Jump to content

Αντίο Γιώργο Νικολιδάκη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν γνώριζα τον άνθρωπο προσωπικά,όμως οι ατέλειωτες αναφορές όσων τον γνώρισαν για το ήθος,την αγάπη και την ανιδιοτελή προσφορά του στην ερασιτεχνική αστρονομική κοινότητα,με έκαναν να νιώσω κοντά του!

Πέρα απο γνώσεις και ικανότητες,οι ηθικές αξίες και ψυχικές αρετές είναι αυτές που κάνουν τους ανθρώπους άξιους να τους θυμόμαστε για πάντα,και να είναι οδηγός για την θολωμένη εποχή μας...

Εύχομαι καλό κουράγιο και δύναμη στους οικείους του!

Ας είναι αιωνία η μνήμη του και αναπαυμένη η ψυχή του!

🌹🌻🌹

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Στον Γιώργο

 

Φίλε μου αγαπημένε,

 

Σήμερα μόνο, ανήμερα της γιορτής μας, κατάφερα και βρήκα το κουράγιο να σού πω δυο λόγια.

 

Δεν ήταν μόνο η αστρονομία. Ήταν τα ταξίδια, οι συζητήσεις, οι οινοκατανύξεις, οι εκμυστηρεύσεις, τα όνειρα, όλα αυτά φαντάζουν εμπόδια ανυπέρβλητα μπροστά μου στον δρόμο για το Κρυονέρι, τον Πάρνωνα, τον Χελμό.

 

Τα προτερήματά σου πολλά και τα ελαττώματά σου ανθρώπινα - όπως όλων μας άλλωστε - είχες όμως κάτι μοναδικό που στη ζυγαριά της προσωπικότητάς σου βάραινε αποφασιστικά στη διαμόρφωσή της.

Λένε ότι το πολυτιμότερο πράγμα στη ζωή μας μετά την υγεία είναι ο χρόνος. Ο χρόνος δεν αγοράζεται, δεν ανταλλάσσεται, δεν εκτιμάται, δεν γυρίζει πίσω δυστυχώς. Όμως εσύ είχες καταφέρει να τον δαμάσεις, έφτιαχνες (!) χρόνο. Μπορούσες να ασχολείσαι με τόσα πράγματα ταυτόχρονα και την ίδια στιγμή ήσουν έτοιμος να καταπιαστείς με κάτι καινούργιο, να βοηθήσεις όπου χρειαζόταν, να πιεις και να χορέψεις.

 

Γι'αυτό ήσουν μοναδικός. Υπερέβεις τους νόμους της φυσικής που τόσο λάτρεψες, δημιουργώντας χρόνο, για να προλάβεις να κάνεις όσα περισσότερα μπορούσες από όλα αυτά που αγαπούσες.

 

Λες και το ήξερες...

 

Κρατάω μέσα μου όλα αυτά που ύφαναν τον κοινό μας χωροχρόνο και θα έχω πάντα να λέω για τον άνθρωπο που νίκησε τον χρόνο, τον φίλο μου τον Γιώργο.

 

Καλό σου ταξίδι...

_MG_8203.thumb.JPG.32a8ee44f46f18757f47621d34219f44.JPG

Το επεξεργάστηκε ο Γιώργος Σπιθούρης

\"Βρισκόμαστε όλοι στον υπόνομο, αλλά μερικοί από εμάς κοιτάζουν τα αστέρια.\"

Oscar Wilde

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα το έμαθα και συγκλονίστηκα. Είχαμε κάνει μαζί παρατήρηση στον Λιμνάκαρο τον Αύγουστο όπου και γνωριστήκαμε από κοντά. Περίμενα να ξανασυναντηθούμε...

Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένεια του.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μεγάλη απώλεια ενός αγαπητού φίλου και συναστρονόμου. Θερμά συλλυπητήρια και κουράγιο στους οικείους του. :(
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης