Jump to content

Τι λετε για το skywatcher 130?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σταμάτα, έχω φάει το κεφάλι μου στον τοίχο λυπήσου μας!!! please!!!

](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"15 sec και 142 sec sorry αλλα ειναι πολυ μικρη εκθεση δεν λεει απολυτως τιποτε!"

Δεν είναι έτσι και το ξέρεις.Είναι πολύ καλοί χρόνοι έκθεσης για κάποιον που ξεκινάει.Προσωπικά ταλαιπωρήθηκα πολύ για να τους πετύχω.

Εχω δημοσιευσει όμως και 1020 δευτ. έκθεση με 8mm προσοφθαλμιο και 1600mm σωλήνα!

******************************************************

Παω να ρίξω κανένα κεφτεδάκι και ... επιστρεφω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι έτσι και το ξέρεις.Είναι πολύ καλοί χρόνοι έκθεσης για κάποιον που ξεκινάει.Προσωπικά ταλαιπωρήθηκα πολύ για να τους πετύχω.

 

Οχι Βασιλη ειναι πολυ μικροι, ταλαιπωρηθηκες λογω ανεπαρκους βασης.Με ενα χειροκινητο barn door tracker και κατα προσεγγιση ευθυγραμμιση στον πολικο βγαζεις 5 λεπτα ανετα με τον 50mm.

Τα πρωτα piggyback που εκανα με το C8 το 1985 ηταν 10 λεπτα επισης με τα αστρα ολα σημεια.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντωνη με τοσο συντομες εκθεσεις που βλεπω να εχεις αμφιβαλλω αν χρειαζεται καν οδηγηση....

Γιωργο,

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου και γι'αυτο βλεπεις μονο ηλιακες (και σεληνιακες) εκθεσεις με αυτο τον συνδυασμο.

 

Εχω και το μοτορακι της βασης και σε καποιο σημειο θα κανω "μακροχρονες" δοκιμες με τον συνδυασμο EQ2/μοτορακι/EOS 300d/EOS EF 50mm ... στον Παρνωνα φυσικα.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνούμε ο,τι διαφωνούμε.

Μου διέφυγε να τονίσω οτι οι δυο των 15δευτ. είναι primefocus ενω η 142 με 200mm φακό.

Πάντως με το που θα φτιάξει λιγο ο καιρός και μόλις(αν!) επιστρέψει η νικον θα φωτογραφίσω με την eq2 σαν τρίποδα.Αν μη τι άλλο ,η περιέργειά μου εφτασε στο... max!

Μη σκάμε δηλαδή κιόλας!

Αν δεν επιστρεψει η d70 θα επιστρεψει η... d70s

(η μηπως η ... d200???) :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

D200 δαγκωτο. \:D/ \:D/ \:D/ αν κ σου ευχομε την D2x.Moνo 4200 ευρω.

 

Παντωσ το Γιωργο τον αδικησατε.Ειπε το αυτονοητο.κ κατα τη γνωμη μου χωρις να προσβαλει κανεναν.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεταξύ μας προτιμώ την επιστροφή της D70 γιατί εχω βαρεθεί να ... πληρώνω!Ειδικά τώρα που κατέληξα και στον τρόπο καθαρισμου!!!

 

Oσον αφορα την σε έντονο ύφος διαφωνία μου με τον Γιώργο,όπως ακριβώς αποδέχτηκα κάποιες άλλες κριτικές, ετσι ακριβώς οφείλω να αφουγκραστω προσεκτικά και τη δική σου φίλε μου.

Να μη ξεχναμε άλλωστε οτι σίγουροι 100% δεν είμαστε απολύτως για τίποτε!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hacuna Matata,

 

Άσχετο: VixenGP Deluxe θα αντέξει σωλήνα Orion 10'' f/6 (γύρω στα 7.5 Kg) +ccd (γύρω στο κιλό)

Δεν με ενδιαφέρουν εκθέσεις πάνω από λεπτό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν κρινουμε απο τις φωτο του Βασιλη..δν νομιζω πως η eq-2 ειναι για πεταμα!μακαρι να την ειχα!!!!σε σχεση με αυτη που εχω!

 

μια ερωτηση: :?:

οταν καποιος εχει dobsonian,πως κανει αστροφωτογραφηση?με την eq-2 καταλαβαινω..εχει μοτερακι με την dob πως?την κουναει χειροκινητα?ή διαθετει κ αυτη καποιο μηχανισμο?

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μια ερωτηση: :?:

οταν καποιος εχει dobsonian,πως κανει αστροφωτογραφηση?με την eq-2 καταλαβαινω..εχει μοτερακι με την dob πως?την κουναει χειροκινητα?ή διαθετει κ αυτη καποιο μηχανισμο?

 

Δεν κανει φωτογραφηση(αν κ εχω δει πολλες πατεντες που κανουν καποιοι βαζοντας μηχανισμους κ φτιαχνοντας στην ουσια μια αλταζιμουθιακη στηριξη με μοτερ)..πολυ απλα παιρνει μια ισημερινη στηριξη κ βαζει πανω της τον σωληνα του τηλεσκοπιου.. \:D/ \:D/

 

Mε τη dobson αυτη καθεαυτη δεν κανεις φωτογραφηση παρα μονο Ηλιο-Σεληνη.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την έκανες πάπια Ηλία που ήσουν εσύ εχθές? Έχασες μια ωραία και εποικοδομητική συζήτηση με τον Γιώργο, που τελικά κατέληξε με το να πεισθεί ότι τα ψηφιακά μέσα δεν παίζονται!!! :^o

 

Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

" Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΕΦΤΑΣΕ...

ΜΕΤΑΝΝΟΕΙΤΑΙ."

 

" ΓΙΩΡΓΟ ΒΓΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΠΗΛΙΑ ΜΕ ΤΑ ΦΙΛΜ"

 

:D :D :D

:cheesy: :cheesy: :cheesy:

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορψ να κανψ καποια πατεντα για την βελτιωση της EQ2?Πως μπορω να ελαττωσω το τρεμουλιασμα του τηλεσκοπιου με το παραμικρο αγγιγμα?

Τώρα, είναι αργά!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης