Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, γράφω μετά απο πολύ καιρό.

Έχω ένα GSO 8" Dobsonian, ξέρω δεν είναι και το καλύτερο, αλλα νομίζω το χειρότερο σημείο του είναι ο εστιαστής. Θα με ενδιέφερε να τον αλλάξω, ήθελα να ρωτήσω

1) αν θα δω διαφορά, προς το παρόν όταν εστιάζω χορεύει ολόκληρος ο απλός εστιαστής μου (δεν ειναι crayford) ειδικά με βαριά προσοφθάλμια Hyperion, με αποτέλεσμα να αλλάζει το είδωλο καθώς χαλάει η ευθυγράμμιση με τα κάτοπτρα.

2)ποια η συμβατότητα? έχει τις γνωστές 4 βίδες, οποιοσδήποτε κάνει?

3)εχετε να προτείνετε κάποιον συγκεκριμένο? στο ebay βρίσκω διάφορους γύρω στα 150$

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σου Αχιλλέα και καλά έκανες που μας ξανάγραψες. Κάπου στα 2003 ή 2004 είχα και εγώ με το SW ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Αποφάσισα να αγοράσω καινούριο εστιαστή αλλά στάθηκα τυχερός και δεν το έκανα. Διότι ο τύπου crayford εστιαστές της SW είναι εξωτερικά λήγω μικρότεροι από αυτόν με την κρεμεργέρα που έχει ο σωλήνας. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι τέσσερις βίδες που πιάνουν στο σωλήνα παραλίγο να κάνουν και δεν τον αγόρασα. Διότι αν η διαφορά ήταν μεγάλη θα μπορούσα να ανοίξω καινούριες και θα έλυνα το πρόβλημα. Ὀμως το να φαρδύνω τις ήδη υπάρχουσες αυτό δεν μου φαίνεται σωστό. Ανοίγεις που λέμε το κουτί της Πανδώρας. Άγνωστο σε τι περιπέτειες μπορεί να μπεις.

Σχεδίασα λοιπόν τον παρακάτω εστιαστή ο οποίος προσαρμόζεται μέσα στον είδη υπάρχον και σώθηκα. Το σύστημα εστίασης έγινε βράχος και εστιάζω με μικρο μετρική κίνηση.

Νομίζω ότι αν κάνεις κι εσύ το ίδιο και το δώσεις να στο κάνουν σε μηχανουργείο θα σου κοστίσει σαφὠς λιγότερα από 150 $ και ο οπτικός σωλήνας θα μείνε ανέγγιχτος.

Σου παραθέτω φωτογραφίες για να καταλάβεις το περί τίνος πρόκειται. Άν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο ξαναγράψε για να σου στείλω περισσότερες διευκρινήσεις για το πως πρέπει να πάρεις τα μέτρα στο τηλεσκόπιο σου.

Στην παρακάτω φωτογραφία σου δείχνω τα τρία μέρη της κατασκευής.

6.thumb.jpg.2c38a6341c6710a73d840a37ca98ab35.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

βγάζεις τον αντάπτορα για τα 31,8 προσοφθάλμια και βάζεις μονταρισμένο τον παραπάνω εστιαστή. Βιδώνεις γερά την βίδα που έχει ο εστιαστής σου για να κλειδώνει την εστίαση (Τέλος τζόγοι και κρεμάσματα) και κάνεις την εστίαση με τον καινούργιο που είναι μέσα στον παλιό.

4.thumb.jpg.a3375fdeae019f7ccc8210f937cf5aab.jpg

7.thumb.jpg.f0cd3657db16fd892a15d622efa54b45.jpg

8.thumb.jpg.2ab2ebc08b8fd60df9b5249869a7c5fe.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχιλλέα καλησπέρα. Θα πρέπει να μας διευκρινήσεις, καταρχάς, αν ο εστιαστής σου δέχεται

και προσοφθάλμια 2''. Σε διαφορετική περίπτωση δεν θα μπορείς να τον αντικαταστήσεις με κάποιον 2'' επειδή το άνοιγμα της τρύπας στον σωλήνα θα είναι μικρότερο από το απαιτούμενο για κάτι τέτοιο.

 

Αν το τηλεσκόπιό σου είναι το παρακάτω (το απλό μοντέλο της GSO 8F6) ο εστιαστής σου είναι ο

απλός 2ιντσος crayford της GSO, χωρίς δηλαδή μικρορύθμιση. Τσέκαρε αν τα 4 παξιμάδια στο εσωτερικό του σωλήνα έχουν χαλαρώσει, γεγονός που μπορεί να προκαλεί τον ''χορό'' του εστιαστή ολόκληρου μαζί με τη βάση του. Επίσης, παρατήρησε στη φωτογραφία τις 2 βίδες στο κάτω μέρος του εστιαστή. Η μία από αυτές είναι για το κλείδωμα του εστιαστή σε μια συγκεκριμένη θέση. Η άλλη είναι για να ρυθμίζεις την σκληρότητα της κίνησης του drawtube. Αν η συγκεκριμένη έχει χαλαρώσει αρκετά ο σωλήνας του εστιαστή θα είναι ασταθής.

 

 

 

Γενικά να ξέρεις, ότι για να αντικαταστήσεις τον εστιαστή θα πρέπει να γνωρίζεις το εστιακό σημείο του τηλεσκοπίου για να επιλέξεις τον κατάλληλο. Αν ο εστιαστής σου δεν είναι ο συγκεκριμένος της φωτογραφίας, πέρα από την ωραία πατέντα που σου πρότεινε ο φίλος ο Γιάννης, εγώ θα σου πρότεινα να αγοράσεις τον συγκεκριμένο της GSO. Kατα πάσα πιθανότητα θα ταιριάζουν και οι τρύπες για τις βίδες της βάσης του με τις ήδη υπάρχουσες στον σωλήνα σου. Πάντα όμως με την προϋπόθεση ότι το τηλεσκόπιό σου μπορεί να πάρει 2ιντσο εστιαστή. Δες τα χαρακτηριστικά του εδώ :

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p778_TS-2--Crayford-focuser-for-Newtonians-with-base-and-1-25--reducer.html

 

και η βάση του :

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3703_Base-for-Newtonian-focusers-for-tubes-with-D--205-260mm.html

93639358_gsodob8.jpg.cf15b4ce081d7642102db1e295b8d8fa.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλοι μου και πάλι,

Ο εστιαστής μου είναι 2", αλλά δεν είναι ούτε ο απλός crayford, είναι ο ακόμα απλούστερος που ερχόταν με τα παλιότερα GSO ( δεν πρέπει να ειναι καν crayford ).

 

Επισυνάπτω μια φωτογραφία για να καταλάβετε καλύτερα.

 

Η φανταστική πατέντα του giannis 60 με έψησε ιδιαίτερα όχι μόνο για οικονομικούς λόγους αλλα και για ψυχολογικούς (δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω τα μισά λεφτά απ'οτι έκανε το τηλεσκόπιο για εστιαστή).

Γιάννη θα ήθελα σίγουρα να μάθω περισσότερα, μιας και η λύση σου είναι πασιφανώς η βέλτιστη!

 

@irapan βλεπω στο λινκ που εστειλες οτι η τιμη ειναι σαφως φιλικοτερη απο αυτα που εβρισκα στο ebay, και ειναι και του κατασκευαστη οποτε λιγοτερα μπερδεματα, nice find!

1.jpg.746817c9629dc3ef2667313b3a6bcf39.jpg

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι σαν τον δικό μου. Αρχαίος με γρανάζι και οδοντωτό κἀνονα. (κρεμαργέρα).

Όμως απ' ὀτι βλέπω στην φωτογραφία εδώ σταματάνε οι ομοιότητες με τα συστήματα της SW. Θέλω μία κοντινή φωτογραφία και να μου δείξεις τι κάνεις άν θέλεις να βάλεις ένα προσοφθάλμιο των 50 mm.

 

ΥΓ 1:

Το βρίσκω πολύ σωστό που αναρωτιέσαι αν αξίζει το κάπο τα λεφτά. Διότι μαζί τον εστιαστή και τα κάτοπτρα σου είναι παλιά. Εγώ στο δικό μου αναγκαστικά και τα άλλαξα. Αυτό στο γράφω, διότι ναι μεν η λύση που σου πρότεινα είναι οικονομικότερη δεν παύει όμως και αυτή να σε βάζει σε λούκι. Διότι κάτι που θα το σχεδιάσεις θα τρέξεις για να το φτιάξεις θα κοπιάσεις και θα το αγαπήσεις. Και ενδέχεται να πάθεις αυτό που έπαθα εγώ. Ο εστιαστής που έφτιαξα δεν μπαίνει στα καινούρια τηλεσκόπιο της SW διότι δεν χωράει στους καινούριους εστιαστές. (Για ένα το πολύ ενάμιση χιλιοστό!!!) Έτσι λοιπόν αγόρασα ένα ελαφρός μεταχειρισμένο και αναγκάστηκα να βάλω το πρωτεύον και το δευτερεύον στον παλιό γαλάζιο και χιλιογρατζουνισμένο σωλίνα! Αυτά να τα λάβεις υπόψη.

ΥΓ2

Σου στέλνω και μία φωτογραφία που δείχνει κάτι μικρές βίδες ρύθμισης του τζόγου του εστιαστή της SW

Ψάξε μπορεί κάτι τέτοιο να έχει και το δικό σου. Δεν κάνουν θαύματα αλλά βελτιώνουν πολυ το πράγμα.

464766069_IMG_6649.thumb.jpg.47ccc7808fd91918e413e6c193822a4e.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμμ έτσι όπως το ακούω μάλλον η φάση είναι τα 80 ευρώ εστιαστής απο την ίδια τη GSO, take it or leave it!

Η αλήθεια είναι οτι θα ήθελα να ασχοληθώ με μαστοριλίκια αν η περίπτωση σου ήταν ολόιδια με την δική μου, αλλα τώρα που ενδέχεται να υπάρχουν διαφορές καλύτερα όχι. Όπως και να χει η ιδέα σου ήταν πιο βιώσιμη απο αυτο που αρχικά σκέφτηκα, να τυπώσω έναν εστιαστή με 3D printer... :cheesy:

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να το κάνεις οπωσδήποτε. Θα δεις μεγάλη διαφορά στον τζόγο. Μόνο μην τις παρασφίξεις θα σου γδάρουν τον σωλίνα που ανεβοκατεβαίνει. Τώρα που μου τον έδειξες από κοντά όντος έχει διαφορές μεγάλες από τον δικό μου. Έχεις βάλει και καλό εξάρτημα εκεί που μπαίνουν οι προσοφθάλμιοι. Δεν προσαρμόζει ο εστιαστής έτσι όπως τον έχω σχεδιάσει. Αυτό βαίβεα δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει σχεδιαστική λύση. Το θέμα είναι ότι τι το κακόμοιρο τα έχει φάει τα ψωμιά του. Καλύτερα να αναζητήσεις αν δεν έχεις τα απαιτούμενα χρήματα για καινούργιο, κάποιο μεταχειρισμένο. Φρόντισε μόνο να σου εγγυηθεί ο προκάτοχος του ότι δεν έχει καθαρίσει ή πλύνει ποτέ κάποιο από τα δύο κάτοπτρα. Όσο λογάριαζες να δώσεις για εστιαστή μπορείς να βρεις ένα αρκετά καλό DOB 8ιντσο.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκεφτόμουν να αναβαθμίσω το τηλεσκόπιο μόνο για Go-To λύση για αστροφωτογραφία. Το να το αλλάξω για ένα αλλο dob δεν το θεωρώ οτι αξίζει.

Άλλωστε τα κάτοπτρα δεν είναι τόσο χάλια, όταν το έχω καθαρό και ευθυγραμμισμένο είναι μια χαρά, μόνο ο χορός του εστιαστή μας τα χαλάει!

Για να είμαι σιγουρος οτι καταλαβα καλα, εννοεις τις βιδες τζόγου να τις σφιξω ετσι?

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το να αναβαθμίσεις με goto την στήριξη (είπες ότι είναι DOB) θα σου λύσει το πρόβλημα παρακολούθησης του στόχου. Πάνω απ' όλα στην απλή παρατήρηση, θα ευχαριστηθείς τις μεγάλες μεγεθύνσεις του τηλεσκοπίου σου. Όσο αφορά τώρα την φωτογράφιση, εκτός από την Σελήνη που φωτογραφίζεται με μεγάλη ταχύτητα φωτοφράκτη και κάποιων πλανητών, δεν γίνεται να κάνεις με αλτ αζιμουθιακή στήριξη. Θέλεις ισημερινή και πολύ καλή πολική ευθυγράμμιση, διότι στις μακριές εκθέσεις το κάδρο θα εμφανίζει το φαινόμενο της περιστροφής.

Ναι με ένα λεπτό Άλεν κλειδάκι ή με ένα μικρό κατσαβίδι, ότι ταιριάζει, σφίξε σιγά-σιγά αυτά τα βιδάκια και δοκίμαζε το πώς ανεβοκατεβαίνει ο εστιαστής και πώς συμπεριφέρεται ο τζόγος.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για jimmy (Παναγιώτη) και irapan (Γιάννη)

Αν και καθυστερημένα ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Γιάννη βλέπω ότι μένεις Αθήνα- Λαγονήσι. Μένω μόνιμα Σαρωνίδα. Έχεις πμ.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης