Jump to content

Τροφοδοσία στηριξης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους. απέκτησα μες το χειμώνα την eq5 go to synscan. Ψάχνω τον καλύτερο τρόπο να έχει ρεύμα σε εξωτερικό χώρο. Έχω ανταπτορα να συνδέεται με το αυτοκίνητό αλλά επειδή μπορεί να μην είναι εφικτή αυτό ψάχνω άλλον τρόπο. Ένας εκκίνησης μπαταρίας αυτοκινήτου με power bank θα μπορούσε να δώσει τη λύση? Έχω βρει έναν με τα χαρακτηριστικά που φαίνονται στη φωτό. Ανοικτός και σε άλλες προτάσεις

Screenshot_2020-05-08-08-57-32-514_com.facebook.katana.thumb.jpg.d10e34452e842f13fa448ae35d3c9c83.jpg

Screenshot_2020-05-08-08-57-21-357_com.facebook.katana.thumb.jpg.384f534b17b338b3e0f1fdfc8a293b82.jpg

Screenshot_2020-05-08-08-52-39-084_com.facebook.katana.thumb.jpg.f32b956bd9e0f38e39249495c4d66ba5.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα,

Κανει μια χαρα! Με το onstep που εχω πανω στην eq5 εχω μετρησει καταναλωση περιπου 860mAh@12V και λιγο κατω απο τα διπλα με ολο το τον εξοπλισμο αστροφωτογραφισης.

Εχω παραγγειλει παρομοιο jump starter απο bangood εδω και 1.5 μηνα και ακομα να ερθει :x

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα,

 

θα σου πρότεινα το powertank της celestron

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα,

 

θα σου πρότεινα το powertank της celestron

 

Οκ και αυτο ειναι καλο αλλα πανακριβο και δινει μονο 84wh. Με τοσα λεφτα αγοραζεις μικρη γεννήτρια βενζινης :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Καλημερα,

Κανει μια χαρα! Με το onstep που εχω πανω στην eq5 εχω μετρησει καταναλωση περιπου 860mAh@12V και λιγο κατω απο τα διπλα με ολο το τον εξοπλισμο αστροφωτογραφισης.

Εχω παραγγειλει παρομοιο jump starter απο bangood εδω και 1.5 μηνα και ακομα να ερθει :x

από άποψη σύνδεσης είναι εύκολο? Έχει υποδοχή η θα χρειαστεί κάποιο έξτρα εξάρτημα?#
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα,

Κανει μια χαρα! Με το onstep που εχω πανω στην eq5 εχω μετρησει καταναλωση περιπου 860mAh@12V και λιγο κατω απο τα διπλα με ολο το τον εξοπλισμο αστροφωτογραφισης.

Εχω παραγγειλει παρομοιο jump starter απο bangood εδω και 1.5 μηνα και ακομα να ερθει :x

 

Δλδ κάνει για βάση , κάμερες , λάπτοπ ? Δεν νομίζω ότι βγάζει τόσα Αμπέρ. Έχω υπολογίσει ότι μόνο η για ψύξη το καλοκαίρι αν δουλεύει στο 50 %,είναι 1,5 -2 . Βάλε λάπτοπ,βάλε βάση, τροχό , νομίζω δεν φτάνει

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα,

Κανει μια χαρα! Με το onstep που εχω πανω στην eq5 εχω μετρησει καταναλωση περιπου 860mAh@12V και λιγο κατω απο τα διπλα με ολο το τον εξοπλισμο αστροφωτογραφισης.

Εχω παραγγειλει παρομοιο jump starter απο bangood εδω και 1.5 μηνα και ακομα να ερθει :x

από άποψη σύνδεσης είναι εύκολο? Έχει υποδοχή η θα χρειαστεί κάποιο έξτρα εξάρτημα?#

 

Δεν γνωριζω τα βυσματα του synscan. Τα καλωδια τα εφτιαξα εγω για το onstep. Παντως στο σετ ερχεται με διαφορα βυσματα και σιγουρα θα βρεις κατι να ταιριαζει

 

Δλδ κάνει για βάση , κάμερες , λάπτοπ ? Δεν νομίζω ότι βγάζει τόσα Αμπέρ. Έχω υπολογίσει ότι μόνο η για ψύξη το καλοκαίρι αν δουλεύει στο 50 %,είναι 1,5 -2 . Βάλε λάπτοπ,βάλε βάση, τροχό , νομίζω δεν φτάνει

 

Αν παρεις απο την εξοδο του jump starter (12V) μπορεις να τραβηξεις ως 200 amper . Το μονο σίγουρο ειναι οτι οι μπαταριες θα στεγνωσουν σχεδον αμεσως.

Το δοκιμασα στο onstep μονο του και οδηγουσε μια χαρα για περιπου 3ωρες. Στο δικο μου setup δεν ειμαι πολυ ενεργοβορος. Εχω το onstep, ενα mini board αντι για laptop, οδηγητικη και η dslr εχει την δικη της μπαταρια. Το jump starter τα δουλευει ολα αλλα το εχω σαν backup.

Σαν κυρια πηγη εχω 2 sla 7Ah μεσα σε εργαλειοθήκη που χωραει και ολα τα παραπανω. Με αυτο μπορω να τα δουλευω ολα για 6 ωρες χαλαρα.

Αν εχεις ομως ενεργητικη ψυξη στην καμερα τοτε κλαυτα.. Μεγαλος μπελας τα peltier..θα προτεινα αλλες 2 sla μονο για την καμερα. Οταν πας να δουλεψεις peltier πρεπει να εχεις και μια μπριζα διπλα για το τροφοδοτικο. Τοσο απλα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης