Jump to content

nexstar i 8"/ celestron cpc 8" gps


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι καινούργιος. Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στα παρακάτω μοντέλα :

 

1. nexstar i 8"

2. celestron cpc 8"

 

Σας παρακαλώ βοηθήστε με όσον αφορά την καλύτερη τελική επιλογή που θα μπορούσα να κάνω. ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φίλε Arkantos και καλώς ήλθες. Να σου πω για αρχή ότι είμαι κάτοχος του παλιού μοντέλου του nexstar 8i από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι σίγουρα το ελαφρύτερο SCT της αγοράς στις 8" με πολύ εύκολο στήσιμο/ξεστήσιμο και μεταφορά. Τα οπτικά του είναι εξαιρετικά και το goto αξιόπιστο και ακριβές.

ΑΛΛΑ: Με το που θα σκεφθείς να αντικαταστήσεις το διαγώνιο των 1.25 με κάποιο στις 2" πιθανότατα θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα στο ζύγιασμα του οπτικού σωλήνα και σίγουρα όταν σκοπεύεις κοντά στο ζενίθ το διαγώνιο θα βρίσκει στη βάση του τηλεσκοπίου. Λύση για τα δύο προβλήματα υπάρχει και λέγεται Ray's brackets. Μπορείς να τα βρεις στο www.buyastrostuff.com. Ο Ray και ο Frank είναι από τους πιο ευγενείς ανθρώπους που έχω συναντήσει στο ίντερνετ και με βοήθησαν πάρα πολύ όχι μόνο με την εγκατάσταση των brackets αλλά και γενικότερα σε ερωτήματα που είχα για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο.

Ένα άλλο ζήτημα που πιθανόν να αντιμετωπίσεις αργότερα έχει να κάνει με την αστροφωτογράφιση. Ναι, υπάρχει θύρα autoguide στη βάση του nexstar. Ναι, μπορείς να δοκιμάσεις και να κάνεις πραγματικά πολλά πράγματα σε αυτό τον τομέα, αλλά σε τελική ανάλυση ο σχεδιασμός αυτού του τηλεσκοπίου έχει γίνει με γνώμονα την οπτική παρατήρηση και ΔΕΝ είναι φτιαγμένο για αστροφωτογράφηση. Νεότερα γι αυτό το θέμα θα μπορέσω να σου πω αργότερα, καθώς μέσα στο μήνα περιμένω να μου έλθει το wedge που - δυστυχώς - προς το παρόν είναι κολλημένο στα ελληνικά τελωνεία :(

To CPC είναι μια λύση με διπλό πηρούνι => μεγαλύτερη αντοχή και ακρίβεια στο tracking. Τα οπτικά και μηχανικά του μέρη έχει ακουστεί ότι είναι καλά, αλλά έχει επίσης ακουστεί ότι το μεγαλύτερο μέρος της παραγωγής των CPC έχει μεταφερθεί στην Κίνα..

Ξεφεύγοντας από το θέμα της ερώτησής σου: Έχεις σκεφθεί για κάποια λύση σε dobsonian; Με αυτά τα χρήματα που θα διαθέσεις για κάποιο SCT της Celestron ή της Meade μπορείς να πάρεις κάποιο νευτώνιο σωλήνα γύρω στις 12" - με εξαιρετικά οπτικά - σε βάση dobsonian. Έτσι και κάτι μεγαλύτερο θα πάρεις και όυρανογραφία σωστή θα μάθεις. Αν αργότερα ενδιαφερθείς για αστροφωτογράφιση μπορείς να αντικαταστήσεις τη dobsonian με μια γερμανική στήριξη. Όλα αυτά βέβαια εφόσον ζεις σε μια περιοχή με σκοτεινό ουρανο και δεν χρειάζεται να κάνεις συχνές μετακινήσεις. Αλλοιώς θα πρέπει να καταλήξεις σε μια λύση πιο ... compact. Ελπίζω να σε βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα χειρότερα / ζάλισα :)

Καλή αρχή. Φιλικά, Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΦΙΛΕ ΗΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΟΥ.ΤΟ SITE ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ.ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΕΞΗΣ ΚΡΙΤΗΡΙΑ:

1)ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ,ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΩ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ.

 

2)ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΤΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ(ΑΡΧΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ).ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΟ ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΣΤΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ.ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΟΠΟ ΑΥΤΟ,ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΧΩ ΤΟΣΟ ΑΣΧΗΜΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ;

 

3)ΕΣΥ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ;

 

4)ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΟΛΙΣ ΕΞΟΙΚΕΙΩΘΩ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ, ΤΟ CPC ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΤΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΠΟ.

 

5)ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥSTROVOX ΑΠΟ ΧΑΝΙΑ Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ.

6) ΤΟ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΝΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΜΕ ΤΟ NEXSTAR ΠΙΟ EINAI;ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

5)ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥSTROVOX ΑΠΟ ΧΑΝΙΑ Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ.

 

Αγαπητέ φίλε, δες εδώ για πληροφορίες για σύλλογο στα Χανιά:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1461

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1)ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ,ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΩ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ.

 

4)ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΟΛΙΣ ΕΞΟΙΚΕΙΩΘΩ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ, ΤΟ CPC ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΤΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΟΠΟ.

 

Aν θελεις να παρατηρησεις γρηγορα κ ευκολα τοτε πρεπει να παρεις ενα καλο νευτωνειο σε στηριξη dobson.Κ οταν εξοικειωθεις με τον ουρανο δεν χρειαζετε να αλλαξεις ολοκληρο τηλεσκοπιο.Αγοραζεις μονο μια ησιμερινη στηριξη.Σκεψουτο.Θα γλυτωσεις κ πολα χρηματα :wink:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε αν παρεις στα χερια σου το τευχος Μαρτιου του Sky&Telescope εχει μια κριτικη για το CPC 8"

 

Καλη συνεχεια!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο ότι κατάλαβα είσαι έτοιμος για το CPC. Ωπότε δεν χωράει άλλη συζήτηση ... Με γειά σου!!!

Σίγουρα με το goto θα μπορέσεις κάνεις παρατηρήσεις από την πρώτη νύχτα και με την προμήθεια ενός wedge όταν το αποφασίσεις, θα μπορέσεις να ασχοληθείς με την αστροφωτογραφία.

Με ρωτάς αν είμαι ευχαριστημένος με το nexstar. Ναι είμαι ευχαριστημένος. Απλώς. αν είχα μια δεύτερη ευκαιρία επιλογής, για να είμαι απόλυτα ειλικρινής θα διάλεγα κάτι με διπλό πηρούνι, όπως το CPC. Η λύση του νευτώνιου σε βάση dobson ή σε ισημερινή είναι μια σαφώς οικονομικότερη, πρακτική, λειτουργική λύση, αλλά και η παρατήρηση μέσω ενός καταδιοπτρικού έχει τις δικές τις χάρες (βλέπε: άνεση).

Όσον αφορά στο πιο απομακρυσμένο αντικείμενο έχω παρατηρήσει, θα δείς ότι τα όρια μεγέθους που αναφέρονται στις προδιαγραφές του τηλεσκοπίου άλλες φορές ξεπερνιούνται, άλλες φορές δεν μπορείς να τα φτάσεις. Εξαρτάται από το περιβάλλον στο οποίο παρατηρείς, το επίπεδο φωτορύπανσης, την υγρασία, seeing, χίλια μύρια άλλα κλπ. Αλλά, απλώς για να σου δώσω μια απάντηση - η οποία δεν έχει βέβαια ιδιαίτερη αξία - από την τοποθεσία που παρατηρώ - 35 χιλιόμετρα από την Αθήνα - έχω παρατηρήσει αρκετές φορές αντικείμενα 13ου μεγέθους, έστω και αμυδρά.. Το "παρατηρήσει" σημαίνει ότι μπορώ να πω με σιγουριά ότι ναι εκεί που βλέπω υπάρχει ένα αντικείμενο, αλλά είναι πολύ αχνό για να διακρίνω ουσιαστικές λεπτομέρειες.

Πάντως σε οποιαδήποτε περίπτωση, η γνώμη μου είναι να μην "μπλέξεις" με την αστροφωτογραφία ακόμη. Ασχολήσου για κανα χρόνο τουλάχιστον με την οπτική παρατήρηση. Πάρε κανένα χάρτη του ουρανού και μην βασιστείς μονάχα σε καταλόγους αντικειμένων και αποκλειστικά στο goto του τηλεσκοπίου. Ψάξε να βρεις αντικείμενα και μόνος σου - θα ανακαλύψεις ότι είναι πολύ ωραία διαδικασία. Ένα πράγμα που μου "έλυσε τα χέρια" όταν δοκίμασα να βρω αντικείμενα μόνος μου πρώτη φορά ήταν όταν πέταξα το red dot που είχε το nexstar και το αντικατέστησα με έναν telrad. Σε συνδυασμό με ένα 50άρι finder - που το CPC έχει από τη μάνα του - και έναν καλό χάρτη, μπορείς να βρεις οποιοδήποτε αντικείμενο στον ουρανό από μόνος σου.. Με γειά σου λοιπόν και καλή αρχή :)

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ WEDGE;

ΑΝ ΠΡΟΛΑΒΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟ CPC ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΚΛΕΙΨΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ;

ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ ΤΟ NIGHTWATCH.ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ. 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το wedge βασικα ειναι μια πλατφορμα που μετατρεπει την στηριξη-πηρουνι σε ισημερινη για μακρες εκθεσεις..την εκλειψη μπορεις να την φωτογραφησεις και χωρις αυτη αλλα ΜΕ ΗΛΙΑΚΟ ΦΙΛΤΡΟ!!!!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Thank you.Το πρωτο που με απσχολει ειναι να εχω το cpc συντομα δικο μου και το δευτερο να κατασκευασω ενα δωματιο στην ταρατσα μου,οπως επισης θηκες ασφαλης μεταφορας και φυλαξης(τηλεσκοπιο,φακοι/φιλτρα,λοιπος εξοπλισμος).Εχω αρκετες ιδεες στο μυαλο μου,λογω και της ειδικοτητας μου(τεχνιτης στο π.ναυτικο).Μολις εχω το τηλεσκοπιο και τις κανω πραξη θα σας τις ανακοινωσω.Ευχαριστω για ολες τις συμβουλες.Εχεις να μου προτεινεις καποια φωτογραφικη μηχανη καλη; :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποια απο τις τεσσερις;

1)nikon coolpix 8400(491 eyro)

2)canon powershot s2 is(431 eyro)

3)panasonic lumix dmc fz5 black(353 eyro)

4)kodak easyshare z740(243 eyro)

 

Απο μια ματια που εριξα στο http://www.pixmania.com

 

Μπορει κανεις να με βοηθησει;

A,και ανταπτορα για το cpc απο που θα παρω;

thank you :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1)ΑΛΛΑΓΗ ΣΧΕΔΙΩΝ ΤΕΛΙΚΑ.ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ CPC.Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΤΟΥ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ Η ΘΕΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟ (MEADE ETX 125) ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΟ CPC.

ΝΑΙ ΑΝΤΑΠΤΟΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΗΦΙΑΚΗ ΕΝΝΟΩ.

2)ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ MEADE ΤΗ ΛΕΝΕ;

3)ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ETX 125;ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφου ειναι στο Καναδα για δεν σου περνει το Nexstar 8i SE στα καπακια ? Δεν θα βγεις χαμενος.

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΩ,ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥ (ΣΕ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ).ΤΖΑΜΠΑ ΕΙΝΑΙ.ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ;ΑΥΤΟΣ ΠΗΡΕ ΠΡΙΝ 3 ΜΗΝΕΣ ΤΟ LX200 GPS 10". :? :? :? :? :?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης