Jump to content

Αγορά τηλεσκοπίου skywatcher 130/900


mihalis19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Θα ήθελα να ξεκινήσω να ασχολούμαι με τον ουρανό. Έχω σκεφτεί να αγοράσω το skywatcher 130/900 eq2. Στην Ελλάδα το βρίσκω κάπου στα 300 ευρώ απο eBay 240. Τι λέτε ειναι καλό το συγκεκριμένο; Τι ακριβώς θα μπορούσα να παρατηρήσω με αυτο απο ουράνια σώματα;

Ευχαριστώ πολυ

 

Ps: να πω ότι μένω σε εξοχή με αρκετό σκοτάδι. Η παρατήρηση δηλαδή ίσως ειναι πιο εύκολη εδώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο αυτό δεν είναι κακή ιδέα, αλλά εγώ θα ξεχνούσα αγορά από Ελλάδα αν είναι τέτοια η διαφορά τιμής και φυσικά το ebay είναι φθηνότερο συνήθως μόνο για δεύτερο χέρι. Τα πιο αξιόπιστα Ευρωπαϊκά site αυτή τη στιγμή το έχουν:

 

FLO (Αγγλία) 156 λίρες = 216 Ευρώ με μεταφορικά.

 

TS (Γερμανία) 218 Ευρώ με μεταφορικά

 

Το Νευτώνιο σε f/6.92 θεωρείται "all around", δηλαδή καλό για χρήση και ηλιακού συστήματος και deep space και τα μόνα μειονεκτήματά του για μένα είναι ο εστιαστής 1.25" και το γεγονός πως θα ήταν πιο άνετο σε βάση EQ3. Αλλά φυσικά θα ανέβαινε το κόστος! Φαντάζομαι οι φανατικοί των dob μπορεί να αρχίσουν να μας τη λένε που με λίγο παραπάνω χρήματα παίρνεις ένα μεγαλύτερο dobsonian, αλλά η ισημερινή στήριξη είναι μια καλύ εμπειρία και για να μάθεις κάποια πράγματα και για να παρατηρείς με μεγαλύτερη άνεση.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια.

 

Στο θέμα του τι ακριβώς μπορώ να δω? Υπάρχει τρόπος να μου δείξεις κάτι? Κάποιες φώτο ας πούμε για να εχω μια εικόνα του τι πρέπει να περίμενω? έψαξα κάμποσο αλλά δεν βρήκα και πολλά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου, οι φωτογραφίες άλλο πράγμα δείχνουν (νεφελώματα χρωματιστά κλπ μετά από ώρες έκθεσης) και άλλο θα δεις με γυμνό μάτι. Μόνο σε πλανήτες οι φωτογραφίες αντιστοιχούν στο τί βλέπεις απευθείας, δηλαδή θα βλέπεις κάποιες λεπτομέρειες στις ζώνες του Δία, στην επιφάνεια του Άρη κλπ. Από βαθύ ουρανό για εμένα τα πιο εντυπωσιακά αντικείμενα με τέτοιο τηλεσκόπειο είναι τα μεγάλα σφαιρικά σμήνη, τα οποία δε θέλουν χρώματα για να σε εντυπωσιάσουν!

Σου προτείνω να κοιτάξεις αυτό εδώ το βιβλίο που τα εξηγεί καλύτερα: Turn Left at Orion. link removed

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ωραια θα παρω και καποιες πληροφοριες βιβλιο κτλ για να αρχισω να μαθαινω μερικα πραγματα.

γενικα εχω τρελα με ολα αυτα. και κυριως με τον αερα.

ερασιτεχνικη μετεωορολογια , παντα που αρεσε το θεμα "αστερια" , αεροπλανα , skydive.

ειμαι γενικά του αερα.

περα απο αυτο το τηλεσκοπιο θα προτεινες και καποιο αλλο εσυ? ισως καλυτερο με τα ίδα λεφτα φυσικά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με αυτά τα χρήματα σε καινούργιο και χωρίς να έχω προηγούμενη εμπειρία ώστε να ξέρω με τι ακριβώς θα ασχοληθώ περισσότερο, κάτι σαν αυτό θα έπαιρνα. Υπάρχει και το λίγο ακριβότερο 130p που έχει το πλεονέκτημα του λίγο ευρύτερου πεδίου και μεγαλύτερης σταθερότητας (πιο κοντό και πιο ελαφρύ, θα στηρίζεται καλύτερα με την ίδια βάση), αλλά το μακρύτερο 130 ίσως να παίζει καλύτερα με φθηνά προσοφθάλμια και αν καταλήξεις να αχολείσαι περισσότερο με πλανήτες είναι λίγο πιο κατάλληλο.

 

Μετά υπάρχει το δεύτερο χέρι. Με 300 Ευρώ π.χ. θα έβρισκες dobsonian 8". Εγώ προτιμώ την ισημερινή στήριξη, οπότε δε θα το προτιμούσα - και γενικά δε θα στο πρότεινα αν δε δοκίμαζες πρώτα ο ίδιος ένα dobsonian (ελπίζω να μην τ' ακούσω από τους αρκετούς φαν των dobsonian).

 

Όπως σου είπα, για πρώτο είναι πολύ καλό και "all around" που λέμε, δε χάνει κάπου. Μόνο που θα χρειαστεί ένα collimation, έτσι; Τα κατοπτρικά μπορεί να έχουν κουνηθεί κατά την αποστολή και να θέλουν μια ρύθμιση για να δουν σωστά. Αλλά δεν είναι τίποτε δύσκολο.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να πω την αληθεια δεν ξερω αν θα ασχοληθω με πλανητες ή νεφελωματα κτλ. ισως το δευτερο.

θα ηθελα να τα δω. γενικα ειναι το πρωτο οποτε οτι δω καλο ειναι.

α οποτε παιζει ρολο και το προσοφθαλμιο ε? οκ καλα ειχα διαβασει..

δηλαδη αν παρω αυτο πχ μπορει να εχω και καλυτερα αποτελεσματα? http://www.planitario.gr/sp-super-plossl-17mm-o-31-8mm.html

 

ευχαριστω και παλι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΜΗΝ πάρεις προσοφθάλμιο πριν πάρεις το τηλεσκόπιό σου και χρησιμοποιήσεις αρκετά τα υπάρχοντα. Μετά θα ξέρεις τί σου λείπει περισσότερο. Μεγαλύτερη μεγένθυνση; Εύρος πεδίου; κλπ

Αυτό που μου δείχνεις θα σου δώσει απλά ενδιάμεση μεγένθυνση από τα ενσωματωμένα, αλλά όχι περισσότερο εύρος πεδίου ή ιδιαίτερη διαφορά στην ποιότητα. Κοινώς, πιθανότατα όχι η πιο ενδιαφέρουσα αγορά.

 

Αυτό που έλεγα πριν με τα προσοφθάλμια είναι πως αν πάρεις π.χ. ευρυγώνια, τότε αυτά όσο πιο μικρό το f ratio του τηλεσκοπίου, τόσο πιο καλής ποιότητας πρέπει να είναι για να μη βλέπεις πολλά σφάλματα εκτός κέντρου. Δηλάδή το 130 είναι λίγο πιο ανεκτικό σε φθηνά προσοφθάλμια σε σχέση με το 130p.

 

Οπότε μη βιάζεσαι. Αν αρχίσουν να σε ενδιαφέρουν οι πλανήτες και θες μεγαλύτερη μεγένθυνση θα κοιτάς κάτι σαν αυτό (ή έναν πάμφθηνο κλώνο του από το ebay), αλλιώς για βαθύ ουρανό θα θες κάτι με αρκετά ευρύτερο πεδίο από plossl.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από μένα!

 

Έχω αυτό το τηλεσκόπιο από το 2007 και μπορώ να κάνω τα εξής σχόλια :

Σχετικά είναι καλό τηλεσκόπιο γι αρχή γιατί θα σε βοηθήσει να μάθεις βασικά πράγματα στις στηρίξεις. .Κατά τα άλλα έχει κάποια ελάττωματα! Ο ερευνητής που διαθέτει είναι για κλάματα! Το εννοώ.. Θέλει πολύ δουλειά για να ευθυγραμμιστει και αν..Από γοητευτικά αρκετά στην παρατήρηση βαθέως ουρανού. . Ενώ είναι πολύ καλό για πλανητική παρατήρηση καθώς και για παρατήρηση αστικών σμηνων ( και πολλαπλών αστικών συστηματων), για παρατήρηση νεφελώματων και γαλαξιών είναι ακατάλληλο. . Όταν το είχα στρέψει στο Μ42 αυτό που είδα ήταν μια άχνη κουκκίδα που με λίγη φαντασία σου έκανε για νεφέλωμα. . :P Δεν θα το ευχαριστηθεις σε εκείνο το κομμάτι το λέω. .Περίμενα κάτι παραπάνω για ένα 6" τηλεσκόπιο.

 

Όσο για το στήσιμο την 1η φορά μου πήρε 2 ώρες! Αφού το μόνο εγχειρίδιό ήταν αυτό από το πλανηταριο . . Τώρα κάνω 10 λεπτά ( αν εξαιρέσεις το ανεβοκατεβασμα από τον 2ο στην ταράτσα. .!)

 

Βέβαια να τονίσω πως οι παρατηρήσεις μου γίνονται από το κέντρο της πόλης. .Σε σκοτεινό ελπίζω θα έχει πολύ καλύτερη επίδοση! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν το είχα στρέψει στο Μ42 αυτό που είδα ήταν μια άχνη κουκκίδα που με λίγη φαντασία σου έκανε για νεφέλωμα. . :P Δεν θα το ευχαριστηθεις σε εκείνο το κομμάτι το λέω. .Περίμενα κάτι παραπάνω για ένα 6" τηλεσκόπιο.

 

Κάτσε για παρατήρηση από το κέντρο της πόλης δε φταίει το τηλεσκόπιο! Έτσι κι αλλιώς τα νεφελώματα ουσιαστικά "μουτζουρίτσες" είναι στον προσοφθάλμιο, αν έχεις και όλη τη φωτορύπανση από πάνω, τί να σου κάνει; :) Σε σκοτεινό ουρανό όμως, μια χαρά θα είναι, αρκεί να ξέρει πως δε βλέπεις τεχνικόλορ!

 

Πάντως μπορεί να φταίει ότι είχες και απαιτήσεις από 6" τηλεσκόπιο ενώ αυτό είναι μόλις 5.1! :D

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει δεν έχει την τρομερή φωτορυπανση! :P Πάντως οι φώτο που έχουν ειναι παραπλανητικες! Σε σκοτεινό ουρανό δυστυχώς δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δεν έχω μεταφορικό μέσο :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το παρήγγειλα τελικα. πήρα το 130/900.

ελπιζω να μου βγει σε καλο. ηδη ξεκινησα το διαβασμα..

 

 

ευχαριστω και παλι για την βοηθεια σας.

Θα τα πουμε και παλι οι αποριες θα ειναι πολλες σιγουρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει δεν έχει την τρομερή φωτορυπανση! :P

 

Για κέντρο ποιάς πόλης μιλάμε; Αθήνα και απλά αστειεύεσαι, ή είσαι σε μικρή πόλη και όντως δεν έχει τρομερή φωτορύπανση;

Το Turn Left at Orion που έβαλα link παραπάνω μάλλον πρέπει να το δίνουμε σε όποιον θέλει να πάρει τηλεσκόπιο να ξέρει τι να περιμένει!

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χριστος ανεστη και χρονια πολλα σε ολους σας. καλαριζικο φιλε μου και καθαρους ουρανους σου ευχομαι,το ειχα και εγω το συγκεκριμενο τηλ. και πραγματικα εχει πολυ καλο λογο τιμης και αποδοσης.στις δυνατοτητες του ειναι ολα τα αντικειμενα μεσιερ(που απαιτουνται 4 ιντσες και ανω για να τα δεις) και το ηλιακο συστημα αλλα να ξερεις αυτο που βλεπεις με το ματι δεν εχει καμια σχεση με τις φωτογραφιες οχι μονο σε αυτο αλλα σε ολα τα τηλεσκοπια,οπως ειπαν και πιο πανω ο βαθυς ουρανος κατι σαν μουτζουρες ασπρογκρι θα δειχνει.στο λεω για να μην απογοητευτεις.καλοριζικο και παλι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει δεν έχει την τρομερή φωτορυπανση! :P

 

Για κέντρο ποιάς πόλης μιλάμε; Αθήνα και απλά αστειεύεσαι, ή είσαι σε μικρή πόλη και όντως δεν έχει τρομερή φωτορύπανση;

Το Turn Left at Orion που έβαλα link παραπάνω μάλλον πρέπει να το δίνουμε σε όποιον θέλει να πάρει τηλεσκόπιο να ξέρει τι να περιμένει!

 

Προφανώς και όχι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη! Κοζάνη είναι το τηλεσκόπιο! :) Προσωπικά περίμενα κάτι τις παραπάνω!

 

Όπως και να έχει καλορίζικο και να το καταχαρεί!! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προφανώς και όχι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη! Κοζάνη είναι το τηλεσκόπιο! :)

 

Τότε σε παρακαλώ να προσέχεις όταν χρησιμοποιείς "βαριές" κουβέντες όπως "κέντρο της πόλης". Για αρκετούς από εμάς σημαίνει κάτι άλλο από αυτό που εννοείς! :D

Βλέπω πως η Κοζάνη όχι άσπρο/κόκκινο, αλλά δε χτυπάει καλά-καλά πορτοκαλί! Μιλάμε για ουρανούς, όχι αστεία!

 

Μιχάλη, με γειά και γράψε εντυπώσεις. Από που το παρήγγειλες τελικά;

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω τι δείχνει ο χάρτης αλλά με γυμνό μάτι τίποτα δεν φαίνεται σε μένα ανατολικά (και βόρεια κάτω των 25 μοιρών) από την φωτορύπανση..!Ακόμη και το φως των πλανητών όταν βρίσκονται εκεί είναι κάπως θολό!

 

Τέλος πάντων!! Μπορώ να πω ότι σε γενικές γραμμές έχω μείνει αρκετά ικανοποιημένη από τις παρατηρήσεις μου :) Απλά είναι απαγορευτικό για μένα να δω νεφελώματα..Μόνο ο Μ31 διακρίνεται κάπως!

 

Ελπίζω να το χαρεί ο θεματοθέτης! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα bellatrix,

 

Ο συγκεκριμένος χάρτης είναι πολυ αξιόπιστος και όσες φορές τον έχω συμβουλευτεί έχει πέσει μέσα οσο αφορά τα όρια της φωτορυπανσης. Αν μένεις δυτικά της πόλης σου είναι λογικό προς τα ανατολικά να έχεις φωτορυπανση απο λαμπες απο τα σπίτια, δρόμους που βρίσκονται εκει. Σίγουρα όμως δεν θα ειναι το χαλι που εχουμε οσοι μενουμε εδω στην Αθηνα. Επισης κάτω απο τις 25 μοίρες δεν μπορεις να δεις και πολλα πράγματα ( δεν ειναι μονο η φωτορυπανση αλλα και τα στρωματα της ατμοσφαιρας που είναι πιο παχιά, υγρασια σε αυτα οφείλεται η θολουρα που λες) για αυτο και επιλέγουμε στόχους κοντα στο ζενίθ και πάντα οσο πιο ψηλά γίνεται.

 

Σορρυ για το off topic στο off topic σου, αλλα που αλλου να το έγραφα για να το έβλεπες.

 

Φιλικά

Στάθης

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα!

 

Και συγνώμη για το off-topic!

 

Είμαι στο κέντρο ακριβώς της πόλης! Και είναι μεγάλο εμπόδιο το καμπαναριό διότι αυτό ευθύνεται για το γεγονός πως πάνω από 50 μοίρες χρειάζεται να στρέψω το τηλεσκόπιο για να παρατηρήσω! Κατά τα άλλα δυτικά νότια και στο ζενίθ είναι παραπάνω από ικανοποιητικά!

 

Καλά προφανώς και δεν κάνω σύγκριση με άλλες πόλεις, απλά το point μου είναι ότι αν έχει φωτορύπανση εκεί που μένει δεν θα μείνει ικανοποιημένος στην παρατήρηση νεφελωμάτων και αντικειμένων βαθέος ουρανού..!Και οι φωτογραφίες που συνοδεύουν στο πλανητάριο με το συγκεκριμένο μοντέλο είναι λίγο παραπλανητικές αυτό! :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ μαζί σου οσο και στο οτι και μια λάμπα στα 50 μετρα στην κανει την ζημιά ας είσαι και πανω σε βουνό.

 

Οι φωτογραφιες που συνήθως συμβουλευομαστε όλοι μας για την αγορά - σύγκριση εξοπλισμού, είναι πολυ παραπλανητικές ειδικοτερα οταν δεν αναφέρουν και τις συνθήκες κάτω απο τις όποιες λήφθηκαν. Δυστυχώς το marketing και οι προσπαθειες πώλησης των προιόντων απο τις εταιρείες έχει κινδύνους για κάποιον που δεν γνωριζει. Ευτυχώς όμως υπάρχει το astrovox καθως και αλλα forum που βοηθάνε αρκετά στην πρωτη επιλογή.

 

Φιλικά

Σταθης

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήρθε το εργαλείο! Δεν άργησα και πολυ να το στήσω.

Δυσκολίες:

1) ψάχνω να βρω πως στο καλό θα ρυθμίσω σωστά το red spot. ( δεν ξέρω απο τι απόσταση να το κοιτάξω για να το ευθυγράμμισω.αν κουνιέται αριστερά δεξιά κουνιέται φυσικά και η κουκκίδα άρα χάνομαι)

 

2) προσπαθώ να καταλάβω τις κινησεις που κάνει η βάση!

 

3) δεν ξέρω πιο προσοθαλμιo να βάλω! Γενικά με οποίο κοίταξα ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ Τίποτα!

 

4) και δυσκολότερο, προσπαθώ να καταλάβω πως θα κάνω collimation

 

:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλοριζικο το νεο σου απόκτημα....

Το red dot θέλει λίγο εξάσκηση μην ανησυχείς... Με τα δυο μάτια ανοικτά σε απόσταση περίπου ενος μέτρου βάλε κάτι φωτεινό ως πρώτο στοχο ειτε άστρο είτε εναν επίγειο ,παντα μακριά απο τον ήλιο ... Και έλεγξε αν βλέπεις το ίδιο πράγμα μέσα απο το προσοφθάλμιο.

Όσον αφορα το προσοφθάλμιο ξεκινα με το μεγαλύτερο που έχεις π.χ. αν εχεις ενα 9mm κ ενα 25mm ξεκινα με το 25mm ...

Όσο μεγαλυτερο τόσο μικρότερη μεγέθυνση κ τόσο μεγαλύτερο πεδίο (μεγαλύτερο μέρος του ουρανού που μπορείς να δεις)

Η αρχή είναι λίγο δύσκολη αλλά ο κόπος αξίζει κ θα σε αποζημιώσει!!

Τέλος μην βιαστεις με την ευθυγραμμιση, διαβασε μερικά άρθρα πρωτα, χρησημοποιεισε το λίγο κ μετα κάνε το (ενα που με βοήθησε πολύ εκτος των αθρων του forum μας είναι του astrobaby http://www.astro-baby.com/collimation/astro%20babys%20collimation%20guide.htm ) .

Καλες παρατηρήσεις και καθαροί ουρανοί...

Celestron Lcm 114

 

Baader Hypperion 8 mm

Baader Hypperion 31 mm As

Plosl 25mm -9 mm

Televue Barlow x 2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για την βοήθεια! Μου έκανε εντύπωση ότι δεν έβλεπα ΤΙΠΟΤΑ! Ακομα και στην γη! Ήταν βράδυ. Τώρα που ειναι μέρα θα πάω να το δοκιμάσω. Ευχαριστω για το Λίνκ!

Επίσης δεν ήξερα ότι και στην αστρονομία χρησιμοποιείται ο όρος καθαροί ουρανοί! Νόμιζα μόνο στο skydive! "Blue skies"! Ωραίο αυτο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν εντυπώσεις και παρατηρήσεις απο την πρώτη επαφη. Κατάλαβα αρκετά το πως δουλεύει η βάση πως γυρίζει τι κινήσεις κάνει. Επίσης ευθυγράμμιση το red spot.

Το πρόβλημα με το red spot ειναι ότι ενώ το ευθυγράμμιςα καθετε η κουκκίδα λιγο πιο δεξιά απο το αντικείμενο που θέλω να δω. Αυτο διαπίστωσα ότι γίνεται επειδή σφίγγει το red spot πάνω στην βάση του τηλεσκοπίου και η βίδα το σπρώχνει πιο δεξιά.

 

Ερωτήσεις

1) δοκίμασα τα προσοφθαλμια και κατάλαβα πως δουλεύουν. Όταν έχανε το focus με πολυ zoom ή λιγο το αντικείμενο που έβλεπα μετατρεπόταν σε ένα τεταρτημόριο. Ειναι σωστό αυτο;

2) δοκίμασα να δω τον δια και επίσης την Αφροδίτη. Δεν μπόρεσα να τα δω έβλεπα απλα

Φωτεινές κουκκίδες. Τι πρέπει να κάνω για να δω ένα πλανήτη; Το μοκο που κατάφερα να δω ειναι το φεγγάρι.

3) επισυνάπτονται φωτό. Έβγαλα μια φωτό με το πως ήταν το φεγγάρι που ήταν φωτισμένο δηλαδή και το πως φαινόταν μέσα απο το τηλεσκόπιο. Φαινόταν ανάποδα.

Ειναι σωστό; Επίσης και στην γη που προσπάθησα να δω αντικείμενα η εικόνα ήταν ανεστρεμηνκαι στραβή.

image.thumb.jpg.5e44a516c3e2b86ac72cef78edfdc3b5.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης