Jump to content

ευχαριστώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά!

Ευχαριστώ πολύ όλους που απαντήσατε στις ερωτήσεις μου. Η αλήθεια είναι πως βιάστηκα λιγάκι. Αν είχα κάνει μια απλή περιήγηση στο forum θα είχα βρει όλα αυτά που μου λέτε. πολύ ενδιαφέρον για μένα ήταν τα δέκα βήματα για αρχη. Λέω να τα ακολουθήσω. Η αλήθεια είναι πως έχω ασχοηθεί με τον ουρανό και γνωρίζωτουλάχιστον τα βασικά. Είπα να περάσω στο δεύτερο στάδιο αλλά μάλλον υπερπήδησα αρκετά. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου συστήσετε κι άλλα βιβλία και αν υπάρχουν cds με αστρικούς χάρτες. Ευχαριστώ και πάλι.

Μαρίνα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατέβασε το Ciel "Χάρτες του ουρανού" έαν δεν το έχεις, είναι ένα πρόγραμμα που προβάλλει στην οθόνη και εκτυπώνει ουράνιους χάρτες, ενημερώνει για τα αστρονομικά γεγονότα, τις θέσεις των ουράνιων σωμάτων και δίνει πολλές άλλες πληροφορίες χρήσιμες στους φίλους της αστρονομίας! http://www.greek-astronomy.com/skycharts/

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν τα αγγλικά σου είναι καλά, το τρίτομο Burnham's Celestrial Handbook είναι - αν και παλιό - αξεπέραστο και απολαυστικό στο διάβασμα. Πιο σύγχρονη και εξαντλητικότερη ως προς το περιεχόμενο προσέγγιση στα βήματα του Burnham - αλλά λιγότερο "ρομαντική" - είναι το μάλλον τεράστιο δίτομο των Kepple και Sanner, the Night Sky Observer's Guide.

Το πρώτο μπορείς να το πάρεις από τον Παπασωτηρίου σε αρκετά καλή τιμή (ως προς τις τιμές του Amazon). Το δεύτερο μάλλον συμφέρει να το προμηθευτείς από Αμερική μέσω internet και μάλλον όχι από το Amazon- αν θυμάμαι καλά για κάποιο λόγο είναι πολύ ακριβό στο συγκεκριμένο site, αλλά τσέκαρέ το.

Αυτά θα σε κρατήσουν απασχολημένη για αρκετό καιρό και για όσο καιρό ασχολείσαι με την ερασιτεχνική αστρονομία.

Καλή αρχή :)

Φιλικά,

Ηλίας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαρίνα καλωσόρισες και από εμένα στο Forum. Ένα πολύ καλό βιβλίο (το οποίο μου το πρότεινε ο Ηλίας Χασιώτης και είναι εξαιρετικό) είναι το Stars and Planets του Pasachoff. Περιλαμβάνει πολλούς χάρτες, στοιχεία για τους πλανήτες για όλες τις εποχές μέχρι το 2010 (ώρες που ανατέλλουν, υψος κλπ) αλλά και πολλές άλλες πληροφορίες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μπεις στην ιστοσελίδα του Πλανηταρίου Θεσσαλονίκης www.astronomy.gr έχει αρκετά βιβλία εκ των οποίων πολλά είναι μεταφρασμένα στα ελληνικά.

Πέρα από το 'nightwatch' θα σου συνιστούσα και το 'the monthly sky guide' και το 'Σύμπαν και πέρα από αυτό' όλα αυτά στα ελληνικά από το παραπάνω κατάστημα.

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαρίνα καλωσόρισες και από εμένα στο Forum. Ένα πολύ καλό βιβλίο (το οποίο μου το πρότεινε ο Ηλίας Χασιώτης και είναι εξαιρετικό) είναι το Stars and Planets του Pasachoff. Περιλαμβάνει πολλούς χάρτες, στοιχεία για τους πλανήτες για όλες τις εποχές μέχρι το 2010 (ώρες που ανατέλλουν, υψος κλπ) αλλά και πολλές άλλες πληροφορίες.

 

Sorry Σέργιο τώρα πρόσεξα ότι είχες για Avatar τον Clavius και εχθές είπα να αλλάξω Avatar και σκέφθηκα τον Clavius από μια που είχα τραβήξει πριν λίγο καιρό, αλλά βλέποντας σήμερα το post σου, λέω αμάν γκάφα έκανα. Οπότε το ξανά άλλαξα και έβαλα μια του Petavius που είχα τραβήξει. Sorry για την αναστάτωση!!!

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σέργιο ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για την ευγενική σου συμπεριφορά!!!!

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης