τεχνικων χαρακτηριστικων...

Μεχρι προσφατα φωτογραφιζα και εγω με DSLR και φιλτρο IDAS με ικανοποιητικα αποτελέσματα (εντος πολης).Ο θόρυβος ομως στις λήψεις, και η υπερέκθεση του ουρανου, με αναγκασαν να ψαχτώ λιγακι παραπάνω...

Δοκίμασα μονόχρωμη CCD (Atik 314+) με φιλτρο υδρογονου στα 7νμ και εντυπωσιαστηκα με την ευαισθησια της καμερας, την απουσια θορύβου,και την λεπτομερια στα deep sky objects.Με "χαλαγε" ομως ο μικρος αισθητηρας, η αδυναμια επιλογης γαλαξιών (φιλτρο υδρογονου), και η αναποφεκτη μελλοντικη προμήθεια τροχου, φιλτρων κλπ κλπ.

Κατεληξα τελικα σε εγχρωμη καμερα,(orion starshout),η οποια σε συνδιασμο με το 2'' IDAS, κανει αξιοπρεπεσταση δουλεια εντος πολης.Ο τεραστιος αισθητηρας (με μετρια ευαισθησια φυσικα), τα πολλα ΜΡ, και ο διαχειρησιμος θορυβος, μεχρι στιγμης με ικανοποιουν και εχω μια σχετικη ισοροπια μεταξυ δαπανων/αποτελεσματων...(στις δαπανες δεν αναφέρομαι μονο στο οικονομικό).

Οπως καταλαβαινεις η επιλογες μου εχουν σαν κεντρο βαρους την ευκολη και "απροβληματιστη" διαδικασια, χωρις σκοτουρες και μεγαλες προετοιμασίες....

Οι ακριβές καμερες, απευθυνονται σε αστροφωτογράφους που δαπανουν πολυ χρονο και πολυ χρημα για το χομπυ τους, διότι οπως καταλαβαινεις, η καλη καμερα, θελει και αντιστοιχα καλό πακετο (τροχο,φιλτρο, εστιαστη,οδηγητικο σετ, τηλεσκοπιο, βαση, καλο ουρανο)...και μιλαμε για χιλιαδες ευρω, και απειρες ωρες ενασχόλησης (ληψη και επεξεργασια).

Οι αισθητηρες που χρησιμοποιουνται στην αστροφωτογραφια ειναι ακριβοι ουτως ή αλλως, και αν σκεφτεις οτι αυτα τα ακριβα υλικα πρεπει να λειτουργουν μεσα σε ειδικες θήκες, σε συνθηκες πολυ διαφορετικες απο αυτες μιας DSLR (υγρασιες, θερμοκρασιες κλπ) , τότε το κοστος ανεβαίνει, σε σημείο που ουτε οι Κινέζοι να μην μπορουν να παρουσιασουν και να διαθέσουν φθηνή, αξιοπιστη, αποδοτικη και "μεγάλη" αστροκάμερα...(οπως εχουν κανει με τα τηλεσκόπια).

Ειναι ακριβα ειδη, εχεις δικαιο, αλλα αν υπαρχουν ολα τα αλλα, (χρονος, διαθεση για...περιπετειες, τεχνογνωσια, ποιοτικος εξοπλισμος), τοτε η δαπανη για αγορα μιας καλης (εστω και μεταχειρισμενης) αστροκαμερας, δεν ειναι και τόσο κακή επενδυση...

Κωστας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θελω να καταληξω στο οτι πιστευω οτι και με μια φθηνοτερη καμερα μπορεις να κανεις εξισου καλη δουλεια..

Κοιτα και αυτη που ισως δεν ειναι κι ασχημη τελικα :

 

http://www.atik-cameras.com/products/info/atik-titan

 

Η Orion Skyshoot G3 εχει πολυ καλα χαρακτηριστικα για την τιμη της...και μπορει να παρει και τον τροχο φιλτρων τον δικο της..

 

Απλα αυτο που με προβληματιζει ειναι, οτι, αυτοι ολοι γνωριζουν οτι εμεις που ασχολουμαστε με το συγκεκριμενο χομπυ, ειμαστε ανθρωποι που μπορουμε να διαθεσουμε καποια ποσα....και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να χτυπουν ανελεητα στις τιμες του, πραγματικα οτιδηποτε εχει σχεση με την ερασιτεχνικη αστρονομια....

Αυτο με εκνευριζει.....Μην μου πειτε οτι οταν αγορασατε καποιον ηλεκτρικο εστιαστη και ειδατε οτι ειναι ενα μοτερ και μια πλακετουλα, τυλιγμενα σε πλαστικο, δεν μετανοιωσατε εστω και λιγο για τα λεφτα που δωσατε ??

Η ας πουμε για καποιο φιλτρο.....ή για καποιον ανταπτορα ?

 

Δεν ξερω ρε παιδια, τι να πω....Ναι θα εξακολουθησω αυτο το χομπυ που εχω, και σιγουρα θα δωσω κι αλλα λεφτα για αλλα πραματα....αλλα ειλικρινα πιστευω οτι πρεπει να γινονται εξυπνες αγορες και τα λεφτα να πεφτουν εκει που ακριβως αξιζει να πεφτουν....για μενα πχ...μια καλη βαση στηριξης ή ενα καλης ποιοτητας τηλεσκοπιο..

 

Νικος

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγουρα , θα παω σε μεταχειρισμενη την επομενη φορα, προτιμω να τα δωσω σε καποιον δικο μας παρα σε αυτους....

 

:twisted:

 

Νικος.........

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίταξε αν εκτός από αστροφωτογραφία σε ενδιαφέρει και η καταγραφή διάφορων φαινομένων ( φωτομετρία , φασματοσκοπία , κ.α) τότε η αγορά μιας μονόχρωμης ccd είναι μονόδρομος χωρίς να σημαίνει ότι με τη dslr δε γίνονται όλα τα παραπάνω .

 

Η Orion Skyshoot G3 ενδιαφέρει κι εμένα αλλά το μειονέκτημά της είναι ότι ρίχνει τη θερμοκρασία μόνο -10 βαθμούς απ τη θερμοκρασία περιβάλλοντος. Η Atik titan καλή αλλά κοστίζει όσο μια μεταχειρισμένη Atik 314 ή Atik 420. Συμπεραίνοντας αν δεν έχεις παρατηρητήριο ή καλό ουρανό κοντά στο σπίτι σου μην επενδύεις σε πολύ ακριβό εξοπλισμό.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω περασει πολυ καιρο κοιταζωντας φωτο, σε διαφορα φορουμ και ολοι με διαφορετικους εξοπλισμους , πανω κατω χρησιμοποιουν τους ιδιους μεγαλους χρονους για τις ληψεις τους....Ο καθενας με την δικια του καμερα η οποια τις περισσοτερες φορες ειναι πανακριβη...3000ευρω και βαλε.....

 

Νικο καλησπερα,

Θετεις στην ουσια δυο ερωτηματα, το ενα για την καμερα και το αλλο ποιος ειναι ο παραγοντας για μια καλη αστροφωτο

 

Για την καμερα τις τιμες θα σου πω το εξης: εχει αμαξια με 10 χιλιαρικα και 50χιλιαρικα. Αμεσως θα καταλαβεις οτι εκτος απο εναν σενσορα (που μοιραζονται πολλες εταιριες) υπαρχει και η ποιοτητα κατασκευης, στο μεταλλο, τα ηλεκτρονικα ενα σπουδαιο πολυ κομματι, την ψυξη και μεχρι και τις επαφες και τις συνδεσεις.

Η επιλογη για μια αστροκαμερα γινεται συνηθως απο το πεδιο που θελεις και την αναλυση σε arcsec/pxl που θελεις να βγαζει το σεταπ σου..

Τα mpixel δεν παιζουν κανενα ρολο και στο λεω γιατι ειμαι κατοχος καμερας με ιδιο αισθητηρα με την atik314L+ (1.4mp) και παλιοτερα ημουν με dslr (12mp). Πραγματικα δεν εχουν καμια σχεση και θα το καταλαβεις οταν παρεις κι εσυ το πρωτο σου fit :D

Να ξερεις επισης οτι οσοι πηραν ακριβες καμερες 3k 5k και βαλε.... δεν ειναι χαζοι (με την καλη εννοια παντα) και το εχουν ψαξει πολυ το θεμα και σιγουρα περασαν απο φθηνοτερες καμερες για να καταληξουν εκει...

 

Τωρα η καμερα απο μονη της δεν σου φερνει μια καλη φωτογραφια, ειναι οπως ειπε ο Κωστας πιο πανω συνδιασμος σκοτεινου ουρανου, καλης οδηγησης, καλου seeing και φυσικα καλης δουλειας στην επεξεργασια.

Νικο πραγματικα αν βρεις καμια 314 μακαρι να μπορεσεις να την παρεις ειναι αξιολογη καμερα για αρχαριο και οχι μονο. Τις αλλες που αναφερεις με πολυ στενο πεδιο οπως η titan (με 690χ490) θα ελεγα να μεινεις μακρια, ειναι ζορι τοσο στενο πεδιο δεν θα την ευχαριστηθεις.

Στελιος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικο, επειδη παλαιότερα βρεθηκε στην κατοχη μου (για κανα τριμηνο) και η ΑΤΙΚ 16, θα σου συνιστουσα να μην επενδυσεις σε μικροτερο αισθητηρα απο αυτον της ΑΤΙΚ 314+ κυριως για λογους μεγεθους και αναλυσης αισθητηρα.....

Μια μεταχειρισμενη 314+ ειναι αριστη επιλογη, εφ οσον ασχοληθεις σοβαρα με την LRGB διαδικασια.

Εγω πηρα την ΑΤΙΚ 16 μεταχειρισμενη, σαν προσωρινη/εκπαιδευτικη καμερα, ωστε να αποφασισω εκ του ασφαλους οσο αφορα το ειδος της αστροφωτογραφησης που μου ταιριαζε στην δεδομένη φαση.

(παρεμπιπτοντως, ουτε αυτη η καμερα εβγαζε θορυβο....εξαιρετική ποιότητα γενικώς!)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης