Jump to content

Σύγκριση βάσεων Losmandy - Vixen - Meade


Προτεινόμενες αναρτήσεις

... το σφαλμα θα ηταν + και - με μεσο ορο "0" και μεγιστη διακυμανση +2" και -2" ανα "χ" λεπτα και κατι που πολυ ευκολα θα "χαθει" με φωτογραφηση οπου το image scale ειναι περιπου 2"/pixel.

 

ΥΓ. Και εδω τωρα βλεπουμε το μεγαλο πλεονεκτημα της ΑΡ οπου ειναι πολυ ευκολο να "χαθει" το σφαλμα των 2" σε μια βαση οπου μια πληρη στροφη χρειαζεται 6,25 λεπτα (οπως της ΑΡ) εναντι μια πληρη στροφη που χρειαζεται 2,5 λεπτα (οπως την Paramount). Δηλαδη, το θεμα του PEC ειναι ποιο αναγκαιο και σημαντικο με την Paramount παρα την ΑΡ.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ-2: Κ. Ηλιοπουλε, ισως καπως μπερδεψα την συζητηση μας με την κουβεντα μου οτι σφαλμα 5" Peak-to-Peak ειναι αντιστοιχο σε σφαλμα +/-2,5". Αυτο ειναι το καλυτερο τελικο σεναριο και φυσικα το ποιο πιθανο ειναι κατι σαν +3,5"/-1,5" (για παραδειγμα). Με το δευτερο, βλεπετε γιατι υπαρχει προσθηκη απο στροφη σε στροφη, γιατι δεν μπορουμε να ξεπερασουμε τα πεντε λεπτα (περιπου) χωρις διορθωσεις, γιατι το 5" Peak-to-Peak της ΑΡ ειναι καλυτερο απο το 5" Peak-to-Peak της Paramount κτλ.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλοι,

 

έχω μιά απορία ή μάλλον ένσταση: Αν υποθέσουμε ότι έχουμε μιά τέλεια ισημερινή στήριξη με περιοδικό σφάλμα μηδέν (0), πως είναι δυνατό να θεωρήσουμε ότι ότι δεν θα χρειαστεί guiding σε μεγάλους χρόνους έκθεσης αφού πάντα θα υπάρχει ένα μικρό σφάλμα στην πολική ευθυγράμμιση που έχουμε πετύχει; Μετά από κάποιο χρόνο, το όποιο ελάχιστο σφάλμα της ευθυγράμμισης νομίζω πως θα οδηγήσει σε ανάγκη διόρθωσης, άσχετα με το PEC. Κάνω λάθος; (Δεν αναφέρομαι βέβαια σε βάσεις μόνιμης στήριξης κάτω από θόλο όπου η πολική ευθυγράμμιση θα τελειοποιηθεί).

 

Το τελευταίο διάστημα έχει αρχίσει να μου αρέσει η ιδέα μιας Losmandy 11, κυρίως επειδή είναι φθηνότερη από μια Vixen New Atlux, και ίσως και ακριβέστερη (?). Θα ήταν ωραίο να τη δούμε στην Ελλάδα σε ανταγωνιστική τιμή. Προς το παρόν η ισημερινή μου (ΕQ5) μαζεύει σκόνη, στη σκιά της Dodsonian της Orion Optics. Θα χρησιμοποιηθεί όμως με το καινούργιο αποχρωματικό.

 

Φιλικά, Στέφανος

 

ΥΓ. Τι θα γίνει με τον ...Μέρφυ; Συννεφιά και βροχή από χθές...

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλοι,

 

έχω μιά απορία ή μάλλον ένσταση: Αν υποθέσουμε ότι έχουμε μιά τέλεια ισημερινή στήριξη με περιοδικό σφάλμα μηδέν (0), πως είναι δυνατό να θεωρήσουμε ότι ότι δεν θα χρειαστεί guiding σε μεγάλους χρόνους έκθεσης αφού πάντα θα υπάρχει ένα μικρό σφάλμα στην πολική ευθυγράμμιση που έχουμε πετύχει; Μετά από κάποιο χρόνο, το όποιο ελάχιστο σφάλμα της ευθυγράμμισης νομίζω πως θα οδηγήσει σε ανάγκη διόρθωσης, άσχετα με το PEC. Κάνω λάθος; (Δεν αναφέρομαι βέβαια σε βάσεις μόνιμης στήριξης κάτω από θόλο όπου η πολική ευθυγράμμιση θα τελειοποιηθεί).

Ετσι και αλλιως υπαρχει οδηγηση απο τον δευτερο αισθητηρα της καμερας η με δευτερο τηλεσκοπιο piggy-back για το σεναριο που περιγραφεις οπου υπαρχουν μικρα σφαλματα στην πολικη ευθυγραμμιση.

 

Οσον αφορα το "πάντα θα υπάρχει ένα μικρό σφάλμα στην πολική ευθυγράμμιση που έχουμε πετύχει", δεν το βλεπω και τοσο δεδομενο επειδη πολυ θα στησουν ενα μονιμο pier με εξετερικη ευθυγραμμιση πριν ριξουν τα τελευταια μπετα.

 

Συμφωνω οτι το PEC διορθωνει και μικρες αποκλισεις λογω ευθυγραμμισης αλλα ειναι επικινδυνο να βασιζεται ενας χρηστης στο PEC αποκλειστικα για διορθωσεις του περιοδικου σφαλματος συν αποκλισεις απο την τελεια πολικη ευθυγραμμιση μονο και μονο επειδη το δευτερο θα αλλαξη κατα την διαρκεια της βραδιας. Μαλιστα μια απο τις ρυθμισεις μας με της καμερες της SBIG και το αναλογο λογισμικο (CCDSoft) εχει να κανει με το ηψος του πεδιου οπου θα φωτογραφισουμε ωστε να υπαρχει δυνατοτητας υπολογισμου συντελεστη οταν αλλαξουμε στοχο σε αλλο τμημα του ουρανου οπου θα χρειαστουν μικροτερες/μεγαλυτερες διορθωσεις.

 

Το τελευταίο διάστημα έχει αρχίσει να μου αρέσει η ιδέα μιας Losmandy 11, κυρίως επειδή είναι φθηνότερη από μια Vixen New Atlux, και ίσως και ακριβέστερη (?).

Για τα χρηματα, ειναι μια απο τις καλυτερες προσφορες στην αγορα.

 

Θα ήταν ωραίο να τη δούμε στην Ελλάδα σε ανταγωνιστική τιμή.

Δυστυχως αυτο ισχυει με καθε ιδους εξοπλισμου. Ριξε μια ματια στις τιμες της Baader οσον αφορα Astro-Physics, Paramount κα. (κλεισε τα παραθυρα ωστε τα γελια σου που θα ξεσκασουν να μην ακουστουν σε ολοκληρη την γειτονια).

 

Προς το παρόν η ισημερινή μου (ΕQ5) μαζεύει σκόνη, στη σκιά της Dodsonian της Orion Optics. Θα χρησιμοποιηθεί όμως με το καινούργιο αποχρωματικό.

 

Φιλικά, Στέφανος

 

ΥΓ. Τι θα γίνει με τον ...Μέρφυ; Συννεφιά και βροχή από χθές...

Χρειαζομαστε αποστολη για την εξοντωση του κ. Μερφυ μια και καλα!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λυστε μου και μενα μια απορια φίλοι

Γιατι κάποιος να εκταμιεύσει ένα μεγάλο ποσό για την αγορά βάσης με ελάχιστο περιοδικό σφάλμα,όταν με μικρό -σχετικά- ποσό μπορεί να κάνει αυτόματη οδήγηση?

Φυσικά ειναι λογικό μία βάση των 1500 ευρώ να μην συναγωνίζεται επακριβώς μια των ... 15000 ευρώ αλλά μιλάμε για ... 5 εκατομμύρια αν δε το συνειδητοποιήσαμε!

Ρε παιδιά τόσο καλύτερη θα είναι η ακριβή βάση ,ή απλά ξαναπέφτουμε στη παγίδα "πέτα τον άχρηστο τον Rotel και χτύπα MarkLevinson"-βάζοντας τη... μάνα μας...υποθήκη!!!

Να σας το ρωτήσω διαφορετικά:

3000 ευρω και καλό auto guide ή 15000 ευρω και χωρις οδήγηση???????

Ποιό υπερνικά?????

Με απόλυτα κριτήρια πλέον...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασιλη,

 

Οι ακριβες βασεις ειναι ακριβες για δυο λογους ...

 

(1) Πολυ μικρο περιοδικο σφαλμα που μαλιστα ειναι και ομαλο

(2) Πολυ μεγαλη ακριβεια με το GOTO (σου βαζει τον στοχο σου στο κεντρο του αισθητηρα καθε φορα)

 

Τωρα αν τα πεντε εκατομμυρια ειναι καλη χρηση η οχι εχει να κανει κατα ποσο σε ενδιαφερει τα αποτελεσματα σου να φθασουν τα ορια της τελειοτητας η οχι (με την προυποθεση φυσικα οτι υπαρχουν και οι αντιστοιχες ικανοτητες επεξεργασιας απο την πλευρα του χρηστη).

 

Παρομοιος αγοραζεις μια πλαστικη καμερα μιας χρησεως με 10 ευρω (μαζι με το αρνητικο :lol: ) η δινεις 1000 ευρω για μια ψηφιακη της Canon. Λιγο υπερβολικα αλλα ...

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πιστεύω πως κάποιος δεν παίρνει μια τέτοια βάση μονάχα για την ακρίβεια της, αλλά για την σταθερότητα της. Αυτές τον 1500-2000 € όσο και αν σας φαίνετε περίεργο αλλά πολύ θα το έχετε διαπιστώσει ίσως και οι ίδιοι έχουν κάτι τζόγους άστα να πάνε!!! και μάλιστα το θεωρούν πολύ δεδομένο να έχει τέτοιο τζόγο. Γενικά για έναν σαν και έμενα που δεν μπορεί να δώσει παραπάνω και παίρνει μια αυτής της τάξεως πικραίνετε με αυτού του τύπου τα προβλήματα. Και έχει σαν όνειρο να πάρει μια τέτοια στήριξη που να χαίρετε όταν την δουλεύει και όχι να τρύζουν τα πάντα και να φοβάται να το πιάσει να μην διαλύσουν τα πλαστικά.

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο εχθρός του καλού είναι το ...καλύτερο! Ισχύει καθολικά! :wink:

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κύριε Αγιομαμίτη,

Θα συμφωνήσω μαζί σας ότι είναι προτιμότερο μια τιμή περιοδικού σφάλματος να αφορά στροφή μεγαλύτερης διάρκειας, όμως η λογική του πολλαπλασιασμού του περιοδικού σφάλματος που χρησιμοποιείτε μου φαίνεται περίεργη, αν όχι εσφαλμένη.

 

Πέρα από το περιοδικό σφάλμα επηρεάζουν την κίνηση του τηλεσκοπίου και πολλοί άλλοι παράγοντες, όπως είναι οι ατέλειες της πολικής ευθυγράμμισης, η ατμοσφαιρική διάθλαση, η καθετότητα του οπτικού σωλήνα με τον άξονα της απόκλισης, επομένως είναι λογικό οι χρόνοι έκθεσης χωρίς οδήγηση ακόμη και για τις τελειότερες ισημερινές στηρίξεις να μην είναι απεριόριστοι. Υπάρχουν όμως και πολλές εφαρμογές όπου όταν χρησιμοποιούμε στηρίξεις πρώτης κατηγορίας δεν απαιτείται οδήγηση : μεταβλητοί, αστεροειδείς, αναζήτηση υπερκαινοφανών κ.α.

 

Το πόσο αξιόλογη είναι μια στήριξη δεν καθορίζεται αποκλειστικά και μόνο από την τιμή του περιοδικού της σφάλματος. Υπάρχουν όπως γνωρίζετε και πολλοί άλλοι παράγοντες που μας ενδιαφέρουν και είναι συνήθως συνάρτηση των εφαρμογών για τις οποίες προορίζεται η κάθε στήριξη.

 

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κύριε Αγιομαμίτη,

Θα συμφωνήσω μαζί σας ότι είναι προτιμότερο μια τιμή περιοδικού σφάλματος να αφορά στροφή μεγαλύτερης διάρκειας, όμως η λογική του πολλαπλασιασμού του περιοδικού σφάλματος που χρησιμοποιείτε μου φαίνεται περίεργη, αν όχι εσφαλμένη.

Κυριε Ηλιοπουλε,

 

Τωρα να φτιαξει ο καιρος και θα προχωρησουμε με την αναλυση σχετικων αποτελεσματων τα οποια πιστευω θα ειναι πολυ ενδιαφερουσα για ολους μας.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα περιμένω με πολύ ενδιαφέρων τα αποτελέσματα!!!!

 

:?: :cheesy:

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης