Jump to content

Ηλιακό φίλτρο


θέμης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μερικές φωτογραφίες από το δικό μου φίλτρο!

 

Ο "νεωτερισμός" είναι οτι έκοψα την μπροστινή επιφάνεια όχι κυκλική αλλά οκτάγωνη. Ο λόγος? Μα φυσικά ταίριαζε στο τάπερ που βρήκα για να το αποθηκεύω! (με το κατάλληλο WAF, φυσικά!! ) :D Και όταν είναι στο τάπερ, από τις 4 γωνίτσες που λείπουν, μπορείς να το πιάσεις χωρίς να κινδυνεύεις να αγγίξεις το φίλτρο.

 

Ελπίζω να φύγουν και αυτά τα σύννεφα, να το δοκιμάσω!!

 

Αργύρης

image005.jpg.0241279d99282c9d59f3b1c12b4224c8.jpg

image004.jpg.b3978be31c075c6244e0abc84947ff8d.jpg

image003.jpg.5ba03e561c3f2888ac03a7792ce04176.jpg

image002.jpg.51fc2da25e3f3b3239509c844c566eb0.jpg

image001.jpg.175709cc925bc7199539d6d7e201908d.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά διάβασα στις οδηγίες του φίλτρου ότι η μεμβράνη του φίλτρου δεν θα πρέπει να είναι τεντωμένη διότι δημιουργούνται εσωτερικές ανακλάσεις μέσα στο φίλτρο μειώνοντας την ποιότητα του ηλιακού ειδώλου. Είναι αλήθεια ? Στις εικόνες του φίλου Αργύρη το φίλτρο τεντωμένο δεν είναι ? Τι είναι τελικά καλύτερο ?

 

[EDIT]

Διάδασα με προσοχή όλο το topic και κατάλαβα ότι δεν πρέπει να είναι εντελώς επίπεδο και τεντωμένο. Ελπίζω να τα καταφέρω !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου, οπως διαβασες στην συζητηση το φιλτρο πρεπει να ειναι χαλαρο αλλα δεν πρεπει να φυγει απο την θεση του.

Αν τεντωθει , σε μεγαλη μεγενθυνση θα καταλαβεις την αλλοιωση του ειδωλου.

Οποια και αν ειναι η παραλλαγη που θα κανεις να θυμασαι οτι πρεπει να ελεγχεις το φιλτρο πριν απο καθε παρατηρηση.

Αργυρη πολυ καλο το βλεπω αλλα προσεξε το τροπο στερεωσης του φιλτρου.Αν καταλαβα καλα χρησιμοποιεις σελοτειπ για να στερεωσεις το φιλτρο, γνωμη μου ειναι να μην το εμπιστευσαι και πολυ.Το velcro ειναι καλυτερο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέμη,

Το φίλτρο σωστά λές, δέν είναι τεντωμένο, απλά κάνει κάποιες κυματώσεις ακριβώς επειδή δέν είναι τεντωμένο.

 

Τα σελοτειπ ήταν για να κρατήσουν τα φύλλα χαρτονιού που δημιούργησαν το στεφάνι μέχρι να στεγνώσει η κόλλα. Απλά δέν τα αφαίρεσα μετά.

 

Το θέμα της ασφάλισης του φίλτρου δέν το έχω λύσει ακόμα :-k , προς το παρόν το έχω κάνει να μπαίνει πολύ εφαρμοστά πάνω στον σωλήνα, και δέν κουνιέται. Η λύση του velcro είναι πολύ ωραία, θα βγώ στην γύρα να βρώ το Σάββατο.

 

Αργύρης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βοηθήστε λιγο σας παρακαλώ.

Θελω να βάλω ηλιακό φίλτρο στη φωτογραφικη μου μηχανή.

Απο που θα το αγοράσω? Εννοώ για να το κατασκευάσω , θελω φυλλο Α4. Σωστά?

 

Μενέλαος

ο νους μας ειν'' αληταριό, π'' ολο θα δραπετεύει
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω το αγορασα απο την πρωτη εταιρια και η δευτερη εχει, δεν γνωριζω για την τριτη :

 

http://www.aktistar.gr (Θεσσαλονικη)

http://www.astronomy.gr (Θεσσαλονικη)

http://www.telescopeshop.gr (Αθηνα)

 

Για την τοποθετηση του στον φακο κανε μια μικρη κατασκευη με τους ιδιους κανονες που ισχυουν παραπανω.

Να μην αμελησεις να κανεις το φιλτρο σταθερο στην μηχανη γιατι και ο φακος της συγκεντρωνει αρκετο φως για να γινει ζημια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Μενελαε,

αν μου επιτρεπεις ,νασου προτεινω και γω κατι

μπορεις να κατασκευασεις χαρτινο σωληνα-προεκταση για το παρασολειγ του φακου και πανω να στερεωσεις το ηλιακο φιλτρο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Μενελαε καλημερα

Στον Nikkor 70-210 που εχω κατασκευασα προεκταση μηκους 20 εκ. καθοσον χρησιμοποιω τον εν λογω φακο και για τη ληψη αστροφωτογραφιων.

Το μηκος ουσιαστικα περιοριζεται μονο απο τη πιθανοτητα να παρεμβαινει η προεκταση στο οπτικο πεδιο του φακου!

Στερεωνεις κατοπιν πανευκολα το φιλτρο πανω και εχεις τελειωσει!

Φυσικα η προεκταση θα κατασκευαστει απο μη ανακλστικο υλικο,π.χ.μαυρο ματ χαρτονι...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραιες πατέντες

οι Μαστροβoξίτες

 

θα το δοκιμάσω

 

Σευχαριστώ

 

Γηρασκω αει διδασκόμενος

:D

ο νους μας ειν'' αληταριό, π'' ολο θα δραπετεύει
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης