Jump to content

Καλώς σας βρηκα, χρειάζομαι την γνώμη σας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και καλως σας βρηκα

Ειμαι αρκετο καιρο στο Αστροβοξ ως επισκέπτης και οφείλω να πω οτι το διάβασμα εδω με εχει βοηθήσει αρκετά να αντιληφθώ έστω και λιγο την φιλοσοφία σας

Μετα απο δυο χρονια με ενα celestron 70αρι και αρκετή μελέτη , μάζεψα τα χρήματα ωστε να μπορέσω να περάσω σε κατι πιο σεβαστό

http://www.planitario.gr/dobsonian-10-anadiploumeno-dobson-truss.html

Δεν θα φωτογραφησω, μένω σε προάστιο , αλλα εχω αμάξι και την δυνατότητα μετακίνησης σε κοντινούς σκοτινους ουρανούς

Δεν θα σας κουράσω με τα πλεονεκτήματα η μειονεκτήματα του τηλεσκοπίου ,θεωρω οτι εσεις τα γνωρίζετε καλύτερα

,το μονο που χρειάζομαι ειναι τη γνώμη σας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόκειται για μια σοφή και σωστή επιλογή. Κανένας δεν νομίζω να σου φέρει αντίρρηση. Λύση καλη και δοκιμασμένη. Τηλεσκόπιο για μια ζωή. Με κλειστά μάτια από μένα. Απλα μην ξεχάσεις να πάρεις και ένα light shroud για να το καλύπτεις επειδή είναι ανοιχτού τύπου truss.

 

edit: Καλησπέρα ξέχασα να πω. #-o #-o

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήλθες. Είναι εξαιρετική επιλογή, εφόσον μπορείς να το κουβαλάς και να το φορτώνεις - ξεφορτώνεις.

 

Αναζήτησε όμως κάποιο μεταχειρισμένο. Πέρασαν από τις αγγελίες κάποια και σίγουρα κάτι θα βρεθεί. Μη φοβηθείς τα μεταχειρισμένα, στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι άψογα, σαν καινούρια, και ο λόγος που πωλούνται είναι η μικρή χρήση. Αυτό θα σου εξοικονομήσει χρήματα για προσοφθάλμια και άλλα παρελκόμενα που θα χρειαστείς (φωτοχιτώνιο-εργαλεία ευθυγράμμισης), τα οποία είναι εξίσου σημαντικά στο οπτικό αποτέλεσμα με το τηλεσκόπιο. Επίσης θα σε σώσει από σοβαρό χάσιμο χρημάτων αν δεν είσαι τελικά σωστή στην επιλογή σου.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου δώσει σαφώς εξαιρετικές εικόνες όμως πάρε σοβαρά υπόψη την περίπτωση λόγω μεγέθους-βάρους-δυσκολίας στο στήσιμο/ξεστήσιμο του σωλήνα να το χρησιμοποιείς τόσο λίγο που να αποδειχθεί λάθος επιλογή. Και δυστυχώς κοστίζει αρκετά και δεν πουλιέται εύκολα αν το μετανιώσεις.

 

Το γεγονός ότι οι περισσότεροι ερασιτέχνες αγοράζουν το DOB8 σημαίνει ότι μάλλον είναι ο καλύτερος συνδυασμός τιμής-απόδοσης-ευχρηστίας-ευκολίας μεταπώλησης.

 

Το καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που χρησιμοποιούμε περισσότερο.

 

Προσωπικά ανέβηκα από 70άρι σε 130άρι και μετά σε 8 ιντσών, και μετά ξανακατέβηκα γιατί το 8 ιντσών ήταν για τις συνήθειες μου μεγάλο και βαρύ (παρότι έδινε την καλύτερη εικόνα και με διαφορά από τα προηγούμενα). Επειδή μάλιστα αγόραζα μεταχειρισμένα και μετά τα ξαναπουλούσα, η όλη διαδικασία αλλαγών μου κόστισε ελάχιστα πλέον της τιμής της τελικής επιλογής μου.

 

Φιλικά

Χρήστος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και σας ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις

Να διευκρινήσω οτι εχω διαβάσει οτι ειναι 28 κιλά το τηλεσκόπιο και αναδιπλούμενο ,κατι που ειμαι σίγουρη οτι το εχω ;)

Απο εκει και πέρα θελω πραγματικά με αυτή την γενναία αγορά να δω την διάφορα σε πλανήτης και βαθύ ουρανό

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης