Jump to content

Κυάλια celestron skymaster 15x70


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι λέτε για τα κυάλια Celestron SkyMaster 15x70 .Μήπως είναι υπερβολικά (από άποψη όγκου κ.τ.λ.) μιας, και ίσως γίνουν τα πρώτα μου κυάλια? Χρειάζονται τρίποδα σε αυτό το μέγεθος? Ένα άλλο θέμα που με απασχολεί είναι η τιμή τους, όχι απόλυτα αλλά σχετικά με την έννοια ότι τιμή Ελλάδας 149 €- τιμή Amazon(.com) 69 $ (!).Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πεί αν και πόσοι δασμοί θα μπουν για να έρθουν από Αμερική. Αναρωτιέμαι, μήπως οι εδώ έμποροι ποντάρουν σε κάτι τέτοια και τιμολογούν έτσι ((149-69)/69=116% ακριβότερα!!!). :? Σημείωση:τιμή Amazon.co.uk. 99 λίρες δηλαδή μια η άλλη με τα 149 ευρώ αν και χωρις δασμούς.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ούτε το amazon.com ούτε το amazon.co.uk παραδίδουν Ελλάδα προϊόντα άλλα εκτός από βιβλία και CD. Αν σε ενδιαφέρει αγορά από εξωτερικό μπορείς να επισκεφτείς άλλα online καταστήματα όπως το www.buytelescopes.com ή άλλα που έχουμε κατά καιρούς συζητήσει.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι λέτε για τα κυάλια Celestron SkyMaster 15x70 .Μήπως είναι υπερβολικά (από άποψη όγκου κ.τ.λ.) μιας, και ίσως γίνουν τα πρώτα μου κυάλια? Χρειάζονται τρίποδα σε αυτό το μέγεθος? Ένα άλλο θέμα που με απασχολεί είναι η τιμή τους, όχι απόλυτα αλλά σχετικά με την έννοια ότι τιμή Ελλάδας 149 €- τιμή Amazon(.com) 69 $ (!).Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πεί αν και πόσοι δασμοί θα μπουν για να έρθουν από Αμερική. Αναρωτιέμαι, μήπως οι εδώ έμποροι ποντάρουν σε κάτι τέτοια και τιμολογούν έτσι ((149-69)/69=116% ακριβότερα!!!). :? Σημείωση:τιμή Amazon.co.uk. 99 λίρες δηλαδή μια η άλλη με τα 149 ευρώ αν και χωρις δασμούς.

Με τα κιάλια αυτά χρειάζεσαι οπωσδήποτε τρίποδα και ένα μεταλλικό adapter στήριξης -το δικό τους πλαστικό είναι για πέταμα- και ίσως ένα φθηνό red-dot finder για πιό εύκολη σκόπευση.

Επίσης μπορείς να τα βρεις και στην Ελλάδα σε καλύτερη τιμή, ψάξε λίγο ακόμη στο Internet.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στον Πάρνωνα τα χρησιμοποίησα χωρίς τρίποδα και ήταν εξαιρετικά.

Αν όμως δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία σίγουρα χρειάζεσαι τρίποδα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορούν να χρησιμοποιηθούν χωρίς τρίποδα στην ανάγκη, όμως δεν θα προσφέρουν και πολλά έτσι, παρότι οι εικόνες είναι εντυπωσιακές. Ακόμη κι ένα ζευγάρι 7Χ50 να στήσεις σε τρίποδα, η διαφορά από το κράτημα στο χέρι είναι τεράστια. Με τα κυάλια ακίνητα, βλέπεις ασύγκριτα περισσότερη λεπτομέρεια και πολύ αμυδρότερα αστέρια, που χωρίς τρίποδα δεν προλαβαίνουν να καταγραφούν στον αμφιβληστροειδή του ματιού λόγω της συνεχούς κίνησής τους. Τα 15Χ70 είναι ισχυρά κιάλια που «ανυπομονούν» να σταθούν σε τρίποδα. Για χρήση στο χέρι, διάλεξε κάτι με μεγέθυνση 7~10Χ και διάμετρο φακού 50~60mm. Μάλιστα, τα κιάλια που μπορούν να κρατηθούν εύκολα και συχνά στο χέρι, θα σου διδάξουν περισσότερα και γρηγορότερα για τον ουρανό. Ιδανικά τέτοια κιάλια είναι τα 8Χ56 Ultima της Vixen (κυκλοφορούν και από τη Celestron, φτιαγμένα από τη Vixen.)

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειχα κι εγω την απορια πιο παλια αλλα δε το εψαξα.

Πως βαζω red-dot finder στα κιαλια ?

Εγώ τρύπησα την πλαστική βάση που συνόδευε το red-dot και το προσάρμοσα στην μεριά που το L-adapter βιδώνει στην κεφαλή του τρίποδα, δυστυχώς δεν έχω κάποια εικόνα πρόχειρη.

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ιδανικά τέτοια κιάλια είναι τα 8Χ56 Ultima της Vixen (κυκλοφορούν και από τη Celestron, φτιαγμένα από τη Vixen.)Φιλικά, Στέφανος

 

Αν μπορώ να ρωτήσω, γιατί 8X56 και όχι 8Χ32 ή 10X50 ή 9X63; Μήπως διότι είναι το καλύτερο μέσο; Τα 10Χ50 δεν έχουν πλατύ πεδίο, ενώ τα 9Χ63 είναι βαριά και τα 8Χ32 δεν έχουν πλατύ πεδίο;

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς η αλλαγή στην ιδιοκτησία της Celestron έφερε αλλαγές στην πολιτική της εταιρείας για αγορές μέσω διαδικτύου. ΄Ετσι η Celestron όπως και η Meade δεν αποστέλλει προιόντα από την Αμερική στην Ελλάδα. Η πολιτική των δύο εταιρειών είναι να σε αναγκάζουν να αγοράζεις από τον κοντινότερο dealer.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από μένα. Επειδή χρησιμοποιώ τα εν λόγω κιάλια εδώ και ένα χρόνο έχω να σου πω τα εξής:

 

Σε γενικές γραμμές είναι εξαιρετικά κιάλια. Η ποιότητά τους είναι καλύτερη και από τα 25χ100 της Celestron.

 

Χρειάζεσαι υποχρεωτικά τρίποδα. Με τα χέρια δεν θα καταφέρεις να δεις τίποτα, τα κιάλια είναι βαριά. Έχει δίκιο ο Στέφανος που λέει ότι όλα τα κιάλια σε βάση ανεξαρτήτου βάρους δίνουν καλύτερη εικόνα.. Προτείνω ένα βαρύ τρίποδα, όχι της πλάκας πλαστικό για να είναι ελαφρύς (μπούρδες), καλύτερα ένα αλουμινίου ή κράμμα, βαρύ.

 

Όσο για το red-dot finder είναι πολύ εύκολη η στήριξή του με Velkro (το σκρατς, όπως αυτό που έχουν κάτι αθλητικά παπούτσια). Εγώ χρησιμοποιώ Velkro στο red-dot tων 25x100 και ένα αντάπτορα "C" στα 15χ70. (http://www.bigbinoculars.com/cadapt.htm)

 

Τελική συμβουλή. Μην βασιστείς σε ένα μόνο ζευγάρι όπως τα 15χ70. Έχω πάντα στο αυτοκίνητο ένα 8χ40. Ένα βράδυ στην Εθνική σταμάτησα για κατούρημα και έκανα μία από τις καλύτερες αστροπαρατηρήσεις της ζωής μου. :cheesy:

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ιδανικά τέτοια κιάλια είναι τα 8Χ56 Ultima της Vixen (κυκλοφορούν και από τη Celestron, φτιαγμένα από τη Vixen.)Φιλικά, Στέφανος

 

Αν μπορώ να ρωτήσω, γιατί 8X56 και όχι 8Χ32 ή 10X50 ή 9X63; Μήπως διότι είναι το καλύτερο μέσο; Τα 10Χ50 δεν έχουν πλατύ πεδίο, ενώ τα 9Χ63 είναι βαριά και τα 8Χ32 δεν έχουν πλατύ πεδίο;

 

1. Η φωτεινότητα των άστρων εξαρτάται από τη διάμετρο του αντικειμενικού. Τα 50-60mm είναι ίσως η χρυσή τομή φωτεινότητας-βάρους/όγκου.

 

2. Η φωτεινότητα της επιφάνειας των εκτεταμένων αντικειμένων (νεφελώματα, γαλαξίες κλπ) εξαρτάται από το "exit pupil". Όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα. Τα 8Χ56, όπως και τα 7Χ50 ή τα 9Χ63 έχουν το μέγιστο ωφέλιμο "exit pupil", γύρω στα 7mm - όσο η διάμετρος μιας διεσταλμένης κόρης ματιού. (Προκύπτει διαιρώντας: διάμετρο φακού/μεγέθυνση).

 

3. Η σχετικά «χαμηλή» μεγέθυνση των 7~8Χ διευκολύνει τη σταθερότητα της εικόνας και την άνεση της παρατήρησης, και είναι πιό ευρυγώνια από τα 9~10Χ.

 

Συνεπώς, επειδή τα κιάλια με διάμετρο 60mm και πάνω είναι ίσως λίγο ογκώδη/βαριά για συχνή χρήση στο χέρι και τα κυάλια με διάμετρο 50mm είναι ήδη πολύ εύχρηστα από άποψη βάρους/όγκου, κάτι ανάμεσα σ' αυτά όπως τα 8Χ56 ίσως είναι η καλύτερη επιλογή αν πρόκειται κάποιος να έχει μόνο ένα ζευγάρι για αστρονομική χρήση. (Ομολογώ ότι η επιλογή είναι αρκετά υποκειμενικό ζήτημα). Πάντως τα κιάλια της σειράς Ultima είναι πολύ προσεγμένα και ποιοτικά.

 

Όμως ...δεν έχω τα Ultima 8Χ56! Έχοντας από χρόνια τα εξαιρετικά Vixen Ascot 7Χ50 (πρώτη version), τα επόμενα που αποφάσισα να πάρω ήταν αρκετά μεγαλύτερα:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=577&highlight=%F0%E1%EB%E9%DC%EC%F0%E5%EB%EF

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειχα κι εγω την απορια πιο παλια αλλα δε το εψαξα.

Πως βαζω red-dot finder στα κιαλια ?

 

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό και είμαι πολύ ευχαριστημένος:

 

http://www.burgessoptical.com/Accessories/Z-Bracket.html

 

Για να βελτιώσω περισσότερο την χρησιμότητά του, έκανα μια επιπλέον τρύπα πιο ψηλά στον κορμό του, λίγο πριν την γωνία, και πέρασα εκεί την βίδα για τα κιάλια. Έτσι περιόρισα την απόσταση που απαιτείται κάθε φορά να διαγράψουν τα μάτια από τα προσοφθάλμια μέχρι το red dot finder και πίσω.

 

Φιλικά

 

PapGeo

 

----------------------

ΥΓ:

Για χρήση στο χέρι, διάλεξε κάτι με μεγέθυνση 7~10Χ και διάμετρο φακού 50~60mm.

Γιαυτό τα κιάλια 7x50 καθιερώθηκαν ως κιάλια ναυσιπλοΐας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω φιλοι για τις απαντησεις σας :D .

Αμα κολλησω το red-dot finder με βενζινοκολλα πανω στα κιαλια?

Λεω ,δε ξερω μπορει να ακουγεται χαζο :oops:

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακολουθώντας την συμβουλή του αξιότιμου Στέφανου, παράγγειλα τα Vixen Ultima 8x56. Προβληματίστηκα λίγο για το αν θα έπρεπε να πάω στα 9x63, αλλά ο αυξημένος όγκος και βάρος τους, καθώς και η 20% περίπου υψηλότερη τιμή με έκανε να προτιμήσω τελικά τα 8x56. Σαν κάποιος που έχω αρκετά ογκώδες τηλεσκόπιο (C8-NGT) γνωρίζω καλά τη σημασία της φορητότητας.

 

Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή. Τώρα γιατί πήγα ανάποδα... πρώτα τηλεσκόπιο και μετά κιάλια, ε αυτό είναι μάλλον γιατί δεν διάβαζα Astrovox! Τις ευχαριστίες μου στον Στέφανο και όλους τους άλλους.

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

έκανες μια εξαιρετική αγορά. \:D/ \:D/ τα έχω και τα δύο και τα 8χ56 και τα 9χ63 αλλά τα μικρά τα χρησιμοποιώ πολύ περισσότερο και ειναι πολυ πιο εύκολα στο χέρι.Όμως όσο και εύκολα να ειναι, το τριπόδι είναι εξαιρετικό εργαλείο. :lol:

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου ήρθαν εχθές τα Vixen Ultima 8x56. Δυστυχώς λόγω συννεφιάς δεν μπόρεσα να τα δοκιμάσω. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι καλές, τόσο όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής, όσο και το μέγεθος, όσο και την πολυτελή τσάντα τους. Τα μόνα μου παράπονα είναι στα καπάκια τα οποία (ιδίως αυτό των προσοφθαλμίων) είναι πάρα πολύ χαλαρά και πέφτουν με το παραμικρό και στο ότι το εγχειρίδιο ήταν μια απλή σελίδα (στα ελληνικά και από τον αντιπρόσωπο). Κρίμα που σε απλές αλλά ενοχλητικές λεπτομέρειες δεν πρόσεξε η Vixen ένα κατά τα άλλα πολύ καλό ζεύγος κιαλιών. Θα επανέλθω μετά από την παρατήρηση, με σχόλια στην οπτική απόδοσή τους.
"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Καλημέρα και από μένα. Θα ήθελα να ρωτήσω για Θεσσαλονίκη μεριά για κάποιο φωτογραφείο ή κατάστημα όπου σίγουρα θα βρώ L adapter + τρίποδα για τα 15x70 της Celestron.

 

Thanks in advance!

 

Υ.Γ. Συγνώμη για το ψιλο-άκυρο post

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Manick,

 

Για ανταπτορα κοιταξε εδω

 

http://www.astronomy.gr Ο μεταλλικος γυρω στα 40 Euro

 

http://www.aktistar.gr Ο πλαστικος (Vixen) 20 Euro (αυτον εχω εγω με τα ιδια κιαλια - πολυ καλος καμμια σχεση με τον πλαστικο της "μαμας" του!)

 

Για τριποδα δες καποιον καλο φωτογραφικο (γυρω στα 100 Ε)

 

Εαν πιανουν τα χερια σου, πολυ καλη ιδεα επισης ειναι και

 

 

http://home.wanadoo.nl/jhm.vangastel/Astronomy/binocs/binocs.htm

 

http://www.gcw.org.uk/bino/binonet.htm

 

http://home.clear.net.nz/pages/43s_astro/binoMounts/sbinomnt.htm

 

Εγω ξεκινησα την κατασκευη.. σε λιγες μερες αποτελεσματα!

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:shock: γιά όνομα του θεού, 20 και 40 ευρώ αντάπτορες, απο τι είναι φτιαγμένοι;

Από απλό φωτογραφικό κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας, πήρα για τα ίδια κυάλια, με 5 ευρώ, αυτόν που έχει σχήμα "L", πάχους 3mm (υπερ-αρκετό δηλαδή).

Χρήστος Μαρινός
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειχα κ εγω "L" αλλα δεν συγκρινεται με τιποτα σε σταθεροτητα μ αυτον που εχω τωρα...

Aut dosce, aut disce, aut discede

(Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους! :D

Επιτέλους σηκώθηκα από το Πασχαλινό τραπέζι....... :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: (πλάκα κάνω φυσικά...)

Επειδή τυχαίνει να δουλεύω που και που στο μαγαζί του πατέρα μου (χειροποίητες μπρούτζινες κατασκευές), θα φτιάξω ένα μπρούτζινο αντάπτορα να δω πως πάει... Φυσικά η κατασκευή θα είναι με ασιμοκόλληση και στο τέλος θα βερνικωθεί για να αντέχει στην υγρασία...

Αν βγει (που θα βγεί!!) γερός θα ρίξω πρόταση να φτιάξω και για άλλους εδώ μέσα. (φωτό δε ξέρω να βάζω, όταν έρθει η ώρα θα ρωτήσω κανένα..... μπάρμπα-Ρόμποκοπ..... :oops: :oops: :oops: :lol: :lol: :lol: :lol: )

 

ΥΓ: Άκου 40 ευρώ ο αντάπτορας... ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, θέλω να δω τη διαφορά που θα υπάρξει όταν τα κυάλια θα είναι σταθερά. Τώρα κάνω τα πρώτα μου βήματα και φανταστείτε..εντυπωσιάστηκα με αυτά που έβλεπα ακόμα και όταν τα κυάλια έτρεμαν λόγω αστάθειας....Πόσο μάλλον με έναν καλό τρίποδα και adapter.... =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 8 μήνες αργότερα...

Eπαναφέρω το θέμα μετά από τόσους μήνες για να ρωτήσω κάτι...

 

Πήρα τυχαία έναν ανάπτορα για κυάλια από το ebay πριν 2 μήνες, σαν αυτόν της φωτογραφίας,.....με το ενδεχόμενο πώς κάποτε θα μου χρειαζόταν....................και να τώρα που χρειάζομαι έναν :wink:

 

Αυτός ο ανάπτορας της φωτογραφίας (τον ίδιο νομίζω πήρα,μοιάζουν πολύ) κάνει για τα Celestron 15x70?Tα σηκώνει?

Βέβαια αυτά τα Skymaster 15x70 δεν είναι και τήποτα θηρία....απλά και αν ταιρειάζει με τα εν λόγο κυάλια....

 

Καλημέρα,

Έλπις :)

Adaptor_Kialia.jpg.e18796247ea791cfb87d4751f2eaf5ae.jpg

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

'Ακυρη η ερώτηση...

ο ίδιος ο ανάπτορας που αγόρασα από το ebay.... δίνεται και από την Celestron για τα κυάλια της,,,

 

..Και κάτι ακόμη....δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στην πολύ μεγάλη διαφορά τιμής μεταξύ αυτών των Celestron 15x70 ....και των Vixen 12x80 που έχω..

.....αλλά γιατί (η Celestron) δεν έκανε πτυσσόμενα τα πίσω ελαστικά πλαστικά των προσοφθαλμίων που εμποδίζουν το φως να μπει στα μάτια σου όταν κάνεις αστροπαρατηρήσεις? (όπως τα Vixrn ARK) :evil:

Τα έκανε που τα έκανε τόσο μακριά........εκεί τα άφησε :-k

Και αναγκαζόμουν, για να κοιτάω καλύτερα, να σπρώχνω με δύναμη τα κυάλια στα μάτια μου,,,,πράγμα κάθε άλλο από comfort view (αφού δημιουργώταν πίεση στα σημεία γύρω από τα μάτια μου).

Aναγκάστηκα να τα κόψω 2 - 3mm χιλιοστά περίπου....και έτσι βρήκα την λύση 8) :wink: Τώρα έχουν πιο comfort view :cheesy:

 

'Ελπις

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Εγώ χρησιμοποιώ αυτό για να στηρίζει και ένα μικρό red dot finder είναι πολύ σταθερό και κρατάει τα 15χ70 με μεγαλύτερη άνεση από τον εργοστασιακό

 

crd3.jpg.90aea631523c4d5a7d3a4880aa33c9ae.jpg

L shape for red dot finder

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης