Jump to content

Τι τηλεσκοπιο θα θελατε να ειχατε;


filiatra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα ήθελα μόνο ένα κρεβάτι κάμπριο σε μια σκοτεινή τοποθεσία ώστε πριν κοιμηθώ να βλέπω τα θαύματα του ουρανού κ να κοιμάμαι με γλυκά όνειρα...
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

giorgosgr έγραψε:

Εγω δεν θελω το Hubble γιατι απ οτι ξερω το κατοπτρο του ειναι μονο λ/2 και χρειαζεται ειδικα σχεδιασμενο διορθωτικο φακο για να δουλεψει σωστα

Ασε που είναι και go-to με πολλά ηλεκτρονικά και το βλέπω να χαλάει εύκολα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που θα ήθελα εγώ είναι να περνάω το χρόνο μου μεταξύ GTC και SALT και ενώ ο support messier51 θα "ξεσκονίζει" τον SDASS, να βγαίνω στο μπαλκονάκι και να χαζεύω με ένα 14" (ανεξαρτήτως μάρκας). Πώς σου φαίνεται messier?

 

s.

 

PS Α, ναι, και τον inest να μας φέρνει λουκάνικα να φάμε! Κάτι μου λέει πως τα τριπλά είναι η ειδικότητά του.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

PS Α, ναι, και τον inest να μας φέρνει λουκάνικα να φάμε! Κάτι μου λέει πως τα τριπλά είναι η ειδικότητά του.....

 

Μαλλον τα πενταπλα.......Αχ μαλλον δεν τα θυμασαι καλα!!! :cheesy: :cheesy:

Ξεχνας και καμια τσεχα ορειβατρια ξερεις εσυ ...... :mrgreen: O:)

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν,

Εγώ τελικά άλλαξα γνώμη.

Το τηλεσκόπιο που θα ήθελα να έχω είναι αυτο.

Μπορείτε να το διακρίνετε πίσω από την ξαδέρφη του inest

1783651155_inests_cousin3.JPG.e43e646f016fa8eb96d34ac34b59a486.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φήμες που λένε πως η ξαδέρφη θα βρίσκεται στο Καστελόριζο για παρατήρηση της έκλειψης με την ίδια.... στάση απέναντι στο φαινόμενο ελέγχονται ως ανακριβής!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλα που τη βρηκατε αυτη την φωτο , ηταν μεσα στο προσωπικο αρχειο μου !!!! :evil:

Μαλλον τιποτα υποκλοπες γινονται και δε το εχω παρει χαμπαρι :o

 

Τελος παντων αν θελετε μπορω να φερω καστελοριζο και την αδερφη της..... :cheesy: :cheesy:

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θεωρω και την φωτο και τα αστεια ( ; ) σας σεξιστικα, απαραδεκτα και εντελως αναρμοστα για το forum!

Νομιζω πως πρεπει να διαγραφουν ολα απο την φωτο και κατω.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θεωρω και την φωτο και τα αστεια ( ; ) σας σεξιστικα, απαραδεκτα και εντελως αναρμοστα για το forum!

Νομιζω πως πρεπει να διαγραφουν ολα απο την φωτο και κατω.

 

 

Σεξιστικά απαράδεκτη;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Ανάρμοστα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=2543

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σεξιστικά απαράδεκτη;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Ανάρμοστα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

Ναι ακριβως ετσι! Θεωρω πως η φωτο και τα υπολοιπα πρεπει να διαγραφουν!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η φωτό "καλοπίστηκε" λίγο για να μη θίγεται κανείς :)

 

Συνεχίζουμε εδώ για συζήτηση επι τηλεσκοπίων και συζητούμε τις διαφορετικές μας απόψεις περί σεξισμού και ανάρμοστου περιεχομένου με προσωπικά μηνύματα.

 

Ευχαριστώ και καλό σαββατόβραδο!

\:D/

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ η κοπελια στη φώτο είναι σεξιστικά απαράδεκτη ενώ τα σχόλιά σου περί "δυστυχώς που ο Δήμαρχος απαγόρευσε τα όργια το Καστελόριζο" στο threat που έδωσα δεν είναι......

 

 

.....καλο........

 

οκ να διαγραφεί

....διότι είμαστε και σεξιστές τελικά.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το δικο μου ηταν οντως αστειο χωρις καμμια φωτο και θεμα ειδησης οχι δικια μου επινοηση!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ δεν γέλασα καθόλου....

Ειδικά όταν πήραν μέρος στη συζήτηση τόσα δεσμευμένα άτομα

 

Αντιθέτως με τη δική μου ξεκαρδίστηκα!

 

 

Το λήγω εδώ,δεν ξανααπαντάω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θεωρω και την φωτο και τα αστεια ( ; ) σας σεξιστικα, απαραδεκτα και εντελως αναρμοστα για το forum!

Νομιζω πως πρεπει να διαγραφουν ολα απο την φωτο και κατω.

 

Πλακα μου κανεις!!!!! :?: Ειναι πραγματικα το τελευταιο πραγμα που θα μπορουσα να σκεφτω ως σχολιο για τη φωτο. Και το ατομο που κανει τετοια σχολια για μια τετοια φωτο μαλλον το ιδιο ειναι σεξιστης.

Τα σχολια δεν απευθυνοταν στο συνολο , μονο σε μενα και γω τα αποδεχομαι πληρως επειδη ξερω τα ατομα που τα εκαναν . Αν ΕΓΩ ειχα προσβληθει θα ειχα απαντησει αναλογως. Ομως απο την στιγμη που απευθεινεται μονο σε μενα δεν μπορω να καταλαβω γιατι να προσβληθει ο οποιοσδηποτε μαλιστα τη στιγμη που ειναι κοινως αποδεκτο ( ας με διαψευσει οποιος θελει) οτι η φωτο δεν εχει κατι το χυδαιο και προσβλητικο προς κανεναν , ουτε το σχολιο ειχε στοχο το γυναικειο φυλο και συνεπως μονο σεξιστικο δεν ειναι.

Αν τα οργια στο καστελοριζο δεν ειναι προσβλητικα προς καποιον τοτε ουτε και η συγκεκριμενη φωτο δεν πρεπει να ειναι.

Αλωστε μονο εσενα φιλε giorgo βλεπω να εχεις πειραχτει

Παρακαλω αν καποιος εχει προσβληθει να το πει και αυτος δημοσιως , να δουμε ποσοι ειναι πειραγμενοι αλλιως θα τολμουσα να ζητησω την επαναφορα της φωτογραφιας στην προτερα της κατασταση.

 

φιλικα,

Γιαννης

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ, πάντως, δεν αποδίδω κακή πρόθεση σε κανέναν, ας σεβαστούμε τις διαφορετικές απόψεις και απλά ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε. Το edit της φωτό έγινε σαν μια μέση λύση συμβιβασμού. Κάποιοι μπορεί να θίγονται, κάποιοι όχι, ας μην ανάγουμε ένα ασήμαντο θέμα σε σημαντικό. Εδώ έχουμε ολική έκλειψη ηλίου σε ένα μηνα να ασχοληθούμε!! \:D/

 

ΥΓ: Υπενθυμίζω ότι με προσωπικό μήνυμα δέχομαι παρατηρήσεις και αντιρρήσεις για οτιδήποτε αφορά το forum. Δεν υπάρχει λόγος για δημόσιες αντιπαραθέσεις!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα σχολια δεν απευθυνοταν στο συνολο , μονο σε μενα και γω τα αποδεχομαι πληρως επειδη ξερω τα ατομα που τα εκαναν

 

To forum ειναι χωρος δημοσιος ως εκ τουτου τετοιες φωτο καλυτερα να εκλειπουν.

Τα αστεια με τους φιλους σου κανε τα κατ ιδιαν. Οσο για τα ... οργια απαντησα προηγουμενως.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενταξει τωρα τι να πω??

Δηλαδη απαγορευονται τα αστεια αναμεσα σε μελη του Astrovox

Αλλο παλι και τουτο ](*,) ](*,)

 

Τελος παντων σταματω και γω εδω γιατι δε νομιζω οτι εχει νοημα να το συνεχισουμε.

φιλικα Γιαννης

Στο Απειρο και Ακομα Παραπερα ...... dance004.gif dance017.gif

J.N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης