Jump to content

Ritchey-Chretien


xakou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3659_Celestron-C8-astro-photography-edition---SC---0-8x-corrextor---off-axis-guider.html

 

Αυτο ειναι πιο ολοκληρομενο για φωτο....υποθετω περνει και το Faststar για f2 μελοντικα,οπως πιθανολογω το ειδες και το σκεφτικες ...

 

Πρωτεινω βεβαια να δεις και για μεταχειρησμενα ισως βρεις και μεγαλητερη διαμετρο σε ιδια τιμη...

 

χεχε οντως το εχω τσεκαρει το fastar,αν και ακριβο αλλα θα γλιτωνεις αρκετο χρονο...

παντως ψαχνω και για μεταχειρο,δεν με νοιαζει,ετσι και αλλιως δεν βιαζομαι....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Δημητρη το εxω στο μυαλο μου και το rc της GSO...

Το πρωτο που εκανα ειναι να βλεπω τι εξοπλισμο εχουν τα παιδια κατω απο τις photo.

Περα απο τα ed ειδα celestron και το gso.Απλα μου φανηκε ποιο ποιοτικο το celestron,οτι εχω δει και διαβασει απο το net παντα.

Επειδη δεν ειμαι σχετικος με τις photo δεν μπορω να σιγκρυνω ποιο ειναι καλυτερο αναμεσα στα δυο,ετσι και αλλιως η επεξεργασια που γινεται μετα ειναι αλλο θεμα.

Σιγουρα τα 600 ειναι αρκετη διαφορα και αν ειναι ισαξια οπως λες σιγουρα υπερτερει,ετσι και αλλιως οπως ειπα

απλα μου φανηκε ποιο ποιτικο το celestron και ειδα οτι το εχουν και ποιο πολλοι στα ξενα forum.

 

Το ίδιο ποιοτικά ειναι κ μάλιστα το GSO επειδη ειναι πιο απλό έχει πολυ λιγοτερα προβλήματα απο το Celestron.

Σπανιως στην Ελλαδα θα δεις αστροφωτογραφο να εχει Celestron διοτι δεν εχουν να προσφερουν τιποτα συγκριτικα με άλλα φθηνοτερα.

Τσεκαρε φωτο των τελευταιων 2 χρονων κ θα δεις. Τα Celestron HD ειναι ποιοτικα αλλα κυριως πουλανε όνομα σε Ευρωπη κ Αμερικη χωρις να εχουν να προσφερουν κατι παραπανω απο τα GSO.

Αυτο που θες ειναι κατι απλό κ ποιοτικο ωστε να σου μεινει χρημα για τα υπολοιπα που ειναι απαραίτητα.

 

Επιπλέον, θα σου προτεινα να ξεκινησεις με χαμηλοτερη εστιακη όπου εχεις πολυ πραμα να φωτογραφίσεις κ να μαθεις το σπορ.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3659_Celestron-C8-astro-photography-edition---SC---0-8x-corrextor---off-axis-guider.html

 

Αυτο ειναι πιο ολοκληρομενο για φωτο....υποθετω περνει και το Faststar για f2 μελοντικα,οπως πιθανολογω το ειδες και το σκεφτικες ...

 

Πρωτεινω βεβαια να δεις και για μεταχειρησμενα ισως βρεις και μεγαλητερη διαμετρο σε ιδια τιμη...

 

Όχι, αυτό θα είναι αρκετά χειρότερο από το edge HD για φωτογραφίες. Δεν έχω δει τον συγκεκριμένο διορθωτή, αλλά από την εμπειρία μου με τους κλασσικούς διορθωτές Celestron/Meade η διόρθωση γίνεται μόνο για μικρούς CCD σένσορες, αν έχεις μεγάλο CCD (ή φωτογραφική μηχανή) έχεις και πάλι σφάλμα στο πεδίο σου.

Οπότε αν θες από την αρχή να πας σε φωτογραφία πρέπει να κοιτάξεις διορθωμένο SCT, όπως το edge HD που αναφέρθηκε.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης