Jump to content

Αξιζει;


saxlina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδια

Σας παραθέτω μια διευθυνση ενος τηλεσκοπίου που βρήκα σε καλη τιμη 100ευρω!

http://m.ebay.co.uk/itm/310897837425?nav=SEARCH

 

Αξιζει η αγορά του;

Ή θα ειναι εντελως μάπα;

Το τηλεσκοπιο πρόκειται να το δω απο κοντα τι να προσέξω;

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με ενσωματωμένο barlow και αράχνη τριών σημείων.. Μείνε μακριά..

Κάνε λίγο υπομονή, μάζεψε χρήματα και δες και τα μεταχειρισμένα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αραχνη τριων σημειων;

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη το εχω σε 114mm/1000mm μαπα δεν το λες και οι γνωστες μαρκες πχ skywatcher την ιδια στανταρ ποιοτητα προσφερουν σε αυτη τη κατηγορια .

 

Τα μειον ειναι ο ερευνητης και η βαση του πρωτεύοντος

 

Αν θες παντως ντε και καλα κατοπτρικο καλο θα ητανε κατι μεγαλυτερο 8 η 10 ιντσες να το ευχαριστηθεις βρε παιδι μου :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αράχνη του έχει τρεις αρκετά χονδρές ακτίνες που σημαίνει ότι στην παρατήρηση θα έχεις 6 spikes γύρω από φωτεινά αστέρια. Το ενσωματωμένο στοιχείο barlow είναι κακή ιδέα και ακομα χειρότερα πιθανότατα έχει κοίλο σφαιροειδές πρωτεύον και όχι παραβολικό. Ο εστιαστής φαίνεται της πλάκας.

Συνεπώς, μακριά..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν τα 100 Ευρώ είναι με μία "λειτουργική" στήριξη (π.χ. επίπεδο EQ3) και σε πολύ καλή κατάσταση, τότε υπάρχει λόγος να το σκεφτείς. Με 100 Ευρώ δε παίρνουμε πολλά ολοκληρωμένα τηλεσκόπια, και ακόμα και σφαιρικό κάτοπτρο να έχει κάτι θα κάνει.

Αν είναι μόνο ο σωλήνας, μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο με αυτά τα χρήματα.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω βάλει συνημμενη την φωτο!μου φαινεται καλη βάση!

IMG_0025.thumb.JPG.3296b4327e8daad2359865958dd3dd6e.JPG

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι μία από τις περιπτώσεις που δεν θα το πολυσκεφτόταν κανείς αν δεν ήταν η, όντως φτηνή, τιμή. Αν τα 100 ευρώ είναι ό,τι έχεις σκοπό να ξοδέψεις τότε δεν έχουμε πολλά να πούμε. Με 100 ευρώ δεν παίρνεις άλλο τηλεσκόπιο ικανού μεγέθους με στήριξη. Από την άλλη, αν οριοθετήσεις το budget σου λίγο πιο ψηλά μπορεί να βρεις κάτι πιο ποιοτικό.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα οπτικα πιστευω οτι δεν θα λενε και πολλα αλλα πονταρω στην βάση αν ξερεις καποιος τι ακριβώς ειναι!

Οχι οτι τρελενομαι να το πάρω κιόλας αλλα τοσα χρονια ειμαι στο ψαξιμο,λεφτα δεν περισσευουν και απλα δεν κάνω το πρώτο βήμα!

Μετα θα οργανωθω για τοποθεσιες ελευθερο χρονο κλπ!

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μοιάζει κάτι ανάμεσα στην EQ2 και την EQ3. Δε πας να το δοκιμάσεις, έστω και μέρα να δεις να μην έχουν κανένα σοβαρό πρόβλημα τα οπτικά και η βάση να μην έχει π.χ. τζόγο, να δουλεύουν τα slow motion και νομίζω για 100 Ευρώ δε θα τη βγάλεις άσχημα...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα οπτικα πιστευω οτι δεν θα λενε και πολλα

 

Τότε μη το αγοράσεις. Καλύτερα να περιμένεις για κάτι καλύτερο.

Και γενικά όπως έγραψε και ο Ηλίας μακριά από τηλεσκόπια με ενσωματωμένους Barlow.

 

Δε θα ποντάριζα στη στήριξη, γιατί δεν έχει κάτι ιδιαίτερο. Είτε αυτή η στήριξη είτε κάποια dobsonian, απλά θα κρατάνε το τον σωλήνα.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα οπτικα πιστευω οτι δεν θα λενε και πολλα

 

Τότε μη το αγοράσεις. Καλύτερα να περιμένεις για κάτι καλύτερο.

Και γενικά όπως έγραψε και ο Ηλίας μακριά από τηλεσκόπια με ενσωματωμένους Barlow.

 

Δε θα ποντάριζα στη στήριξη, γιατί δεν έχει κάτι ιδιαίτερο. Είτε αυτή η στήριξη είτε κάποια dobsonian, απλά θα κρατάνε το τον σωλήνα.

 

Συγνώμη, αλλά οποιαδήποτε ισημερινή, αν δεν είναι εντελώς της πλάκας (το δοκιμάζεις επί τόπου, χτύπα λίγο το τηλεσκόπιο καθώς βλέπεις, αρχίζει να κουνάει σαν καράβι και να μη σταματάει; ή έχει αισθητό "τζόγο" όταν πας να την κουνήσεις; ) σου δίνει πολλά περισσότερα από το να κρατάει όπως ένα dobsonian. Εντάξει δεν έχει polar scope, αλλα τουλάχιστον έχει χειριστήρια αργής κίνησης (δοκίμασέ τα πως δουλεύουν) και φαίνεται στιβαρότερη από κάτι "αστείες" που βλέπουμε σε πολύ φθηνά τηλεσκόπια. Θα του έλεγα του φίλου κι εγώ να περιμένει κάτι καλύτερο, αλλά αν είχε να διαθέσει περισσότερα χρήματα. Με αυτά τα χρήματα πρέπει νομίζω να το εξετάσει.

Λέμε "πάντα" να αποφεύγονται bird-jones κλπ, αλλά αυτό το "πάντα" σημαίνει να υπάρχει και εναλλακτική, και σε τέτοια χρήματα πολλές εναλλακτικές δεν υπάρχουν.

Πάντως πριν το βγάλει φωτογραφία ο πωλητής, δε μπορούσε να το ξεσκονίσει λιγάκι;

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελα ντε κι εγω αυτο ελεγα!ενα ξεσκονισμα;

Θα παω να το δω!

Ευχαριστω για τις πολυ καλες συμβουλες ελεγχου της βάσης!

Με τα οπιτικα τι να τσεκαρω;

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν δεν προτίθεσαι να ασχοληθείς σοβαρά με την αστροφωτογράφιση μην μπλέξεις με ισημερινή. Εάν θέλεις να σηκώνεις βάρη υπάρχουν και γυμναστήρια που είναι εξειδικευμένα στην εκγύμναση.....

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν δεν προτίθεσαι να ασχοληθείς σοβαρά με την αστροφωτογράφιση μην μπλέξεις με ισημερινή. Εάν θέλεις να σηκώνεις βάρη υπάρχουν και γυμναστήρια που είναι εξειδικευμένα στην εκγύμναση.....

 

Χωρίς παρεξήγηση φίλε μου, αλλά αν το να σηκώνεις μια μικρή ισημερινή το θεωρείς σα να πηγαίνεις σε γυμναστήριο για βάρη, πολύ φοβάμαι πως μας πηγαίνεις προς άσχημα στερεότυπα ;)

 

Εκτός από το ότι είναι φάουλ και το ισημερινή = αστροφωτογράφηση, αλλά άλλο θέμα αυτό...

 

Τελικά το είδες το τηλεσκόπιο saxlina; Για τα οπτικά θα κοιτάξεις να μην έχουν εμφανή σημάδια τα κάτοπτρα, αν είναι νύχτα φυσικά μπορείς να κάνεις ένα star test, αλλιώς ακόμα και τη μέρα αν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα θα το δεις προσπαθώντας να εστιάσεις σε ένα μακρινό αντικείμενο.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μένει πολυ κοντα και εχω βαψιματα αυτες τις μερες!

Θα σας ενημερώσω αν εχω νεοτερα!

Και παλι ευχαριστω για τις συμβουλες παιδια!

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν δεν προτίθεσαι να ασχοληθείς σοβαρά με την αστροφωτογράφιση μην μπλέξεις με ισημερινή. Εάν θέλεις να σηκώνεις βάρη υπάρχουν και γυμναστήρια που είναι εξειδικευμένα στην εκγύμναση.....

 

Χωρίς παρεξήγηση φίλε μου, αλλά αν το να σηκώνεις μια μικρή ισημερινή το θεωρείς σα να πηγαίνεις σε γυμναστήριο για βάρη, πολύ φοβάμαι πως μας πηγαίνεις προς άσχημα στερεότυπα ;)

 

Εκτός από το ότι είναι φάουλ και το ισημερινή = αστροφωτογράφηση, αλλά άλλο θέμα αυτό...

 

 

Ο καθένας έχει την άποψη του. Εκτός εάν η δική σου φίλε μου αποτελεί θέσφατο και εκ' προοιμίου δεν δημιουργεί στερεότυπα καθώς δεν εμπεριέχει φάουλ.......

 

Επίσης έχει ο καθένας δικαίωμα να εκφράζει την άποψη του, ειδικά αν αποτελεί μέρος της εμπειρίας του και όχι να μεταφέρει εικασίες. Μέχρι πριν λίγο καιρό είχα όλες τις στηρίξεις στη συλλογή μου. 2 dobsonian, χειροκίνητη αλταζιμουθιακή, ρομποτική αλταζιμουθιακή, και ισημερινή. Τις δοκίμασα παράλληλα σε παρατήρηση και πλανητική φωτογράφιση. Γνωρίζω λοιπόν καλά τι λέω και τι προτείνω με βάσει πάντα τα δικά μου δεδομένα.

 

 

Φίλε saxlina έχεις κινήσει ποτέ ισημερινή από το ένα σημείο στο άλλο για να δεις πως κινείται; Ξέρεις ότι χρειάζεται αντίβαρα; Έχεις χρησιμοποιήσει μικροκινήσεις; Εάν ναι τότε γνωρίζεις τι κάνεις. Εάν όχι τότε ψάξε το καλύτερα. Όσο φτηνό και να είναι αυτό που θα πάρεις, αν δεν σε βολεύει είναι πεταμένα λεφτά.

 

Όσο για το σωλήνα τα είπε πολύ καλά ο Ηλίας.......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο φτηνό και να είναι αυτό που θα πάρεις, αν δεν σε βολεύει είναι πεταμένα λεφτά.

 

Όσο για το σωλήνα τα είπε πολύ καλά ο Ηλίας.......

 

Δε θα μπορούσα να σημφωνήσω περισσότερο!

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ παιδια!

Ολες οι γνώμες σεβαστες!και επειδη ακριβώς η εμπειρια μου ειναι ελαχιστη,γι αυτό και ρωταω!

Δεν θα ήθελα να δημιουργηθουν εντάσεις!

Καμια φορα το πάθος και η ανυπομονησία μας οδηγει σε λάθος επιλογες!

Κανω υπομονή λοιπον και βλεπουμε!

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λάθος....παρακαλώ να σβηστεί...

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο καθένας έχει την άποψη του. Εκτός εάν η δική σου φίλε μου αποτελεί θέσφατο και εκ' προοιμίου δεν δημιουργεί στερεότυπα καθώς δεν εμπεριέχει φάουλ.......

 

Επίσης έχει ο καθένας δικαίωμα να εκφράζει την άποψη του, ειδικά αν αποτελεί μέρος της εμπειρίας του και όχι να μεταφέρει εικασίες.

 

Συγνώμη ρε φίλε, πρώτον πολύ εύκολα παρεξηγείσαι, ενώ νομίζω μίλησα ωραία και αστειευόμενος γενικά, αφού μου φάνηκε υπερβολικό να λέει κάποιος μια βάση τύπου eq2/eq3 βάρη στη γυμναστήριο, ενώ άλλοι αστροφανατικοί να μου επιμένουν ότι η eq6 τους είναι απολύτως φορητή (όχι δεν είναι!).

Και δεύτερον, πως ξέρεις εσύ τί εμπειρία έχει ο άλλος, επειδή απλά δεν κοκορεύεται; Νομίζω οι περισσότεροι μιλάμε από εμπειρία και όχι στον αέρα. Δεν καταλαβαίνω το ιδιαίτερο κόλλημά σου με τις ισημερινές (θέλει αντίβαρα! μικροκινήσεις!), ενώ είναι καλό εκπαιδευτικό εργαλείο (μαθαίνουμε ουράνιες συντεταγμένες), ξεκούραστες στην παρακολούθηση και ακόμα και χωρίς μοτέρ μας ξεκινάνε στην αστροφωτογράφηση (piggyback).

Σε κάθε περίπτωση να βοηθήσουμε προσπαθούμε όλοι με τις συμβουλές μας και είναι λογικό να μη συμφωνούμε πάντα αφού τα περισσότερα θέματα έχουν υποκειμενικές απαντήσεις.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης