Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια,

ειναι η πρωτη μου δημοσιευση και θα'θελα να μοιραστω μαζι σας μια εμπειρια που ειχα.

Πριν απο εναν περιπου μηνα,στις 23.40 το βραδυ,κατευθυνομουν απο το αεροδρομιο προς την Σπατων. Λιγο μετα το Μετροπολιταν (εκθεσιακο κεντρο),ειναι ενα κομματι περιπου 500 μετρα,χωρις ιδιαιτερο φωτισμο,επομενως λιγοτερη φωτορυπανση και παντα ριχνω κλεφτες ματιες στον ουρανο.

Σε εκεινο το σημειο,λοιπον,καθως κοιταζα απεναντι τον ουρανο πανω απο τον Υμμητο,ειδα ενα φωτεινο αντικειμενο.Ηταν περιπου μια παλαμη πανω απο το βουνο,με φωτεινοτητα σαν της Αφροδιτης.Αμεσως σκεφτηκα οτι δεν μπορει να βρισκεται εκει η Αφροδιτη,τετοια ωρα,ουτε και ο Διας,ο οποιος δεν ειναι τοσο φωτεινος.Στα επομενα δευτερολεπτα το αντικειμενο το οποιο ηταν συνεχως ακινητοποιημενο, παρεμεινε στην ιδια θεση αλλα αρχισε πολυ σιγα να σβηνει...Μεσα σε 4-5 δευτερολεπτα ειχε χαθει.

Ειμαι σιγουρος οτι δεν ηταν κατι που εμπαινε στην ατμοσφαιρα μας και εσβηνε,ουτε και μετεωρολογικο μπαλονι οπως θα ελεγαν οσοι μας εκνευριζουν στα ντοκιμαντερ για ανεξηγητα φαινομενα...

Ευχαριστω για το βημα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D καλως ηρθες,

 

ειχα και εγω μια παρομοια εμπειρια με μόνη διαφορά

το 'αντικειμενο' ειχε μια φοβερη ταχυτητα διασχιζοντας τον ουρανο !

(ισως να ηταν καποιος δορυφορος ,ο διεθνης διαστημικος σταθμος;;;; )

ειναι πραγματικα ανεξηγητο. :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το γεγονός πως ήσουν δίπλα στο αεροδρόμιο έχει μια σημασία. Ναι, το ξέρω πως δεν είναι τυπική περιγραφή αεροπλάνου και πως σίγουρα έχεις δει αεροπλάνα άπειρες φορές και είναι διαφορετικά (με τα φωτάκια που αναβοσβήνουν κτλ). Ωστόσο μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως ένα αεροπλάνο με αναμμένο προβολέα (φώτα προσγείωσης) στην κατάλληλη γωνία μοιάζει ακριβώς έτσι. Δεν έχουμε αεροδρόμιο στην Πάτρα όπου μένω αλλά όποτε πάω σε κάποιο νησί που έχει αεροδρόμιο το παρατηρώ συνέχεια. Στην κατάλληλη γωνία βλέπεις τον προβολέα και όχι τα φωτάκια. Επίσης το ίδιο έχω παρατηρήσει και με ελικόπτερο.

 

Αν δεν ήταν κάτι τέτοιο, πάντα μπορεί να ήταν iridium flare αν και δε θα έπρεπε να είναι ακινητοποιημένο αλλά να έχει μια τροχιά. Δεν ξέρω αν το γεγονός πως ήσουν σε κίνηση και εσύ μπορεί να έδωσε λάθος εντύπωση.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου, danivasa και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Με κίνδυνο να σε "εκνευρίσω" :D κι εγώ θα σου έλεγα ότι κι ένα αεροπλάνο που έρχεται προς το μέρος μας συμπεριφέρεται με τον τρόπο που περιγράφεις. Σκέψου την εικόνα: Όσο το αεροπλάνο μετακινείται προς τα σένα, οι προβολείς του κοιτάζουν κατά πάνω σου, στην ουσία εσύ δεν βλέπεις καμμιά μετακίνηση, εκτός ίσως από μια ελαφρά ένταση της λαμπρότητας. Όταν το αεροπλάνο στρίψει προς τα δεξιά ή προς τα αριστερά, τότε οι προβολείς του παύουν να σε κοιτάζουν, οπότε χάνεις πια το αντικείμενο μέσα στο σκοτάδι.

Φίλη μου sm47, επειδή το "φοβερή" ταχύτητα είναι υποκειμενικό, να σε ρωτήσω τι εννοείς;

Για μένα π.χ. φοβερή ταχύτητα θα ήταν να βρεθεί το αντικείμενο από τον ορίζοντα στην Ανατολή στον ορίζοντα στη Δύση σε 1 sec. Τόση ήταν η ταχύτητα του αντικειμένου που είδες;

Ο ISS κινείται σαν γρήγορο αεροπλάνο (όχι μαχητικό) και πράγματι αποτελεί ένα πολύ όμορφο θέαμα στον ουρανό, ειδικά όταν είναι σε μεγάλη λαμπρότητα.

Σημείωση: Για να μη δώσω λάθος εντύπωση, είμαι κι εγώ κυνηγός ανεξήγητων, μόνο που στις τόσες βραδιές παρατήρησης σε λόγγους και βουνά, ... δεν τα έχω βρει ακόμη! :cheesy:

 

*** Ωχ, Αντρέα, μαζί γράφαμε...

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλη μου sm47, επειδή το "φοβερή" ταχύτητα είναι υποκειμενικό, να σε ρωτήσω τι εννοείς;

 

 

Σωστα, αν θυμαμαι καλα ξεκινησε απο τον οριζοντα στον νοτο, συνεχισε προς τα πανω

στο ζενιθ αν δε κανω λαθος μεσα σε 20 με 30 sec.

Πιστευω πως ειχε μεγαλη ταχυτητα.Ετσι κι αλλιως εξωγιηνο σκαφος σιγουρα δεν ηταν

(αν και θα ηταν φοβερο :cheesy: )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα σου πω την αλήθεια που όλοι οι παραπάνω σου κρύβουν! ΝΑΙ είδες σκάφος εξωγήινων γεμάτο μικρά πράσινα ανθρωπάκια! Δεν πρέπει να αποκρύπτουμε την αλήθεια!!!

(ΕΛΕΟΣ!!!)

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέστα ρε Γιώργο!!! Αφού είναι γνωστό ότι τα κέντρα συνομωσίας μας αποκρύπτουν την αλήθεια! Χαίρομαι που επιτέλους κι εσύ αντιλαμβάνεσαι ότι ο κόσμος μας είναι γεμάτος ΟΥΦΟ! Καιρός ήταν να το παραδεχτείς κι εσύ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
μενω διπλα στο αεροδρομιο και γνωριζω πως φαινεται ενα αεροπλανο οταν το βλεπεις απο μπροστα με τον προβολεα. η θεση που το ειδα δεν δικαιολογει θεση προσγειωσης γιατι οι διαδρομοι ηταν μακρια και σε αλλη θεση.απο τη στιγμη που δεν αναφερω καν τη λεξη ουφο,δεν θελω ειρωνικα σχολια γιατι τα ουφο ειναι πισω απο πληκτρολογια...αν δεν θελετε σχολια σπο αλλους καντε το αστροβοξ για 50 ατομα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχοντας πράγματι χρησιμοποιήσει τη λέξη "ΟΥΦΟ", απαντώντας στον αστεισμό του Giorgosgr, οφείλω, μια κ απ'ότι φαίνεται δεν το κατάλαβες, να σου εξηγήσω ότι αναφέροντας αυτή τη λέξη κυριολεκτούσα, μέσα στο "αστείο", για τη σημασία της: μιλούσα -και διακωμωδούσα- για εξωγήινα σκάφη, ότι ο κόσμος μας βρίθει από θεάσεις τέτοιων αντικειμένων, και σε καμιά περίπτωση δεν αναφερόμουν στους ανθρώπους που τα βλέπουν ή ακόμη περισσότερο σε σένα - σε αντίθεση με σένα που με προσβάλλεις απροκάλυπτα! Μία επιπλέον ανάγνωση της προηγούμενης δημοσίευσής μου θα σε πείσει ότι μπορεί τα γραφόμενά μου να έχουν και τέτοια σημασία και να πήρες λανθασμένα όπως πήρες το νόημα. Επιπλέον να σου πω ότι το "Ούφο" που σου γράφει αυτή τη στιγμή πίσω από το πληκτρολόγιό του, έχει πολλές φορές ασχοληθεί στο παρελθόν με το συγκεκριμένο θέμα των θεάσεων, μέχρι και που έχει βάλει κάποιες "καλές" περιπτώσεις σε βιβλία που έχει στο παρελθόν γράψει, αλλά έλεος, όχι με κάθε φωτάκι που βλέπουμε στον ουρανό να βάζουμε ταμπέλα "ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ" στη δημοσίευσή μας! Έγραψες ότι δεν ανέφερες τη λέξη Ούφο. Τότε προς τι ο τίτλος "Ανεξήγητο"; Υπονοούσες άραγε κάτι άλλο και δεν το κατάλαβα; Και τέλος πάντων, όταν βρίσκεσαι σε σάιτ παρατηρησιακής (και όχι μόνο) αστρονομίας, είναι φυσικό να έχεις και κάποιους που θα αντιδράσουν με τέτοιες "τεκμηριωμένες" περιπτώσεις σαν την δική σου!... Καλή συνέχεια σου εύχομαι από την Ανδρομέδα όπου ζω!

Το UFO.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ αρχήν δεν αντιλαμβάνομαι γιατί πρέπει δηλαδή να σου απαντήσουμε και στα σοβαρά για το τι είδες. Μήπως το είδαμε κι εμείς και έχουμε άποψη; Μήπως όπως γράφεις

Ειμαι σιγουρος οτι δεν ηταν κατι που εμπαινε στην ατμοσφαιρα μας και εσβηνε,ουτε και μετεωρολογικο μπαλονι οπως θα ελεγαν οσοι μας εκνευριζουν στα ντοκιμαντερ για ανεξηγητα φαινομενα...

σε εκνευρίσαμε όπως τα μετεωρολογικά μπαλόνια; τι θα έπρεπε να πουν δηλαδή πως ήταν σκάφος εξωγήινων; Αν πιστεύεις πως υπάρχει εξωγήινη εξήγηση τότε διάλεξες λάθος φόρουμ αγαπητέ φίλε!

Αν πάλι δεν το πιστεύεις τότε καλύτερα κάνε κάποια ανάρτηση ή ερώτηση για αστρονομικά θέματα αντί για "ανεξήγητα" που παραπέμπουν έστω και συνειρμικά μόνο σε εξωγήινους και UFO.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχοντας πράγματι χρησιμοποιήσει τη λέξη "ΟΥΦΟ", απαντώντας στον αστεισμό του Giorgosgr, οφείλω, μια κ απ'ότι φαίνεται δεν το κατάλαβες, να σου εξηγήσω ότι αναφέροντας αυτή τη λέξη κυριολεκτούσα, μέσα στο "αστείο", για τη σημασία της: μιλούσα -και διακωμωδούσα- για εξωγήινα σκάφη, ότι ο κόσμος μας βρίθει από θεάσεις τέτοιων αντικειμένων, και σε καμιά περίπτωση δεν αναφερόμουν στους ανθρώπους που τα βλέπουν ή ακόμη περισσότερο σε σένα - σε αντίθεση με σένα που με προσβάλλεις απροκάλυπτα! Μία επιπλέον ανάγνωση της προηγούμενης δημοσίευσής μου θα σε πείσει ότι μπορεί τα γραφόμενά μου να έχουν και τέτοια σημασία και να πήρες λανθασμένα όπως πήρες το νόημα. Επιπλέον να σου πω ότι το "Ούφο" που σου γράφει αυτή τη στιγμή πίσω από το πληκτρολόγιό του, έχει πολλές φορές ασχοληθεί στο παρελθόν με το συγκεκριμένο θέμα των θεάσεων, μέχρι και που έχει βάλει κάποιες "καλές" περιπτώσεις σε βιβλία που έχει στο παρελθόν γράψει, αλλά έλεος, όχι με κάθε φωτάκι που βλέπουμε στον ουρανό να βάζουμε ταμπέλα "ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ" στη δημοσίευσή μας! Έγραψες ότι δεν ανέφερες τη λέξη Ούφο. Τότε προς τι ο τίτλος "Ανεξήγητο"; Υπονοούσες άραγε κάτι άλλο και δεν το κατάλαβα; Και τέλος πάντων, όταν βρίσκεσαι σε σάιτ παρατηρησιακής (και όχι μόνο) αστρονομίας, είναι φυσικό να έχεις και κάποιους που θα αντιδράσουν με τέτοιες "τεκμηριωμένες" περιπτώσεις σαν την δική σου!... Καλή συνέχεια σου εύχομαι από την Ανδρομέδα όπου ζω!

Το UFO.

 

Λυπάμαι που θα το πω και είμαι σίγουρη οτι θα ξυνίσουν μερικοί, αλλά είναι φόρουμ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΣ αστρονομίας..Απλά..Όχι ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ..Οι real παρατηρησιακοί αστρονόμοι κάνουν έρευνα στα μεγάλα αστεροσκοπεία...!Εμείς απλά είμαστε χομπίστες...Οπότε να λείπουν οι πατριωτισμοί!:D

 

μενω διπλα στο αεροδρομιο και γνωριζω πως φαινεται ενα αεροπλανο οταν το βλεπεις απο μπροστα με τον προβολεα. η θεση που το ειδα δεν δικαιολογει θεση προσγειωσης γιατι οι διαδρομοι ηταν μακρια και σε αλλη θεση.απο τη στιγμη που δεν αναφερω καν τη λεξη ουφο,δεν θελω ειρωνικα σχολια γιατι τα ουφο ειναι πισω απο πληκτρολογια...αν δεν θελετε σχολια σπο αλλους καντε το αστροβοξ για 50 ατομα...

 

Και πάλι δεν αποκλείεται να μην είναι αεροπλάνο..Μερικά ελικοφόρα πετάνε σχετικά χαμηλά, όπως και αεροπλάνα για πτήσεις εσωτερικού.

 

Πάντως πολλοί έχουν σταματήσει να γράφουν στο φόρουμ λόγω τέτοιων περιστατικών..Επειδή δεν μπορείς να τους κάνεις να καταλάβουν ότι είναι προσβλητική η ειρωνεία (είτε λόγω ηλικίας είτε λόγω χαρακτήρα είτε είτε...) απλά να τους αγνοείς..!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μένω στα Σπάτα, στο μέρος δηλαδή, από όπου πέρασες και είδες το φαινόμενο.

Το βλέπω σχεδόν κάθε μέρα και ενίοτε την νύχτα.

Την ημέρα είναι ελικόπτερα. Την νύχτα εξακολουθούν να είναι ελικόπτερα με αναμμένο προβολέα.

 

Ο αεροδιάδρομος πτήσης των ελικοπτέρων προς το αεροδρόμιο είναι κάθετος προς τους διαδρόμους προσγείωσης και απογείωσης των αεροπλάνων και περνάει ακριβώς πάνω από το αεροδρόμιο (εκεί που τα αεροπλάνα είναι ήδη στο έδαφος).

Γιαυτό και το είδες πάνω από τον Υμηττό. Κατευθυνόταν από Αθήνα προς το αεροδρόμιο. Δηλαδή προς εσένα. Την νύχτα ακόμα και μια γάτα δεν αντιλαμβάνεται οτι τα δύο φώτα που βλέπει την πλησιάζουν με ταχύτητα, κάθεται και τα χαζεύει μέχρι που την βρίσκουμε την άλλη μέρα στο οδόστρωμα νεκρή.

Ετσι και εσύ προφανώς δεν μπορούσες να καταλάβεις οτι σε πλησιάζει και θα περάσει από πάνω σου, το έβλεπες ακινητοποιημένο.

 

Το ότι σου "έσβησε" σιγά σιγά σημαίνει ότι ενώ το είχες μπροστά σου, μετά πέρναγε από δίπλα σου, ενώ και εσύ άλλαζες πορεία... έστριψες στην Μπέκα (περιφερειακή των Σπάτων) για να πάρεις την Σπάτων όπως είπες.

 

Αν κατέβαινες εκείνη τη στιγμή από το αυτοκίνητο να το παρατηρήσεις, θα είχες διαπιστώσει και εσύ όλα τα παραπάνω συν ...τον ήχο του ελικοπτέρου...

 

 

 

Φιλικά :wink:

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια στην παρα πανω δημοσιευση μου οταν ειπα για το εξωγηινο σκαφος δεν εννοουσα

την εκλαικευμενη εννοια των εξωγηινων (πρασινα ανθρωπακια ,με το στρογγυλο σκαφος που ερχονται να μας κατακτησουν)

καθε αλλο. απλα εξεφρασα τον ενθουσιασμο μου σε αυτην την μεγαλη ερωτηση

ειμαστε μονοι ? υπαρχουν εξωξηινοι? ποσο παρεξηγημενη ειναι αυτη η λεξη

αυτο που ηθελα να πω ειναι νοημον ον σαν και εμας απαλλαγενο απο καθε εκλαικευμενη σκεψη.

λυπαμαι πολυ που ξεκινησα αυτη την παρεξηγηση.

Στο κατω κατω μια παρεα ειμαστε που ολοι εχουμε γοητευτει απο το συμπαν, σωστα :cheesy:

τελικα και εγω συμφωνω με τον κ CarlSagan.

 

καθαρους ουρανους σε ολους,

φιλικα sm47

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης