Jump to content

Ανακοίνωση από το LIGO σήμερα: ανίχνευση βαρυτικών κυμάτων;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως ορισμό όμως τι είναι χωρόχρονος χρείαζεται γνώσεις τανυστικής ανάλυσης. Δεν υπάρχει διαφορετική απάντηση δυστυχώς.

 

Χεχε ένας από τους λόγους που άλλαξα κατεύθυνση, όχι άλλους τένσορες ρε παιδιά, αρκετά!

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το γεγονός ότι για πρώτη φορά στη ζωή μας είδαμε (και ακούσαμε) την ίδια τη βαρύτητα είναι συγκλονιστικό από μόνο του, αλλά το καλύτερο είναι ότι η βαρυτική ακτινοβολία μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για να ξεκλειδώσουμε πολλά απ' τα μυστήρια της Φύσης, απ' τις μαύρες τρύπες έως την ίδια την απαρχή της Δημιουργίας. Δεν αποκλείεται να ιδρυθεί ένας νέος κλάδος της αστρονομίας, τη "βαρυτο-αστρονομία", και να δούμε το Σύμπαν με νέους τρόπους, διευρύνοντας ακόμη περισσότερο τους ορίζοντες μας :cheesy:

 

Όμως, είμαι περίεργος να δω αν υπάρξουν και πρακτικές εφαρμογές των βαρυτικών κυμάτων. Τεχνολογίες βασισμένες στα βαρυτικά κύματα. Εννοώ, εδώ το GPS που έχουμε στ' αμάξια μας βασίζεται στη Θεωρία της Σχετικότητας! Αν η απάντηση αποδειχτεί αρνητική, τότε εικάζω πως τουλάχιστον η τεχνολογία που χρησιμοποιήθηκε για την ανακάλυψη των βαρυτικών κυμάτων θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί στην καθημερινότητα μας, όπως στην ιατρική και στην πληροφορική. Σημασία έχει πως είτε άμεσα είτε έμμεσα, αυτή η ανακάλυψη θα μας ωφελήσει όλους :cheesy:

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D Το διάβασα και εγώ, πρόκειται για μαύρες τρύπες στα όρια της μάζας (ή και έξω από αυτά) των αστρικών πτωμάτων τεράστιων αστεριών (πρώνη αστικών πυρήνων), και την τελική συγχώνευσή τους. Αυτά τα αστέρια είναι συνήθως διπλά, έτσι δεν αποτελεί έκπληξη η συγχώνευσή τους. Ισως η μεγάλη μάζα τους (αδράνεια) διατήρησε το σύστημα μετά τις 2 εκρήξεις σουπερνόβα που υπέστη. Η επιβεβαιώνεται η θεωρία ότι δεν σημειώνεται έκρηξη σουπερνόβα στα πολύ τεράστια αστέρια. Μπορεί να αύξησαν την μάζα τους συσσωρεύοντας ύλη από τα εξωτερικά στρώματα των ¨2 πρώην αστεριών, που είχαν διαφύγει αρχικά λόγω των ισχυρότατων αστρικών ανέμων.

Οι εκρήξεις ακτίνων γ ανιχνεύονται και από τέτοιες αποστάσεις. Θα ήταν ωραίο μια τέτοια έκρηξη, που θεωρείται το πιο βίαιο γεγονός στο σύμπαν, να είναι το afterglow της εκπομπής βαρυτικών κυμάτων. Η θεωρητική πηγή ακτίνων γ σε αυτήν την περίπτωση δεν είναι μέσα στις 2 μαύρες τρύπες ή στην νέα μεγαλύτερη που δημιουργήθηκε, αλλά στον ορίζοντα γεγονότων (για αυτό και λέγεται μαύρη τρύπα), από το υλικό που συσσωρεύεται γύρω από αυτόν. Και έχουμε μετρήσει σε μερικές περιπτώσεις (ιδίως από την μαύρη τρύπα στο κέντρο του Γαλαξία μας, ή την πηγή X-Cycnus X-1) ακτινοβολία από τον ορίζοντα γεγονότων. Ισως να μοιάζει και με ένα μικρό κβάζαρ με πίδακες, αν αναλογιστούμε ότι οι δίσκοι προσαύξησης στους ορίζοντες γεγονότων πρέπει να συγχωνευτούν. Θα ήταν άλλη μια πηγή ακτινοβολίας, από τα σχετικιστικά ραδιοκύματα ως τις ακτίνες Χ που θα παράγονταν με την αλληλεπίδραση των πιδάκων με το γύρω νεφέλωμα (τόσο μεγάλα αστέρια πεθαίνουν πολύ γρήγορα, και συνήθως βρίσκονται ακόμα μέσα σε ευρύτερες περιοχές αστρογέννησης).

Πάντως η επιβεβαίωση των αποτελεσμάτων είναι εκπληκτική, και το χρονικό σημείο πολύ σημαντικό, μιας και ετοιμάζεται ο δοκιμαστικός δορυφόρος ανίχνευσης βαρυτικών κυμάτων, που θα ανοίξει τον δρόμο για τους συμβολομετρικούς δορυφόρους ανίχνευσης βαρυτικών κυμάτων LISA.

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξερει κανείς αν βαρυτικα κύματα μπορουν να δημιουργηθουν απο ομοιόμορφα κινουμενες μάζες ή απαιτείται επιτάχυνση/αλλαγή κατεύθυνσης?

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D Το διάβασα και εγώ, πρόκειται για μαύρες τρύπες στα όρια της μάζας (ή και έξω από αυτά) των αστρικών πτωμάτων τεράστιων αστεριών (πρώνη αστικών πυρήνων), και την τελική συγχώνευσή τους. Αυτά τα αστέρια είναι συνήθως διπλά, έτσι δεν αποτελεί έκπληξη η συγχώνευσή τους. Ισως η μεγάλη μάζα τους (αδράνεια) διατήρησε το σύστημα μετά τις 2 εκρήξεις σουπερνόβα που υπέστη. Η επιβεβαιώνεται η θεωρία ότι δεν σημειώνεται έκρηξη σουπερνόβα στα πολύ τεράστια αστέρια. Μπορεί να αύξησαν την μάζα τους συσσωρεύοντας ύλη από τα εξωτερικά στρώματα των ¨2 πρώην αστεριών, που είχαν διαφύγει αρχικά λόγω των ισχυρότατων αστρικών ανέμων.

Οι εκρήξεις ακτίνων γ ανιχνεύονται και από τέτοιες αποστάσεις. Θα ήταν ωραίο μια τέτοια έκρηξη, που θεωρείται το πιο βίαιο γεγονός στο σύμπαν, να είναι το afterglow της εκπομπής βαρυτικών κυμάτων. Η θεωρητική πηγή ακτίνων γ σε αυτήν την περίπτωση δεν είναι μέσα στις 2 μαύρες τρύπες ή στην νέα μεγαλύτερη που δημιουργήθηκε, αλλά στον ορίζοντα γεγονότων (για αυτό και λέγεται μαύρη τρύπα), από το υλικό που συσσωρεύεται γύρω από αυτόν. Και έχουμε μετρήσει σε μερικές περιπτώσεις (ιδίως από την μαύρη τρύπα στο κέντρο του Γαλαξία μας, ή την πηγή X-Cycnus X-1) ακτινοβολία από τον ορίζοντα γεγονότων. Ισως να μοιάζει και με ένα μικρό κβάζαρ με πίδακες, αν αναλογιστούμε ότι οι δίσκοι προσαύξησης στους ορίζοντες γεγονότων πρέπει να συγχωνευτούν. Θα ήταν άλλη μια πηγή ακτινοβολίας, από τα σχετικιστικά ραδιοκύματα ως τις ακτίνες Χ που θα παράγονταν με την αλληλεπίδραση των πιδάκων με το γύρω νεφέλωμα (τόσο μεγάλα αστέρια πεθαίνουν πολύ γρήγορα, και συνήθως βρίσκονται ακόμα μέσα σε ευρύτερες περιοχές αστρογέννησης).

Πάντως η επιβεβαίωση των αποτελεσμάτων είναι εκπληκτική, και το χρονικό σημείο πολύ σημαντικό, μιας και ετοιμάζεται ο δοκιμαστικός δορυφόρος ανίχνευσης βαρυτικών κυμάτων, που θα ανοίξει τον δρόμο για τους συμβολομετρικούς δορυφόρους ανίχνευσης βαρυτικών κυμάτων LISA.

 

Τα έχεις μπερδέψει λίγο...

 

 

Ξερει κανείς αν βαρυτικα κύματα μπορουν να δημιουργηθουν απο ομοιόμορφα κινουμενες μάζες ή απαιτείται επιτάχυνση/αλλαγή κατεύθυνσης?

 

Υπάρχουν πολλές σκέψεις για το ποιες είναι οι περιπτώσεις που έχουμε παραγωγή βαρυτικών κυμάτων. Η μόνη που επιβεβαιώθηκε είναι το διπλό σύστημα των μαύρων τρυπών που τελικά συγχωνεύτηκε. Επίσης υπάρχουν και οι παλλόμενες μαύρες τρύπες, σαν θεωρία, που μπορούν να παράξουν βαρυτικά κύματα. Το σίγουρο είναι ότι δεν μπορούν να δημιουργηθούν κάτω από ορισμένη μάζα, όπως ένα σύστημα αστέρων νετρονίων.

 

Τεστάροντας θα μάθουμε..Είναι ένα καινούργιο τελείως ερευνητικό πεδίο..! Θα πρέπει να πάρεις υπόψιν κάποιες παραμέτρους..Όχι μόνο την μάζα, αλλά και το σπιν της μαύρης τρύπας..

 

Υ.Γ. Διάβασα πιο πάνω μια ερώτηση, αν υπηρξε άμεση παρατήρηση βαρυτικού κύματος. Η ανίχνευση τους ειπώθηκε από το γεγονός ότι παρατηρήθηκε μια μεταβολή του μήκους των βραγχιόνων των ανιχνευτών ταυτόχρονα (με μια απειροελάχιστη καθυστέρηση), η οποία είχε τιμή τέτοια ίση με το πλάτος ενός ανιχνεύσιμου βαρυτικού κύματος. Αν δείτε φωτογραφία αυτό είναι βαρυτικό κύμα, καθαρά προέκυψε από numerical simulations. Στο paper δεν ξεκαθαρίζει πόσα events μέτρησαν..Από ότι κατάλαβα εγώ ήταν ένα ισχυρό και μερικά ασθενή (με συγκεκριμένη ενέργεια, από ~3Μο*c^2 μέχρι 200Μο*c^2). Προτείνουν βέβαια και άλλους τρόπους για να επιβεβαιώσουν το αποτέλεσμα...Θα δούμε!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D Bellatrix, δεν βοηθάει να λες <τα έχεις μπερδέψει λίγο>, δεν γράφω για πανελλήνιες, όχι πια στην ηλικία μου! Αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που σου φαίνεται λάθος, βοηθάει εμένα και την συζήτηση να το επισημάνεις. Ξέρω ότι έθεσα πολλά θέματα ταυτόχρονα, αλλά δεν θέλω να επεκταθώ πολύ γιατί τα μεγάλα κείμενα κουράζουν. Απλά θέλω να τονίσω ότι η τελική και αναμφισβήτητη επιβεβαίωση στην αστρονομία έρχεται πολλές φορές με ανεξάρτητη μέτρηση του ίδιου φαινομένου. Για παράδειγμα, η μέτρηση αποστάσεων επαληθεύεται πολύ καλά με μια δεύτερη ανεξάρτητη, με άλλη μέθοδο, μέτρηση. Μετρήσεις διαφορετικής μεθόδου κατέρριψαν την προηγούμενη (έμμεση) ανακάλυψη βαρυτικών κυμάτων. Έτσι, αν το φαινόμενο της συγχώνευσης των μαύρων τρυπών αφήνει και κάποιο άλλο μετρήσιμο ίχνος, θα ήταν ότι καλύτερο.

Να επισημάνω ότι η συζήτηση που συμμετέχουμε είναι πολύ διαφωτιστική, και με βοήθησε να μάθω πολλά για το θέμα. Για μένα είναι ένα χαρακτηριστικό δείγμα της δυναμικής του αστροβοξ.

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν πολλές σκέψεις για το ποιες είναι οι περιπτώσεις που έχουμε παραγωγή βαρυτικών κυμάτων. Η μόνη που επιβεβαιώθηκε είναι το διπλό σύστημα των μαύρων τρυπών που τελικά συγχωνεύτηκε. Επίσης υπάρχουν και οι παλλόμενες μαύρες τρύπες, σαν θεωρία, που μπορούν να παράξουν βαρυτικά κύματα. Το σίγουρο είναι ότι δεν μπορούν να δημιουργηθούν κάτω από ορισμένη μάζα, όπως ένα σύστημα αστέρων νετρονίων.

 

Τεστάροντας θα μάθουμε..Είναι ένα καινούργιο τελείως ερευνητικό πεδίο..! Θα πρέπει να πάρεις υπόψιν κάποιες παραμέτρους..Όχι μόνο την μάζα, αλλά και το σπιν της μαύρης τρύπας..

 

Υ.Γ. Διάβασα πιο πάνω μια ερώτηση, αν υπηρξε άμεση παρατήρηση βαρυτικού κύματος. Η ανίχνευση τους ειπώθηκε από το γεγονός ότι παρατηρήθηκε μια μεταβολή του μήκους των βραγχιόνων των ανιχνευτών ταυτόχρονα (με μια απειροελάχιστη καθυστέρηση), η οποία είχε τιμή τέτοια ίση με το πλάτος ενός ανιχνεύσιμου βαρυτικού κύματος. Αν δείτε φωτογραφία αυτό είναι βαρυτικό κύμα, καθαρά προέκυψε από numerical simulations. Στο paper δεν ξεκαθαρίζει πόσα events μέτρησαν..Από ότι κατάλαβα εγώ ήταν ένα ισχυρό και μερικά ασθενή (με συγκεκριμένη ενέργεια, από ~30Μο*c^2 μέχρι 200Μο*c^2). Προτείνουν βέβαια και άλλους τρόπους για να επιβεβαιώσουν το αποτέλεσμα...Θα δούμε!

 

Σιγουρα ομως η θεωρια προβλέπει υπο ποιές συνθηκς γινεται παραγωγη κυματων. Γιατι δηλ μια ομαλα κινουμενη μαζα σε ευθυγραμμη κινηση δεν παραγει βαρυτικα κυματα, ενω μια μαζα η οποια επιταχυνεται εκπέμπει.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά συμφωνώ με τον Δημήτρη (dp297) στην επισήμανση του ότι από ένα σημείο και πέρα η έννοια των ορισμών στην επιστήμη αμβλύνθηκε. Έχω διαπιστώσει πχ ότι δεν υπάρχει επίσημη γνώμη του τι εννοούμε όταν λέμε χωροχρόνος. (ούτε του τι εννοούμε όταν λέμε βαρύτητα) Τι εννοούμε με την λέξη χωροχρόνος; Και λέω εννοούμε διότι δεν έχω την παράλογη απαίτηση να μου πει κάποιος το τι είναι χωροχρόνος, έχω όμως την απαίτηση να μου ξεκαθαρίσει το τι τουλάχιστον εννοεί. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι όταν κάποιος φυσικός χρησιμοποιεί αυτόν τον όρο, Βάση στατιστικής, εννοεί συνήθως ένα από τα εξής τρία. Χωροχρόνος = πεδίο. Χωροχρόνος = κάτι σαν θάλασσα που μέσα του κολυμπάνε οι γαλαξίες και τα πάντα στο σύμπαν. Χωροχρόνος = και τα δύο ταυτοχρόνως τα προηγούμενα. ( Εδώ δεν βάζω τα χωροχρόνος = τεντωμένα σεντόνια και σταφιδόψωμα ή ντόνατς κλπ) Αυτό έχει όμως και τις συνέπειες του. Δεν γνωρίζεις το πού θα στηρίξεις την σκέψη σου για να ερμηνεύσεις κάποια φαινόμενα. Σε άλλα συμπεράσματα θα καταλήξεις αν πεις χωροχρόνος = πεδίο και σε άλλα αν πεις χωροχρόνος = κάτι άλλο. Το τι εννοούμε λοιπόν χωροχρόνο υπάρχει απαίτηση σε εμάς τους ερασιτέχνες επιτέλους να μας το πουν οι επαγγελματίες τουλάχιστον το τι εννοούν; Τι πρέπει να φανταζόμαστε όταν αναφέρονται σε αυτό;

 

Ρε παιδιά μη μου τα μπλέκετε, τί πεδία και σεντόνια... Ο χωροχρόνος είναι κάτι σαφώς ορισμένο και αρκετά "απλό" (σε σχέση με άλλους όρους της φυσικής). Ουσιαστικά ενώνει δύο πράγματα που για την αντίληψή μας είναι διαφορετικά, το χώρο και το χρόνο. Σκεφτείτε βασικά ότι επεκτείνετε τις ιδιότητες των διαστάσεων του χώρου και στο χρόνο, δηλαδή όπως κάτι μπορεί να ταξιδεύει σε μήκος, σε πλάτος, σε ύψος, λέμε ότι ταξιδεύει και στο χρόνο. Δηλαδή όταν είσαι λες εσύ ακίνητος και περιμένεις, κινείσαι στο χρόνο ;)

Ή αν θέλετε άλλο τρόπο να το σκεφτείτε, ο χώρος είναι ο χωροχρόνος "παγωμένος" σε κάποια χρονική στιγμή. Βάλτε λοιπόν την έννοια που καταλαβαίνετε ως "χώρο" στο μυαλό σας και πατήστε το play. Τώρα αν την έννοια του "χώρου" κάποιος την ταυτίζει π.χ. με την έννοια "άδειο δωμάτιο" μάλλον δε θα φτάσουμε στο αποτέλεσμα που θα ήθελα για το χωροχρόνο :)

 

Μπορείτε επίσης να το δείτε ως μαθηματικό πλαίσιο (που είναι), δηλαδή να πείτε ο χώρος και ο χρόνος δεν είναι το ίδιο και οι παλαβοί οι φυσικοί μας τα ενώσανε για να λύνουν ασκήσεις, αλλά πραγματικά είναι θέματα φυσικής που αν δε μπορείς να σκεφτείς το χώρο και το χρόνο μαζί δε μπορείς να τα καταλάβεις (μόνο να τα λύσεις ίσως).

 

Ecuador εγώ σε ρώτησα τι είναι η Γή κι εσύ μου απάντησες τι είναι οι παράλληλοι κι οι μεσημβρινοί.

Δεν θέλω να μου απαντήσεις τώρα. Είναι άκαιρο επειδή η συζήτηση κι έχει προχωρήσει. Απλώς Πράτο για υλικό για κάποιο άλλο νήμα.

Διότι τα <<πεδία>> τα <<σεντόνια>> τα <<Ντόνατς>> η <<υφή του χωροχρόνου>> και πόσα άλλα δεν είναι δικά μου, τα έχω διαβάσει και τ’ αραδιάζω. Έτσι όπως σου τα γράφω μέσα σε εισαγωγικά. Και λέω πάρτε το υλικό για κάποιο άλλο νήμα, διότι για μένα το πράγμα είναι σαφές. Όταν κάποιοι φυσικοί γράφουν κάτι και το βάζουν μέσα σε εισαγωγικά τότε αυτό φανερώνει έλλειψη ορισμού.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ecuador εγώ σε ρώτησα τι είναι η Γή κι εσύ μου απάντησες τι είναι οι παράλληλοι κι οι μεσημβρινοί.

Δεν θέλω να μου απαντήσεις τώρα. Είναι άκαιρο επειδή η συζήτηση κι έχει προχωρήσει. Απλώς Πράτο για υλικό για κάποιο άλλο νήμα.

Διότι τα <<πεδία>> τα <<σεντόνια>> τα <<Ντόνατς>> η <<υφή του χωροχρόνου>> και πόσα άλλα δεν είναι δικά μου, τα έχω διαβάσει και τ’ αραδιάζω. Έτσι όπως σου τα γράφω μέσα σε εισαγωγικά. Και λέω πάρτε το υλικό για κάποιο άλλο νήμα, διότι για μένα το πράγμα είναι σαφές. Όταν κάποιοι φυσικοί γράφουν κάτι και το βάζουν μέσα σε εισαγωγικά τότε αυτό φανερώνει έλλειψη ορισμού.

 

Γιάννη προσπάθησα να στο περιγράψω εκλαϊκευμένα όσο μπορούσα. Ορισμοί φυσικά και υπάρχουν, αλλά πρέπει να μιλάμε όλοι τη γλώσσα τους (προχωρημένα μαθηματικά) για να τους συζητήσουμε.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:D Το διάβασα και εγώ, πρόκειται για μαύρες τρύπες στα όρια της μάζας (ή και έξω από αυτά) των αστρικών πτωμάτων τεράστιων αστεριών (πρώνη αστικών πυρήνων), και την τελική συγχώνευσή τους. Αυτά τα αστέρια είναι συνήθως διπλά, έτσι δεν αποτελεί έκπληξη η συγχώνευσή τους. Ισως η μεγάλη μάζα τους (αδράνεια) διατήρησε το σύστημα μετά τις 2 εκρήξεις σουπερνόβα που υπέστη. Η επιβεβαιώνεται η θεωρία ότι δεν σημειώνεται έκρηξη σουπερνόβα στα πολύ τεράστια αστέρια. Μπορεί να αύξησαν την μάζα τους συσσωρεύοντας ύλη από τα εξωτερικά στρώματα των ¨2 πρώην αστεριών, που είχαν διαφύγει αρχικά λόγω των ισχυρότατων αστρικών ανέμων.

Οι εκρήξεις ακτίνων γ ανιχνεύονται και από τέτοιες αποστάσεις. Θα ήταν ωραίο μια τέτοια έκρηξη, που θεωρείται το πιο βίαιο γεγονός στο σύμπαν, να είναι το afterglow της εκπομπής βαρυτικών κυμάτων. Η θεωρητική πηγή ακτίνων γ σε αυτήν την περίπτωση δεν είναι μέσα στις 2 μαύρες τρύπες ή στην νέα μεγαλύτερη που δημιουργήθηκε, αλλά στον ορίζοντα γεγονότων (για αυτό και λέγεται μαύρη τρύπα), από το υλικό που συσσωρεύεται γύρω από αυτόν. Και έχουμε μετρήσει σε μερικές περιπτώσεις (ιδίως από την μαύρη τρύπα στο κέντρο του Γαλαξία μας, ή την πηγή X-Cycnus X-1) ακτινοβολία από τον ορίζοντα γεγονότων. Ισως να μοιάζει και με ένα μικρό κβάζαρ με πίδακες, αν αναλογιστούμε ότι οι δίσκοι προσαύξησης στους ορίζοντες γεγονότων πρέπει να συγχωνευτούν. Θα ήταν άλλη μια πηγή ακτινοβολίας, από τα σχετικιστικά ραδιοκύματα ως τις ακτίνες Χ που θα παράγονταν με την αλληλεπίδραση των πιδάκων με το γύρω νεφέλωμα (τόσο μεγάλα αστέρια πεθαίνουν πολύ γρήγορα, και συνήθως βρίσκονται ακόμα μέσα σε ευρύτερες περιοχές αστρογέννησης).

Πάντως η επιβεβαίωση των αποτελεσμάτων είναι εκπληκτική, και το χρονικό σημείο πολύ σημαντικό, μιας και ετοιμάζεται ο δοκιμαστικός δορυφόρος ανίχνευσης βαρυτικών κυμάτων, που θα ανοίξει τον δρόμο για τους συμβολομετρικούς δορυφόρους ανίχνευσης βαρυτικών κυμάτων LISA.

 

Συγνώμη που η απάντηση μου ήταν λακωνική αλλά έχεις βάλει της παναγιάς τα μάτια από υποθέσεις ενώ δεν είναι ακριβώς έτσι! Συμφωνώ στην γενική σου διατύπωση ότι ναι πρέπει να χρησιμοποιήσεις δύο ανεξάρτητες μεθόδους για να καταλήξεις σε ένα συμπέρασμα, αλλά δεν είναι αυτός που περιγράφεις. Όταν στρεβλώνεται ο χωρόχρονος κατά την συγχώνευση, δεν γίνεται πέρα από τον ορίζοντα γεγονότων, και ίσως έκει μπερδεύτηκες, γίνεται πριν από αυτό με αποτέλεσμα για εμάς τους παρατήρητες να παίρνει άπειρο χρόνο να την παρατηρήσουμε. Γι' αυτό είναι φύση αδύνατον να δεις άμεσα συγχώνευση! Η συγχώνευση των μαύρων τρυπών έγινε πριν 1.3 δισ. χρόνια και τώρα ήρθε η πληροφορία σε εμάς..! Εξαιτίας λοιπόν αυτού που ανέφερα παραπάνω μόνο τα βαρυτικά κύματα μπορούν να μας δώσουν πληροφορίες για το συμβάν. Πριν την συγχώνευση του συστήματος, δηλ. να έχεις δυο μαύρες τρύπες που περιστρέφεται η μια γύρω από την άλλη απλά, πιστεύω ότι θα παρατηρούσαμε αυτά που λές παραπάνω...Αλλά την συγχώνευση ποτέ!

 

Δες την παρακάτω εικόνα. Οι κίτρινες γραμμές δείχνουν την στρέβλωση του χωρόχρονου λίγο πριν την συγχώνευση και οι κόκκινες τα βαρυτικά κύματα:

blackholes_distort_space-time.jpg

 

Σιγουρα ομως η θεωρια προβλέπει υπο ποιές συνθηκες γινεται παραγωγη κυματων. Γιατι δηλ μια ομαλα κινουμενη μαζα σε ευθυγραμμη κινηση δεν παραγει βαρυτικα κυματα, ενω μια μαζα η οποια επιταχυνεται εκπέμπει.

 

Δεν μίλησα για επιταχυνόμενη και ευθύγραμμη κίνηση. Σε ενδιαφέρουν 3 παράμετροι στις μαύρες τρύπες:

1. Μάζα Μ

2. Στροφορμή L

3. Ηλεκτρικό φορτίο (αν έχει)

 

Αυτά παίζουν ρόλο στην δυναμική των μαύρων τρυπών. Ακόμη και η παλλόμενη μαύρη τρύπα που προτάθηκε για παραγωγή βαρυτικών κυμάτων, πρέπει να περιστρέφεται.

Δεν γνωρίζω αν παίζει ρόλο το πως κινούνται στον χωρόχρονο, αλλά σαν μια πρώτη απάντηση, μέχρι να εμβαθύνω, είναι όχι.

 

Και για εμάς τους πολύ αρχαριους βρήκα αυτό στο facebook ...

http://antikleidi.com/2016/02/12/varitika_kimata/

ειναι σωστά ή άκυρα όσα γράφουν?

 

Πολύ ωραίο! Ναι έτσι είναι πάνω κάτω γενικά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο χωροχρόνος είναι κάτι σαφώς ορισμένο και αρκετά "απλό" (σε σχέση με άλλους όρους της φυσικής). Ουσιαστικά ενώνει δύο πράγματα που για την αντίληψή μας είναι διαφορετικά, το χώρο και το χρόνο. Σκεφτείτε βασικά ότι επεκτείνετε τις ιδιότητες των διαστάσεων του χώρου και στο χρόνο, δηλαδή όπως κάτι μπορεί να ταξιδεύει σε μήκος, σε πλάτος, σε ύψος, λέμε ότι ταξιδεύει και στο χρόνο. Δηλαδή όταν είσαι λες εσύ ακίνητος και περιμένεις, κινείσαι στο χρόνο ;)

 

 

Μια μικρή συμπληρωματική σημείωση σε αυτήν την ωραία περιγραφή του τι εστί χωροχρόνος. Δεν ήταν ο Αινσταιν ο πρώτος που συνέλαβε τον χρόνο ως διάσταση. Ο πρώτος που το έκανε και ουσιαστικά μίλησε για χωροχρόνο δίχως βέβαια να χρησιμοποιεί την συγκεκριμένη λέξη, ήταν ο Αριστοτέλης στα "Φυσικά", που είπε όπως ακριβώς λέει κ ο ecuador ότι ακόμη και τα ακίνητα κινούνται στον χρόνο κ ουσιαστικά είναι κ αυτά κινούμενα.

Πάντες ἄνθρωποι τοῦ εἰδέναι ὀρέγονται φύσει. σημεῖον δ'''' ἡ τῶν αἰσθήσεων ἀγάπησις·... καὶ μάλιστα τῶν ἄλλων ἡ διὰ τῶν ὀμμάτων.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρακολούθησα ένα βίντεο από το Perimeter Institute και τελικά:

1)Μέτρησαν 1 event τον Σεπτέμβρη του 2015

2)Τελικά προτείνουν ότι gravitational waves μπορούμε να έχουμε και σε αστέρες νετρονίων αν και στο paper έγραφε πως δεν είναι πιθανό σενάριο (στην συγκεκριμένη συχνότητα (?))

3)Μπορεί να γίνει ανίχνευση της σκοτεινής ύλης με βάση τα βαρυτικά κύματα

 

Αυτά! Συγνώμη για τις παραλείψεις στα προηγούμενα πόστ ή τυχόν λάθος. Τώρα ψάχνω και εγώ το θέμα! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Δεν μίλησα για επιταχυνόμενη και ευθύγραμμη κίνηση. Σε ενδιαφέρουν 3 παράμετροι στις μαύρες τρύπες:

1. Μάζα Μ

2. Στροφορμή L

3. Ηλεκτρικό φορτίο (αν έχει)

 

Αυτά παίζουν ρόλο στην δυναμική των μαύρων τρυπών. Ακόμη και η παλλόμενη μαύρη τρύπα που προτάθηκε για παραγωγή βαρυτικών κυμάτων, πρέπει να περιστρέφεται.

Δεν γνωρίζω αν παίζει ρόλο το πως κινούνται στον χωρόχρονο, αλλά σαν μια πρώτη απάντηση, μέχρι να εμβαθύνω, είναι όχι.

 

ΟΚ αλλα ξεχνα τις μαυρες τρυπες. Δεν ειναι οι μαυρες τρυπες τα μονα αντικειμενα που εκπέμπουν βαρυικα κυματα. Κ η Γη καθως περιφερεται γυρω απο τον ηλιο εκπέμπει απλα χαμηλης ισχυος. Το θεμα ειναι αν ομαλα, μη επιταχυνομενα συστηματα μαζας εκπέμπουν? (Σε αντιστοιχία με τα μη επιταχυνομενα φορτιο στον ΗΜ)

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚ αλλα ξεχνα τις μαυρες τρυπες. Δεν ειναι οι μαυρες τρυπες τα μονα αντικειμενα που εκπέμπουν βαρυικα κυματα. Κ η Γη καθως περιφερεται γυρω απο τον ηλιο εκπέμπει απλα χαμηλης ισχυος. Το θεμα ειναι αν ομαλα, μη επιταχυνομενα συστηματα μαζας εκπέμπουν? (Σε αντιστοιχία με τα μη επιταχυνομενα φορτιο στον ΗΜ)

 

Λοιπόν, το βαρυτικά κύμα "κουβαλά πάνω του" ενέργεια, ορμή και στροφορμή. Αυτό σημαίνει ότι για να έχεις διατήρηση αυτών θα έχεις παραγωγή βαρυτικών κυμάτων όταν δύο σώματα κινούνται ελλεπτικά (ή κυκλικά) γύρω από ένα κέντρο μάζας. Οπότε κατά συνέπεια όταν θα έχεις ένα σύστημα μάζας που κινείται ομαλά, χωρίς επιτάχυνση, η διατήρηση της στροφορμής δεν θα υφίσταται. Άρα δεν θα έχεις παραγωγή βαρυτικών κυμάτων!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, το βαρυτικά κύμα "κουβαλά πάνω του" ενέργεια, ορμή και στροφορμή. Αυτό σημαίνει ότι για να έχεις διατήρηση αυτών θα έχεις παραγωγή βαρυτικών κυμάτων όταν δύο σώματα κινούνται ελλεπτικά (ή κυκλικά) γύρω από ένα κέντρο μάζας. Οπότε κατά συνέπεια όταν θα έχεις ένα σύστημα μάζας που κινείται ομαλά, χωρίς επιτάχυνση, η διατήρηση της στροφορμής δεν θα υφίσταται. Άρα δεν θα έχεις παραγωγή βαρυτικών κυμάτων!

 

Εννοείς ότι ενα ομαλά κινουμενο συστημα απλά δεν χανει ενεργεια σε καμια μορφη αρα δεν ειναι δυνατη η παραγωγη των βαρυτικων κυματων?

Γνωριζεις μηπως πως αυτο αντιστοιχει στην παραγωγη ΗΜ ακτινοβολιας σε ομαλά κινουμενο φορτίο αλλα κ σε ομαλα επιταχυνομενο κ αυξανόμενα επιταχυνομενο φορτιο? γνωριζω ότι ουσιαστικα οι αντιστοιχιες των ΘΤΣ με τις εξισωσεις του Maxwell ειναι μεγαλη. Απο ότι διαβαζει το θεμα του αν ενα ομαλα επιταχυνομενο φορτιο εκπέμπει ακτινοβολια ειναι λιγο ανοιχτο....Διαβαζω ότι ενα διαρκώς επιταχυνομενο φορτιο εκπεμπει ακτινοβολια...αλλα ίσως όχι ενα φορτιο με σταθερη επιταχυνση γ...πόσο μαλλον ενα φορτιο με σταθερη ταχυτητα.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις διάβασα την κουβέντα σχετικά με τους ορισμούς στη φυσική. καταλαβαίνω τη θέση των συναδέλφων που ρωτούν τι είναι πεδίο, όπως κατανοώ και τις θέσεις των συναδέλφων φυσικών που προσπαθούν να τους εξηγήσουν.

 

Κάνετε όμως όλοι λάθος.

 

Εξετάζοντας τα όρια της ανθρώπινης γνωσιακής ικανότητας, ο Βίντγκενσταιν είχε δηλώσει ο,τι : "τα όρια της γλώσσας μου είναι τα όρια του κόσμου μου".

 

Ζητάμε έναν ορισμό για το πεδίο. Ε σας λέω οτι δεν υπάρχει ορισμός. Η γλώσσα μας, περιγράφει εμπειρικά φαινόμενα. Το πεδίο το αντιλαμβανόμαστε με τη μαθηματική του μορφή αλλά δεν υπάρχει κατάλληλος συνδυασμός φθόγγων ώστε να ανασύρουν από τον ανθρώπινο εγκέφαλο μία αισθητηριακή απεικόνιση, ικανή στη συνέχεια να αποθηκευτεί ως μνημονική καταγραφή του γεγονότος.

 

Δεν παπαρολογώ.

 

Έννοιες έξω από τις αισθήσεις μας έχουν υπόσταση μονάχα από τις αντίστοιχα εμπειρικά τους ίχνη. Δεν μπορείς να εξηγήσεις με λόγια σε έναν εκ γενετής τυφλό τι είναι το κόκκινο. Μπορείς να του πεις οτι είναι ζεστό ή οτι έχει κάποιες ιδιότητες. Δεν πρόκειται όμως να καταγραφεί στον εγκέφαλο του ως εικόνα.

 

ΥΓ. Όποιος λέει οτι καταλαβαίνει κβαντομηχανική μάλλον δεν την καταλαβαίνει. Αυτό γιατί αύριο γράφω κβαντομηχανική Ι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Vensius,

δεν εχω κανενα προβλημα να καταλαβω τι ειναι το ΗΜ πεδίο. Απλα θεωρω ότι απο το μαυρο μεχρι το άσπρο υπάρχει μεγαλη παλεττα αποχρωσεων που δεν εχει εξαντληθει.

 

Δηλ το (Όποιος λέει οτι καταλαβαίνει κβαντομηχανική μάλλον δεν την καταλαβαίνει.) το δεχομαι ως σχημα λόγου...αλλα αν το παρω τις μετρητοίς τοτε υπάρχεισοβαρο πρόβλημα.....αν ειναι απλα να εφαρμόζουμε χωρις να κατανοουμε.....

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε dp297 το ΗΜ πεδίο έχει φορέα αλληλεπίδρασης το φωτόνιο. Άρα ανταλάσσοντας φωτόνια αντιλαμβανόμαστε και την ύπαρξη του πεδίου. Τι είναι όμως τελικά το πεδίο; Ένας γεωμετρικός χώρος όπου όταν μπει ένα κατάλληλο δοκιμαστικό φορτίο θα αρχίσει να ανταλάσσει φωτόνια με την πηγή; Και πώς θα καταλάβει η πηγή πού είναι το άλλο φορτίο για να του σβουρίξει ένα φωτόνιο; Μήπως υπάρχουν φωτόνια παντού από την πηγή οπότε άμα βάλουμε ένα φορτίο το χτυπάνε έτσι κι αλλιώς; Μα αυτό είναι αδύνατον.

 

Το ΗΜ πεδίο εκτείνεται στο άπειρο. Πώς μπορείς να περιγράψεις κάτι που εκτείνεται παντού στο χώρο αποτελειται από αναρίθμητες πηγές που συνθέτουν νέα πεδία και η κάθε μία γνωρίζει επακριβώς τη θέση της άλλης ώστε τελικά το φωτόνιο να σπρώξει το δοκιμαστικό στη σωστή κατεύθυνση;

 

Καλά τα λέμε όλα αυτά αλλά το πεδίο παραμένει ένα μυστήριο όπως και κάθε πεδίο δυνάμεων διότι η φύση του είναι φευγαλέα.

 

Ομοίως και για το ηλεκτρόνιο και όλα τα σωματίδια, την παρουσία των οποίων πάλι αναγνωρίζουμε από τα αντίστοιχα πεδία τους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε dp297 το ΗΜ πεδίο έχει φορέα αλληλεπίδρασης το φωτόνιο. Άρα ανταλάσσοντας φωτόνια αντιλαμβανόμαστε και την ύπαρξη του πεδίου. Τι είναι όμως τελικά το πεδίο; Ένας γεωμετρικός χώρος όπου όταν μπει ένα κατάλληλο δοκιμαστικό φορτίο θα αρχίσει να ανταλάσσει φωτόνια με την πηγή; Και πώς θα καταλάβει η πηγή πού είναι το άλλο φορτίο για να του σβουρίξει ένα φωτόνιο; Μήπως υπάρχουν φωτόνια παντού από την πηγή οπότε άμα βάλουμε ένα φορτίο το χτυπάνε έτσι κι αλλιώς; Μα αυτό είναι αδύνατον.

 

Το ΗΜ πεδίο εκτείνεται στο άπειρο. Πώς μπορείς να περιγράψεις κάτι που εκτείνεται παντού στο χώρο αποτελειται από αναρίθμητες πηγές που συνθέτουν νέα πεδία και η κάθε μία γνωρίζει επακριβώς τη θέση της άλλης ώστε τελικά το φωτόνιο να σπρώξει το δοκιμαστικό στη σωστή κατεύθυνση;

 

Καλά τα λέμε όλα αυτά αλλά το πεδίο παραμένει ένα μυστήριο όπως και κάθε πεδίο δυνάμεων διότι η φύση του είναι φευγαλέα.

 

Ομοίως και για το ηλεκτρόνιο και όλα τα σωματίδια, την παρουσία των οποίων πάλι αναγνωρίζουμε από τα αντίστοιχα πεδία τους.

 

Εξαιρετικές παρατηρησεις....παρόλαυτα πχ αν προσπαθησουμε να συγκρινουμε το βαρυτικο με το ΗΜ πεδιο ισως καταληξουμε σε κοινες απορίες. Παντα βοηθα η ομαδοποιηση...αλλα κ η διακριση. Μπορει να μας βοηθησει να καταλαβουμε καλυτερα αν οντως το βαρυτικο πεδιο ειναι παρομοιου τυπου. Γιατι το ΗΜ πεδιο δεν παρομοιας φυσης αλλα απλα 3D. Ιδιως οταν οι εξισωσεις MAxwell ειναι ο πρόγονος της ΘΤΣ.

 

Αυτα που ανεφερες σας τα αναφερουν στην υλη?

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά λέμε το ίδιο. Εγώ αναφέρωμαι στις έμμεσες μετρήσεις έξω από τον ορίζοντα γεγονότων. Αυτή ακριβώς είναι η μεγάλη αξία της ανίχνευσης των βαρυτικών κυμάτων, να δούμε γεγονότα που είναι αόρατα στο ηλεκτρομαγνητικό φάσμα. Με αποκορύφωμα την εποχή αμέσως μετά την μεγάλη έκρηξη μέχρι τον επαναιονισμό.
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στις 23/2 και ώρα 19.00 θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση στο Πλανητάριο με ομιλητή τον κ. Θεοχάρη Αποστολάτο, Αναπληρωτή Καθηγητή του Πανεπιστημίου Αθηνών στο Τμήμα Φυσικής. Ο τίτλος της ομιλίας είναι: «Βαρυτικά Κύματα: Πλέον μπορούμε να ακούσουμε τη μελωδία του Κόσμου». Η είσοδος είναι ελεύθερη, αλλά απαιτείται κράτηση θέσης στα τηλέφωνα της Βιβλιοθήκης του Ιδρύματος Ευγενίδου 210 9469631 και 632.

 

Ο κ. Αποστολάτος, εκτός από διακεκριμένος επιστήμονας και εξαιρετικός ομιλητής, είναι και μαθητής του Kip Thorne, υπό την επίβλεψη του οποίου έλαβε το διδακτορικό του δίπλωμα. Υπενθυμίζεται ότι ο Kip Thorne είναι ένας από τους πρωτεργάτες της έρευνας των βαρυτικών κυμάτων και του προγράμματος LIGO.

 

http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=RESOURCE&cresrc=4724&cnode=180

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στις 23/2 και ώρα 19.00 θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση στο Πλανητάριο με ομιλητή τον κ. Θεοχάρη Αποστολάτο, Αναπληρωτή Καθηγητή του Πανεπιστημίου Αθηνών στο Τμήμα Φυσικής. Ο τίτλος της ομιλίας είναι: «Βαρυτικά Κύματα: Πλέον μπορούμε να ακούσουμε τη μελωδία του Κόσμου». Η είσοδος είναι ελεύθερη, αλλά απαιτείται κράτηση θέσης στα τηλέφωνα της Βιβλιοθήκης του Ιδρύματος Ευγενίδου 210 9469631 και 632.

 

Ο κ. Αποστολάτος, εκτός από διακεκριμένος επιστήμονας και εξαιρετικός ομιλητής, είναι και μαθητής του Kip Thorne, υπό την επίβλεψη του οποίου έλαβε το διδακτορικό του δίπλωμα. Υπενθυμίζεται ότι ο Kip Thorne είναι ένας πρωτεργάτες της έρευνας των βαρυτικών κυμάτων και του προγράμματος LIGO.

 

http://www.eugenfound.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=RESOURCE&cresrc=4724&cnode=180

 

Ο Αποστολάτος συνίσταται ανεπιφύλακτα!

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης