Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως μπορώ να ξεχορίσω τους τεχνιτούς δορυφορούς στον ουράνο το βράδι;

Can you see the dark side of the moon?

Φιλικά ο >>star_gazer<<

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαίνονται σαν αστεράκια που κινούνται ευθύγραμμα με παρόμοιες ταχύτητες μ' αυτές ενός μακρινού αεροπλάνου, ή και μικρότερες. Ξεχωρίζουν από τα αεροπλάνα επειδή δεν αναβοσβήνουν αλλά έχουν σταθερό, λευκό φως. Συχνά είναι αρκετά αμυδροί, μόλις ορατοί με γυμνό μάτι. Επίσης οι τροχιές τους είναι συχνά πολικές, δηλ. κατευθύνονται προς ή απομακρύνονται από το Βορρά. Το πέρασμα ενός δορυφόρου διαρκεί λίγα λεπτά. Μπορεί να συμβεί την ίδια στιγμή να βλέπεις και δύο ή τρεις αν ο ουρανός είναι πολύ σκοτεινός. Για να δεις αρκετούς χρειάζεται σκοτεινός ουρανός (εξοχή) και λίγη υπομονή. Υπάρχουν ήδη αρκετές χιλιάδες τεχνητοί δορυφόροι στον ουρανό.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαντασου οτι μια φορα που καθομουν εξω ενα βραδυ του καλοκαιριου ειδα ενα παρα πολυ λαμπρο αστρο να κινειται πανω στον ουρανο με τρομερη ταχυτητα και σιγα σιγα καθως προχωρουσε η φωτεινοτητα του μειωνοταν αισθητα. Η σκεψη μου, επειδη δεν ειχα ακουσει για τους δορυφορους οτι φαινονται ετσι, ημουν και μικρουλης, πηγε κατευθειαν στα ουφο.

 

"Αεροπλανο δεν ειναι γιατι δεν φαινονται πουθενα τα φωτακια του ασυρματου στα πτερυγια και την ουρα, ελικοπτερο σε τετοιο υψος ουτε με σφαιρες, τα πολεμικα τωρα κοιμουνται, αρα ειναι ουφο... Μπαμπαααααα!!! Ελα να δεις.."

 

Τελικα μετα απο λιγο καιρο εμαθα προς μεγαλη μου απογοητευση οτι αυτα τα αστερακια που φεγγουν ετσι ειναι δορυφοροι

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο πιο εντυπωσιακος ειναι ο ISS. μπορεις να ξερεις ποτε περναει απο τον τοπο σου εδω. www.heavens-above.com

 

ειναι δυνατον με τηλεσκοπιο χωρις goto οδηγηση να τους παρατηρησεις?

ή τρεχουν σα διαολοι?

προσπαθω μεσω του starry night να πετυχω καποιον οταν περναει απο το φεγγαρι,αλλα αυτο δν προκειται να γινει ποτε απο οτι βλεπω!!!

αρα θα πρεπει αν τον πιασω στα τυφλα 8-[ 8-[

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 έτη αργότερα...

Πριν λίγο , στις 7 και 40 παρατηρούσα με το 10"dob το Νεφέλωμα του Ωρίωνα και τσαφ περνάει κάτι από το πεδίο μου (με γυμνό μάτι δεν κατάφερα να το δω), το ακολουθώ ( συνέχισε την πορεία του μειώνοντας ύψος μέχρι που χάθηκε στον ορίζοντα) κι εστιάζω και σίγουρα φάνηκε ότι ήταν δορυφόρος , ήταν πιο πολύ κόκκινος παρά άσπρος κι δεν ήταν ακριβώς σαν αστέρι, φαινόταν ότι είναι κάποια διαστημική συσκευή , ήταν σαν ένα αστέρι με σχήμα όμως όχι λόγω των οπτικών...

Αμέσως κοιτάω στο heavens-above κι ανακαλύπτω ότι μόλις είχα δει το "Cosmos 1943 Rocket " .

http://www.heavens-above.com/PassDetails.asp?Size=600&SatID=19120&Session=kebgcoghiaaigkibmbahmjdl&Date=39860.7330501742

http://www.heavens-above.com/gtrack.asp?date=39860.7330501742&Session=kebgcoghiaaigkibmbahmjdl&satid=19120

:cheesy: :cheesy: :cheesy:

\:D/ \:D/ \:D/ \:D/ Αν έχετε κάποια πληροφορία σχετικά με αυτήν τη συσκευή θα με ενδιάφερε...

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλοοοοο!!!

Ξεκίνα ότι έχεις ξεκινήσει και θα το πετύχεις... :-s

Ο Thomas Edison προσπάθησε 24.999 φορές για να κάνει την πρώτη εν λειτουργία μπαταρία, τι θα έλεγες λοιπόν εάν είχες για κάθε μπαταρία που υπάρχει από 0.1 Ευρώ? :mrgreen:

 

www.carbon-aramid.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

περυσι κατα την διαρκεια μιας παρατηρησης ετυχε να δω (και να μετρησω) 7 δορυφορους οι οποιοι φαινονταν αμυδρα και με το ματι...ημουν στην ταρατσα του σπιτιου μου,οποτε δν ειχε και τις καλυτερες συνθηκες για να δω περισσοτερους,ωστωσο κατα την διαρκεια νυχτερινου ψαρεματος (το αλλο μου χομπι) σε κατασκοτεινους ουρανους (μεσοπελαγα δηλαδη) ετυχε να δω με το ματι πολυ περισσοτερους,ειλικρινα η θεα ενος ΑΠΟΛΥΤΑ σκοτεινου ουρανου τρομαζει...

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξερω ισως και να ειναι λιγο οφ τοπικ αλλα ετυχε να δω 3 δορυφορους μαζι να κινουνται παραλληλα και να σχηματιζουν ενα τριγωνο ισοπλευρο στο οποιο η καθε κορυφη ηταν φωτεινη.Η κατευθυνση τους ηταν αρκετα χαμηλα στον οριζοντα σχετικα γυρω στις 35-40° απο ΝΑ προς Βορρα.

Καποιος ανυποψιαστος σιγουρα θα το βαφτιζε Ουφο βλεποντας 3 μαζι αστερακια να ταξιδευουν στον ουρανο σαν ενα σωμα.

Το τριγωνο που σχηματιζαν ηταν μεγεθος μισης σεληνης περιπου , και εμφανως πρεπει να ηταν δορυφοροι παραλληλης τροχιας με ακριβως ιδιες ταχυτητες.

 

Πρεπει να ειναι ισως, κατι πολυ σπανιο και κριμα που δεν ειχα φωτογραφικη στραμμενη εκεινη την ωρα προς το σημειο.

 

Για αυτο ειμαι περιεργος και ρωτω αν και καποιος αλλος απο εμας εχει δει αυτο το φαινομενο και κατα ποσο σπανιο μπορει να ειναι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου καλησπέρα!Σάν νέο μέλος που είμαι,θα ήθελα τη βοήθεια σας για τα όποια τεχνικά προβλήματα μου προκύψουν.Αν και έχω τέσσερις δεκαετίες φορτωμένες στην πλάτη μου,το μυστήριο του διαστήματος και εν γένει του σύμπαντος ,συνεχίζει να με εξιτάρει!Και μιάς και μιλάμε για δοροφόρους,λύστε μου μιά διαχρονική μου απορία...Ο ΦΟΙΒΟΣ και ο ΔΕΙΜΟΣ είναι τεχνικά κατασκευάσματα?Ευχαριστώ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου καλησπέρα!Σάν νέο μέλος που είμαι,θα ήθελα τη βοήθεια σας για τα όποια τεχνικά προβλήματα μου προκύψουν.
Καλησπερα Αγγελε, καλος ορισες στο Αστροβοξ.

 

Αν και έχω τέσσερις δεκαετίες φορτωμένες στην πλάτη μου,το μυστήριο του διαστήματος και εν γένει του σύμπαντος ,συνεχίζει να με εξιτάρει!Και μιάς και μιλάμε για δοροφόρους,λύστε μου μιά διαχρονική μου απορία...Ο ΦΟΙΒΟΣ και ο ΔΕΙΜΟΣ είναι τεχνικά κατασκευάσματα?Ευχαριστώ!
Φυσικοι δορυφοροι του Αρη ειναι!

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Phobos_(moon)

http://en.wikipedia.org/wiki/Deimos_(astronomy)

 

 

 

:lol: :lol: πρωτη φορα το ακουω αυτο...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξερω ισως και να ειναι λιγο οφ τοπικ αλλα ετυχε να δω 3 δορυφορους μαζι να κινουνται παραλληλα και να σχηματιζουν ενα τριγωνο ισοπλευρο στο οποιο η καθε κορυφη ηταν φωτεινη.Η κατευθυνση τους ηταν αρκετα χαμηλα στον οριζοντα σχετικα γυρω στις 35-40° απο ΝΑ προς Βορρα.

Καποιος ανυποψιαστος σιγουρα θα το βαφτιζε Ουφο βλεποντας 3 μαζι αστερακια να ταξιδευουν στον ουρανο σαν ενα σωμα.

Το τριγωνο που σχηματιζαν ηταν μεγεθος μισης σεληνης περιπου , και εμφανως πρεπει να ηταν δορυφοροι παραλληλης τροχιας με ακριβως ιδιες ταχυτητες.

 

Πρεπει να ειναι ισως, κατι πολυ σπανιο και κριμα που δεν ειχα φωτογραφικη στραμμενη εκεινη την ωρα προς το σημειο.

 

Για αυτο ειμαι περιεργος και ρωτω αν και καποιος αλλος απο εμας εχει δει αυτο το φαινομενο και κατα ποσο σπανιο μπορει να ειναι.

 

 

Eχει ξαναειπωθει αυτο στο φορουμ παλαιοτερα.

Υπαρχουν δορυφοροι που πραγματικα πετουν τρεις μαζι.

Τι δουλεια κανουν ακριβως δεν το ξερω.

Ειχε ειπωθει οτι ειναι του αμερικανικου ναυτικου.

Αν πεις μερα, ωρα και τοποθεσια στον ουρανο, ισως να βρω κατι παραπανω με το starry night..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 9 μήνες αργότερα...
Eχθες το βραδυ , παρατηρώντας με το ολοκαινουριο 8'' dob μου, και κοιτώντας προς την μεγαλη αρκτο, ειδα ενα φωτεινο αντικειμενο(σαν αεροπλανο που πεταει πολυ ψηλα , αλλα χωρις να αναβοσβηνει) να κινειται ευθυγραμμα και να διαπερναει το οπτικο πεδιο σε 5-6 δευτερολεπτα. (Η μηδενικη εμπειρια μου δεν επετρεψε να μπορεσω να το ακολουθησω ). Ο πρωτος μου δορυφορος :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Πριν λιγο, καθως εβλεπα το Μ38 στις 19.05 , περνάει κάτι από το πεδίο μου , λογικα τεχνητος δορυφορος. Πως μπορω να ξερω αν ηταν δορυφορος οντως ή καποιο διαστημικο σκουπιδι? Το οτι κατι ηταν ειναι σιγουρο μια κ ειχα το 25αρι προσοφθαλμιο κ το ειδα να κινειται ευθυγραμμα. Υπαρχει καποιο site με τις κινησεις των δορυφορων?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά!! :D

Για τις κινήσεις των δορυφόρων μπορείς να ενημερώνεσαι από αυτό το site http://www.heavens-above.com/

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις το στίγμα σου!

Με εκτίμηση tsan
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξερω ισως και να ειναι λιγο οφ τοπικ αλλα ετυχε να δω 3 δορυφορους μαζι να κινουνται παραλληλα και να σχηματιζουν ενα τριγωνο ισοπλευρο στο οποιο η καθε κορυφη ηταν φωτεινη.Η κατευθυνση τους ηταν αρκετα χαμηλα στον οριζοντα σχετικα γυρω στις 35-40° απο ΝΑ προς Βορρα.

Καποιος ανυποψιαστος σιγουρα θα το βαφτιζε Ουφο βλεποντας 3 μαζι αστερακια να ταξιδευουν στον ουρανο σαν ενα σωμα.

Το τριγωνο που σχηματιζαν ηταν μεγεθος μισης σεληνης περιπου , και εμφανως πρεπει να ηταν δορυφοροι παραλληλης τροχιας με ακριβως ιδιες ταχυτητες.

 

Πρεπει να ειναι ισως, κατι πολυ σπανιο και κριμα που δεν ειχα φωτογραφικη στραμμενη εκεινη την ωρα προς το σημειο.

 

Για αυτο ειμαι περιεργος και ρωτω αν και καποιος αλλος απο εμας εχει δει αυτο το φαινομενο και κατα ποσο σπανιο μπορει να ειναι.

 

 

Ειναι οι δορυφόροι NOSS, και πεταν σε σχηματισμό τριγώνου, έτσι ωστε να εντοπίζουν πλοία με την μέθοδο του τριγωνισμού

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης