Jump to content

Βοήθεια με Celestron SLT 127 Maksutov Goto Nexstar! Επείγον!


Magicstar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπέρα,

 

Κοντευω να τρελαθω και θελω την βοηθεια σας!

 

Προμηθευτηκα πριν μια εβδομαδα ενα SLT 127 της Celestron. Αφου διαβασα manual 5-6 φορες, ειδα βιντεο συναρμολογησης - αποσυναρμολογησης και πως κανει align το εβαλα μπρος.

 

Μου κανει το εξης:

 

Καθε φορα μου κανει επιτυχες align. Ρυθμιζω συντεταγμενες απο google maps, ωρα, DST, Ζωνη 2. Βρισκω τα αστερια και μου βγαζει confirm. Οταν του ζηταω να μου βρει ενα αστερι, μου το πηγαινει παντα 0,5 εως 1 μοιρα μακρια απο το αστερι.

 

Διαβασα σε πολλα forum και δεν εβγαλα ακρη! Μπορει καποιος να με βοηθησει; Παιδευομαι μια εβδομαδα!

 

Ευχαριστω πολυ!

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχεις κινητό με GPS βάλε από εκεί ώρα και συντεταγμένες.

Όταν κεντράρεις να προσεγγίζεις το κέντρο πάντοτε από το κάτω αριστερά τεταρτημόριο.

Αφού κεντράρεις το άστρο κατά την ευθυγράμμιση αφεστίασέ το ώστε να γίνει ένα τεράστιο doughnut. Κέντραρε ξανά (δηλαδή ο κύκλος του αφεατιασμένου άστρου να είναι ομόκεντρος με το fieldstop). Αν θες μεγαλύτερη ακρίβεια βάλε μετά τον μικρότερο φακό σου και επανάλαβε τη διαδικασία.

Πρόσεξε να μην κουνάς το τηλεσκόπιο.

Πάντως 30' είναι ικανοποιητική ακρίβεια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριε Κοκκώλη ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Θα το δοκιμάσω αυριο και θα σας πω!

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο alignment, ειδικά των alt-az βοηθάει πολύ το σταυρόνημα στον προσοφθάλμιο - και για ταχύτητα και για ακρίβεια.

Αλλά σε ρομποτικό alt-az μην περιμένεις μεγάλη ακρίβεια. 0.5 μοίρα σε βγάζει μέσα στον ευρυγώνιο προσοφθάλμιο που σημαίνει πετυχημένο goto, οπότε αυτό είναι ο βασικός μας στόχος. Θυμάμαι πάντως όταν είχα το 127 SLT ειδικά στην αρχή το goto μετά το alignment όντως μου έβγαζε το στόχο λίγο έξω από τον ευρυγώνιο (δηλαδή 1 μοίρα απόσταση περίπου που λες κι εσύ) - που είναι σπαστικό, άρα γίνεται - δε φταις εσύ. Το βελτίωσα με τις κλασσικές συμβουλές - να προσέχω να είναι επίπεδο το τρίποδο, να προσεγγίζω το στόχο στο alignment από την ίδια κατεύθυνση, να διαλέγω μακρινά αστέρια και βεβαίως προσθέτω και το σταυρόνημα (έναν ωραίο Agena 20mm ευρυγώνιο είχα πάρει - ό,τι πρέπει για το 127 slt).

Άλλο που θα σε βοηθήσει στην παρατήρηση με το υπερβολικά ελαφρύ SLT τρίποδο είναι να του βάλεις "πατάκια" (εγώ είχα βάλει τα Celestron Vibration Suppression Pads - υπάρχουν και φθηνότεροι κλώνοι και φυσικά DIY λύσεις) και συγχρόνως βάρος επιπλέον στο accessory tray (εγώ έβαζα 7kg).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η διαδικασία με την αφεστίαση που περιέγραψα είναι εναλλακτική του σταυρονήματος. Εγώ την χρησιμοποιώ με τον Hyperion Zoom. Και πράγματι καλό είναι τα αστέρια να απέχουν μεταξύ τους πάνω από 90 μοίρες. Μετά μπορείς να βελτιώσεις την ακρίβεια σε μια περιοχή του ουρανού (υποθέτω ο Τοξότης είναι ιδανικός αυτήν την εποχή) χρησιμοποιώντας το Sync.

 

Για ελάττωση των δονήσεων εγώ έφτιαξα αυτά τα πατάκια με δύο είδη γόμας, σκληρή μέσα στην μαλακή

 

t_aposvestiras_ready_125.jpg

 

και τοποθετώ τρία από αυτά τα βαράκια του Lidl στα πόδια και ένα στο Eyepiece tray.

 

f381f8626e7fbc2360b4d413f3bd2681431487b8.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η διαδικασία με την αφεστίαση που περιέγραψα είναι εναλλακτική του σταυρονήματος. Εγώ την χρησιμοποιώ με τον Hyperion Zoom.

 

Με Zoom όντως δουλεύει η αφεστίαση. Αλλιώς θα έπρεπε να αλλάζεις προσοφθάλμια για ακρίβεια...

 

 

Α, θυμάμαι επίσης πως για να προσεγγίζουμε από κάτω αριστερά τους στόχους στο alignment, φροντίζουμε στο "ζύγισμα" του σωλήνα να δώσουμε λίγο παραπάνω βάρος μπροστά, γιατί αν πετύχουμε τέλεια ισορροπία δεν τραβάμε σίγουρα το backlash στην ίδια κατεύθυνση.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!!! Θα δοκιμασω σημερα (εαν φυγει η συννεφια) την αφεστιαση με zoom. Μου αρεσε η ιδεα με τις γομες! Η πορτοκαλι ειναι η σκληρη; Πως να τος ζητησω σε βιβλιοχαρτοπωλειο; Και η ενωση γινεται με logo κολλα ή σιλικονη;

 

Ευχαριστω παιδια!

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να βρεις δικούς σου συνδυασμούς.

Εγώ χρησιμοποίησα για κάθε αποσβεστήρα

1. Μία πορτοκαλί γομολάστιχα, ονόματι "Crazy Cars" της Eberhard Faber. Σκληρή αλλά με μεγάλη ελαστικότητα και μικρή πλαστικότητα.

2. Μία γκρι γομολάστιχα, ονόματι Knetgummi Art Eraser της Eberhard Faber. Μαλακή με μηδαμινή ελαστικότητα και μεγάλη πλαστικότητα

3. Ένα καπάκι από σάλτσα pesto Barillla.

Η Knetgummi είναι κολλώδης και οι δυνάμεις συναφείας της μεγάλες (προορίζεται νομίζω για κάρβουνο) οπότε δεν χρειάζεται κόλλα.

1 ευρώ η μία.

Το κόλπο είναι σκληρό σε μαλακό, έτσι είναι φτιαγμένοι οι αποσβεστήρες της Meade που έχω επίσης. Επειδή το καπάκι γλυστρά στα πλακάκια, έβαλα από κάτω αυτοκόλλητη σιλικόνη και είναι τέλειο.

Είναι πολύ μικρότεροι από του εμπορίου και τους έφερα μαζί μου στο εξοχικό λόγω φορητότητας. Τους Meade τους εχω σπίτι για το Nexstar και την PortaMount, τους "Barilla" για τον Manfrotto.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Wow απιστευτο! Θα τα φτιαξω και θα σας πω! Επισης μια καλη λυση για να καθαρισω το μπροστινο τζαμι που εχει 2 δαχτυλιες; Να παρω το ειδικο υγρο για τους φακους απο το πλανηταριο και ειδικο πανακι;

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δούλεψε καλύτερα χθες;

Εγώ έχω καθαρίσει μέρος της πλάκας του 6" SE με υγρό και πανί Baader δίχως πρόβλημα. Πρώτα φυσερό και πινέλο όμως, να φύγει η σκόνη. Από τότε που πήρα παρέκταμα δρόσου δεν ξαναέγινε δακτυλιά. Πολύ καλή αγορά, κάνει για το 6" SCT και το 8" SCT, αλλά και το 6" MAK που απέκτησα αργότερα. Νομίζω υπάρχει και για 5".

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δουλεψε τελεια εχθες! Ευχαριστω πολυ!

Να παρω dew shield απλο ή αυτο που εχρι και πηνιο για θερμοτητα;

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναλόγως με το πόσο υγρό είναι το μέρος που ζεις. Εμένα μια φορά άρχισε να πιάνει υγρασία και ήταν δίπλα σε μια λίμνη σε υψόμετρο. Στην Αττική ουδέποτε υπήρξε πρόβλημα.

Καλύτερα ξεκίνησε με την απλή και φθηνή λύση και αν δεν επαρκεί υιοθετείς την ακριβότερη και πολύπλοκη (καλώδια, μπαταρίες κλπ).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερά και παλι :)

 

Σκεφτηκα να κανω την αγορα του προσοφθαλμιου με σταυρονημα για να μην παιδευομαι με το zoom ξεzoom με τα απλα.

 

Αυτο θα μου κάνει; Το βρισκω σε καλη τιμη (50 ευρω)

 

http://www.astroshop.eu/orion-crosshair-eyepiece-12-5mm-illuminated/p,4604

 

Η να πάω σε κάτι τέτοιο;

 

http://www.astroshop.eu/antares-fadenkreuzokular-27mm-1-25-/p,47160

 

Ευχαριστώ!

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την απλή χρήση του να κεντράρεις το go-to, το πιο φθηνό θα σου κάνει! Το φωτιζόμενο είναι χρήσιμο στα πολύ σκοτεινά μέρη που μπορεί να μη βλέπεις το σταυρόνημα!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

 

Επειδη πανω κατω ειναι στα ιδια χρηματα, πιστευεις πως το orion θα μου κανει καλυτερη δουλεια ή επειδη ειναι 12,5 και με χαμηλο eye relief θα δυσκολευτω;

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To Orion είναι ορθοσκοπικό 40 μοιρών και σε συνδυασμό με το εστιακό μήκος σου δίνει εξαιρετικά μικρό πεδίο στο τηλεσκόπιό σου, πολύ δύσκολο να βρεις τον αστέρα με αυτό. Το Antares 50 μοιρών έχει υπερδιπλάσιο πεδίο.

 

Αλλά νομίζω πως δεν χρειάζεται. Είχα το 12.5 με σταυρόνημα της Vixen και διαπίστωσα πως η τεχνική της αφεστίασης με ένα φακό 24-25mm είναι πολύ ταχύτερη, ευκολότερη και το ίδιο ακριβής, έστω και αν δεν χρησιμοποιείς zoom. Ο εγκέφαλος αναγνωρίζει άνετα πότε δύο κύκλοι (ο δακτύλιος του αφεστιασμένου αστέρα και το field stop) είναι ομόκεντροι και πότε όχι.

.

 

Στην ίδια αρχή στηρίζεται και η barlowed ευθυγράμμιση κατόπτρων νευτωνίων με laser.

 

Πλεονέκτημα: δεν χρειάζεται να αγοράσεις τίποτε, απλώς φρόντισε να αφεστιάσεις ένα λαμπρό άστρο πολύ, τόσο που να μοιάζει με δακτυλιοειδή ζώνη.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν είχα το 127 SLT αρχικά έκανα περίπου αυτό που λέει ο kkokkolis. Μετά βρήκα και ένα σταυρόνημα για 5 ευρώ που μπαίνει μπροστά από προσοφθάλμιους (δουλεύει καλά με plossl 15-30mm), δεν ξέρω όμως που να το βρεις τώρα.

Αλλά μετά πήρα το 20mm SWA (Agena) με φωτεινό σταυρόνημα που ήταν αποκάλυψη. Με το τεράστιο πεδίο δεν υπήρχε περίπτωση να μη σε βγάλει εκεί το goto, και το διπλό σταυρόνημα εγγυόταν τέλειο και γρήγορο κεντράρισμα (ειδικά αν αφεστιάσεις πάλι λίγο ώστε ο κύκλος να εφάπτεται στο κεντρικό τετράγωνο), ήταν και φωτεινό για σκοτεινούς ουρανούς, οπότε βόλευε 100%. Επίσης είναι ωραιότατο προσοφθάλμιο για παρατήρηση (αν δε σε ενοχλεί το σταυρόνημα), στο 127 Μακ δε μοιάζει υποδεέστερο ενός hyperion. Στην Agena είναι και μόλις $99, δυστυχώς το TS βλέπω έχει ένα αντίστοιχο 104 ευρώ χωρίς καν το φωτάκι στην τιμή...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 20ρι Erfle της Agena ήταν από τα αγαπημένα μου σε SCT. Έχει ελαφρά μεγαλύτερο πραγματικό πεδίο από το 27ρι Plossl που συζητούσαμε πριν. Ένας τέτοιος φακός είναι καλός και για οπτικούς ερευνητές με διαγώνιο, όπου δίνει λίγο μεγαλύτερη μεγέθυνση από τα συνήθη 23-25mm, πρακτικά 10x.

 

Στον Vixen είχα το μητρικό του LED αλλά σε αυτόν που έχω τώρα (Stellarvue 23mm) δεν το διαθέτω και στις εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις που μπορεί να χρειαστεί (επειδή όπως λέει ο Ανδρέας συνήθως ο ουρανός είναι αρκετά φωτεινός δυστυχώς) απλώς το φωτίζω με το χέρι, κρατώντας ένα κόκκινο LED τύπου button που έχω πάντα μαζί μου στα κλειδιά του αυτοκινήτου μπροστά από την οπή της υποδοχής που διαθέτει.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια. Δηλαδη μου προτινεται αν ειναι να παρω κατι , να παρω 20mm με φως. Το 12,5 θα ειναι μικρο.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι μόνο μικρό, αλλά και με στενό eye relief. Δες την διάμετρο του προσοφθαλμίου φακού και θα καταλάβεις. Κλειδαρότρυπα είναι. Αυτό προορίζεται για χειροκίνητη οδήγηση σε αστροφωτογραφία.

Orion-Crosshair-eyepiece-12-5mm-illuminated.jpg

Εξακολουθώ να επιμένω πως δεν χρειάζεται σταυρόνημα, αλλά αν πάρεις σταυρόνημα ο φακός 20mm της Agena είναι εκείνος με την μεγαλύτερη άνεση και το μεγαλύτερο πεδίο από τους τρεις που αναφέρθηκαν. Και τον βάζεις αύριο σε έναν ερευνητή ορθής γωνίας, δεν θα πάει χαμένος.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ!!!!!

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης