Jump to content

προτάσεις για τηλεσκόπιο από 200-300€ έως 500-600€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας και πάλι!

 

Σε άλλο μου post σας μίλησα για το νέο μου(ταπεινό) τηλεσκόπιο 70AZ της celestron.

 

Σήμερα έπεσε η ιδέα από άλλα 2 άτομα να βάζαμε λεφτά να περνάμε μαζί ένα καλύτερο ώστε να παρακλουθουμε τον εναστρο ουρανό παρέα!

 

Οι χώροι η χώρος που θα το έχουμε δεν έχει κανένα πρόβλημα από φωτορυπανση κλπ.

 

Τι έχετε να προτείνετε ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε,

αν ο χώρος στον οποίο σκοπεύετε να το έχετε είναι εύκολα προσβάσιμος και αρκετά σκοτεινός όπως και λες , η πρόταση μου θα ήταν για ένα μεγάλο Dob 10'' έως 12'' .Είναι σχετικά οικονομικό, θα είστε 2-3 άτομα οπότε το στήσιμο και η μετακίνηση του θα είναι εύκολη υπόθεση και θα είναι αρκετά μεγάλο για να σας γεμίσει με πολλές ώρες ευχάριστης παρατήρησης για τα επόμενα χρόνια.

Εγώ προσωπικά αγόρασα SCT σε alt-az στήριξη επειδή ακριβώς δεν είχα αυτην την πολυτέλεια, που θα έχετε εσείς ... δλδ έναν σκοτεινό εύκολα προσβάσιμο χώρο και χρειαζόμουν εύκολη μετακίνηση του τηλεσκοπίου μου σε περιορισμένο χρόνο .

Το Dob πιστεύω πως είναι η καλύτερη σας επιλογή έστω και αν κινηθείτε σε λιγότερες ίντσες .

 

Φιλικά ,

Βασίλης

Celestron Lcm 114

 

Baader Hypperion 8 mm

Baader Hypperion 31 mm As

Plosl 25mm -9 mm

Televue Barlow x 2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ φίλε μου.. Ελπίζω μην είναι συμφωνίες της ρακις.. Χεχε όπως και να έχει με την πρώτη ευκαιρία θα αγοράσω ένα σε αυτήν την τιμή !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα μπορείτε να κινηθείτε πιο άνετα. .Όμως μην δώσετε όλα τα λεφτά μόνο για το τηλεσκόπιο. Πρέπει να αγοράσετε και προσοφθάλμια. Τηλεσκόπιο χωρίς προσοφθάλμια είναι αυτοκίνητο χωρίς βενζίνη.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού έχετε καλό ουρανό, θα συμφωνήσω κι εγώ για ένα 10άρι dob γιατί με λίγο χρήμα παίρνεις πολύ ίντσα και στη συνέχεια προσοφθάλμια. Εξάλλου όσο αυξάνεται το ενδιαφέρον, αυξάνονται και οι επιθυμίες για καλό εξοπλισμό και οι μελλοντικές δαπάνες είναι σίγουρες καθώς και κοντινές.
Γιάννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

8" ή 10" dob και δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις κάνει κακή επιλογή για παρατήρηση. Θα σου πρότεινα καλύτερα το 8άρι και τα υπόλοιπα σε κανένα καλύτερο προσοφθάλμιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

8ρι Dobsonian με Telrad και καθάρισες. Από σκοτεινό ουρανό μπορείς να δεις πάνω από 100 deep sky στόχους και όλα αυτά στη τιμή των 300. Πολλοί πουλάνε τα dobsonian τους γιατί αναβαθμίζουν οπότε μπορείς να εκμεταλλευτείς τις προσφορές.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης