Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

 

Σκέφτομαι να αγοράσω το πρώτο μου τηλεσκόπιο και έχω καταλήξει σε dob γιατι προτείνεται για αρχάριους. Έχετε κάποια συγκεκριμένη πρόταση; Είδα ενα skywatcher 8' στο πλανητάριο σε προσφορά. Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο? :-k

It happened before. It will happen again. It''s just a question of ''when''.

 

Lat: 39.367 Lon: 22.950

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Salvation, δεν προκειται να βρεις καλύτερη προσφορα για dob 8 και μαλιστα απο σχετικα αξιοπιστη εταιρεια. Εγω το πηρα!

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ακούσει καλά λόγια για κάτι Orion. Πόσο κάνουν αυτά;; Τελικά αυτό στο πλανητάριο θεωρείτε αξιόπιστο και από τα "καλά" τηλεσκόπια; Έχετε κάποια άλλη πρόταση εκτός από dob? Με dob μπορώ να κάνω αστροφωτογράφηση;; :D

It happened before. It will happen again. It''s just a question of ''when''.

 

Lat: 39.367 Lon: 22.950

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με dobsonian δε γινεται αστροφωτογραφηση παρα μονο απο ατομα πολυ εξοικειωμενα με τη χρηση τους.Για Σεληνη μιλαω....

Δε μπορει κανεις να τα εχει ολα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Salvation ολα μαζι τα λες.

Ενα ενα, πρωτον τα dob κανουν για ολους οχι μονο για αρχαριους,

δευτερον τι ερωτηση ειναι ποσο κανουν; Ενα τηλεφωνο και μαθαινεις αφου ξερεις τι ακριβως ζητας.

Για τα περι αστροφωτογραφησης με dob εχει απαντηθει 100 φορες.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Salvation τα orion optics κατα γενικη ομολογια ειναι τα καλυτερα dob που εισαγωνται στην Ελλαδα.Το 8ιντσο κοστιζει 800 ευρω.

Τα skywatcher ειναι αξιοπρεπη οργανα κ εδω που τα λεμε 300 ευρω ειναι μεγαλη προκληση :wink:

Αργοτερα (σε κανα δυο χρονια λενε οι εμπειροι) αν θελεις να κανεις αστροφωτογραφηση κ αφου εχεις μαθει τον ουρανο (κ οχι μόνο) μπορεις να το βαλεις σε μια ωραια ισημερινη στηριξη.

Με λιγα λογια παρτο

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα skywatcher ειναι αξιοπρεπη οργανα κ εδω που τα λεμε 300 ευρω ειναι μεγαλη προκληση ..... Με λιγα λογια παρτο

Αργεις Παναγιωτη! \:D/ \:D/ \:D/

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Salvation τα orion optics κατα γενικη ομολογια ειναι τα καλυτερα dob που εισαγωνται στην Ελλαδα.

 

Δεν αργω καθολου :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[-X [-X [-X

Ναι αλλα καλυτερο τηλεσκοπιο ειναι αυτο που εχεις τελικα και οχι αυτο που θελεις.

\:D/ \:D/ \:D/

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιωτη παρτο προς το παρον, και καθυστερησε το Οριον Οπτικς 12" κατα ...300€ :wink:

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Salvation,

 

Tα Dobs είναι τα απλούστερα αστρονομικά όργανα και γιαυτό πολύ εύκολα στη χρήση. Το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο που ρωτάς είναι ένα κλασικό τηλεσκόπιο μαζικής παραγωγής. Δεν θα σε απογοητεύσει. Είναι πλήρως χειροκίνητο, θα μάθεις μαζί του τον ουρανό, με την βοήθεια ενός αστρονομικού χάρτη και ενός επιπεδόσφαιρου.

 

Κάτι άλλο που καλό είναι να μάθεις από την αρχή είναι σχετικά με το collimation, ή κατά το ελληνικότερο, για την ευθυγράμμιση των οπτικών του, τα οποία θα οφείλεις τουλάχιστον να τα ελέγχεις πριν κάθε παρατήρηση και να τα διορθώνεις ελαφρά αν χρειάζεται, αν θέλεις άψογα είδωλα στο προσοφθάλμιο. Μην πονοκεφαλιάζεις όμως, εδώ και στο google υπάρχουν όλες οι πληροφορίες. Καλή αγορά! :)

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχ ρε Κωστα τι μου κανεις. ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Πραγματικα ειμαι σε μεγαλο διλημα.Κι εγω σκεφτομαι να το παρω κ μετα σιγα σιγα χωρις αγχος να μαζεψω τα 2 χιλιαρικα (μη με ριχνεις.Το 14" εχω βαλει στο ματι)

Ασε να το φερεις πρωτα να το δω κ μετα τα λεμε.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχ ρε Κωστα τι μου κανεις.

Πραγματικα ειμαι σε μεγαλο διλημα.Κι εγω σκεφτομαι να το παρω κ μετα σιγα σιγα χωρις αγχος να μαζεψω τα 2 χιλιαρικα (μη με ριχνεις.Το 14" εχω βαλει στο ματι)

Ασε να το φερεις πρωτα να το δω κ μετα τα λεμε.

Παναγιωτη, σκεψου το καλοκαρακι στο κτημα σου, το ενα dob να κοιταει στο Τοξοτη, το αλλο στην Μ. Αρκτο και εμεις να τρεχουμε γυρο-γυρο σαν παλαβοι...

\:D/ \:D/ :-({|= :-({|= :cheesy: :cheesy: :-({|= \:D/ :cheesy:

Αργοτερα θα το θελεις και θα εχει περασει η προσφορα!

Κανε 2 βηματα πισω στον στοχο σου κατα 300€ (με ενα 8αρι ομως) και μετα ξεκινα παλι για το 14αρι :wink: :wink: :wink:

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για χαρα σε ολους.πηρα και εγω το dob 8 απο το πλανηταριο αν αποφασισω αργοτερα να παρω ισημερινη βαση ποσο θα μου κοστισει περιπου ???
Για ολα φταιει η μανα του Χριστοφορου(κολομβου)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά παιδιά αποφάσισα να μην πάρω το dob από το πλανητάριο αν και ειναι όντως πολύ καλή προσφορά. Θα μαζέψω λεφτά μπας και τσιμπήσω κανένα Orion. \:D/

It happened before. It will happen again. It''s just a question of ''when''.

 

Lat: 39.367 Lon: 22.950

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια μετ/νη Heq5 στα 450-550 ευρω.Θα το σηκωσει.

Απο κει και μετα ........

 

Τί ακριβώς εννοείς "από κει και μετά....";

Oυπς! Μόλις πρόσεξα την ...επεξεργασία! :oops: Sorry...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εγω το πήρα, και είμαι πολύ ευχαριστημένος...

Δυνατό, εύκολο, και κυρίως φτηνό.

Τι άλλο να ζητήσω? (για αρχή?)

η φωτο είναι απο το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο, με τον προσοφθάλμιο των 10mm.

εεεμμ η φωτο είναι απο κινητό, οπότε.. :oops: :-note

DSC01527.JPG.fb57883ae03480b3ebdc1d1dc8b91f14.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΩΩΩ καλό!!

Κ750i (2megapixels)

βέβαια το εχω μικρύνει λίγο για να το ανεβάσω..

επίσης θα δοκιμάσω να το βγάλω σε ασπρόμαυρο, πιστεύω οτι θα δείχνει καλύτερα σε θέμα contrast..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μη σας δει ο giorgosgr οτι φωτογραφιζετε απο dobsonian με ΚΙΝΗΤΟ!!!!

 

Μπραβο για την αγορα σου παντως!

 

Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης