Jump to content

pst coronado


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πια ειναι η γνωμη σας. αξιζει τα λεφτα του? πηγα προχθες και το ειδα και παρατηρησα και τον ηλιο, μαρεσε πολυ.εχει διαφορα με το φυλλο της baader? εχω φτιαξει ενα αλλα φοβαμαι να κοιταξω! μηπως και δεν το εχω φτιαξει σωστα.τι λετε? εχει 730 ευρω με την βαλιτσα
Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

NAI NAI NAI NAI NAI NAI

ΑΞΙΖΕΙ!!!!!!!!!!!

 

Είναι πραγματικά απίστευτο!!!!!!!

Μόνο αν σκεφτείς τις δυνατότητες που σου προσφέρει για τα λεφτά του........

 

:arrow: Πριν το αγοράσεις δοκίμασε το PST που σου πουλάνε. Άμα έχει έντονο ghost image ζήτα άλλο κομμάτι.

 

:arrow: :arrow: Μην περιμένεις εικόνες όπως αυτές των ακριβότερων μοντέλων της Coronado

 

:!: Αγόρασε το μόνο αν σε συγκινεί πολύ ο ήλιος γιατί μπορεί να είναι σχετικό φτηνό, αλλά δεν παύει να είναι αρκετά ευρώ...

 

:arrow: Must have: ένα μεγάλο καπέλο......

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και χωρις το βαλιτσακι δεν θα σε χαλουσε καθολου.Με κλειστα ματια :D :D :D

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα πράγμα θα σου πω μόνο ,

 

ακόμα και η γυναίκα μου δε ξεκολλούσε το μάτι της από τον προσοφθάλμιο

:wink: :wink: :wink:

 

 

Θοδωρής

Θοδωρής Αραμπατζόγλου

 

www.arasteo.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι άλλη αίσθηση από ένα απλό φίλτρο, δεν είχα την τύχη να κάνω παρατήρηση αλλά μονάχα τις εικόνες που βλέπω στο Internet είναι καταπληκτικές. Ελπίζω σύντομα να έχουμε στον Σύλλογο μας.

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε johnk,

 

Δεν διατρέχεις κίνδυνο με το φίλτρο αν πρόκειται για αυτό της οπτικής παρατήρησης και όχι της αστοφωτογράφησης. Αρκεί να έχεις κατασκευάσει σωστά το πλαίσιο στήριξης του, ώστε το φως να είναι εισέρχεται στο τηλεσκόπιο αποκλειστικά μέσα από το φίλτρο.

 

Έχει τύχει να κοιτάξω μέσα από P.S.T. Η εικόνα ήταν ξεχωριστή και εντελώς διαφορετική από αυτή την «λευκή» που έχω συνηθίσει να βλέπω μέσα από το δικό μου κοινό ηλιακό φίλτρο. Το μόνο που μου μετρίασε κάπως τις εντυπώσεις ήταν ότι ο ήλιος είχε μικρό μέγεθος μέσα από το παρεχόμενο προσοφθάλμιο. Αν υπάρχουν προσοφθάλμια που αποδίδουν μεγαλύτερη μεγέθυνση σε μεγαλύτερο φαινομενικό οπτικό πεδίο, τότε η εικόνα σίγουρα θα είναι καταπληκτική.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο,

 

Υπαρχει και αποκλειστικο Barlow απο την Coronado - το CeMax 2x Barlow - και το οποιο αλλαζει τα παντα περι μεγεθος. Μαλιστα η μονη λυση με το συστημα το δικο μου ωστε να μπορω να εστιασω οταν φωτογραφιζω ειναι να γινει χρηση του συγκεκριμενου Barlow. Πχ. http://www.perseus.gr/Astro-Planet-Ven-Tr2004.htm ....

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπαρχει και αποκλειστικο Barlow απο την Coronado - το CeMax 2x Barlow - και το οποιο αλλαζει τα παντα περι μεγεθος.

:-s :-k Δεν πολυκατάλαβα τι εννοείς. Τι ακριβώς κάνει το CeMax και σε τι βοηθάει?

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το CeMax 2x Barlow σου επιτρεπει μεγεθυνσεις παρομοιες με το κανονικο Barlow αλλα το πρωτο ειναι ιδιαιτερα κατασκευασμενο για Η-α.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πως θα καταλαβω το ghost image ομως? θα υπαρχει καποια ανωμαλια στα ακρα?

 

Στο προσοφθάλμιο θα βλέπεις πέραν του ειδώλου και ένα εκνευριστικό διάχυτο φώς που οφείλεται σε εσωτερικές ανακλάσεις (άμα δεν κάνω λάθος!)

 

Το CeMax 2x Barlow σου επιτρεπει μεγεθυνσεις παρομοιες με το κανονικο Barlow αλλα το πρωτο ειναι ιδιαιτερα κατασκευασμενο για Η-α.

Και κάνει καλή δουλειά??? Αυξάνει σημαντικά το contrast ή για να βοηθήσει ο barlow πρέπει να αγοράσεις και τα προσοφθάλμια τους?

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης