Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε ολους :D

Έχω να αγγίξω το τηλεσκόπιο μου για τουλάχιστον 4 μήνες.Ο λόγος ειναι ότι δεν έχω ιδέα τι η πως να δώ κάποιο στόχο .Εχω δει μόνο το φεγγάρι και ίσως τον δια (ποτέ δεν ενδιαφέρθηκα να μάθω τι ήταν απλώς διέκρινα 4 δορυφόρους και το υπέθεσα ).Εχω ένα skywatcher 90" καί ενώ βρισκόμουν πολύ κοντά στη απόκτηση ενός 14inch dob ,μην γνωρίζοντας πως να χειριστώ το μικρό δεν προχώρησα ακόμη στην αγορά .Τελος πάντων μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει σχετικά γιατί πραγματικά μου φαίνεται ότι ένα καλό ζευγάρι Καλία θα ήταν καλύτερο από το τηλεσκόπιο μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα φιλε μου! Και ενα 14" dob να αγοραζες τελικά αμα δεν ήξερες τα βασικά θα ήταν αδύνατο να δεις κατι με συνέπεια ακόμη και να παρατησεις το χομπι. Και το διοπτρικο που έχεις κάνει καλή δουλειά ούτως ώστε να αποκτήσεις κάποια βασική εμπειρία πάνω στην παρατήρηση.Δεν χρειάζεται κάποια άλλη αγορά παρα μονο ενα καλό ευχριστο χάρτη.Απο που παρατηρεις? Έχεις αρκετή φωτορυππανση? Έχεις κάποιο εισαγωγικο βιβλίο με κάποιο χάρτη μέσα του (πχ Nightwatch) η κάποιον ξεχωριστό χάρτη? Έχεις δουλέψει καθόλου το stellarium στον υπολογιστή σου? Ελπίζω να σε βοήθησα !! Καλή συνέχεια και εδω είμαστε για οτι χρειαστείς!!

 

 

Φιλικά,

Γιώργος Λέκκας

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι δεν έχω ούτε φωτορύπανση ούτε κάποιο άλλο παράγοντα που να με δυσκολεύει .εχω το night watch

Αλλά δεν το βρίσκω πολύ πρακτικό .ευχαριστω πολυ πάντως εάν έχεις να προτείνεις κάτι αλλο εισε ευπρόσδεκτος :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια!! Οποτε βρεις ευκαιρια και εχει καλο καιρο βγες εξω και με την βοηθεια του stellarium (προσεξε να εχεις τις συντεταγμενες της τοποθεσιας της δικιας σου) και με τον χαρτη 16 σελιδα 117 του Nightwatch προσπαθησε να στοχεψεις προς τον αστερισμο του Ωριωνα και το ωραιο νεφέλωμα του!! Και σιγα σιγα κανε το ιδιο και για αλλα αντικείμενα,ξεκινωντας από τα λαμπροτερα της λιστας Messier!! Ευθυγραμμισε τον ερευνητή γιατι σιγουρα μετα από τοσο καιρο θα εχει ξεφυγει και κατσε χαλαρος και παρατηρησε ότι και οσο μπορεις!!

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σαι καλα!! Ωραιος! Περιμενω τα αποτελέσματα!! ;)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο χειρισμος ειναι διαφορετικος απο στηριξη σε στηριξη,αν εχεις ισημερινη λογικο ειναι να δισκολευεσαι!Η υψοαζημουθιακη ειναι πιο απλη ΑΛΛΑ το πιο απλο απ'ολλα ειναι ενα τηλεσκοπιο Dobsonian !!Αν βαλεις και ενα ερευνιτη κουκιδας η telrad δεν υπαρχει τπτ πιο απλο και ευκολο απο αυτο!Βλεπεις ενα χάρτη με αντικειμενα messieur και γεωμετρικα με το ματι λιγο πανω λιγο κατω τα βρεισκεις στον ουρανο με ευκολια.

Θα μηνω μονο στην αγορα του 14 ιντσου,να το παρεις!Το πρωτο μου τηλεσκοπιο ηταν σε EQ1.Αγανακτησα! Dobson και τα πραγματα γηνονται απλα...

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πώς τα πήγες τελικά; Η παρατήρηση είναι πολύ πολύ αποδοτικότερη, ξεκούραστη και απολαυστική όταν έχει προηγηθεί προγραμματισμός και καταρτισμός λίστας στόχων. Το να ψάχνεις μέσα στα σκοτάδια τι φαίνεται και που είναι δύσκολο όταν δεν έχεις τη σχετική εμπειρία. Την επόμενη φορά που θα επιχειρήσεις παρατήρηση προτείνω, με τη βοήθειά μας φυσικά, να έχεις φτιάξει μια λίστα με πιθανούς στόχους για συγκεκριμένη ώρα και μέρα και να έχεις εντοπίσει και σχετικούς χάρτες εύρεσης.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περίμενα αρκετή ώρα για να εμφανιστεί ο ωριωνας αλλά δυστυχώς και λόγο μεγάλης ατυχίας

Βρισκόταν πίσω από τη μοναδική λάμπα στο δρόμο μου ,καταστροφή!!!επειτα μπήκα μέσα καιεριμενα περίπου 2 ώρες για να αλλάξει θέση ο αστερισμος και με εμπόδιζε το ίδιο μου το σπίτι.Περιμενα με υπομονή για αρκετή ώρα ώσπου πάγωσα και τα παράτησα,θα ξανά δοκιμάσω σήμερα και ελπίζω να το πετύχω ευχαριστώ πολύ .(εάν έχετε κάτι άλλο να προτείνεται είστε ευπρόσδεκτοι )

Ευχαριστώ πολύ :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα theo. Αυτήν την εποχή μπορείς να θαυμάσεις λίγο πιο ψηλά από τον Ωρίωνα τις εντυπωσιακές Πλειάδες ,τον γαλαξία της Ανδρομέδας καθώς και το διπλό σμήνος του Περσέα που σε ουρανό χωρίς φωτορύπανση μπορείς να τα εντοπίσεις με γυμνό μάτι και είναι σε πολύ καλή θέση από πολύ νωρίς την νύχτα. Αρχάριος και γω, βρίσκω πολύ χρήσιμο ένα χάρτη για το πεδίο αφού με μια ματιά μπορείς να δείς τι υπάρχει προς παρατήρηση στον αστερισμό που έχεις στρέψει το τηλεσκόπιο σου καθώς και την χρήση του stellarium το οποίο θα σε βοηθήσει -μιας κ η ανατολη σου μπλοκάρεται απο το σπίτι σου αν κατάλαβα καλά- να δείς τι ώρα περίπου είναι σε καλή θεση τα αντικείμενα που θες να παρατηρήσεις ωστε να μην κουράζεσαι περιμένωντας. Νομίζω οτι ο χάρτης είναι από τα πιο πολύτιμα εργαλεία του χόμπυ μας και θα δεις οτι όσους στόχους βρήκες με την χρήση του, δύσκολα θα τους ξεχάσεις και καθε φορά που θα βγαίνεις για παρατήρηση το μάτι σου θα πηγαίνει μόνο του προς την σωστή κατεύθυνση. Επίσης αν εχεις την δυνατότητα στήσε τον εξοπλισμό σου μετά την λάμπα που σε εμποδίζει. Αρκετά από τα αντικείμενα του καταλόγου messier είναι μια χαρά για την εστιακή του τηλεσκοπίου σου και νομίζω πως απο κεί θα πρέπει να ξεκινήσεις τα αστρικά σου ταξίδια.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο καιρος καθυστερησε απλως την πρωτη μου παρατηρηση αλλα οχι απλως αξιζε η υπομονη αλλα πιστευω οτι ανταμειφθηκα και με το παραπανω.Η αληθεια ειναι οτι περιμενα να δω το νεφελωμα του ωριονα απο

την πρωτη φορα που πηρα το τηλεσκοπιο και σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια.Εχω ομως δυο ερωτησεις να κανω και αν εχετε τον χρονο σας παρακαλω απαντηστε.Πρωτον μετο που εστρειψα το

τηλεσκοπιο στην καταλληλη κατευθηνση εμφανισθηκε το νεφελωμα σε αψογη μεγεθυνση και δεν μπορουσα να του κανω μεγενθυνση.Δευτερον με τι θα επρεπε να συνεχισω(το βιβλιο παρατηρησιακη αστρονομια του αυγουλουπη ειναι καλο ; ).

ευχαριστω πολυ και παλι :o

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μεγέθυνση εξαρτάται από τον προσοφθάλμιο φακό που χρησιμοποιείς.Εαν δεν τον άλλαξες τοτε η μεγέθυνση ειναι ιδια.Η ροδέλα επηρεάζει την εστιαση.

Συνέχισε να παρατηρείς.

Καθαρούς ουρανούς.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης