Jump to content

Σχετικότητα


Curiocity

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και καλες γιορτες σε ολους, εχω να κανω μια ερώτηση οχι με βαση την αστρονομια-ασατροφυσική αλλα με την φυσική-κοσμολογια, αν πιστευετε πως το post δεν θα έπρεπε να υπάρχει στην ομάδα μπορεί κάποιος admin να το αφαιρέσει.Λοιπόν, αφού η σχετικοτητα μας μιλά για 4 διαστάσεις, εμεις ξέρουμε της 3 (υψος, πλατος, μηκος)..Επομένως η τέταρτη διάσταση ειναι η καμπύλωση της υλης στον χώρο, ουσιαστικά αυτό γινετε γιατί ο νους μας, ο ανθρώπινος νους, δεν μπορεί να καταλάβει την τέταρτη διάσταση, αρα πχ οταν κάποιος πεθαίνει η ύλη του καμπυλώνετε στον χώρο για να καταλάβουμε τι συμβαίνει? (συγνώμη αν έχω κάποιο λάθος, ειμαι όμως 14 ετών οπότε δεν μπορώ να ξέρω προχωρημένη σχετικότητα)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα και καλες γιορτες σε ολους, εχω να κανω μια ερώτηση οχι με βαση την αστρονομια-ασατροφυσική αλλα με την φυσική-κοσμολογια, αν πιστευετε πως το post δεν θα έπρεπε να υπάρχει στην ομάδα μπορεί κάποιος admin να το αφαιρέσει.Λοιπόν, αφού η σχετικοτητα μας μιλά για 4 διαστάσεις, εμεις ξέρουμε της 3 (υψος, πλατος, μηκος)..Επομένως η τέταρτη διάσταση ειναι η καμπύλωση της υλης στον χώρο, ουσιαστικά αυτό γινετε γιατί ο νους μας, ο ανθρώπινος νους, δεν μπορεί να καταλάβει την τέταρτη διάσταση, αρα πχ οταν κάποιος πεθαίνει η ύλη του καμπυλώνετε στον χώρο για να καταλάβουμε τι συμβαίνει? (συγνώμη αν έχω κάποιο λάθος, ειμαι όμως 14 ετών οπότε δεν μπορώ να ξέρω προχωρημένη σχετικότητα)

 

Όταν μιλάμε για 4 διαστάσεις, εννοούμε το χωροχρόνο, δηλαδή η 4η διάσταση είναι ο χρόνος. Που λες για "καμπύλωση" μήπως έχεις διαβάσει ότι η βαρύτητα καμπυλώνει το χωροχρόνο;

Και φυσικά ο θάνατος κάποιου δεν είναι φαινόμενο που μελετάται από τη φυσική, αλλά από τη βιολογία και τη χημεία. Κοινώς η ύλη σου όταν πεθαίνεις δεν "παθαίνει" κάτι από φυσικής απόψεως. Να στο πω απλά, σε τρώνε τα σκουλίκια ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ενδιαφέρον ερωτηση.

χαίρομαι που ενας "πιτσιρικος" εχει τετοιες απορίες. Στο μέλλον θα απαντηθουν πολλα ερωτηματα σαν αυτο. Το συμαντικό ειναι να ξεκινησει καποιος να τα ρωταει.

 

Εγω ειμαι ασχετος απο αστρονομια και φυσικη οποτε δεν θα σου δωσω απαντηση.

 

Αυτο ομως που θελω να πω ειναι οτι εχω "ψαχτεί" και εγω σε αυτα τα πεδία εντελως ερασιτεχνικά διαβαζοντας και βλεπωντας ολα τα σχετικα ντοκιμαντερ (και πολλα απο αυτα πολλες φορες ).

 

Η αναζητησεις μου εχουν μια παρόμοια λογική . Κάθομαι και προσπαθω να καταλαβω τις παραπανω διαστασεις.

Εχω καταληξει σε ενα συμπερασμα που μου μοιαζει βολικό για να ισχύει.

 

Πιστευω οτι το συμπαν ειναι ενα πραγμα ενιαίο ο χρόνος που πιθανόν ειναι η τεταρτη διασταση δεν ειναι γραμικός αλλα εμεις τον βλεπουμε ετσι. Σιγουρα δεν χρησιμοιποιω τις επιστημονικές ορολογιες αλλα θελω να πω οτι ο χρονος ειναι ενα πραγμα χωρις αρχη μεση και τελος. Εμεις τον βλεπουμε ετσι για πολλους πιθανους λογους, οπως πχ. η αδυναμια μας να δουμε τα παντα που συμβαινουν γυρω μας ολοκληρωμενα. Βλεπουμε μονο ενα απειροελαχιστο απο αυτο που συμβαινει πραγματικα.

 

κατα επεκταση λοιπον για να το συνδεσω με την βιολογια του ανθρωπινου εγκεφαλου , εχω καταληξει οτι το μιαλο μας δουλευει σε μια ανωτερη διασταση , ισως την τεταρτη. Αυτος ειναι ενας λογος που δεν εχουμε καταλαβει το πως λειτουργει ο εγκεφαλος , διοτι δεν γνωριζουμε τι συμβαινει μετα τις 3,5 διαστασεις.

 

Σκεψου ομως ... Με το μυαλό και την σκεψη μπορεις να πας σε απειροελαχιστο χρονο σε ενα μακρινό γαλαξια . Με το μυαλό και την σκεψη μπορεις να πας σε μια κατασταση του παρελθοντος ή του μελλοντος.

 

Αυτες ειναι οι "ωμές" σκεψεις που φιλοσοφώ τα βραδια πριν κοιμηθω και σιγουρα δεν εχουν επιστημονικη εγκυρότητα αλλα τις γραφω μηπως δοθει καμια σπιθα για καποιον που ξερει να το ερευνησει

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαλλον ο πρώτος φίλος εχει δικιο, και εγω φιλοσοφο καποια τετοια θεματα το βραδυ, μάλιστα γι αυτο το θεμα πηρα ωριαια στα θρησκευτικα γιατί η καθηγητρια με θεωρησε αθεο.. :Ρ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαλλον ο πρώτος φίλος εχει δικιο, και εγω φιλοσοφο καποια τετοια θεματα το βραδυ, μάλιστα γι αυτο το θεμα πηρα ωριαια στα θρησκευτικα γιατί η καθηγητρια με θεωρησε αθεο.. :Ρ

 

!!! Έστω είσαι άθεος (ή βουδιστής, 12θεος, μορμόνος κλπ), σου ρίχνουν ωριαία; Φοβερή μέθοδος διδασκαλίας! Δηλαδή ο διεθυντής του σχολείου σου συμφωνεί πως οι μαθητές πρέπει να παίρνουν απουσία όταν έχουν φιλοσοφικές διαφωνίες με τους καθηγητές;

Αυτά τα ωραία στο Ελλαδιστάν...

 

Όσο για το θέμα με τις "διαστάσεις", ο όρος χρησιμοποιείται πολύ συγκεκριμένα στη Φυσική (και τα Μαθηματικά), απλά επειδή σε βιβλία/ταινίες "κολλάμε" ότι γουστάρουμε στο συγκεκριμένο όρο, έχει δημιουργηθεί μια σύγχιση στο ευρύ κοινό.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης