Jump to content

Ομαδικές παραγγελίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά τα λες φίλε.μου. και αυτόν τον βοήθησαν άλλοι και εσένα και εμένα.... έχουν γράψει μάλιστα ολόκληρα άρθρα τα οποία κουράστηκαν πολύ να γράψουν..... βλέπε σχετικά. Αυτούς τους ξέρεις? Ευχαριστώ τους είπες? Την δουλειά τους την σεβάστηκες? Γιατί για να ξέρεις δουλεύουν! Δουλεύουν στο πλανητάριο και σε δικές τους σχετικές επιχειρήσεις..... έχουν κάνει έναρξη επαγγέλματος. Βγήκαν αυτοί οι άνθρωποι να σου πουλήσουν κάτι? Δεν νομίζω. Το ευχαριστώ το δικό μας ποιο είναι? Να τούς φτηνουμε? Και να τους γυρνάμε την πλάτη? Εσύ δηλαδή χωρίς τον εν λόγο κύριο δεν θα ξεκινουσες το χόμπυ? Υπάρχουν πάρα πολλοί εδώ μέσα έτοιμοι να σε βοηθήσουν όπως έκαναν πάντα.... απλά δεν σου πλασάρονται. Και αν δεν σε πειράζει που έβγαλε από εσένα τουλάχιστον ας τα δηλώνει και στην εφορία.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Συγνωμη αλλα δεν εχεις δικιο εκει, οπως αναρωτηθηκα και παραπανω δεν ειναι sponsored by εδω, αν καποιος γραφει εδω θα πρεπει να ειναι γιατι το γουσταρει και ειναι το παθος του.Μακαρι να σας ηξερα ολους απο εδω μεσα για να μπορεσω να σας ευχαριστησω και δεν το λεω απλα ετσι, ολοι οσοι εχουν συνομιλησει μαζι μου εστω και λιγο νομιζω ξερουν πως αν ποτε ερθουν προς σαντορινη, οι μπυρες το λιγοτερο ειναι κερασμενες απο εμενα

Ισως ειμαι λιγο μικρος να σας τα μαθω εγω αλλα ισως παλι και οχι, αν θες να εισαι ανταγωνιστικος ΠΡΕΠΕΙ να εισαι ανταγωνιστικος......οτι και αν σημαινει αυτο για τον καθε ενα μας

Ας δημιουργησουν τα εργαλεια για να αναβαθμισουν τις πωλησεις τους, ας φτιαχτει εδω ενα νημα απο επαγγελματιες που να ανεβαζουν προπαραγγελιες και τις καλυτερες προσφορες τους, ας κανουν καποια διαφημηση καποιο στοιχειωδες marketing στο κατω κατω αν κανουν ενα αρκετο καλο ηλεκτρονικο καταστημα θα μπορουν να πωλησουν και εκτος ελλαδας.

 

Ολα αυτα ειναι στοιχειωδη πλεον δε γινεται να μην τα ξερουν ολοι οι επαγγελματιες και να θελουν να πουλησουν, μπορουν να κανουν τοσα πρααγματα για να γινουν ανταγωνιστικοι, αναφερθηκε πριν στο πλανηταριο και σε σχετικες επιχηρησεις ....υπαρχουν και αλλες εκτος το πλανηταριο? αν ναι γιατι δεν το ξερω εγω? μηπως μαζι με εμενα δεν το ξερουν και αλλοι?

 

Πιστευεις πως ςνα αγγλακι ηξερε πως το πλανηταριο εχει τον baader planetarium zoom IV σχεδον 50 ευρω ποιο χαμηλα απο αλλα site δεν θα παραγγελνε? αλλα δυστυχως δεν το ξερει

 

Να σε παραπεμψω αν μου επιτρεπεις και σε αυτο το λινκ το οποιο ειναι μεσα απο το forum:

 

https://www.astrovox.gr/buyingtelescopes.html

 

το οποιο αναφερει στο κατω μερος:

 

Αγορές μέσω του Internet

 

Αν και όπως είπαμε προτείνουμε την αγορά ενός τηλεσκοπίου από την Ελλάδα, πολλοί από εσάς θα προτιμήσουν να δοκιμάσουν τις αγορές μέσω internet. Πειρασμός αποτελεί η αγορά ενός τηλεσκοπίου από την Αμερική όπου υπάρχουν χαμηλότερες τιμές, ωστόσο ο αγοραστής επιβαρύνεται με αρκετά σημαντικά ταχυδρομικά τέλη και ενδεχομένως με φόρους στο τελωνείο. Ενα online κατάστημα που σας προτείνουμε είναι το Optcorp που έχει έναν ιδιαίτερα μεγάλο κατάλογο, με πολλά προϊόντα και πολύ καλές τιμές. Ακόμα και αν δεν αγοράσετε τηλεσκόπια από εκεί, μπορείτε άνετα να αγοράσετε πολλά από τα αξεσουάρ που έρχοναι σε καλές τιμές και φθηνότερα ταχυδρομικά. Δείτε, επίσης, το site www.astromart.com για καλές ευκαιρίες σε μεταχειρισμένα τηλεσκόπια και αστρονομικά είδη.

 

Για βοήθεια σχετικά με την επιλογή τηλεσκοπίου δείτε τα πολλά θέματα που υπάρχουν στο forum, στην κατηγορία της Αγοράς Εξοπλισμού με πολλές προτάσεις για φθηνές αγορές από διάφορα μέρη

 

Αλλα εκει δεν τρεχει τπτ γιατι κανενας δεν το οργανωσε ωστε να μην σου βγαινουν και τοσα τα μεταφορικα.......

 

Και για να κλεισω θα σου πω πως χωρις αυτον ΔΕΝ θα ειχα αρχισει το χομπι, με βοηθησε να βρω την στηριξη, με βοηθησε να αγορασω το πρωτο μου τηλεσκοπιο και με βοηθαει και ακομα και σημερα με αποριες που μπορει να εχω.

 

Ομως αυτα που γραφω δεν ειναι για να αγιοποιησω ενα ανθρωπο που με βοηθησε αλλα μηπως και καταλαβουμε πως με αυτο το ξεκατινιασμα δεν κερδιζει κανεις τπτ, το οτι καποιος εκανε μια κινηση για να βοηθησει καποιους ανθρωπους δεν σημαινει πως θα κλεισουν ολα τα μαγαζια αυτου του αντικειμενου στην ελλαδα.....αν δεν αλλαξουν τακτικη ετσι και αλλιως δεν θα πανε μπροστα, οχι μονο αυτοι αλλα ολοι οσοι στηριζονται στις ιδιες πρακτικες, ο κοσμος εξελισεται και οι επιχηρησεις πρει να εξελισονται μαζι τους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και ενα τελευταιο, ολοι εσεις που πουλατε εξοπλισμο κοβετε αποδειξεις στο φορουμ? γιατι και αυτα διαφευγοντα κερδη ειναι, οι μικρες αγγελιες εδω και σε καθε φορουμ ειναι ενα μικρο παραεμποριο black market που ξεφευγει απο την εφορια. σκεφτειτε το και λιγο ετσι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ ted1977 με βαρύτατους χαρακτηρισμούς και απειλές για ΣΔΟΕ απλά χάνεις το μέτρο και μ αυτό το οποίο πλεονέκτημα είχες. Επίσης μας λες με λίγα λόγια ότι έχουμε πέσει θύματα και είμαστε πρόβατα. Το Πλανητάριο το χρειαζόμαστε και πρέπει να το στηρίξουμε όπως αυτό στηρίζει με πολλές χορηγίες την εξάπλωση της ερασιτεχνικής αστρονομίας στην Ελλάδα. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορούμε να κάνουμε έρευνα αγοράς και να αγοράσουμε απ όπου θέλουμε.
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άκουσε καλέ μου φίλε...καλά έκανε και σε βοήθησε,καλά έκανε και σε συμβούλεψε καλά έκανε και σε έμαθε τα κόλπα... μπράβο του! Και καλά έκανε και σου σύστησε και μαγαζιά.Αλλωστε ο σκοπός του φόρουμ αυτός είναι να συμβουλεύει και να βοηθήσει... εσένα εμένα, όλους! Ο ρόλος μας τελειώνει εκεί όμως. Κατάλαβες ποιο είναι το θέμα που θίγω εδώ?.....το έχεις καταλάβει? Λέμε ότι είναι ανήθικο να δημιουργείς ένα νήμα όπου να παροτρυνεις και να καλεις τα μέλη σε αγορές από το εξωτερικό τη στιγμή που δίπλα σου υπάρχουν εργαζόμενοι......και ξαναλέω! Ας συμβουλέψει ο κύριος ή εσύ αν θέλεις που τόσο το υποστηρίζεις αυτό το πράγμα...ας συμβουλέψει λοιπόν τους πελάτες που πάνε στο κατάστημα του να αγοράσουν από κάποιο σάιτ του εξωτερικού.... μάλλον κάντο εσύ σε αυτόν! Να δούμε θα είσαστε τόσο φίλοι μετά? Όταν θα σου πάρει το ψωμί από το στόμα. Εσύ χωρίς ομαδικές παραγγελίες δηλαδή δεν καλυπτεσαι από το φόρουμ? Γιατί εγώ για τις ομαδικές φωνάζω

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μία διόρθωση, τα μεταχειρισμένα είναι προιόντα για τα οποία όλοι οι φόροι έχουν πληρωθεί κατά την αγορά τους οπότε δε βαρύνονται ούτε από ΦΠΑ ούτε δηλώνονται ως έσοδο στην εφορία. Εκτός κι αν έχεις αγοράσει κάτι ως εταιρεία χωρίς ΦΠΑ οπότε οφείλεις να δηλώσεις την πώληση του.

 

Οπότε μεταχειρισμένα = απολύτως νόμιμα προϊόντα που διακινούνται κατά το δοκούν μεταφέροντας την κυριότητα τους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ ted1977 με βαρύτατους χαρακτηρισμούς και απειλές για ΣΔΟΕ απλά χάνεις το μέτρο και μ αυτό το οποίο πλεονέκτημα είχες. Επίσης μας λες με λίγα λόγια ότι έχουμε πέσει θύματα και είμαστε πρόβατα. Το Πλανητάριο το χρειαζόμαστε και πρέπει να το στηρίξουμε όπως αυτό στηρίζει με πολλές χορηγίες την εξάπλωση της ερασιτεχνικής αστρονομίας στην Ελλάδα. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορούμε να κάνουμε έρευνα αγοράς και να αγοράσουμε απ όπου θέλουμε.

Αγαπητέ Homo έχεις δίκιο και συγνώμη.αν παρεκτραπηκα...δεν είπα ποτέ να.μην αγοράζει οποιος θέλει από έξω, άλλωστε το έχω κάνει και εγώ.... απλά.μην το οργανώνουμε γιατί βλαπτουμε κόσμο. Αν συμβουλευα εγώ τους πελάτες του καταστήματος του να πάνε σε σάιτ του εξωτερικού πως θα του φαινόταν? Γιατί και αυτός έχει κατάστημα και δεν μπορεί να είναι τόσο ανταγωνιστικός όσο οι έξω....και πάλι συγνώμη.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να κάνω μια ερώτηση .Μια απο τις πολλές που μου έχουν γεννηθεί διαβάζοντας το νήμα ??

 

Σταματάνε οι ομαδίκες .. αρα θα σταματήσουμε να αγοράζουμε απο έξω ? αρα θα τονοθεί η ενχώρια αγορά? Και γιατί να το κάνω αυτο δηλαδή το να σταματήσω να ψωνίζω απο έξω απο την στιγμή που θα βλάψει την τσέπη μου ?? και αν δηλαδη αυριο μεθαύριο μαζευτούμε 5 νοματαίοι σε ενα σπιτί και πουμε οτι θα φέρουμε κατί απο εξώ χωρίς να το κοινοποιήσουμε είμαστε "κακοί" και βλάπτουμε κόσμο ?? δηλαδη αν το φέρω απο έξω μεμονομένα δεν τον βλάπτω ? άρα δεν είμαι κακός ???

 

Κάτι μου φαίνεται οτι χάνω έδω ..

"Per aspera ad astra"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι το θέμα έχει ξεφύγει αρκετά και θα ήθελα να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Πιστεύω ότι θα συμφωνούν και οι περισσότεροι συμφορουμίτες.

 

Να σημειώσω ότι δεν έχω συμμετάσχει ούτε σε μια ομαδική παραγγελία εκτός αν θυμάμαι καλά από την αποτυχημένη απόπειρα με το Esprit (παίζει και να ήμουν μόνος μου).

 

Από το Πλανητάριο έχω αγοράσει τα περισσότερα πράγματα που έχω χρησιμοποιήσει κατά τη διάρκεια των τελευταίων 2ετών που ασχολούμαι με το χόμπι, κάποια πήρα μεταχειρισμένα, κάποια (τα λιγότερα) από sites του εξωτερικού.

Οι ομαδικές παραγγελίες είναι σύνηθες φαινόμενο σε όσα sites είμαι μέλος (πχ ρολογοφόρα, φόρα μοτοσυκλετών παλιότερα) και κάποιες φορές με συμμετέχοντες άνω των 30-40 ατόμων και με ποσά αρκετά μεγαλύτερα, δεν είναι κάτι καινούριο που συμβαίνει μόνο εδώ.

Το κακό με τη συγκεκριμένη θεματολογία είναι ότι επειδή στην ουσία μόνο ένα κατάστημα υπάρχει τέτοιου είδους στην Ελλάδα ίσως κάποιοι να το εκλαμβάνουν ότι στρέφεται εναντίον του, δεν νομίζω όμως ότι είναι έτσι. Αν υπήρχαν 5-10 καταστήματα αστρονομικού εξοπλισμού στην Ελλάδα δεν νομίζω να γινόταν κανένα θέμα.

Επειδή κάπου διάβασα ότι αυτό στρέφεται εναντίον των ελληνικών επιχειρήσεων να πω ότι ο Παντελής είναι dealer μια τέτοιας επιχείρησης, της PegasusAstro (αν τα παιδιά δεν ήθελαν να το αναφέρω σε αυτό το όχι καλό για την εικόνα του φόρουμ νήμα ζητώ συγγνώμη και το σβήνω).

 

ΥΓ1. Κυριολεκτικά με κάνει να νιώθω άβολα ότι ενεπλάκησαν 2 παιδιά που έχω γνωρίσει από εδώ και συμπάθω πολύ.

 

ΥΓ2. Ας σεβαστούμε λίγο τον Αντρέα Παπαλάμπρου (δυστυχώς δεν τον έχω γνωρίσει προσωπικά) στου οποίου τη θέση δεν θα ήθελα να βρίσκομαι...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε g.geveleko και stamo....δεν είναι το θέμα η αγορά από έξω,ο καθένας αγοράζει από όπου θέλει, προσωπικά εγώ και κάποιοι άλλοι όπως θα διάβασες για 20 η 50 ευρώ διάφορα τα παίρνουμε από Ελλάδα καθαρά για στήριξη. Το μεμπτό είναι ,να.στεινω ένα νήμα μέσα σε ένα φόρουμ το οποίο δεν φιλοξενεί ούτε μια διαφήμιση και με ανακοινωσεις και δημοσιεύσεις να καλώ τον κόσμο σε αγορές. Πες μου φίλε, εσένα δεν θα σε ενοχλούσε αν δούλευες σε σχετικό κατάστημα να το βλέπεις αυτό? Δεν σε προκαλεί? Κάντο στο σπίτι σου ή στο fb ..... γιατί το κάνεις μέσα εδώ που εργάζονται τόσα παιδιά δηλαδή.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φιλέ μου ted1977 πρώτα απο όλα πολύ καλά κάνεται και αγοράζεται τα πράγματα οτάν η διαφορά η είναι μικρή απο το εσωτερικό .. Βέβαια κάποιος άλλος πιο πονηρός στην σκέψη αύτο θα το έλεγε παρηγορια στον άρρωστο η μαρκετίστικο τρικ αλλα όχι απο την μερία του μαγαζιού αλλα απο την μεριά του καταναλωτή .... Επειδή έχω υπάρξει έλευθερος επαγγελματιάς και μπορώ να μπω στην ψυχολογία ενος μαγαζιού .. Αν με ενοχλούσε όλο αυτο να το βλέπω να γίνεται θα κοιτούσα να το ανταγωνιστώ και αν με έθιγε με 'παράνομο' τρόπο θα κοιτάζα να βρω με ποιους μηχανισμούς θα μπορούσα το αντιμετοπίσω και πιστεψέ με υπάρχουν αρκετοί.Βέβαια μεχρί στιγμής δεν έχω δει και καμια επισημη τοποθέτηση ( με οποιοδήποτε τρόπο ) απο το όποιο μαγαζί θύγιτε παρα μόνο μια επιθεση σε ένα μελός που είτε καλός είτε κακος εκανε αυτές τις ομαδικές παραγγελίες και να σου πω και την αληθεία με έχει βάλει και σε αλλες πιο πονηρές σκέψεις που δεν είναι της παρούσης ...

 

Απλά για το κλείσιμο και δεν θα το συνέχισω άλλο.Οπως ειπε και ο Stamosp "Το κακό με τη συγκεκριμένη θεματολογία είναι ότι επειδή στην ουσία μόνο ένα κατάστημα υπάρχει τέτοιου είδους στην Ελλάδα ίσως κάποιοι να το εκλαμβάνουν ότι στρέφεται εναντίον του, δεν νομίζω όμως ότι είναι έτσι. Αν υπήρχαν 5-10 καταστήματα αστρονομικού εξοπλισμού στην Ελλάδα δεν νομίζω να γινόταν κανένα θέμα."

 

Εγω θα το συμπληρώσω λιγο διαφορετικά .Υπάρχει ενα μαγαζί το οποίο εχει επαναπαυτει λόγο ελείψης ανταγωνισμού ε ας το δει θετικά τον "εξωτερικό" ανταγωνισμο και ας κοιτάξει να μας προσεγγίσει διαφορετικά ετσι ώστε να παραμείνει ζωντανό και να μην πλιγεί καμία θέση εργασίας...δυστυχώς είτε καλός είτε κακός ετσι δουλεύει η ελεύθερη αγορά

"Per aspera ad astra"
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαστε άξιοι της μοίρας μας γενικά στην Ελλάδα. Νομίζετε τα προβλήματα που έχει αυτή τη στιγμή η χώρα δεν είναι λόγω της νοοτροπίας του μέσου Έλληνα, που κοιτάει τον εαυτούλη του, άντε και το φιλαράκο του καμιά φορά, εις βάρος των υπολοίπων και θα βγάλει και όλη την κακεντρέχειά του και τον τραμπουκισμό σε όποιον κακομοίρη πάει κόντρα;

 

Ναι, μιλάω για τους μαινόμενους "υποστηρικτές της Ελληνικής επιχειρηματικότητας". Θυμάμαι κάποια από τα ίδια άτομα μου την είχαν "πέσει" σε κάποια φάση και εμένα, για πολύ μικρότερη, αλλά σχετική, αφορμή: ενώ έβαζα links στο πλανητάριο για κάποια πράγματα που δεν είχαν μεγάλη διαφορά τιμής, τολμούσα να βάζω links σε ξένα site όταν η διαφορά ήταν τεράστια.

 

Όταν λέμε διαφορά τεράστια, μιλάμε πολύ απλά για αισχροκέρδεια. Επίπεδο κοιτάς να πιάσεις κότσο αυτόν που δεν ξέρει. Θυμάμαι περίπτωση αντικειμένων που είχαν ΔΙΠΛΑΣΙΑ τιμή, δηλαδή 250 στην Αγγλία, 500 στην Ελλάδα. Και λένε τα φιλαράκια, στήριξέ τον, κάνε το κορόιδο γιατί είναι Έλληνας... Η πλάκα είναι ότι έχω την εντύπωση πως οι διαφορές έχουν κάπως μειωθεί, ενώ η φορολογία μπορεί και να έχει αυξηθεί στην Ελλάδα (προφανώς δεν ήταν αυτό το πρόβλημα για τέτοιες διαφορές).

 

Εντωμεταξύ έχουν ακουστεί εντελώς παράλογα πράγματα. Λέει ο άλλος ότι με τις ομαδικές παραγγελίες βγαίνει χρήμα (και μάλιστα "αδήλωτο" με αναφορές σε ΣΔΟΕ κλπ). Ομαδική παραγγελία τώρα από το FLO, που ούτε χονδρική δίνει, ούτε χωρίς ΦΠΑ (VAT για την ακρίβεια), ούτε κάνει εκπτώσεις αν πάρεις πολλά (όχι ρωτήστε αν θέλετε αν θα σας κάνουν έκπτωση αν πάρετε 10 τηλεσκόπια - απαντάνε τσάκα τσάκα, η εξυπηρέτησή τους είναι γενικα legendary). Προφανώς αυτό που "πονάει" με την ομαδική παραγγελία είναι πως ανοίγουν τα μάτια περισσοτέρων και επίσης μπορούν να παραγγείλουν κάποιοι που δεν κάνουν online αγορές ή φοβούνται το εξωτερικό - που είναι βασικά η ομάδα που έλεγα πριν ότι πιάνεται "κότσος".

 

Εγώ είμαι στην Αγγλία και στο αστροκλάμπ μου κανονίζουμε που και που ομαδικές παραγγελίες. Προφανώς όχι από το FLO (δεν γλιτώνουμε τίποτα από εκεί), αλλά από Αμερική, Κίνα και Γερμανία. Ποτέ κανείς δε θα έλεγε "έι, γιατί δεν παίρνετε από τον Άγγλο", θα φαινόταν εντελώς παράλογος, και μάλιστα μιλάμε για σχετικά μικρές διαφορές τιμής!

 

Να σας το πω και αλλιώς, αν αρχίσετε να μου λέτε ότι όχι, παρεξήγηση, δεν είναι φουσκωμένες οι τιμές, τόσο βγαίνει όντως αν τα βάλουμε όλα κάτω, ξέρετε ουσιαστικά τι λέτε; Ότι πουλάνε λάθος πράγμα. Ή κάνουν λάθος δουλειά. Αν δεν μπορείς να είσαι ούτε κατά διάνοια ανταγωνιστικός με άλλους - που εδώ και πολλά χρόνια το "άλλους" δεν περιλαμβάνει μόνο Έλληνες, πως να το κάνουμε, τότε πρέπει να κάνεις κάτι άλλο. Η γνώμη μου βέβαια είναι ότι το πρόβλημα είναι στη νοοτροπία του Έλληνα επιχειρηματία που κοιτάζει το πόσο θα βγάλει από κάθε αντικείμενο και όχι συνολικά, κάτι που βλέπω και στον τουρισμό όπου μου λένε ξένοι πως τους χρεώσανε το τάδε υπερβολικό ποσό στο τάδε μέρος - χαίρεται η κυρά Κούλα που πήρε 50 ευρώ παραπάνω από το χαζό Εγγλέζο, δεν καταλαβαίνει ότι ο Εγγλέζος το έχει ιστορία να το λέει και ούτε θα ξαναπάει αυτός ούτε οι φίλοι του. Σόρρυ, παρασύρθηκα εκτός θέματος!!!

 

Μετά το άλλο, αν κατάλαβα καλά έχουμε λέει υποχρέωση γιατί γράφουν εδώ κάποιοι από Ελληνικά καταστήματα (και είναι φιλαράκια μας βέβαια) και μας βοηθάνε... Ενώ συγχρόνως επιδιδόμαστε σε τραμπουκισμό για να διώξουμε όποιον άλλο θέλει να βοηθήσει είτε γράφοντας στο forum είτε κάνοντας ακόμα περισσότερα - αυτούς δεν τους θέλουμε να βοηθάνε, το astrovox είναι τσιφλίκι μας. Ό,τι νά 'ναι.

 

Αυτά τα ολίγα, ήταν λίγο ασυνάρτητα γιατί είχα κουραστική μέρα, σόρρυ. Με στεναχωρεί που υπάρχουν τόσο κακεντρεχή άτομα εδώ, γιατι στο χώρο της ερασιτεχνικής αστρονομίας γενικά γνωρίζω εξαιρετικό κόσμο, και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτρέψτε μου να επισημάνω ότι μια ομαδική παραγγελία για αγορά σε κατάστημα του εξωτερικού είτε γίνει μέσα από το astrovox, είτε μέσω facebook, είτε με άλλο τρόπο, είτε στα κρυφά χωρίς να το γνωρίζει κανείς, το ίδιο αποτέλεσμα θα έχει. Τα χρήματα θα φεύγουν από την ελληνική επιχείρηση όπως και οι φόροι θα διαφεύγουν από το κράτος. Το πόσα άτομα θα συμμετέχουν στην ομαδική παραγγελία δεν εξαρτάται από ποιό μέσο δημοσιοποιήθηκε αυτή αλλά από το ενδιαφέρον τον ατόμων και την οικονομική τους κατάσταση την εκάστοτε στιγμή. Επομένως οι ελληνικές επιχειρήσεις που αναφέρθηκαν (planitario, pegasus astro, ...) πρέπει συνέχεια να βρίσκουν τρόπους για να προσελκύουν πελάτες τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.

 

Επίσης όσον αφορά το astrovox την απόφαση, ή την ευθύνη αν θέλετε, αν θα δημοσιεύονται ομαδικές παραγγελίες για αγορές στο εξωτερικό την έχουν αποκλειστικά οι διαχειριστές του με βάση τους όρους χρήσης του astrovox https//www.astrovox.gr/terms.html

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε ecuador καλημέρα...θα ήθελα σε παρακαλώ τις φορές που αναφέρεσαι σε εμένα να με λες με το όνομα μου,ο όρος τραμπουκισμος κτλ νομίζω ότι δεν μου ταιριάζει.Οπως λέει και η παροιμία ΚΑΘΑΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ ΑΣΤΡΑΠΕΣ ΔΕΝ ΦΟΒΑΤΑΙ. Ξέρεις η Ελλάδα πάσχει και από τραμπούκους και από άλλους ανθρώπους. Έρχεσαι λοιπόν και σφαζεσαι για τα δικαιώματα κάποιον ενώ αγνοείς κάποιους άλλους. Δεν θυμάμαι ποτέ να είπα να απαγορευτεί η αγορά από ξένα site, ή να μπαίνουν link για συμφέρουσες τιμές. Όπως και ο φίλος μας τον οποίο αποκαλέσες κακομοιρη έτσι και εγώ και εσύ και όλοι εδώ μέσα βοηθάμε κατά καιρούς όπως μπορούμε όποιον έχει πρόβλημα, σε αυτό δεν τίθεται κανένα θέμα άλλωστε ο σκοπός του φόρουμ είναι αυτός... θέλω τώρα όμως να δεις και το άλλο κομμάτι...αυτό που θίγω εγώ. Είπαμε ότι η αστρονομία είναι ευγενές χόμπυ. Πες μου εσύ στο βιβλίο τις ευγένειας που διάβασες αναφέρεται κάπου ότι μπορείς να δημοσιοποιεις προσωπικά μυνήματα άλλου? Επειδή αυτό έγινε, επίσης στο βιβλίο τις συλλογικότητας γράφει ότι <όσοι μπαίνουν εδώ μέσα πάλι με εμάς θα κάνουν παρέα>? Έχουμε και παρέες εδώ? Άκουσε φίλε, όπως θα σφαζομαι για τα δικά σου δικαιώματα έτσι θα σφαζομαι και για του άλλου. Οπότε λέω ξανά... αφήστε τον κόσμο ελεύθερο να αγοράσει από όπου θέλει και μην τον πιάνουμε από τη μύτη να τον πάμε εκεί που θέλουμε εμείς. Ας αγοράσει από όπου γουστάρει αλλά ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, Βάλε λινκ βάλε προσφορές βάλε.οτι θέλεις όμως, μην βγαίνεις με ανακοίνωση και μου λες ότι ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ ΕΛΑΤΕ.... βγάζεις οδηγίες δημιουργείς νήματα κτλ....και όλα αυτά με τόση επιμονή η οποία καταντάει εκνευριστικη! Γιατί θυμήσου και πάλι ότι εγώ και εσύ ίσως να έχουμε μια δουλειά και τα βγάζουμε.καπως πέρα, όμως ο τάδε Χ συμφορουμητης ζεί από αυτό, Σκέψου λοιπόν τον ένα αλλά σκέψου και τον άλλο. Γιατί ο <κακομοίρης> που λες ότι του την πέφτω κάνει το χόμπυ του χωρίς προφανές κέρδος... οπότε δεν θα χάσει και τίποτα αν σταματήσει να βγάζει τέτοιες ανακοινώσεις παίρνοντας δουλειά από τον άλλο κακομοιρη. Δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό σε αυτό που λέω? Κύριε κάνεις αθέμιτο ανταγωνισμό εις βάρος άλλου χωρίς να έχεις καν κέρδος!!! Οπότε σταμάτα να το κάνεις δεν χάνεις κάτι!....... ή μήπως χάνεις?

Αυτά για να βλέπουμε και τις δύο πλευρές.

Θέλω όλοι να σταθούμε στο εξής παρακάτω.

1.Φίλε που κάνεις τις ομαδικές παραγγελίες ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΕΡΔΟΣ από αυτό που κάνεις,και επειδή άθελά σου ίσως βλάπτεις κάποιους, σου είναι δύσκολο σε παρακαλώ να σταματήσεις να το κάνεις?

2. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΕΡΔΟΣ μπορείς να μας το πεις σε παρακαλώ ώστε να σε βοηθήσουμε αν μπορούμε?

3.Αν ο μόνος λόγος που το κάνεις είναι η καλή σου διάθεση και η βοήθεια προς τους υπόλοιπους του φόρουμ θα μπορούσες σε παρακαλώ να βοηθήσεις και αυτούς που εργάζονται στον τομέα του αστρονομικού εξοπλισμού?Τους ξέρεις ποιοί είναι μέντα ονόματα τους.

4.επειδη ούτε και εσύ μπορείς να είσαι τόσο ανταγωνιστικός στις τιμές που έχεις στο κατάστημα που διατηρείς,θα σου ήταν εύκολο να συμβουλεψεις σε παρακαλώ τους πελάτες που μπαίνουν μέσα να αγοράσουν από κάποιο ξένο ανταγωνιστικό site? Και γιατί όχι να κάνεις και εκεί ομαδικές παραγγελίες.

 

Αυτά λέω. Σκεφτείτε λίγο και μετά με λέτε τραμπούκο εαν θέλετε κιόλας φεύγω και από το φόρουμ ώστε να μην σας κατευθύνω κιόλας.

Πάντα φιλικά

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τον ecuador για το θέμα της ελληνικής νοοτροπίας η οποία έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης για την κατάσταση που βρισκόμαστε σήμερα. Από την άλλη υπάρχει και το ελληνικό κράτος (που δεν είναι φυσικά απρόσωπο) το οποίο τα έχει βάλει με την επιχειρηματικότητα, κάνοντας κυρίως τους μικρούς επιχειρηματίες να αγωνίζονται να επιβιώσουν. Με λίγα λόγια το κράτος τους εμποδίζει να γίνουν ανταγωνιστικοί. Προσωπικά προσπαθώ να αγοράζω από ελληνικές πηγές - όχι μόνο αστρονομικά προϊόντα - αλλά όταν η διαφορά τιμής είναι μεγάλη, η αγορά από εξωτερικό είναι μονόδρομος.
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1.Φίλε που κάνεις τις ομαδικές παραγγελίες ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΕΡΔΟΣ από αυτό που κάνεις,και επειδή άθελά σου ίσως βλάπτεις κάποιους, σου είναι δύσκολο σε παρακαλώ να σταματήσεις να το κάνεις?

2. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΕΡΔΟΣ μπορείς να μας το πεις σε παρακαλώ ώστε να σε βοηθήσουμε αν μπορούμε?

3.Αν ο μόνος λόγος που το κάνεις είναι η καλή σου διάθεση και η βοήθεια προς τους υπόλοιπους του φόρουμ θα μπορούσες σε παρακαλώ να βοηθήσεις και αυτούς που εργάζονται στον τομέα του αστρονομικού εξοπλισμού?Τους ξέρεις ποιοί είναι μέντα ονόματα τους.

4.επειδη ούτε και εσύ μπορείς να είσαι τόσο ανταγωνιστικός στις τιμές που έχεις στο κατάστημα που διατηρείς,θα σου ήταν εύκολο να συμβουλεψεις σε παρακαλώ τους πελάτες που μπαίνουν μέσα να αγοράσουν από κάποιο ξένο ανταγωνιστικό site? Και γιατί όχι να κάνεις και εκεί ομαδικές παραγγελίες.

 

1. Πρώτον δεν είσαι φίλος μου. Δεύτερον ανακοίνωσα πως τις σταματάω και όχι επειδή το θες εσύ. Επειδή το θέλω εγώ.

 

2. Δεν έχω οικονομικό όφελος από τις ομαδικές παραγγελίες. Έβγαζα ανακοινώσεις όποτε ήθελα να παραγγείλω πράγματα για εμένα, όποτε θεωρούσα σωστό να βοηθήσω και κάποιον άλλον.

 

3. Επειδή εγώ τους ξέρω και με ξέρουν, απευθύνεσαι στους PegasusAstro. Εδώ και 6 μήνες είμαι επίσημος αντιπρόσωπος και προωθώ τα προϊόντα τους. Στο είπε και ο StamosP πιο πριν αλλά μάλλον διαβάζεις ότι σε συμφέρει.

 

4. Επειδή μιλάς χωρίς να ξέρεις, σου παραθέτω εικόνα από group μάγων, όπου κάνω ακριβώς το ίδιο.

 

 

Λυπάμαι πολύ για αυτά που γράφτηκαν αλλά και για αυτό που θα πω στην συνέχεια. Επειδή όπως προείπε ο "φίλος" Θοδωρής, καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται, σε λίγη ώρα έχω ραντεβού με δικηγόρο και θα προχωρήσω σε μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση, ώστε να προστατέψω την τιμή και τη υπόληψη μου. Η ιστορία αυτή δεν είναι πρόσφατη. Ήταν ο άνθρωπος τότε που κατηγορούσε ανώνυμα εμένα ότι παίρνω μίζες για τις ομαδικές παραγγελίες.

 

Για τον Γιώργο Κυλάφη (scaff) δεν θα ασχοληθώ νομικά γιατί θεωρώ ότι είναι επηρεασμένος από τον Θοδωρή Καψή. Σε περίπτωση όμως που δεχτώ άλλο υβριστικό και απειλητικό μήνυμα, θα προχωρήσω σε ασφαλιστικά μέτρα.

 

Σε αυτό το σημείο θα παρακαλούσα τον Αντρέα να μη σβήσει τίποτα, καθώς όλη η συζήτηση θα χρησιμοποιηθεί ως απόδειξη στο πταισματοδικείο.

 

Ευχαριστώ όλα τα μέλη που με υποστήριξαν δημόσια αλλά και με γραπτά μηνύματα.

.thumb.PNG.1270f40c712a60df87b1da5bb9e29b0b.PNG

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν βλέπω να σε συκοφαντω κάπου φίλε μου, απλά σου ζήτησα να σταματήσεις γιατί άθελά σου ίσως βλάπτεις κάποιους. Δεν βλέπω κάποιο αδίκημα....Παρ όλα αυτά αν έτσι νιώθεις ικανοποίηση οκ. Πάω πάσο! Κάνε μήνυση βάλε και δικηγόρο.ο κάθε ένας με τον τρόπο του. Σε ευχαριστώ!

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευτυχώς δεν είχα πάρει χαμπάρι το Topic μέχρι σήμερα, γιατί μπορώ να πως με γέμισε θλίψη ... οχι τόσο για το ίδιο το θέμα (κανείς δεν μπορει να απαγορέψει σε κάποιον να γράφει τη γνώμη του) αλλά για πράγματα που λέχθηκαν και για κόντρες που υπάρχουν σε μια κοινότητα που δεν ειναι και τόσο μεγάλη, οπότε τους χρειάζεται όλους.

 

Δεν ήμουν και ούτε θα είμαι ποτέ κατά του να παραγγέλνει κάποιος απο όπου θέλει. Η αγορά είναι ελεύθερη και ο καθένας μπορεί να κάνει την επιλογή του. Για την ιστορία και εγω ελεύθερος επαγγελματία είμαι οπότε ζω τα προβλήματα που έχουν οι επιχειρήσεις για να συντηρηθούν, εισάγουν, δασμούς, φόρους, προκαταβολές φόρων κλπ.

 

Ίσως αυτός είναι και ο λόγος που το μεγαλύτερο μέρος (και ακριβότερο) του εξοπλισμού μου είναι από το Planitario -έχω νομίζω παραγγείλει ένα barlow σε ομαδική, μια κάμερα μόνος μου και έχω και την μηχανη με τα φιλτρα μεταχειρισμένα. Προσπαθώ να στηρίζω την Ελληνική αγορα, όχι μόνο στο χόμπι, γενικά στη ζωή μου -όσο με παίρνει η τσέπη μου όμως- αλλά δεν θα αδικήσω κανέναν σε οποιοδήποτε τομέα ψάξει από έξω για τις καλύτερες τιμές. Το βρίσκω λογικό. Όπως επίσης από την άλλη αν δοκιμάσετε να πετύχετε καλύτρη τιμή η ευκολία στο Planitario πιστεύω δεν θα χάσετε. Το έχω ζήσει προσωπικά. Μπορεί να μην φτάσετε σε τιμές εξωτερικού αλλά είμαι σίγουρος πως θα κάνουν το καλύτερο να πλησιάσουν τα δεδομένα σας.

 

Το να στοχοποιουμε την μια ή την άλλη ενέργεια το βρίσκω λάθος. Νομίζω θέλει μεγαλύτερη ψυχραιμία από όλους.

 

Αν το πρόβλημα είναι το να υπάρχει η όχι θέμα για ομαδικές παραγγελίες, είναι περισσότερο θέμα διαχείρισης και συζήτησης μεταξύ των μελών

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα στην ομάδα :)

 

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με αστροφίλους, οι οποίοι με τις συμβουλές τους κατάφεραν να μου ανεβάσουν τη διάθεση και να με ηρεμήσουν, θεωρώ υποχρέωση μου σεβόμενος το forum και τα μέλη του να λήξω το θέμα εγώ. Πάνω στα νεύρα μας όλοι λέμε πράγματα που δεν θέλουμε και φουσκώνουμε καταστάσεις για να δημιουργήσουμε εντυπώσεις.

 

Θα ήθελα λοιπόν από μέρους μου να ζητήσω συγνώμη για την αναστάτωση που δημιουργήθηκε. Από τη στιγμή που έστω και ένα μέλος, για τους δικούς του λόγους, θεωρεί ότι οι ομαδικές παραγγελίες προσβάλλουν την ηθική του, θα σταματήσουν να γίνονται.

 

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να παρακαλέσω τον Θοδωρή, πως οποιοδήποτε πρόβλημα έχει με μένα, καλό είναι να με πάρει να το λύσουμε, από το να εξσφενδωνίζει δημόσια κατηγορίες για πράγματα που δεν έχω κάνει.

 

Θα συνεχίσω να γράφω στο forum και να βοηθάω όπου και όποιον μπορώ.

 

Με εκτίμηση,

Σαμιώτης Παντελής

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα στην ομάδα :)

 

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με αστροφίλους, οι οποίοι με τις συμβουλές τους κατάφεραν να μου ανεβάσουν τη διάθεση και να με ηρεμήσουν, θεωρώ υποχρέωση μου σεβόμενος το forum και τα μέλη του να λήξω το θέμα εγώ. Πάνω στα νεύρα μας και όλοι λέμε πράγματα που δεν θέλουμε και φουσκώνουμε καταστάσεις για να δημιουργούν εντυπώσεις.

 

Θα ήθελα λοιπόν από μέρους μου να ζητήσω συγνώμη για την αναστάτωση που δημιουργήθηκε. Από τη στιγμή που έστω και ένα μέλος. για τους δικούς του λόγους, θεωρεί ότι οι ομαδικές παραγγελίες προσβάλλουν την ηθική του, θα σταματήσουν να γίνονται.

 

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να παρακαλέσω τον Θοδωρή, πως οποιοδήποτε πρόβλημα έχει με μένα, καλό είναι να με πάρει να το λύσουμε, από το να εξσφενδωνίζει δημόσια κατηγορίες για πράγματα που δεν έχω κάνει.

 

Θα συνεχίσω να γράφω στο forum και να βοηθάω όπου και όποιον μπορώ.

 

Με εκτίμηση,

Σαμιώτης Παντελής

 

Respect!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρέπει να ξέρεις...και το ξέρεις από παλιά πως ούτε είχα ούτε και δημιουργώ διαμάχες με κανένα. Έχω καταφέρει στη ζωή μου λοιπόν να μην έχω ανοιχτούς λογαριασμούς. Εσύ μου είσαι καθ'όλα συμπαθητικός και σε ένα πάρε δώσε που είχαμε ήσουν και τυπικός όπως ήμουν και εγώ. Όπως όμως συμπαθώ εσένα συμπαθώ και άλλα παιδιά του φόρουμ, γι'αυτό το λόγο και εθιξα αυτό το ευαίσθητο θέμα... πιστεύω ότι δεν το είχες σκεφτεί από αυτή τη σκοπιά. Τέλος πάντων όμως χαίρομαι που το συζητήσαμε. Κάποια στιγμή ισως μέσα στην ημέρα θα σε πάρω τηλέφωνο.... καλή συνέχεια.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως αυτός είναι ο τραμπουκισμός που λέω. Δε συμφωνώ μαζί σου, θα σου επιτεθώ με εντελώς αβάσιμες κατηγορίες (ναι, μετά από post που εξηγούσαν ότι δεν μπορείς να μην πάρεις από το FLO με τιμή άλλη από την αναγραφόμενη λιανική με το φόρο, ο Θοδωρής συνέχιζε) και λογικές του επιπέδου "το φόρουμ χτίστηκε από αυτούς/εμάς κλπ" και να τα κάνετε σπίτι σας.

Όλα αυτά για κάτι τόσο απλό, όσο μια ομαδική παραγγελία που συνηθίζεται σε όλα τα φόρα και της αστρονομίας και άλλων χόμπι. Και όχι δε βλάπτει, αντιθέτως βοηθάει. Απλά βοηθάει τους πολλούς όχι τους λίγους που θέλουμε εμείς.

Εμένα λοιπόν με προσβάλλει ο Θοδωρής που θέλει να επιβάλλει την παράλογη λογική του με κάθε τρόπο και τα καταφέρνει βλέπω γιατί είναι πιο επίμονος και αδιάλλακτος και στο τέλος ίσως να μείνουν οι επίμονοι να συζητάνε ;)

 

Εκτός αν το φόρουμ είναι δικό του, οπότε συγνώμη, όντως μπορεί να θέσει ό,τι κανόνες θέλει!

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα. Δεν συνεχιζω το θεμα και ουτε θα προσβαλω κανεναν αλλα θελω να πω την αποψη μου.

 

Γεγονότα:

1. Ομαδικες γίνονται σε όλα τα πραγματα κ σε ολα τα χόμπυ. Συνεχεια και κατ επαναληψη.

2. Στις συγκεκριμένες ομαδικές που εχω λαβει μερος αν ο Παντελής βγαζει κατι ε τοτε ειναι Μάγος (που ειναι αρα υποπτος) :cheesy:

3. Ο Παντελής ειναι γαμάτος.- :cheesy:

 

Τα περισσοτερα πραγματα που εχω αγορασει απο το εξωτερικό δεν είναι μόνο λόγο των τιμων. Είναι κυριωςοτι η εγχωρια αγορα πασχει λογο της μικρής ποικιλίας, της χαμηλης διαθεσιμότητας και είναι γενικά πίσω (αρχισαν να πουλανε asi αφου σχεδον όλοι τις ειχαμε παρει απ εξω). Για μενα οι ομαδικές, οι αληθινές προσφορες, συστημα πόντων και καλυτερες τιμές σε σταθερους πελάτες θα επρεπε να ειναι αυτονοητες. Ειδικά για τόσο μικρή αγορά έπρεπε να μας εχουν στα ώπα ώπα. Δεν ζουμε στο 1990. Με ενα κουμπί παραγγελνουμε τα παντα απο ευρωπη, κορεα, κινα, ιαπωνια και αντε γεια και σε 3 εως 7 μερες το εχουμε στα χερια μας. Δεν περιμεναμε τον Παντελη. Αν ποτέ οι εκπροσωποι αστρονομικης αγοράς ξυπνήσουν και καταλάβουν πως στο χωριο βαλανε internet θα τους προτιμήσω . Για την ωρα τρώνε Χ. Επι ενα χρονο επερνα οτι ειχαν, όποτε ειχαν, αν ειχαν. Αυτα ελπιζω φιλε Θοδωρη να τα προτείνεις στους ανθρωπους για τους οποιους νοιάζεσαι. Πιστευω οτι θα εχουν καλυτερο αποτελεσμα απο το να μας μιλας για ηθική κατηγορώντας αβασιμα κατ εμε τους δικους μας φιλους. :wink:

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε αφού είπατε όλοι την άποψη σας ας πω και εγώ την δική μου O:)

Στους καυγάδες πρώτοι είμαστε να μπαίνουμε να γράφουμε. Τι θα λέγατε να μπαίνουμε που και που σε τούτο εδώ το forum που τόσο αγαπάμε να γράφουμε και κανά θεματάκι να πιάνει και τόπο βρε αδερφέ εε;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης