Jump to content

καθαρισμός ccd


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ξέρεις κάποιος εάν μπορώ να καθαρίσω μόνος του, και με ποιο τρόπο γίνεται, το ccd της D 70? Έχει τα μαύρα του χάλια :cry:

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δηλαδή maxp καθάρισες αυτό το πράσινο που φαίνεται στο βάθος μετα το mirror lock up. αυτο δεν είναι κάποιο φίλτρο; Νόμιζα ότι πρέπει να βγει και αυτό και να καθαριστεί απο πίσω 8-[ .

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ουπς :roll: είναι φίλτρο.. διάβαζε Νίκο καλύτερα...

Οπότε λοιπόν η σκόνη είναι εκεί μαζεμένη και καλύτερα όχι οινόπνευμα.

Στέφανε το ασετόν κάνει; που θα μπορούσα να βρώ την ισοπροπυλική αλκοόλη έχει ίσως κάποια άλλη εμπορική ονομασία;

μην πάω και ρωτήσω και με κοιτάζουν σα να ηρθα απο τον άρη. Δηλαδή σα να πηγαινω να ζητησω ασπιρίνη και ζητάω ακετιλοσαλικικό οξύ. :lol:

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο

Για να μην έχεις τη δική μου τύχη ψάξε βρες το ειδικό υγρό!!!

Θα το πάρω και γω

Για τον καινουργιο μου αισθητήρα!!!!!!!!!

Πάντως συνδυασμός οινόπνευμα-βατονέτα- πιστολάκι καλά τα πήγαινε

Μέχρι που τα έκανα μούσκεμα!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο, όταν κυκλοφορούσαν περισσότερα ...κασετόφωνα, έβρισκε κανείς εύκολα υγρά καθαρισμού κεφαλών με διάφορα εμπορικά ονόματα. Κάποια έγραφαν "ισοπροπυλική αλκοόλη" ή "περιέχει ισοπροπυλική αλκοόλη". Είναι πολύ πτητική και δεν αφήνει δικά της υπολείμματα. Είναι ιδανική για ευαίσθητες επιφάνειες. Για την καταλληλότητα του ασετόν (ακετόνη, acetone) δεν γνωρίζω κάτι, αλλά δεν μου φαίνεται «ευγενικό» υγρό για τέτοιες δουλειές. Είναι και πολύ τοξικό.

 

Κυκλοφορούν ήδη ειδικά καθαριστικά προϊόντα (δεν γνωρίζω τη χημική τους σύσταση) για για chips CCD και CMOS, όπως το SENSOR SWAB:

http://www.prophotogear.com/photosol.htm

http://www.imagingspectrum.com/Sensor-Swab-Type-1-Box-of-12-sswab1-pr-47.html

http://www.shadesdirect.com/cleaning_prods_details_eng/swabboxe.htm

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aσετόν δεν θα χρησιμοποιούσα με τίποτε!

Ο Στέφανος έχει δίκιο, είναι δραστικότατο!

Οσον αφορά την ισοπροπυλική αλκοόλη (υγρο καθαρισμού δίσκων!) τη χρησιμοποίησα :oops: και αυτή αλλά δε μου άρεσε.

Στεγνωνε πολύ γρήγορα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω για τις πληροφορίες παιδιά. Θα κατέβω κέντρο να πάω στον σκιαδόπουλο τον ΄΄Mr Leica΄΄ στην ελλάδα και εκει είμαι σίγουρος οτι θα βρώ ασφαλή καθαριστικά για φακούς και για ccd. :D

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην λες για Leica, ειδικα τηλεμετρικες, ειναι το απολυτο φωτογραφικο φετιχ Μου :cheesy: (παρεπιπτοντως δεν εχουν αισθητηρα που να θελει καθαρισμα) film photography for ever!!!! ειδικα με Leica σειρα M rangefinder.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τα οποία φυσικά και θα πληροφορήσεις πάραυτα τους φίλους σου στο Astrovox.

 

δεν το συζητώ οπωσδηποτε θα υπάρξη άμεση πληροφόρηση.

 

Γιωργο δεν θα σου ποιες μηχανές έχω γιατι ](*,) ΄

εχουμε ακριβώς τα ίδια γούστα στην νορμάλ φωτογράφηση μόνο αυτό θα σου πώ. φιλμάτος και πάλι φιλμάτος, όμως νομίζω ότι με την αστροφωτο τα πραγματα είναι λίγο διαφορετικά. Νομίζω ότι οι ψηφιακες βοηθούν αρκετά.

Αληθεια εκτός απο piggy back ή τριπόδι, με την m6 ,ή με μεσαίο φορμά;λέμε τωρα, π.χ, μπορεις να κάνεις κατι άλλο σε αστροφωτό; #-o

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην λες για Leica, ειδικα τηλεμετρικες, ειναι το απολυτο φωτογραφικο φετιχ Μου :cheesy: (παρεπιπτοντως δεν εχουν αισθητηρα που να θελει καθαρισμα) film photography for ever!!!! ειδικα με Leica σειρα M rangefinder.

 

Και κατι ακόμη γιώργο μόλις πριν απο λίγο ,νομίζω στην ελλάδα δεν έχει πάνω απο 3 εβδομάδες, εχει ερθει η καινουργια Leica με αισθητήρα 8,3 pix. με τα γνωστά οπτικά βέβαια και σε τιμή γυρω στα 600 ευρώπουλα.

Γνωρίζοντας τις εξαιρετικες επιστρώσεις των φακών της Leica θεωρώ ότι εκεί θα μπορέσω να βρώ κάποια καθαριστικά για φακούς που μπορεί να κάνει και για ccd ή και καθαριστικό για ccd μιας και η Leica έχει και ψηφιακές. :D

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, σε τι τιμές μπορεί να βρει κανείς τις Leica?

 

Ηλία οι τιμές των m6 έχουν ’’πέσει’’ αρκετά γύρω στα 2.000 με 2.200 και η m7 έχει γύρω στα 2.900.. σώμα μόνο.. για φακους... ο πιό φτηνός παιζει απο 1700 εαν θυμάμαι καλά 50 mm με f/2,8 για κάποιον λίγο καλύτερο όπως ο 35mm f1,4 στα 2900 και οι περίσσότεροι φακοί της σε αυτες της τιμές παιζουν όπως ο εξαιρετικός 21mm 2,8 στα 2900e. Όμως ποτέ δεν θα συμβούλευα κάποιον να πάρει καινούρια πράγματα. Στην μεταχειρισμένη αγορα βρίσκεις εξαιρετικές ευκαιρίες σε πολύ καλές τιμές. και γνωρίζοντας την ποιότητα της leica δε νομίζω ότι είναι και μεγάλο ρίσκο η αγορά μεταχειρισμένου σώματος ή φακών και νομίζω ότι όποιος ιδιοκτήτης Leica την έχει σαν μωρό.. πίστεψε με :lol:

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψηφιακη Leica;;;; ψηφιακη εικαστικη φωτογραφια;;;; ΜΗΝ ΒΛΑΣΦΗΜΕΙΤΕ!!!!

 

Ηλια δες στο ebay τιμες εχει μερικες κατα καιρους.

 

Αληθεια εκτός απο piggy back ή τριπόδι, με την m6 ,ή με μεσαίο φορμά;λέμε τωρα, π.χ, μπορεις να κάνεις κατι άλλο σε αστροφωτό;

 

Εχω δει να χρησιμοποιουν visoflex να την κανουν σαν reflex και να βγαζουν πλανητες (βιβλιο High resolution astrophotography) αλλα κατι τετοιο δεν εχει νοημα κατ εμε, με piggyback και τους φακους της Leica καμμια reflex δεν θα σου βγαινει :cheesy:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Maxp ανατριχιαστική εγχείριση μπρρρρ!!!! αλλα πολύ ενδιαφέρον

Νομίζω οτι θα προσπαθήσω να βρώ απλά τα υγρά όμως. :lol:

 

ουδέποτε ισχυρίστικα εικαστική φωτό και ψηφιακή. Αλλά και η leica για να μπορέσει να επιβιώσει πρέπει κάτι να κάνει.

Δυστιχώς Γιώργο σαν εμάς μένουν όλο και λιγότεροι και όπως και μόνος σου βλέπεις η agfa φαλήρισε η fuji έκοψε το εξαιρετικό 50αρι velvia, το 100αρι velvia που είχα δοκιμάσει δεν μου άρεσε καθόλου.

τώρα είπαν ότι το βελτιώσαν πήρα μερικά 120αρια να δοκιμάσω ευτυχώς υπάρχει ακόμη το trix για ασπρομαυρο.

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ουδέποτε ισχυρίστικα εικαστική φωτό και ψηφιακή.

 

Σωστος! συμφωνουμε και δεν υπαρχει παρεξηγηση! :D

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"If it's not broken don't fix it."

(Σολομώντας)

 

If it's not fixed ...break it!

(Βασίλης)

 

Max, you must be "fixed"! (Θέλω και γώ μια τζούρα...)

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο καπνός αριστερά είναι μέρος της διαδικασίας αφαίρεσης του IR φίλτρου??? Να ξέρω δηλαδή αν το κάπνισμα είναι απαραίτητη προυπόθεση για τη μετατροπή!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καπνισμα δεν ειναι απαραιτητο για την μετατροπη αλλα για το μοιρολοι που θα ακολουθηση μετα. [-o<

Παντως λιγο καιρο πριν η Nikon ανακοινωσε οτι σε καποια ccd το περιβλημα ηταν προβληματικο και δεν απομονωνε το chip απο εισροες.

Θα τα αλλαζε σε οποιον το ζητουσε.

Δεν ξερω αν μετα την επεμβαση ανοιχτης καρδιας που κανατε στην πολυαγαπημενη Nikon γινεται να σας αλλαξουν τον αισθητηρα και ποσο

θα κοστισει αλλα ειμαι σιγουρος οτι το σοκ και οι τυψεις που θα σας ακολουθουν (μη σας πω και ισα με 10 ζωες) θα ειναι μια δικαιη ποινη μετα το αποτροπαιο εγκλημα που διαπραξατε κυριε Maxplanck. [-(

Αφησατε αναπηρη μια γλυκυτατη και παντα προθυμη να σας υπηρετησει, κυρια.Εκμεταλευτηκατε την καλη της διαθεση να βγαζει φωτογραφιες σε ολες τις δυσμενεις συνθηκες και εσεις της το ξεπληρωσατε με μια τετοιου μεγεθους κακοποιηση [-X

Αισχος [-( Ντροπη σας :oops: Πτου σας ](*,)'

Φροντιστε να αποκαταστησετε γρηγορα την τιμη την υποληψη και την σωματικη ακεραιοτητα της λατρεμενης δεσποσυνης γιατι η κατακραυγη ολων των Nikonians θα πεσει απανω σας [-(

 

Οχι και τοσο φιλικα θεμης. :x

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφήστε το παιδί να δουλέψει!!! όταν θα δούμε τα αποτελέσματα σε φώτο θα γελάς τελευταίος.

 

Χαλαρά!!! Maxplanck

Ύστερα που ξέρετε μπορεί να θέλει να πάρει άλλη πχ. μια EOS

 

Φιλικά πάντα Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης