Jump to content

Το αστεροσκοπείο μου - Sagitta Observatory


astrovox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διευκρίνηση την προηγούμενη δημοσίευση :

α)Το πάνελ μπορεί να είναι μικρότερου

πάχους από τα 8 εκ. Ανάφερα το παράδειγμα για να δείξω την ικανότητα του υλικού.

β)Στα πλαϊνά του Α/Σ τα πάνελ μπορούν να βιδωθούν στην υπάρχουσα λαμαρίνα .

γ) Στην οροφή πρέπει να γίνει έλεγχος ως προς την αντοχή της στο φορτίο των πάνελ.

Δεύτερη ιδέα να τοποθετηθεί εσωτερικά μόνωση (τύπου DOW) σε σκελετό από ξύλο.

Ελπίζω να βοήθησα...τουλάχιστον σε ιδέες.. :)

Στον τρελλό έδειχναν το φεγγαρι κι αυτός κοιτούσε το δάχτυλο :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σύμφωνοι αλλά αυτό είναι ουσιαστικά πλήρης ανακατασκευή. Η δική μου προσπάθεια βασίστηκε στην τροποποίηση μιας έτοιμης κατασκευής μιας και δεν είχα σχετικό χρόνο και εμπειρία για κάτι άλλο.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις δίκιο.

Πιό εύκολη λύση η εσωτερική μόνωση στερεωμένη σε ξύλινο σκελετό.

Αν έχω χρόνο (λόγω δουλειάς) θα σου στείλω σχέδιο-πρόταση.

Στον τρελλό έδειχναν το φεγγαρι κι αυτός κοιτούσε το δάχτυλο :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δύο μικρές προσθήκες έγιναν στο αστεροσκοπείο σήμερα. Η μία είναι η προσθήκη μιας αδιάβροχης αυτοκόλλητης ταινίας κόκκινων led για να φωτίζει χαμηλά στο πάτωμα και να βλέπω που πατάω τη νύχτα (το αποτέλεσμα είναι πιο ωραίο από το "Χριστουγεννιάτικο" εφέ που φαίνεται στη φωτό). Το κόστος είναι πολύ μικρό (7 ευρώ).

 

Η σημαντικότερη προσθήκη όμως αφορά μια "έξυπνη" πρίζα. Για την ακρίβεια είναι μια wifi πρίζα που μπορεί κανείς να τη διαχειρίζεται από το διαδίκτυο μέσω app από κινητό/tablet. Ο σκοπός είναι να διερευνήσω κατά πόσο αυτές οι πρίζες μπορούν να με βοηθήσουν στον απομακρυσμένο έλεγχο κάποιων συσκευών του παρατηρητηρίου και μελλοντικά για αυτοματισμό. Αν αποδειχθεί αξιόπιστη, μάλλον θα πάρω και άλλες. Πρόκειται για το μοντέλο Orvibo S20 που κάνει 25 ευρώ + ταχυδρομικά. Προς το παρόν δουλεύει όπως υπόσχεται αλλά θέλω να δω την αξιοπιστία της σύνδεσης στο χρόνο καθώς και όταν θα πρέπει να τη διαχειριστώ από μακριά μέσω διαδικτύου.

orvibo_s20.thumb.jpg.55946c6b5c4c37ef7fbb800a4297bf6b.jpg

ledstrip.jpg.02a3efd1875e7b3d8f51dc19bd40e6c5.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έκανα μια μικρή διερεύνηση και βρήκα ότι υπάρχουν κόλλες για DOW (διογκωμένη πολυστερόλη).

Είναι ειδικές μαστίχες-κόλλες που δεν διαλύουν το μονωτικό και ανέχονται συστολές διαστολές.

 

Υπάρχει λοιπόν η δυνατότητα να κολλήσεις μόνωση στο εσωτερική όψη των τοίχων και της στέγης.

 

Το καλοκαίρι ( υψηλές θερμοκρασίες έξω )θα εμποδίζεις την λαμαρίνα να ακτινοβολεί προς τα μέσα.

Παρόλα αυτά ο αέρας μεταξύ λαμαρίνας και μόνωσης,σιγά σιγά θα θερμαίνει τον χώρο.

 

Το χειμώνα (υψηλή θερμοκρασία μέσα) θα εμποδίζει την απώλεια της προς τα έξω.

 

Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία από την εφαρμογή τους.

Στον τρελλό έδειχναν το φεγγαρι κι αυτός κοιτούσε το δάχτυλο :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν και κάποιες θερμομονωτικές βαφές ανάκλασης. Είχαν διαφημιστεί πριν μερικά χρόνια, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ στη δουλειά μου αλλά θα τις δοκιμάσω όταν (αν) φτιάξω κι εγώ αστεροσκοπείο.

 

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=406798

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...
Όχι ο συνηθισμένος αλλά σίγουρα ένας ευχάριστος τρόπος να περάσω το πρώτο πρωινό του χρόνου - εγκαταστάθηκε ο μετεωρολογικός σταθμός στο παρατηρητήριο.

sagitta_weather_station.thumb.jpg.402d8c473edcd40032afdb81c491fa1a.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Μια άλλη μεγάλη ανησυχία σε ένα μεταλλικό παρατηρητήριο είναι οι θερμοκρασίες το καλοκαίρι. Η αλήθεια είναι ότι το μεσημέρι η θερμοκρασία ανεβαίνει ωστόσο δε νομίζω ότι έχει φτάσει σε σημεία επικίνδυνα για τον εξοπλισμό (μέτρησα έως 39 βαθμούς με θερμόμετρο min/max). Προκειμένου να βοηθήσω λίγο τη ροή του αέρα τοποθέτησα και ανοιγοκλειόμενες μεταλλικές περσίδες τις οποίες μπορώ να αφήνω ανοιχτές το καλοκαίρι και να κλείνω το χειμώνα. (Το σπιτάκι είχε ήδη κάποιες περσίδες αλλά με φορά που δε μπορούσε να κάνει ρεύμα αέρα και επίσης δεν έκλειναν για το χειμώνα). Επίσης, ο προσανατολισμός του παρατηρητηρίου είναι τέτοιος με την πόρτα να κοιτάει βορά που αν αφήνω ανοιχτή την πόρτα τις πολύ ζεστές μέρες ο ήλιος δεν βλέπει απευθείας το τηλεσκόπιο. Πάντως, παραμένει ως μελλοντική βελτίωση να πέσουν οι θερμοκρασίες στο εσωτερικό είτε με μόνωση είτε με ένα απλό σύστημα εξαερισμού.

 

 

Βρίσκομαι στην ίδια θέση, ξεκινώντας μια μεταλλική κατασκευή, για φιλοξενία και χρήση του εξοπλισμού.

Σκέπτομαι να αντιμετωπίσω το πρόβλημα της θερμοκρασίας με τον τρόπο που περιγράφει πιο πάνω ο Γιώργος. Δηλαδή με κόλληση DOW πάνω στη λαμαρίνα - αλουμίνιο στην περίπτωση μου. Είναι μια αρκετά ακριβή διαδικασία, που χρειάζεται κάποια μελέτη.

 

Μήπως γνωρίζει κανένας με εμπειρία σε ηλεκτρονικό - ηλεκτρολογικό εξοπλισμό ή με αντίστοιχη εμπειρία σε αστρονομικό εξοπλισμό ποια είναι η ασφαλής θερμοκρασία που πρέπει να έχει το παρατηρητήριο το καλοκαίρι;;

Με ενδιαφέρει η περίπτωση καταδιοπτρικών τηλεσκοπίων τύπου ΝextstarGPS, Meade LX200GPS κ.λ.π

 

Εαν υπάρχει και κάποια άλλη ιδέα για μόνωση......ευπρόσδεκτη.....

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακόμα και θερμοκρασίες έως 40 βαθμούς δεν κάνουν κακό άμεσα. Το ζήτημα είναι αν και πόσο προκαλούν γρηγορότερη φθορά μακροπρόθεσμα λόγω των μεταβολών. Είχα ψάξει εκτενώς όταν έφτιαχνα το αστεροσκοπείο και είναι κάτι για το οποίο θα διαβάσεις αρκετές απόψεις αλλά λίγες αναφορές πραγματικής ζημιάς από τέτοιο ζήτημα. Συμπεραίνω ότι ή όποια επιδείνωση, αν υπάρχει, είναι αργή αλλά σίγουρα θέλουμε να μειώσουμε τις θερμοκρασίες. (Θα διαβάσεις για ζημιές από απευθείας έκθεση στον ήλιο που εκεί μπορούν ακόμα και να λιώσουν πλαστικά!).

 

Το δικό μου Maksutov είναι πιο ευαίσθητο από τα Schmidt που αναφέρεις διότι έχει κολλημένο baffle. Γενικότερα τα οπτικά συστήματα που έχουν κολλημένα στοιχεία θέλουν προσοχή. Τα SCT νομίζω δεν έχουν.

 

Πιο συχνό είναι το φαινόμενο της μούχλας που θέλει προσοχή και γενικότερα της υγρασίας. Εγώ έχω ήδη παρατηρήσει μια πιο γρήγορη επιφανειακή διάβρωση σε κεφαλές από βίδες που ούτως ή άλλως συμβαίνουν κάποια στιγμή. Κάνω συχνό έλεγχο και μικρο-συντήρηση για αυτό το λόγο, ενώ δεν είναι κακό να τα αφήσεις όλα να λιαστούν λίγο αν ο μετεωρολογικός σταθμός γράψει μεγάλη εσωτερική υγρασία.

 

Προσωπικά έχω αποδεχτεί ένα μικρό ρίσκο για γρηγορότερη επιδείνωση του εξοπλισμού, είναι το τίμημα για να μπορώ να παρατηρώ πιο συχνά. Αλλά όντως πρέπει να βελτιώσω λίγο τις θερμοκρασίες μου...

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως ένας ανεμιστήρας με αισθητήρα θερμοκρασίας που θα άνοιγε αυτοματα βγάζοντας έξω τον ζεστό αέρα θα ήταν μια λύση για τις υψηλές θερμοκρασίες. Ο Dragesco που παρατηρούσε πολλά χρόνια από την Αφρική είχε τοποθετήσει mylar αλουμινοκουβέρτα εσωτερικά αφήνοντας ένα κενό με το εξωτερικό περίβλημα απ ότι είδα στο βιβλίο του "High resolution astrophotography". Για την υγρασία υπάρχουν επίσης αφυγραντήρες.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακόμα και θερμοκρασίες έως 40 βαθμούς δεν κάνουν κακό άμεσα. Το ζήτημα είναι αν και πόσο προκαλούν γρηγορότερη φθορά μακροπρόθεσμα λόγω των μεταβολών. Είχα ψάξει εκτενώς όταν έφτιαχνα το αστεροσκοπείο και είναι κάτι για το οποίο θα διαβάσεις αρκετές απόψεις αλλά λίγες αναφορές πραγματικής ζημιάς από τέτοιο ζήτημα. Συμπεραίνω ότι ή όποια επιδείνωση, αν υπάρχει, είναι αργή αλλά σίγουρα θέλουμε να μειώσουμε τις θερμοκρασίες. (Θα διαβάσεις για ζημιές από απευθείας έκθεση στον ήλιο που εκεί μπορούν ακόμα και να λιώσουν πλαστικά!).

 

Είναι φυσιολογικό να μην υπάρχουν καταγραφές γιατί η ζημιά όπως είπες, είναι η μακροπρόθεσμη φθορά, κάτι το οποίο δεν μπορείς να αποδείξεις ότι είναι μόνο από το λόγο αυτό και όχι από άλλη αστοχία. Επειδή το εσωτερικό "ντύσιμο" με DOW έχει κάποιο κόστος, χρειάζεται ίσως ένα συμψηφισμός....

 

Το δικό μου Maksutov είναι πιο ευαίσθητο από τα Schmidt που αναφέρεις διότι έχει κολλημένο baffle. Γενικότερα τα οπτικά συστήματα που έχουν κολλημένα στοιχεία θέλουν προσοχή. Τα SCT νομίζω δεν έχουν.

 

Εκτός από τους σωλήνες, με τις στηρίξεις τι γίνεται;;; Τα συστήματα gps για παράδειγμα......

 

Προσωπικά έχω αποδεχτεί ένα μικρό ρίσκο για γρηγορότερη επιδείνωση του εξοπλισμού, είναι το τίμημα για να μπορώ να παρατηρώ πιο συχνά. Αλλά όντως πρέπει να βελτιώσω λίγο τις θερμοκρασίες μου...

 

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις αυτό που θα κάνω. Θα σε ενημερώσω σε κανένα μήνα.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έκανα μια μικρή διερεύνηση και βρήκα ότι υπάρχουν κόλλες για DOW (διογκωμένη πολυστερόλη).

Είναι ειδικές μαστίχες-κόλλες που δεν διαλύουν το μονωτικό και ανέχονται συστολές διαστολές.

 

Υπάρχει λοιπόν η δυνατότητα να κολλήσεις μόνωση στο εσωτερική όψη των τοίχων και της στέγης.

 

 

 

Γιώργο έχεις κάποια μάρκα από αυτές τις κόλλες - μαστίχες;;;;;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

PanosSky, εγώ έφτιαξα ένα κιβώτιο από fibran -εξηλασμένη πολυστερίνη-,στο οποίο χρησιμοποίησα την κόλλα της Pattex "Όχι βίδες και καρφιά", η οποία δεν αλλοιώνει το υλικό. Το πρόβλημα είναι πως είναι υδατοδιαλυτή,οπότε σε άμεση επαφή με νερό μαλακώνει. Κοίτα στην ιστοσελίδα του Praktiker για λεπτομέρειες...
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης