Jump to content

Προσφορά: κιάλια Celestron 10x50 & The Monthly Sky Guide


aiolos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρά. Είδα αυτή την προσφορά από το πλανητάριο και σκέφτομαι να τη "χτυπήσω".

 

Το βιβλίο ούτως η άλλως θα το αγόραζα κάποια στιγμή. Για τα κιάλια τι λέτε; Αξίζουν για την τόσο χαμηλή τιμή;

Δυστυχώς δεν είμαι σε φάση για κάτι καλύτερο και ποιοτικότερο. Ούτως η άλλως το όνειρο για ένα dob τηλεσκόπιο παραμένει.

 

 

http://www.planitario.gr/celestron-upclose-10x50-ce71256-the-monthly-sky-guide.html

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν τα έχω δει από κοντά αλλά τα οικονομικά κιάλια είναι γενικά λίγο "λαχείο". Συνήθως ο ποιοτικός έλεγχος δεν είναι πολύ καλός και κυκλοφορούν καλύτερα και χειρότερα τεμάχια, με αρκετά από αυτά να πάσχουν από ευθυγράμμιση. Σίγουρα δε θα περιμένεις ποιοτικές επιστρώσεις με συνέπεια αντανακλάσεις, φτωχό κοντράστ κτλ και πιθανώς να έχουν και μηχανικά μικροπροβλήματα. Στην Αμερική βλέπω πως τα βρίσκεις στα $29 και δεν το λέω αυτό για να τα πάρεις από εκεί, δεν υπάρχει λόγος, απλά για να καταστεί σαφές πως μιλάμε για ένα φτηνό ζευγάρι κιάλια. Αν ψάξεις τα θέματα της κατηγορίας "κιάλια" θα δεις πως πολλές φορές έχει γίνει μεγάλη κουβέντα το αν τα φτηνά κιάλια αξίζουν ή όχι. Υπάρχει κόσμος που έχει πάρει τα κιάλια με 20 ευρώ από το lidl, παρατήρησε και δήλωνε ευχαριστημένος και το ίδιο ισχύει και για άλλα φθηνά κιάλια. Υπάρχει κόσμος που θεωρεί τα φθηνά κιάλια χάσιμο χρημάτων και αιτία αποθάρρυνσης από την παρατήρηση. Δεν ανήκω σε αυτούς που θα σου υπαγορεύσουν μια απόφαση στο συγκεκριμένο θέμα, απλά αν τα πάρεις να έχεις τις αντίστοιχες προσδοκίες. Αν αυτά τα χρήματα είναι το απολύτως μέγιστο ποσό που μπορείς να δώσεις και δεν προβλέπεις κάτι περισσότερο στο εγγύς μέλλον, δεν υπάρχουν πολλά να πούμε (εκτός αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι καλύτερο σε αυτή την τιμή).

 

 

ΥΓ: Προσωπικά, πριν πάρω το πρώτο μου κανονικό τηλεσκόπιο, η παρατήρηση ως παιδί με ένα φθηνό μονόκιαλο δε με αποθάρρυνε ποτέ. Κοιτούσα τον Κρόνο και ενώ δεν μπορούσα να διακρίνω καθαρά δακτυλίους, έβλεπα ένα ελλειπτικό σώμα και μια στο τόσο υποψία δακτυλίων. Όλα αυτά κρατώντας το μονόκιαλο στα χέρια και με έναν σβέρκο να πονάει. Αυτό το λέω διότι για μένα, τότε, το μονόκιαλο ήταν πολύ καλύτερο από το "τίποτα" και βοήθησε να κάνω κάποια βήματα μπροστά. Σαφώς κάποιος μπορεί να είχε αποθαρρυνθεί από την κακή του ποιότητα αλλά σε μένα λειτούργησε θετικά και το "κάτι" ήταν καλύτερο από το "τίποτα".

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους,

η προσφορά είναι μια χαρά και θα τα ευχαριστηθείς και τα δύο. Μην περιμένεις ότι θα δεις τα πάντα αλλά για εισαγωγή κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους.

Επίσης να θυμάσαι ότι η διαφορά μεταξύ ενός μικρού σε ίντσες τηλεσκοπίου και μεγάλων κιαλιών είναι μεγάλη και κερδίζει πάντα το τηλεσκόπιο λόγω μεγεθύνσεων.

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Εννοείται ότι δεν περιμένω να έχω κάτι ποιοτικό σε είδωλο όπως ένα κιάλι των 300ευρω πχ αλλά ήλπιζα να έχω καλύτερη εικόνα από τα αντίστοιχα του lidl που έχω. Από ότι κατάλαβα μάλλον όχι. Είναι ρίσκο. Στου lidl δεν μπορώ να δω σχεδόν καθόλου. Μαυρίζει η εικόνα μόνο και μόνο επειδή τα κουνάω με τα χερια. Έχω κάνει όσο μπορώ ευθυγράμμιση αλλά χωρίς κανένα θετικό αποτέλεσμα. Κάποτε είχα αγοράσει από πλανόδιο σε πανηγύρι κάτι ρωσικά και πραγματικά μου έδιναν καλύτερη εικόνα από ότι του lidl. Δυστυχώς τα έχασα.

 

Θα τα παραγγείλω και ότι γίνει.

 

Το όνειρο παραμένει βέβαια ένα skywatcher dob 12 flextube goto. :cheesy:

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στου lidl δεν μπορώ να δω σχεδόν καθόλου. Μαυρίζει η εικόνα μόνο και μόνο επειδή τα κουνάω με τα χερια.

 

Να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα τι εννοείς. Μαυρίζει τι ακριβώς; Έχεις τραβήξει προς τα έξω τα παρεκτάματα ώστε τα μάτια σου να βρίσκονται στη σωστή απόσταση; Σαν black out μου ακούγεται αυτό που αντιμετωπίζεις.

 

(Και) με τα κιάλια ισχύει ο νόμος της φθίνουσας απόδοσης. Αρχικά η αύξηση της τιμής συνοδεύεται από μεγάλη αύξηση της απόδοσης αλλά από ένα σημείο και πέρα έχουμε φαινόμενο οροφής (plateau). Αυτό φαίνεται στην καμπύλη της μεγάλης ανασκόπησης του Cornell Lab of Ornithology. Δείτε πόσο απότομα ανεβαίνει η καμπύλη μέχρι τα 200$. Από εκεί και πέρα η κλίση αλλάζει. Στα 1000$ έχουμε κορυφή και τα ακόμη ακριβότερα κιάλια (ως 3000$) δεν έχουν καλύτερη απόδοση (μπορεί όμως να διαφέρουν σε δευτερεύοντες δείκτες).

 

Όταν χρησιμοποιώ τα κιάλια του Lidl πλέον η αντίθεση και η ποιότητα της εικόνας είναι εμφανώς κατώτερες των άλλων κιαλιών που έχω, η ποιότητα κατασκευής μέτρια, ο εστιαστής εκνευριστικός, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν θα έλεγα πως τα κιάλια μου είναι 7.5 φορές, 25 φορές, 40 φορές και 65 φορές καλύτερα από του Lidl, όπως υποδηλώνουν οι διαφορές της τιμής τους.

 

Βάσει αυτών και του διαγράμματος δεν θα αγόραζα τα συγκεκριμένα Celestron αλλά κάποιο κοντά στα 200 ευρώ. Χωρίς να τα έχω δοκιμάσει γνωρίζω πως δημοφιλείς επιλογές στα 150-200 με ποιότητα κατασκευής είναι τα Nikon Action EX και Pentax PW τα οποία έχουν διαφορετική φιλοσοφία. Ευρυγώνια με μέτρια απόδοση στα άκρα τα Nikon, πιο προσγειωμένο εύρος πεδίου αλλά με καλή απόδοση στα άκρα τα Pentax. Και οι δύο φιλοσοφίες έχουν οπαδούς.

906040115_CornellLabReview.jpg.011eaf56b16df6c871b6b15158a2fef0.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στου lidl δεν μπορώ να δω σχεδόν καθόλου. Μαυρίζει η εικόνα μόνο και μόνο επειδή τα κουνάω με τα χερια.

 

Να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα τι εννοείς. Μαυρίζει τι ακριβώς; Έχεις τραβήξει προς τα έξω τα παρεκτάματα ώστε τα μάτια σου να βρίσκονται στη σωστή απόσταση; Σαν black out μου ακούγεται αυτό που αντιμετωπίζεις.

 

Ακριβώς αυτό. Με το προέκταμα τελείως έξω μειώνεται αλλα εξακολουθεί να είναι εκνευριστικό. Με τα κιάλια από τον πλανόδιο δεν είχα τέτοιο θέμα. Τώρα πως γίνεται αυτό τι να σου πω. Το χω και γω απορία.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχουν πολύ μεγάλο eye relief.

Πλησιάζεις το μάτι σου υπερβολικά στον φακό και η κόρη εξόδου σχηματίζεται πίσω από τον φακό του ματιού σου, έτσι ώστε να μην μπορεί να τη συλλάβει και να την προβάλει στον αμφιβληστροειδή.

Προσπάθησε να επεκτείνεις το παρέκταμα.

Ας πούμε κολλώντας λίγο αφρώδες υλικό, από ένα δακτύλιο σε κάθε φακό. 5mm θα είναι αρκετά.

Ή κράτα τα με τα χέρια σε απόσταση από τα μάτια σου.

Όταν τα κρατάς οι αντίχειρες σε κάμψη (σχήμα L) μπορούν να αναπαύονται στα ζυγωματικά σου ρυθμίζοντας την απόσταση θέασης.

Αν έχεις γυαλιά το πρόβλημα λύνεται απλά, φόρα τα γυαλιά σου. Το καλοκαίρι πολλές φορές παρατηρώ με τα γυαλιά ηλίου (την ημέρα εννοείται).

Το eye relief θεωρείται πλεονέκτημα αλλά όταν είναι πάνω από 20mm τότε μετατρέπεται σε πρόβλημα για αρκετούς χρήστες.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό με το αφρώδες υλικό ακούγεται η πιο σωστή λύση. Ελπίζω με τα celestron να μην έχω αυτό το θέμα. Έχω κοιτάξει από αρκετά κιάλια φίλων φθηνά και ακριβά, τέτοιο θέμα δεν είχα με κανένα.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εφ' όσον το θέμα είναι οικονομικό, η άποψή μου είναι να μην πάρεις τα κιάλια αυτά της προσφοράς. Κιάλια των 27 ευρώ μην περιμένεις να έχουν ουσιαστικές διαφορές με τα δικά σου. Στην πραγματικότητα σε αυτή την τιμή κατασκευάζονται κιάλια παιχνίδια που απλώς μεγεθύνουν τις εικόνες. Πάρε το βιβλίο μόνο, κράτησε τα χρήματα και συμπλήρωσε σιγά-σιγά για ένα μικρό τηλεσκόπιο, αλλά όχι φτηνιάρικο. Τα βασικά προβλήματα που έχεις με τα κιάλια του LIDL θα τα έχεις και τώρα. Επίσης οι συμβουλές που διαβάζω παραπάνω, να σημειώσω ότι αναφέρονται στα κιάλια αυτά που είναι BK 7. Ίσως δεν έχει γίνει αντιληπτό αυτό. Ίσως παραβλέπεται σκόπιμα. Με λίγα λόγια δεν φτάνουν τα προβλήματα Πραγματικής Διαμέτρου, θα έχεις ακόμη λιγότερο φως λόγω vignitting από τα πρίσματα. Τι να πω;

 

Πολλά κατά την γνώμη μου είναι λανθασμένα στα όσα διάβασα μέχρι τώρα. Και επειδή βλέπω ότι χωρίς περιστροφές γίνεται συζήτηση και ανάλυση γι αυτά με σκοπό το ότι κάνουν για αστρονομία, εγώ θα σου πω επίσης ότι ΔΕΝ κάνουν. Αυτή είναι η γνώμη μου.

 

Τέλος το φαινόμενο kidney-bean που περιγράφεις σαν μαύρισμα στην εικόνα αυτών που έχεις, στην πραγματικότητα δεν είναι πρόβλημα και απλώς πρέπει να τοποθετήσεις τα μάτια σου σωστά, όπως άλλωστε σε όλα τα κιάλια και τα προσοφθάλμια των τηλεσκοπίων.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέλος το φαινόμενο kidney-bean που περιγράφεις σαν μαύρισμα στην εικόνα αυτών που έχεις, στην πραγματικότητα δεν είναι πρόβλημα και απλώς πρέπει να τοποθετήσεις τα μάτια σου σωστά, όπως άλλωστε σε όλα τα κιάλια και τα προσοφθάλμια των τηλεσκοπίων.

 

Μόλις γύρισα από έναν φίλο μου που είχε και αυτός φθηνιαρικα κιάλια Konus 10-30X60 zoom και πίστεψε με τέτοιο πρόβλημα με αυτά του lidl δεν είχε. Με του lidl όπως και να κοιτάξω δεν γίνεται τίποτα. Απλα ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΟΝΤΑΙ. Δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις καν. Σε όποια θεση και να βάλω το προέκταμα, ακόμα και να τα έχω στον αέρα μακριά από τα ματια μου, βλέπω μαυρίλα. Σε όσα φθηνιαρικα και να κοιτάξω ακόμα και από πλανόδιο που είχα παλιά τέτοιο θέμα δεν είχα. Τι να πω. Μπορεί να έπεσα σε προβληματικά. Όποιος θέλει να έρθει από το σπίτι μου να τα δει δεν έχω κανένα πρόβλημα να το διαπιστώσει και ο ίδιος. Μένω Νέα Ιωνία στην Αθήνα.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καταλαβαίνω. Το επόμενο που πιθανόν να συμβαίνει είναι να μην είναι σωστή η απόσταση των προσοφθαλμίων ώστε να ταιριάζει με την IPD σου. Αν έχουν ανοίξει σωστά θα πρέπει να βλέπεις έναν κύκλο. Εάν δεν συμβαίνει αυτό, μερικές φορές σε μεγάλο eye relief δημιουργείται το πρόβλημα ώστε να φαίνεται ευκολότερα το "μαύρισμα". Δοκίμασε να ταιριάξεις καλύτερα τους δύο σωλήνες με τα μάτια σου και να δεις αν μειώθηκε το πρόβλημα.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης