Jump to content

Νευτόνιο 3" !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί Φίλοι,

 

Ποία η γνώμη σας για ένα εισαγωγικό τηλεσκόπιο νευτόνιο 3 ιντσών όπως αυτό του ακόλουθου link??

 

http://www.gadgetlife.gr/SpecificProduct.asp?ItemID=3096

 

Φιλικά,

 

Angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μεγέθυνση 675Χ φορές του ΜAGNUM ](*,) ](*,) ](*,)

 

Δε λεω τπτ αλλο.....

 

ΥΓ καλυτερα πατα να δεις το επομενο gadget που μπορεις να βαζεις μεσα ωραιες αστροφωτογραφιες!!! \:D/

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τί να σου πώ!

Καταπληκτικό εργαλείο! ](*,) ](*,)

Μη κάνει κανείς κανένα αστείο και πετάξει λεφτα για αυτό. :) :lol:

 

Φιλικά

Κώστας

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και 186 ευρω...μερικοι τυποι ειναι απιστευτοι..ευτυχως που υπαρχει το astrovox...φιλε σου προτεινω καλυτερα αυτο του lidl..

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε ο μόνος λόγος που δε θα το αγόραζα είναι γιατί η ένδειξη των 675 μεγεθύνσεων ( :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :^o :^o :^o [-X [-X [-X ) είναι τελείως αναληθής!! Λες και απευθύνεται σε ηλίθιους!!

Σκέψου ότι ένα τηλεσκόπιο έχει σαν μέγιστο όριο 50 μεγεθύνσεις ανά ίντσα (άρα 3 x 50 = 150 μεγεθύνσεις....) όμως καθαρή εικόνα μπορείς να δεις μέχρι περίπου τη μισή μεγέθυνση, και λίγο παραπάνω... Όταν κάποιος προσπαθεί να πουλήσει κάτι με ψέμματα, τότε απλά ΔΕ το αγοράζουμε!!

Θα σου έλεγα να πάρεις το βιβλίο nightwatch και ένα ζευγάρι κιάλια αντί για τηλεσκόπιο!!

Έτσι και διαβάσεις τις πρώτες σελίδες του nightwatch θα γελάς που σκέφτηκες να πάρεις αυτή τη σαβούρα!!!

Αν πάλι επιμείνεις για τηλεσκόπιο ψάξε στο Νομικό στον Πειραιά για κάτι μικρό και καλό, ή αν βιάζεσαι τρελά, πέρνα μια βόλτα από το Lidl και αγόρασε με 80 ευρώ το τηλεσκόπιο Bresser που έχει προσφορά!! (Δίνει και 5 χρόνια εγγύηση αν και δεν είναι δα και κανένα κορυφαίο τηλεσκόπιο... :wink: !)

Μπορείς επίσης να παραγγείλεις κάτι από τους 2 έμπορους στη Θεσσαλονίκη και να στο στείλουν με κούριερ σε μία μέρα σπίτι σου, όπως κάναμε οι περισσότεροι από εδώ μέσα!!

Νομικός: www.telescopeshop.gr

Πλανητάριο Θεσ/κης: www.astronomy.gr

Aktis Θεσ/κης: www.aktistar.com

Μπες και δες!!!

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και όμως, εάν διαβάσει κανείς στο Nightwatch, πολλοί ερασιτέχνες ξεκίνησαν με ένα 3" newtonian.

Είναι πολύ φορητό και έχει ένα βασικό προσόν σε σχέση με ένα αντίστοιχο διοπτρικό - δεν έχει χρωματικό σφάλμα.

Δεν γνωρίζω από ποιότητα αλλά τουλάχιστον από άποψη τιμής είναι ανταγωνιστικό του ΕΤΧ 70 του Lidl.

 

Φιλικά,

 

Angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγγελε,

αμα θελεις να πεταξεις λεφτα go on! Τα παιδια μιλησαν σωστα αλλα δειχνεις αποφασισμενος να το αγορασεις.Ειπα και ελαλησα και αμαρτιαν ουκ εχω!

Οσα λεει στη σελιδα που αναφερεις κανουν εναν λογικο καταναλωτη να γελαει!!!!!

 

Η μεγέθυνση 675Χ φορές του ΜAGNUM το καθιστά ένα από τα πλέον ισχυρά τηλεσκόπια της κατηγορίας του

8-[

 

Αν στο διναν τσαμπα και ειχες και μια βαση να το τοποθετησεις οκ ας το παιρνες αλλιως μακρια!

ΥΓ τι αναφερεις το etx-70; ειναι επιχειρημα πως ειναι ανταγωνιστικο ως προς το etx-70; Ενα οποιοδηποτε "μακρυκανο" διοπτρικο 60-70mm ειναι καλυτερο απο το etx-70.Και φυσικα το διοπτρικο του lidl ειναι καλυτερο απο κατοπτρικο 70-80mm.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και γιατί παρακαλώ να ξεκινήσει με ένα 3ιντσο όταν με 360 ευρώ παίρνει οκτάιντσο από την aktis?? :shock: :shock: ?? Και τι να δει πια με ένα 3ιντσο??? Οι τιμές έχουν πέσει και μπορείς πλέον να πάρεις κάτι μεγαλύτερο.... :wink:

Έφερε το lidl το ΕΤΧ και δε το πήρα χαμπάρι??? :shock: ????

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο ιδιο site που και λογω ονοματος (gadgetlife) θα πρεπε να το αποφευγει κανεις, πουλανε USB θερμαντηρα ροφηματων χαχαχαχα μα ελεος τι αλλα σκουπιδογκατζετακια θα επινοησουν!!!!!!! (ελπιζω οχι κατασκευες που να τις διαφημιζουν ως "τηλεσκοπια")
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι,

 

Λυπάμαι που δεν ήμουν αρκετά σαφής στην ερώτησή μου.

Δεν ενδιαφέρομαι προσωπικά για το τηλεσκόπιο δεδομένου ότι είμαι κατοχος ενός 8" dobsonian και ενός 80mm διοπτρικού αποχρωματικού.

Το ερώτημα ουσιαστικά είναι: για ένα μικρό παιδί (εισαγωγικό τηλεσκόπιο-οχι ιδιαιτερα μακρύκαννο) είναι καλύτερο ένα διοπτρικο ή ένα κατοπτρικό με το ίδιο άνοιγμα και την ίδια εστιακή απόσταση?

Η απάντηση είναι ότι το διοπτρικό έχει χρωματικό σφάλμα ενώ το κατοπτρικό κεντρική εμπόδιση και μειωμένο κοντραστ και φωτεινότητα.

Πιστεύω ότι αυτό υπονοεί και ο Γιώργος στην απάντησή του μαζί με την ποιότητα Bresser ασφαλώς εν συγκρίσει με κάποιο άγνωστο.

 

Γιώργο, σκεπτόμουν να πάρω το Bresser, κυρίως για την βάση γιατι το 80mm ED είναι σε αλταζιμουθιακή και θα ήθελα μία ισημερινή, σύν ένα τηλεσκόπιο για την εξάχρονη κόρη μου (την πολική ευθυγράμμιση θα την κάνω εγώ :D ), αλλά φοβάμαι ότι και η βάση δεν είναι αξιόπιστη συμφωνα με αυτά που διαβάζω.

 

Φιλικά,

 

Angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα τώρα τι να απαντήσουμε???

Αφού είσαι γνώστης των υπέρ και των κατά, ή παίρνεις ένα πιο ακριβό και καλύτερο ποιοτικά, ή παίρνεις ένα "παιχνίδι" όπως αυτό του lidl και ξεμπερδεύεις για λίγο καιρό... Τώρα αν αυτό θα είναι κατοπτρικό ή διοπτρικό, εσύ το αποφασίζεις! Πάντως η λογική (αν και δεν είμαι fan είναι dobsonian)

Υ.Γ. Πάντως και εγώ αντί για αλταζιμουθιακή, θα προτιμούσα με τα χίλια την ισημερινή... :wink:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και για να ξεκαθαρίσω το τελευταίο μου μηνυμα, εννοώ πως για την κορούλα σου μπορείς να πάρεις ότι διαθέτει η τσέπη σου ενώ για το αποχρωματικό σου, είναι απαραίτητη μια ισημερινή στήριξη, αλλά αυτή του lidl δε νομίζω να σε ικανοποιήσει για καιρό με την ποιότητα και την αντοχή της...

Πάντως στο τελευταίο σου μήνυμα δε καταλαβαίνω κάτι: άν πάρεις το Bresser και βάλεις πάνω στο τρίποδο και τη βάση το APO, θα βάλεις τον ΟΤΑ (Bresser) επάνω στην αλταζιμουθιακή στήριξη?? Και αυτό θα το έχεις για την κόρη?? Εγώ αυτό δε θα το έκανα πάντως... [-X . Θα της βγει το λάδι της μκρής!! :lol: :lol: :wink:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ενα παιδι 100 φορες προτιμοτερη η υψοαζιμουθιακη στηριξη (με την προυποθεση να ειναι της προκοπης) παρα η ισημερινη γερμανικη που μαλλον ειναι αδυνατον να καταλαβει πως λειτουργει και η οποια ειναι σχεδον απολυτως ακαταλληλη για επιγεια παρατηρηση που σιγουρα θα θελει να κανει. Επισης προτιμοτερο το διοπτρικο τηλεσκοπιο (να ειναι της προκοπης ομως και αυτο). Το χρωματικο σφαλμα ειναι αδιαφορο καθοτι μικρο σε μικρα και μακρυκανα διοπτρικα τηλεσκοπια και επιπλεον το διοπτρικο ειναι στιβαροτερο ως κατασκευη και κραταει την ευθυγραμμιση του σχεδον αιωνιως (ω ναι μακρια απο τα κοντα φτηνα διοπτρικα, ουτως η αλλως και το 3" νευτωνιο f/10 δειχνει να ειναι).

 

ΥΓ απο οτι βλεπω εδω:

 

http://www.telescope-service.de/newtonians/start/newtoniansstart.html#n76mm

 

Δινουν νευτωνιο 3" 55 ευρω συνεπως η τιμη που ζητανε οι ελληνες .... γκατζεταδες ειναι σκετη κλοπη!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Κώστα,

 

Δες το ακόλουθο link και το attachment που έχει:

 

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/732777/page/1/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1

 

Φαίνεται να είναι "αξιοπρεπές". Και επειδή ο Γιώργος έχει πάντα δίκιο τελικά, θα ακολουθήσω την συμβουλή του για ένα discent διοπτρικό για την μικρή!

 

Φιλικά,

 

Angelos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης