Jump to content

Περι φακων CANON για DSLR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και μαλλον δεν ειναι το κατάλληλο φόρουμ για τέτοιου είδους θέματα... παρόλα αυτά πιστεύω ότι όσοι έχουν Canon Dslr κάμερα (δεν ειναι και λίγοι..!!!) θα ήρθαν αντιμέτωποι με κάποιο αντίστοιχο ερώτημα με το δικό μου. Γνωρίζετε τί διαφορά έχουν οι φακοί 18-55 IS 18-55 IS2 18-55 DC3 18-55 USM 18-55 STM κτλπ. όσο αφορά και την τεχνολογία που χρησιμοποιούν αλλα και την ποιότηα της εικόνας?? :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

Οι φακοί 18-55 IS και 18-55 IS-II στα τεχνικά χαρακτηριστικά τους δεν έχουν καμια διαφορά. Τα Οπτικά τους είναι ιδία. Θα έλεγα πως ο IS-II είναι χαμηλότερης ποιότητας στα πλαστικά του απο οτι ο απλός.

 

Οι STM φακοί έχουν σχεδιαστεί με τέτοιο τροπο ώστε να αποδίδουν καλύτερα στην λήψη video για αυτό και χρησιμοποιούνται στις νεότερες κάμερες. Διαφοροποιούνται στον τροπο που κανουν εστίαση εφόσον υποστηρίζεται η τεχνολογία Hybrid AF απο την μηχανή. Έχουν βελτιωμενης ποιοτητας οπτικά και χρησιμοποιουν βηματικο μοτερ.

 

Οι φακοί DC δεν έχουν image stabilizer αλλά λένε πως έχουν καλυτερα οπτικά (Δεν έχω προσωπική άποψη για αυτό).

 

Οι φακοί 18-55 USM αν δεν κανω λάθος δεν πρεπει να κατασκευάζονται πια.

 

Η ποιοτητα της εικονας πανω κατω ειναι ιδια με ολους τους παραπανω φακους.

 

Αυτη την στιγμη οι φακοι STM έχουν ενα προβάδισμα όσο αφορα τα Οπτικά άλλα και την τεχνολογία που χρησιμοποιούν περισσότερο σε λήψη βίντεο παρα σε λήψη φωτογραφιών.

 

Για την τεχνολογία εστίασης και λειτουργιας τους θα σου πρότεινα να ρίξεις και μια ματια στο www.dpreview.com

 

Φιλικά

Στάθης

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης